ivkň
31.07.12,13:46
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, mám nasledovné dve faktúry od českého dodávateľa-platiteľa DPH- prvá je za tovar ktorý nám dodal na SVK (fa je bez DPH, my sme plátcovia DPH), následne nám poslal druhú faktúru, kde nám vyfaktúrovali montáž tohto tovaru ale montáž už prebehla v CR. Táto fa je s českou DPH (20%). RObím správne keď prvú nahodím klasicky a samozdaním a druhú faktúru ako?? Lebo z tej druhej- on vlastne daň zaplatil v čechách a čo ja??.. :)...Ďakujem za rady..
ivkň
31.07.12,11:48
môže to byť tak, že keďže sú dve faktúry tak to riešim ako dve samostatné veci? tú faktúru za motáž v ČR by som riešila tak, že celú sumu nahodím do nákladov a vybavené, do voľného základu?
KEJKA
31.07.12,16:00
urob, ako píšeš, ale podľa mňa je to nesprávne. Ak tovar neprišiel na Slovensko, tak aj za tovar sa mala zaplatiť česká DPH.
ivkň
01.08.12,04:02
na tej prvej faktúre za tovar bolo písané, že dodané do SR, takže na slovensko prišiel, preto je faktúra čo nám prišla bez DPH. A montáž je na samostatnej faktúre a dodanie montáže je písané v ČR, a na tejto fa je už i DPH. V tomto prípade môžem tú samotnú montáž dať celou sumou do nákladov do voľného základu, nevstupuje do DPH výkazu??? prvú faktúru za dodanie tovaru- výrobku som samostatne účtovala a samozdanenie som urobila...Je to OKI?
promont maja
01.08.12,04:25
... jednoznačne by som to, ja osobne, poňala ako jedno ... ako dodanie tovaru s montážou ...

... uvediem na zváženie:

§ 13 Zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty
Dodání zboží a převod nemovitosti
(1) Dodáním zboží se pro účely tohoto zákona rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Převodem nemovitosti se pro účely tohoto zákona rozumí převod nemovitosti, při kterém dochází ke změně vlastnického práva nebo příslušnosti k hospodaření.
(2) Dodáním zboží do jiného členského státu je dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu.

§ 16 Zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty
Pořízení zboží z jiného členského státu
(1) Pořízením zboží z jiného členského státu se pro účely tohoto zákona rozumí nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím od osoby registrované k dani v jiném členském státě, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno z jiného členského státu do tuzemska nebo do jiného členského státu osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje dodání zboží, nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou. Za pořízení zboží z jiného členského státu se nepovažuje dodání zboží s instalací nebo montáží, dodání plynu, elektřiny, tepla nebo chladu soustavami nebo sítěmi osobou, která zboží dodává, nebo jí zmocněnou třetí osobou nebo zasílání zboží podle §18 (http://www.porada.sk/cps/rde/xchg/SID-3EA98423-0CC33616/cds/xsl/dane_poplatky_690.html/papp/cds_konzultant/-797da8bd:138dfd858bf:-7efc?init=n&url=235/2004 Sb. §18&date=-2). Pořizovatelem se pro účely tohoto zákona rozumí osoba, která pořizuje zboží z jiného členského státu.

a

... existuje aj judikát Súdneho dvora EÚ ( vo veci C-409/04 TELEOS) v súvislosti s uvedeným vyššie: že musia byť splnené obe podmienky, okrem postavenia zdaniteľných osôb ( = uvedené aj v § 13, ods. 1 a ods. 2 Zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty).
janosik
01.08.12,05:12
Pri dodaní tovaru na Slovensko nestačí že je to napísané na faktúre, musí sa vedieť preukázať ešte aj iným dokladom nie len faktúrou, že tovar skutočne bol prepravený na Slovensko z ČR, pokial tak nie je, tovar zostal v ČR na montáž. Súhlasím s poromont maja brať to ako jedno.
KEJKA
01.08.12,06:36
na tej prvej faktúre za tovar bolo písané, že dodané do SR, takže na slovensko prišiel, preto je faktúra čo nám prišla bez DPH. A montáž je na samostatnej faktúre a dodanie montáže je písané v ČR, a na tejto fa je už i DPH. V tomto prípade môžem tú samotnú montáž dať celou sumou do nákladov do voľného základu, nevstupuje do DPH výkazu??? prvú faktúru za dodanie tovaru- výrobku som samostatne účtovala a samozdanenie som urobila...Je to OKI?podľa zadania tovar na Sovensko nedošiel -je to len písané na faktúre, čo nestačí. Dodávateľ môže mať problém v Česku.
V zadaní - zcýraznila som - píšeš, že ten tovar, hoci prišiel na Slovensko bol montovaný v Česku, takže ide o jedno a to isté. Podľa mňa jednoznačne tovar s montážou - prenos DP DPH do SR.
Ak by šlo o dve nezávislé dodania /montáž iného tovaru - tak by bolo riešenie iné aj s množstvom súvisiacich problémov.
Pokús sa dať to s dodávateľom do poriadku.
a/ tovar je naozaj zmontovaný - nachádza sa na Slovensku - opraviť faktúru za montáž a komplet samozdaniť
b/ tovar bol skutočne montovaný v ČR a zostal tam - síce neviem dôvod, to je vedľajšie, potom treba opraviť faktúru za tovar - doplniť českú DPH.


