Ľubka87103
30.07.12,20:21
Dobrý večer, bývame v rodičovskom dome s rodičmi, prerábame si 3 poschodie, lenže chceme to mať aj na papieri že je to naše, aby časom neboli nejaké problémy. Chceli by sme to urobiť takto: Rodičia nám dajú celé tretie poschodie, a v zvyšnej časti domu budeme mať ešte rovnakú časť ako ostatný dvaja súrodenci. Obidvaja súrodenci aj rodičia s tým súhlasia, len to chceme mať aj na papieri, lebo človek nikdy nevie čo môže byť za 10-20 rokov.
Chcela by som poradiť či sa to vôbec dá, a ak áno tak na koho sa obrátiť a ako by to malo prebiehať.
Ďakujem
sito
31.07.12,08:25
Tak to treba dať na papier a pred notárom podpísať, a na nič nezabudnúť. Aby potom neboli problémy, kto, čo, a ako?


Ako tu ...

http://www.porada.sk/t198500-podvod-s-mestskym-bytom.html
Nandrolon
31.07.12,08:31
Ja som kdesi čítal že dom sa dá rozdeliť iba zvislo, nie vodorovne. Možno sa tu vyjadrí nejaký človek čo sa v tejto oblasti vyzná.

Je možné že pri vodorovnom rozdelení by nešlo o fyzické rozdelenie ale iba o spoluvlastníctvo v určitom "pomere" a to je problém, pretože sa nedá FYZICKY povedať odtiaľto potiaľ je moje a tamto tvoje....
sito
31.07.12,08:42
Je to dom a len tri bytové jednotky, samostatné. A spoločné priestory, vstupná hala, schodištia, spoločná strecha, základy, múry. Spoločné zariadenia. Zákon 182/1993 sa nevzťahuje na domy v ktorých sú len tri bytové jednotky. Jasné, že dom, nehnuteľnosť si nerozdelia, ale dohodnúť sa musia na jej užívaní a nič im nebráni dohodnúť sa tak, že niektoré časti zmluvy o užívaní domu budú vchádzať zo zákona 182/1993. Ale ako hovorí, počíta do budúcnosti, aby to bolo na papieri.
Nandrolon
31.07.12,08:46
si si istý?
teda:
1. samostatné teplo
2. samostatná voda
3. samostatná elektrika
??
- pretože ak to nemajú rozdelené, je to z môjho pohľadu neriešiteľná vec... resp. riešiteľná ale za veľmi vysoké fin. náklady...
sito
31.07.12,08:54
Nie som si istý, ale oni si chcú byť istí. Teda sa musia nejako dohodnúť, alebo rozhodnúť. Predať, a každý svoje, bývanie si zaistiť, tiež vysoké finančné náklady ...

A vlastne, čo nás na Porade je potom ...

Či nie? :);)
Nandrolon
31.07.12,08:59
s takýmito spoločnými "vecami" nie je sranda. za 10 rokov sa môže všeličo stať s medziľudskými vzťahmi, súrodenec sa môže oženiť, zomrieť a švagriná sa môže domáhať hlava nehlava všeličoho....
Ďalšia vec je taká, že ak sa raz vzťahy pokazia, ťažko sa je potom dohodnúť na určitých veciach, napr. na platbe spoločnej elektriny a tak...
Každý má iné potreby, jeden vypáli za jedného, druhý za piatich a potom je to ťažko riešiť.
Ak už chcete takto bývať, investoval by som do osamostatnenia energií /vlastné teplo, vlastná elektrika, ak máte obecnú vodu, vlastná voda.
Ak máte spoločnú vodu, a v studni výkonné čerpadlo, osamostatníte si elektriku, ale ako budete deliť elektriku odobranú čerpadlom?????
Toto sú také "somarinky" ale ak sa človek pozrie hlboko do nich, zistí že je to dosť vážny problém...
Netreba zabúdať, že každá veľká vec sa skladá z maličkostí...
sito
31.07.12,09:05
Život visí na vlásku!

Môže aj atómová bomba, padnúť, aj zajtra. Vyrieši?
Nandrolon
31.07.12,09:09
Veď ja len radím aby boli čo najopatrnejší a všetko si premysleli a nebola tu o päť rokov téma:
"Švagriná s deťmi chce vyplatiť tretinu domu a zinkasovať odo mňa s manželom 200 000 eur /čo je trhová cena podľa znaleckého posudku tretiny domu - hovoríme o fikcii za X rokov/" Ako sa tomu vyhnúť?"
sito
31.07.12,09:19
Veď ja tiež, aby sa dohodli, ako spoluvlastníci domu s jasnými pravidlami, jeho užívania, financovania jeho prevádzky a údržby a na majetkovom podiely na dome a v dome. A tiež na dvore, prístupovej cesta a tak ... ešte ...

Keby sme vedeli čo je za rohom, zlé, ani by sme tam nenazreli, nie tak išli ďalej ...
Mária27
01.08.12,14:19
Je to dom a len tri bytové jednotky, samostatné. A spoločné priestory, vstupná hala, schodištia, spoločná strecha, základy, múry. Spoločné zariadenia. Zákon 182/1993 sa nevzťahuje na domy v ktorých sú len tri bytové jednotky. Jasné, že dom, nehnuteľnosť si nerozdelia, ale dohodnúť sa musia na jej užívaní a nič im nebráni dohodnúť sa tak, že niektoré časti zmluvy o užívaní domu budú vchádzať zo zákona 182/1993. Ale ako hovorí, počíta do budúcnosti, aby to bolo na papieri.

Takmer presne. Až na to, že zákon 182 sa na takýto prípad vzťahuje primerane.
Treba dať skolaudovať poschodie ako samostaný byt a tak ho aj zapísať do katastra. Určiť iný byt (byty), spoločné časti a spoločné zariadenia, pravidlá účtovania ... Nemusí ísť presne o pravidlá podľa 182, ale primerane.

Predmet a rozsah úpravy
§ 1(2) Tento zákon sa nevzťahuje na... na predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.

§ 24
(1) Ustanovenia tohto zákona s výnimkou § 6 až 8b, § 29 a § 29a ods. 1 sa primerane vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu.
sito
01.08.12,15:01
Už keď sú dvaja ľudia, čo len v garzonke si dohodnú určité pravidlá. A tam je možný predpoklad aj štyroch domácnosti. Rodičia a traja súrodenci. Za ich života možno, ale čo a ako pri dedičstve. Kto dal, čo dal, koľko dal ... Lepšie je mať niečo na papieri, a vôbec to nebude na prekážku, keď to bude odpísané zo 182, bez udania paragrafov. Že. Ale v podstate ich vec.
Nandrolon
02.08.12,05:08
Veď práve, oni sa teraz dohodnú, ale dohodnú, ale za XX rokov môže byť z toho fatálny problém...
sito
02.08.12,07:40
Veď práve, ak sa teraz dohodnú na dôvod, aby sa pohádali, nemusia čakať 20 rokov. Už na druhý deň po podpise a spečatení liehom sa môže naskytnúť. Je to len v ľuďoch v tom dome. Ate tým, že sa pohádajú dohoda, zmluva nestráca platnosť. A budiš svetlo ... alebo súd ...