yessimus
29.07.12,08:14
Dobry den,

rad by som sa opytal, ci je hypoteka (splatky hypoteky) danovym nakladom pri dani z prijmu ak takuto splacanu nehnutelnost prenajimam. Niekde som pocul, ze istina nie ale uroky ano. Ako to prosim je?

Dakujem.
Brano.
KEJKA
29.07.12,07:21
úroky áno, splátky samozrejme nie, odpisy áno, ale v takom prípade, ak si dáš nehnuteľnosť do majetku.
yessimus
29.07.12,10:51
Dakujem, velmi pekne. Co presne znamena "dat si nehnutelnost do majetku". Som SZCO a vediem jednoduche ucto. S manzelkou sme vzali hypoteku a kupili druhy byt (bezpodielove spoluvlastnisctvo), ten sa chystame prenajimat. Ako funguju resp. kolko rocne su odpisy? Musel by som viest podvojne ucto? Nebude vadit to spoluvlastnictvo?
Vdaka.
Mila123
29.07.12,10:55
1/ odpisy sa budú počítať podľa § 22 ZDP......- preštudovať je potrebné
2/ nemusíš ....
3/ nevadí......

predpokladám, že máš splnenú oznamovaciu povinnosť voči DU, že prenajímaš nehnuteľnosť.....
yessimus
29.07.12,14:44
Dakujem velmi pekne.
slovex
30.07.12,19:06
Dobrý deň, mám byt, ktorý je moje vlastníctvo, mám ho v majetku SZČO a prenajímam ho. Oznamovaciu povinnosť voči DÚ mám splnenú. Byt by som potrebovala previesť na rodičov, môžem si ho nadalej ponechať v majetku SZĆO a prenajímať ho aj keď vlastníkom sa stali moji rodičia?
Ice dive
30.07.12,19:19
no ak sú vlastníkmi tvoji rodičia, už to nie je tvoje vlastníctvo t.j. nemôžeš ho mať v majetku SZČO... ak by si ho chcel aj naďalej prenajímať, mal by si mať nájomnú zmluvu medzi tebou a rodičmi... a rodičia by sa mali tiež registrovať na DU... resp. tebe ho prenajímať ak je písaný na oboch rodičov za 1000 € čo je oslobodená výška (každý po 500 €) a ty ho prenajímaj ďalej pričom máš náklad 1000 €...