Dobrý deň,

chcem sa spýtať, mám nasledovné dve faktúry od českého dodávateľa-platiteľa DPH- prvá je za tovar ktorý nám dodal na SVK (fa je bez DPH, my sme plátcovia DPH), následne nám poslal druhú faktúru, kde nám vyfaktúrovali montáž tohto tovaru ale montáž už prebehla v CR. Táto fa je s českou DPH (20%). RObím správne keď prvú nahodím klasicky a samozdaním a druhú faktúru ako?? Lebo z tej druhej- on vlastne daň zaplatil v čechách a čo ja??.. :)...Ďakujem za rady..
a_je_to
01.08.12,07:24
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, mám nasledovné dve faktúry od českého dodávateľa-platiteľa DPH- prvá je za tovar ktorý nám dodal na SVK (fa je bez DPH, my sme plátcovia DPH), následne nám poslal druhú faktúru, kde nám vyfaktúrovali montáž tohto tovaru ale montáž už prebehla v CR. Táto fa je s českou DPH (20%). RObím správne keď prvú nahodím klasicky a samozdaním a druhú faktúru ako?? Lebo z tej druhej- on vlastne daň zaplatil v čechách a čo ja??.. :)...Ďakujem za rady..

Fakturácia nezodpovedá hmotnej pravde, tak je riziková a účtovne aj daňovo neurčitá. Do úvahy pripadajú alternatívne až tri riadky priznania DPH.Toto napíš dodávateľovi a vráť mu obidve faktúry bez zaplatenia. Nech nešpekuluje a prerobí ich. Lebo :
- ak montáž na tovare prebehla v ČR, tak musela prebehnúť pred dodaním a cena montáže mala byť súčasťou ceny tovaru
- ak montáž prebehla po dodaní, tak nemohla byť v ČR a vykázaná s českou DPH.
Vlastne ani nevieme, ako to v skutočnosti naozaj bolo, lebo faktúry si povahou navzájom odporujú.
ivkň
02.08.12,03:52
Ahojte poraďaci,

no čo sa týka faktúry za tovar, tak pri nej mám aj dodací list, že to bolo prepravené na SVK. To zrejme nebude úplne postačujúce a pri kontrole by DU išiel po tom však?...Tak ja teda napíšem dodávateľovi, že faktúry musí opraviť pretože je to daňovo nedostatočne preukázateľné, že tieto dve faktúry nemajú spolu súvis. Ešte mi napadlo, či by neobstálo, že ten tovar bol dodaný kvôli tomu na SVK, aby sa u nás na firme ešte niečo urobilo na tovare- teda že sa s ním pracovalo, a potom sa to prepravilo do ČR, kde tento tovar namontovali(firma v ČR). Zasa by sme ale museli mať nejaký doklad o tom , že sa to prepravilo od nás do ČR však?. Prosím poraďte čo by bolo pre mna jednoduchšie z daňového a účtovného hľadiska. Ak by som teda tie dve faktúry dala spojiť na dodanie tovaru s montážou (na faktúre by mala byť uvedená česká DPH?), i keď neviem či dodávateľ s tým nebude mať problém, tak sa mám riadiť § 69 odst 2- ktorý ale nesplňame, pretože dodanie nebolo v tuzemsku, tak pre mňa to znamená čo? že nemám povinnosť platiť daň? a nahodim do účta 501,518/321?? Ďakujem za trpezlivosť somnou :)
KEJKA
02.08.12,07:43
vieš to už rozvádzaš podľa mňa zbytočne a špekuluješ zbytočne, dostala si jednoznačné odpovede pre prípad, že ide o ten tovar, ktorý sa aj v Česku montoval. A po montáži sa stalo čo? Kde ten tovar definitívne skončil, resp. kde sa definitívne predal ďalej, to neuvádzaš.
Ani sa jednoznačne nevyjadruješ, či teda tie faktúry spolu súvisia /podľa zadania jednoznačne/ alebo ide o dva rozdielne prípady.

