Vikt
17.02.06,16:21
Vystavili sme fa 28.12.2003 so splatnosťou 15.1.04 vo výške 596 000,00. Dňa 2.4.04 sme túto pohľadávku postúpili vo výške 536 000,00. Je veľká pravdepodobnosť, že tie peniaze už nikdy neuvidíme aj keď je to funkčná firma.
Zákon o DzP hovorí, že ak ide o pohľadávku, pri kt.je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, kt.boli v príjme,ak spĺňajú podmienky pre tvorbu opr.polož.do výške 100% podľa § 20, ods.14, d. Túto vetu môžem uplatniť len na pohľ.,kt.vznikli od 1.1.2004 a naša pohľadávka vznikla 28.12.2003 čo je veľká škoda,lebo pre tých pár dní sme ju k 15.1.2006 mohli daňovo odpísať, alebo sa mylím?
Poraďte čo s tým? A aké doklady k tomu potrebujem /doklad o trvalom vymáhani.../
Dik za rady
Vikt
19.02.06,08:58
Nájde sa niekto, kto napíše svoj názor?
KEJKA
19.02.06,10:14
nerozumiem komu ste postúpili a prečo pohľadávku po 4 mesiacoch? A ak ste ju postúpili, ktorá firma vám nezaplatí za pohľadávku?
Lebo ak ste postúpili, mali te si to zmluvne ošetriť, že ak nedostanete úhradu zmluva o postúpení stráca účinnosť. Niečo také.
Vikt
23.02.06,14:58
Odberateľ faktúru riadne zaevidoval a keď prišiel termín zaplatenia, začal si vymýšľať dôvody, aby to nemusel zaplatiť. Tak sme túto pohľadávku postúpili firme, ktorá si verila, že to vyrieši. Samozrejme, že žiadne peniaze sme ani na základe zmluvy o postúpení nevideli ani neuvidíme. Nezaplatenie postúpenej pohľadávky samozrejme v zmluve nie je riešené.
Tak len toľko na vysvetlenie pre Lidu.
KEJKA
23.02.06,16:39
tak to máš smolu, mali ste si to ošetroť v zmluve.
Možno právnik poradí, či je taká zmluva o postúpení účinná, aj ked cena za postúpenie nebola zaplatená.
Lenže ak áno, ty už nemáš pohľadávku z výnosov, ale pohľadávku z postúpenia. A to je "iné kafe".
Ikan
26.03.09,08:42
Aj ja mám podobný problém, postúpená pohľadávka, ktorá nebude zaplatená, šéf chce aby sa nejako odpísala, ale ja neviem či vôbec je tá možnosť urobiť odpis z postúpenej pohľadávky. Poradí niekto?
Ikan
09.09.09,07:39
Je to už dávno, ale odpoveď stále žiadna. Niekto kto by sa vedel k tomúto vyjadriť?. Ďakujem
Jana Acsová
09.09.09,09:08
Aj ja mám podobný problém, postúpená pohľadávka, ktorá nebude zaplatená, šéf chce aby sa nejako odpísala, ale ja neviem či vôbec je tá možnosť urobiť odpis z postúpenej pohľadávky. Poradí niekto?Isteže je. Účtovne v prípade, že trvalo ustúpite od vymáhania pohľadávky. Ale malo by to mať svoju postupnosť krokov napr.:
- dokumentácia k postúpeniu, informácia dlžníka,
- dokumentácia ku komunikácii s dlžníkom, zmarené pokusy o vymoženie pohľadávky, či iné potvrdenie ohrozenia úhrady (vrátane pokusov o písomné odsúhlasenie, vrátenie pošty a podobne),
- opravná položka,
- ustúpenie od vymáhania,
- odpis pohľadávky.

Účtovný postup závisí od účtovnej sústavy. Z daňového pohľadu sa zvažujú okolnosti odpisu pohľadávky viď napr. § 19 ods. 2 písm. h), i).
zuzach
27.04.11,06:35
spoločnosť pre ktorú sme vykonali služby založila novú spoločnosť a faktúry vystavené na pôvodnú spoločnosť nechce zaplatiť.. dalšiu spoluprácu podmienuje tým, že im dlh odpustíme. dá sa z toho nejako vykorčulovať? alebo to tri roky vláčiť po účtovníctve kým to budem môcť odpísať.