monika.toriskova
30.07.12,13:10
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či niekto z Vás má skúsenosti s dohodami o započítaní pohľadávok. Práve mi prišiel list od protistrany, že im máme podpísať dohodu o zápočte PaZ alebo poslať námietky a keď im námietky nepošleme tak po 14 dňoch od doručenia dohody o zápočte PaZ našej spoločnosti budú považovať pohľadávky a záväzky za započítané. Neviem či to vôbec môžu, v zákone som sa nič o tom nedočítala. Veď predsa dohoda by mala byť podpísaná oboma stranami. Či? Poraďte prosím.
tictac7
30.07.12,11:29
môže ísť aj o jednostranný úkon.
Inak, keď nemáš námietky, teda pohľadávky aj záväzky sú vykázané tak, ako ich eviduješ aj Ty, prečo sa tomu brániš?
veronikasad
30.07.12,11:31
môže ísť aj o jednostranný úkon.
Inak, keď nemáš námietky, teda pohľadávky aj záväzky sú vykázané tak, ako ich eviduješ aj Ty, prečo sa tomu brániš?
Súhlasím, jednostranné zápočty robia firmy väčšinou v prípadoch, ak započítavajú vystavené dobropisy s neuhradenou faktúrou.
účtovník 007
30.07.12,11:33
§ 580 Občiansky zákonník
Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie
je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú,
ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie.

Ak niektorý z účastníkov-to znamená aj Váš dodávateľ, tym pádom nepotrebuje od Vás podpísanú zmluvu ani dohodu.

Ešte doplním §581 OZ

(2) Započítať nemožno premlčané pohľadávky, pohľadávky, ktorých sa nemožno domáhaťna súde, ako aj pohľadávky z vkladov.
Proti splatnej pohľadávke nemožno započítať pohľadávku, ktorá ešte
nie je splatná.


Posledná veta je dôležitá, lebo to niekedy v snahe o zápočet strany nedodžujú. Takže ak váš záväzok ešte nie je splatný, takýto úkon protistrana nemôže urobiť.