Lara11
17.02.06,15:17
Ahojte, prednedávnom som sa na Vás obrátila s otázkou ohladne zdanenia nadobudnutého tovaru. Nie som si istá či mám správne faktúry od dodávateľa. Čítala som si metodický pokyn k zdaneniu nadobudnutého tovaru z EU a je tam jedna veta:
Deň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa.
Z toho vyplýva, že dátum vystavenia faktúry by mal byť totožný s dátumom dodania tovaru nie? Nakoľko som tento názor napísala dodávateľovi, poslal mi nesúhlasný mail v ktorom mi iba napísal že u nich vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry, čo mi je jasné. Stretli Ste sa niekedy s tým že Vám dátumy vystavenia faktúry a dátum dodania tovaru prechádzali cez mesiace? Napr. tovar sme dostali 31.10.2005 a faktúra bola vystavená 01.11.2005. Nie je potom správne uvieť na tej faktúre dátum dodania 01.11.2005?
Milan Benka
17.02.06,14:27
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z ineého členského štátu vzniká
1. 15.deň mesiaca nasledujúceho po kal. mes., keď sa uskutočnilo ZP
2. dňom vyhotovenia fa, ak bola fa vyhotovená skôr ako nastal prípad 1.
Lara11
17.02.06,14:30
To mi je jasné že daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry. Ale na základe metodického pokynu by mal byť dátum dodania tovaru totožný s dátumom vzniku daňovej povinnosti a to v mojom prípade nie je.
Jana Acsová
17.02.06,18:23
Deň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa. Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného ČŠ vzniká podľa § 20 ZDPH:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru,
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Z uvedeného vyplýva, že vznik daňovej povinnosti nemôže byť stotožňovaný s dátumom dodania.
Prečítali ste si to dobre? Nebolo tam náhodou napísané, že deň nadobudnutia tovaru je totožný s dňom dodania zo strany dodávateľa? Lebo v tom prípade by to sedelo. Až na to, že dňom nadobudnutia tovaru ešte nevzniká daňová povinnosť.


Stretli Ste sa niekedy s tým že Vám dátumy vystavenia faktúry a dátum dodania tovaru prechádzali cez mesiace? Napr. tovar sme dostali 31.10.2005 a faktúra bola vystavená 01.11.2005. Nie je potom správne uvieť na tej faktúre dátum dodania 01.11.2005? Áno stretli a postupujeme podľa zákona, t.j. daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vyhotovenia faktúry a to je 1.11.2005.

Z hľadiska účtovného samozrejme je potrebné zohľadniť dátum dodania, ale ak budete mať otázku na túto tému, otvorte si ju v téme účtovníctvo, prípadne si prečítajte vypracované otázky v téme DPH k tejto problematike.
Slavo zo Štiavnice
21.03.06,08:56
Ešte Vás chcem požiadať o určenie dátumu zdaniteľného plnenia v prípade ak faktúra z ČŠ bola vystavená 11.5 a tovar mi "docestoval" až 19.5. Podľa § 20 odst.4 daňová povinnosť vzniká dňom umiestnenia tovaru na sklade. Zasa § 20 odst 1) písm b) mi prikazuje daňovú povinnosť uskutočniť dňom vyhotovenia faktúry.
Ako to mám pochopiť? Aj bod 1) píše že daňová povinnosť vzniká aj bod 4) píše že daňová povinnosť vzniká.
S pozdravom Slavo zo Štiavnice