enzo
17.02.06,14:59
Dobrý deň,
poprosil by som o radu. Začal som podnikať ako SZČO v januári 2005 - vo svojej prostoduchosti som nezaložil podnikatelský účet a všetky platby mi chodili z a na osobný účet, ktorý som však tiež nenahlásil na DU. Samozrejme tam bolo kopec súkromných platieb kartou, výberov hotovosti a aj mimopodnikateľských vkladov. Viete mi prosím povedať aký veľký mám problém a poprípade poradiť ako z neho von? Som svojou situáciou hlboko znepokojený - do akej výšky by za to mohla byť pokuta? Vopred ďakujem.
Aknazuz
17.02.06,14:05
pred danovym uradom by som sa tvarila, ze vsetky platby boli hotovostne - uctovala by som o vsetkych - prijatych aj poskytnutych - cez pokladnu a urychlene by som veci dala do poriadku.
Zita5
17.02.06,14:18
Moj názor - na podnikanie treba zriadiť podnikateľský účet .
Podnikanie treba odčleniť od súkromia , aj keď sa jedná o FO , je viacej názorov :confused: - že nič sa nedeje :confused: , ale podľa mňa to nie je v poriadku .;)

Takže doporučujem rok 2006 - otvoriť podnikateľský účet .:)
Teraz treba veci dať do súladu , oddelíš podnikateľské príjmy a úhrady , zaúčtuješ do peňažného denníka a spravíš ročnú uzávierku . To že či budú mať daniari námietky uvidíš pri prvej kontrole .
Zita5
17.02.06,14:20
pred danovym uradom by som sa tvarila, ze vsetky platby boli hotovostne - uctovala by som o vsetkych - prijatych aj poskytnutych - cez pokladnu a urychlene by som veci dala do poriadku.

Nemôžeš sa tváriť , že je všetko v poriadku . Keď náhodou bude mať kontrolu proti strana a zistia , že príjmy boli úhrádzané na BÚ . Dodávateľ by mal potom príjem v hotovosti a náhodou bude krutý daniar a tie príjmy čo má na účte mu dá ešte raz zdaniť . Vlastne potom mu našijú duplicitné príjmy .;)
enzo
17.02.06,14:27
Ach jaj, čo už ostáva:( - ono ja som zamestnany v TPP a živnosť som bral len ako privyrobenie - urobím to tým rozdelením podnikateľských príjmov a výdavkov a nechám sa prekvapiť čo sa stane. Aká je pravdepodobnosť, že mi príde daňová kontrola? Príjmy mám okolo 120000 a rád by som k 31.3.06 ukončil živnosť - teda ani neviem:confused: či to má vplyv na tú potenciálnu kontrolu..
enzo
17.02.06,14:28
A hlavne Vám ďakujem za ochotu.
babenko1
17.02.06,16:38
Najlepšie je odfotiť si tie výpisy, na ktoré prišli peniaze, zaúčtovať to do peňažného denníka a radšej si založiť podnik. účet, ale vzhľadom na to, že chceš ukončiť podnikanie k 31.3.06 je to aj zbytočné.
stanina
19.02.06,12:16
ja som uz taky pripad mala, ofotila som vsetky vypisy a vydavky a prijmy ,ktore nesuvisia s podnikanim som dala do NZD a podnikatelske vydavky a prijmy som ucrovala ako ovplyv.ZD.
Kelis
27.07.06,06:17
Ahojte milí poraďáci,

chcem sa aj ja niečo poradiť na tému osobný účet a SZČO. Môj klient nemá zriadený podnikateľský účet, na úhrady faktúr využíva osobný účet s tým, že si dáva pozor aby pohyby na osobnom účte súviseli výhradne s podnikaním. Ja sa len chcem spýtať. Minulý rok 2005 som pracne účtovala celý výpis z účtu - teda úhrady faktúr, osobnú spotrebu podnikateľa, bankové poplatky (keďže ide o osobný účet tak do VNZD) a taktiež úroky (PNZD). Všetko kvôli tomu, aby mi sedeli konečné zostatky.
Je to potrebné? Alebo keďže nejde o účet podnikateľský stačí účtovať iba to, čo je výhradne podložené faktúrou alebo to súvisí s podnikaním (napr. príjem na základe zmluvy) atď.
Ďakujem a prajem krásny dnik.
mysimis
27.07.06,06:21
Ahojte milí poraďáci,

