Suseek
31.07.12,09:44
Dobry den,

rada by som sa poradila s pripadom, ktory nam z VAT hladiska nepripada jednoznacny.
Podnik na SK chce predat IT oddelenie inemu podniku na SK. Oba podniky su platcami DPH. Podla toho co som si nastudovala IT nie je samostatnou organizacnou jednotkou nakolko nevedie svoje uctovnictvo a etc....
Potrebujem zistit ci a za akych podmienok je mozne tento predaj oslobodit od DPH.

nasla som este aj toto vid priklad 1.. ale nedava mi velky zmysel podla coho vlastne bude tento predaj oslobodeny...kto vlastne nakoniec DPH zaplati....

.......Zákonom o DPH definovaný postup pri predaji podniku medzi dvomi platiteľmi dane zjednodušuje uskutočnenie tejto transakcie, v dôsledku čoho predávajúci neuplatňuje daň na výstupe a kupujúci si daň neodpočítava, t. j. ak dochádza k predaju podniku medzi dvomi platiteľmi dane, neviažu sa u účastníkov transakcie finančné prostriedky vo výške dane vzťahujúcej sa na predávaný podnik.
Príklad č. 1:
Platiteľ dane predáva časť podniku inému platiteľovi dane. Predmetom podnikania platiteľov je výroba a montáže bezpečnostných zariadení. Predávajúci, platiteľ dane, v danom prípade uplatní postup podľa § 10 zákona o DPH a k cene predávaného podniku, resp. jednotlivých jeho zložiek neuplatní daň z dôvodu, že predaj podniku sa uskutočnil medzi predávajúcim a kupujúcim, ktorí sú platiteľmi dane a obaja dodávajú tovary a služby v režime s uplatnením dane.........


Prosim nema niekto skusenosti s podobnym pripadom. volala som aj na danovy urad a tam mi povedali ze pokial nejde o samostatnu organizacnu jednotku tak treba platit aj dan....

vopred dakujem za kazdu odpoved
KEJKA
31.07.12,16:13
presne tak. Ale ako samostatná org.jednotka môže byť uznaná za časť podniku, aj ked je to "len" v účtovníctve povedzme ako stredisko. Má svoje náklady, výnosy, pohľadávky, záväzky -ak nie sú na samostatnom AU, určite sa dajú z KDF, KOF vyčleniť.
Píšeš o odddelení, tak má zrejme svojich zam-cov - tiež sa dajú vyčleniť záväzky s nimi súvisiace.
Takže envidím dôvod, pre ktorý by sa v prípade predaja nedala vyčleniť čiastková súvaha -majetok a zíväzky tohto oddelenia a predať ako časť podniku bez DPH.