janulka88
30.07.12,12:27
Dobrý deň,
mám otázočku. Môže Exekútor siahnúť aj na sporenie na životnom poistení???

Ďakujem
myara
30.07.12,10:35
samozrejme, ze moze
janulka88
30.07.12,10:45
Na investičné životné poistenie nemá exekútro právo. Je to pravda??
freddy87
30.07.12,11:50
Na životné poistenie exekútor siahnuť nemôže.
janulka88
30.07.12,11:52
1:1...dá ešte niekto názor??..ja som tiež za to že nemôže
účtovník 007
30.07.12,12:20
Čo viem, tak exekútor siahol na životnú poistku, ale až pri výplate.
freddy87
30.07.12,12:24
Lenže, keď na ňu siahol po výplate, tak siahol na peniaze na účte alebo kde bola vyplatená a nie na nasporenú zložku v životnom poistení. Určite na to nemôže siahnuť exekútor.
myara
30.07.12,12:33
Lenže, keď na ňu siahol po výplate, tak siahol na peniaze na účte alebo kde bola vyplatená a nie na nasporenú zložku v životnom poistení. Určite na to nemôže siahnuť exekútor.

ale jasne, ze moze, je to exekucia prikazanim pohladavky
do poistovni chodia denne listy od exekutorov, ktori sa informuju, ci ma povinny poistenie, na aku sumu atd., a samozrejme chodia aj listy, v ktorych sa zakazuje vyplacat poistovni povinnemu
Chobot
30.07.12,14:32
ale jasne, ze moze, je to exekucia prikazanim pohladavky
do poistovni chodia denne listy od exekutorov, ktori sa informuju, ci ma povinny poistenie, na aku sumu atd., a samozrejme chodia aj listy, v ktorych sa zakazuje vyplacat poistovni povinnemu

myara, aby sme to uviedli na správnu mieru - na samotnú životnú poistku exekútor siahnuť nemôže. Takže ak má povinný životnú poistku, exekútor mu ju nemôže zrušiť, aby z nej uspokojil svoju pohľadávku. Môže však zakázať výplatu zo živ. poistky, ak by povinný chcel poistku predčasne vypovedať, alebo keby uplynula doba poistenia a malo by dôjsť k výplate z dôvodu dožitia.

Ak by nastala poistná udalosť, nárok na výplatu z poistky má oprávnená osoba. Vtedy môžu byť na poistke aj 3 exekúcie, poistné plnenie sa vyplatí oprávnenej osobe alebo oprávneným osobám. Exekútor má pohľadávku voči poistenému, nie voči oprávnenej osobe, preto sa poistná suma v prípade smrti vyplatí a exekútor nemôže na to siahnuť.

Takže možno povedať, že životná poistka nepodlieha exekúcii. Exekúcii môže podliehať prípadné plnenie zo životnej poistky. Vtedy je dôležité, kto je povinný a kto je oprávnený na plnenie zo živ. poistky. Ak je to rovnaká osoba, tak je možné z plnenia uspokojiť pohľadávku, ak nie je to totožná osoba, tak nemôže exekútor siahnuť na poistné plnenie.
Chobot
30.07.12,14:33
Dobrý deň,
mám otázočku. Môže Exekútor siahnúť aj na sporenie na životnom poistení???

Ďakujem

Na takto položenú otázku teda môžem odpovedať, že NIE. Môže zakázať jedine výplatu zo živ. poistky.
janulka88
31.07.12,08:14
Ďakujem za odpovede..:)