chcem sa aj ja niečo poradiť na tému osobný účet a SZČO. Môj klient nemá zriadený podnikateľský účet, na úhrady faktúr využíva osobný účet s tým, že si dáva pozor aby pohyby na osobnom účte súviseli výhradne s podnikaním. Ja sa len chcem spýtať. Minulý rok 2005 som pracne účtovala celý výpis z účtu - teda úhrady faktúr, osobnú spotrebu podnikateľa, bankové poplatky (keďže ide o osobný účet tak do VNZD) a taktiež úroky (PNZD). Všetko kvôli tomu, aby mi sedeli konečné zostatky.
Je to potrebné? Alebo keďže nejde o účet podnikateľský stačí účtovať iba to, čo je výhradne podložené faktúrou alebo to súvisí s podnikaním (napr. príjem na základe zmluvy) atď.
Ďakujem a prajem krásny dnik.
V prvom rade by som veľmi rýchlo doporučila podnikateľovi aby si založil podnikateľský účet. Čo sa týka účtovania, určite by som to aj ja rozúčtovávala tak ako Ty i keď je to prácne.
Kelis
27.07.06,07:27
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, len si ma utvrdila v tom, v čom som si aj ja istá. Ja sa práce nebojím, nie je to pre mňa problém nakoľko účtujem výpisy priebežne.
Čo sa týka založenia podnikateľského účtu - neexistuje na to paragraf, ktorý by hovoril o tom, že je to podmienka, aspoň čo som to tu na porade niekde čítala. Ja osobne tiež mám podnikateľský a mám pokoj, ale myslím si, že keď si dáva SZČO pozor na to čo na tom účte robí je to aj vrámci daňovej kontroly O.K.
A ak nie, je to jeho problém, nie?
ZuzanaP
27.07.06,08:48
Včera si chcel jeden známy založiť živnosť - na sadrokartón. Vybral sa na živnostenský úrad s výpisom z registra trestov a milá pani ho najskôr poslala do banky (presne povedala do ktorej), aby si založil podnikateľský účet a potom prišiel. Ako ho môže nútiť založiť si podnikateľský účet, keď to žiadny § neprikazuje, to mi je teda záhada.:confused:

Nejako som to s ním nerozoberala, len ma to teraz napadlo v súvislosti s touto témou.
rastom
27.07.06,08:52
čo je to za hovadinu?
Mal povedať pani uradničke, nech sa stará o seba.
Prípadne nech mu to dá písomne. To by sme sa pobavili.
A.. len tak mimochodom.
podnikatelský učet sa predsa zriaduje až ked mám živnosť.
Čo ked mu ju z nejakého dôvodu nedajú?
A marí sa mi, že aj banka chce kopiu ŽL.
No.. uradníci sú riadni mudrlanti.
Netreba sa dať
Zita5
27.07.06,08:55
Včera si chcel jeden známy založiť živnosť - na sadrokartón. Vybral sa na živnostenský úrad s výpisom z registra trestov a milá pani ho najskôr poslala do banky (presne povedala do ktorej), aby si založil podnikateľský účet a potom prišiel. Ako ho môže nútiť založiť si podnikateľský účet, keď to žiadny § neprikazuje, to mi je teda záhada.:confused:

Nejako som to s ním nerozoberala, len ma to teraz napadlo v súvislosti s touto témou.


Podľa môjho názoru môže to byť tichá dohoda s určitou bankou , čo si myslím , že je protizákonné . Nezaregistrovala som doteraz, že k zriadeniu živnostenského listu , musí predchádzať otvorenie účtu ....čo tu už bolo komentované ......pri zradenií BÚ na podnikanie potrebuješ banke predložiť ŽL ...a ten budúci podnikateľ ešte nevlastní .
A tá drzosť ...ešte aj určí banku ....."dnes" ..keď si každý môže vybrať .

Mal si pýtať § , ktorý mu ukladá túto povinnosť .;) By videl čo by sa dialo ďalej , ako by to pracovníčka zdôvodnila .
Kelis
27.07.06,10:05
Z vlastnej skúsenosti - potrebuješ kópiu živnostenského listu aby ti banka mohla otvoriť na základe toho podnikateľský účet.
Či jestvuje alebo nejestvuje nejaký paragraf, môj názor je, že keď si SZČO budú dávať pozor na pohyby na účtoch (najlepšie je mať potom aspoň dva osobné účty) a nekombinovať osobné veci s vecami podnikateľskými, určite je to všetko v poriadku.
Aj pri daňovej kontrole, keď im všetky pohyby zdokladujem, nedám si do nákladov bankové poplatky a účtujem o účte, čo mi môžu vytknúť???
Samozrejme, že záleží od nálady, lebo vytknúť mi môžu aj to, že podnikám.
Ha
EFA
27.07.06,10:20
Ja by som nejaké poplatky z os. účtu dala do nákladov. Buď pomerom (ak sú poplatky ako balík) a to, položky súvisiace s podnikaním : položky nesúvisiace. Ak sú poplatky za všetky položky zvlášť, tak presne podľa položiek súvisiacich s podnikaním.
Zoltán Kovács
27.07.06,10:24
čo je to za hovadinu?
Mal povedať pani uradničke, nech sa stará o seba.
Prípadne nech mu to dá písomne. To by sme sa pobavili.
A.. len tak mimochodom.
podnikatelský učet sa predsa zriaduje až ked mám živnosť.
Čo ked mu ju z nejakého dôvodu nedajú?
A marí sa mi, že aj banka chce kopiu ŽL.
No.. uradníci sú riadni mudrlanti.
Netreba sa dať

Súhlasím s rastom, ale trošku sa držme aj etiky porady, čo sa týka vyjadrovania sa.
Kelis
27.07.06,11:10
Podľa mojich info, pokiaľ ide o osobný účet poplatky za vedenie účtu sa do réžie ako pri podnikateľskom účte dať nemôžu. Možno sa mýlim ale takto mi to hovorili skúsenejší odo mňa 8-).
mysimis
27.07.06,11:24
Z osobného účtu by som rozhodne neúčtovala poplatky do výdavkov OZD.