Ahojte poraďaci,

no čo sa týka faktúry za tovar, tak pri nej mám aj dodací list, že to bolo prepravené na SVK. To zrejme nebude úplne postačujúce a pri kontrole by DU išiel po tom však?...Tak ja teda napíšem dodávateľovi, že faktúry musí opraviť pretože je to daňovo nedostatočne preukázateľné, že tieto dve faktúry nemajú spolu súvis. Ešte mi napadlo, či by neobstálo, že ten tovar bol dodaný kvôli tomu na SVK, aby sa u nás na firme ešte niečo urobilo na tovare- teda že sa s ním pracovalo, a potom sa to prepravilo do ČR, kde tento tovar namontovali(firma v ČR). Zasa by sme ale museli mať nejaký doklad o tom , že sa to prepravilo od nás do ČR však?. Prosím poraďte čo by bolo pre mna jednoduchšie z daňového a účtovného hľadiska. Ak by som teda tie dve faktúry dala spojiť na dodanie tovaru s montážou (na faktúre by mala byť uvedená česká DPH?), i keď neviem či dodávateľ s tým nebude mať problém, tak sa mám riadiť § 69 odst 2- ktorý ale nesplňame, pretože dodanie nebolo v tuzemsku, tak pre mňa to znamená čo? že nemám povinnosť platiť daň? a nahodim do účta 501,518/321?? Ďakujem za trpezlivosť somnou :)

všetky doterajšie príspevky ti odpovedajú jednoznačne, tak to už rieš s dodávateľom a netoč stále dokola s nami.
ivkň
02.08.12,07:56
:)
ivkň
02.08.12,10:58
Kejka ešte prosím, sa ťa chcem spýtať jednu vec...maj so mnou trpezlivosť...ja nemám takú prax v účtovníctve ako ty...prosím..
Tie faktúry spolu súvisia, len šéf chcel aby sme nemuseli platiť daň, tak to českému dodávateľovi nakázal takto spraviť, ako som písala vyššie.
Už som písala českému dodávateľovi aby mi faktúru za tovar opravil a dal tam českú DPH, lebo ten tovar ostal a aj ho namontovali v ČR. Ale teraz čo s účtovaním DPH? V tvojom príspevku 7 si mi napísala, že ide o prenos DP DPH do SR, to znamená, že Ja naúčtujem DPH do nákladov a potom budem žiadať spať do DÚ lebo je to nad limit v priebehu roka, ešte som to vživote nerobila a nestretla som sa stým tak preto sa pýtam..... Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
02.08.12,11:50
a čo je s tým tovarom namontovaným v ČR? kde je? načo sa montoval v Česku? toto som sa už raz pýtala. Chceš radu, ale úplné odpovede chýbajú. Ešte aby sme tu napokon nerozoberali povinnosť registrácie v Česku!!!
a_je_to
02.08.12,12:40
Kejka ešte prosím, sa ťa chcem spýtať jednu vec...maj so mnou trpezlivosť...ja nemám takú prax v účtovníctve ako ty...prosím..
Tie faktúry spolu súvisia, len šéf chcel aby sme nemuseli platiť daň, tak to českému dodávateľovi nakázal takto spraviť, ako som písala vyššie.
Už som písala českému dodávateľovi aby mi faktúru za tovar opravil a dal tam českú DPH, lebo ten tovar ostal a aj ho namontovali v ČR. Ale teraz čo s účtovaním DPH? V tvojom príspevku 7 si mi napísala, že ide o prenos DP DPH do SR, to znamená, že Ja naúčtujem DPH do nákladov a potom budem žiadať spať do DÚ lebo je to nad limit v priebehu roka, ešte som to vživote nerobila a nestretla som sa stým tak preto sa pýtam..... Ďakujem za odpoveď.

Kejka asi potrebuje trochu oddychu, tak nereaguje. Ak dovolíš, prevezmem. Tým, že si sa podriadila šéfovej vôli uhnúť dani /ktorej aj tak neuhol, ale zdvojnásobil ju/ si urobila chybu, z ktorej sa bude dosť ťažko vyviňovať. Prajem Ti, aby si z toho vyviazla bez ujmy, každý musí niekde začať, ale ... ČR Ti DPH z tohto prípadu asi nevráti. To nie je tovar, prevezený z ČR do SR. Bude zvažovať, či služba bola dodaná v ČR a tým nie je nárok, alebo v SR a tým bola povinnosť predložiť svoje IČ a fakturácia bez DPH. Aj v ČR majú §§ podobné nášmu § 55a/5, ktorý hovorí, že :
(5) Žiadateľ nemá nárok na vrátenie dane, ktorú dodávateľ neuplatnil v súlade s týmto zákonom ...
Okrem toho, že českú DPH nedostaneš späť, musíš tú službu samozdaniť aj slovenskou daňou a českú do nákladov. Nie som si však istý, či bude aj daňovo uznaná, keď nespĺňa § 19/3/k ZoDP.
KEJKA
02.08.12,15:18
presne tak, pracujem oddychujem, len sem-tam nakuknem, čo je tu nové. súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
ivkň
03.08.12,04:08
a čo je s tým tovarom namontovaným v ČR? kde je? načo sa montoval v Česku? toto som sa už raz pýtala. Chceš radu, ale úplné odpovede chýbajú. Ešte aby sme tu napokon nerozoberali povinnosť registrácie v Česku!!!

Čo sa týka týchto otázok tak je to zariadenie, ktoré sa používa na chladenie nejakého dalšieho zariadenia v ČR- nejakej firme. Inak ten prípad vznikol nasledovne. Naša firma dostala od českej firmy1 objednávku na dodávku a montáž chladiaceho zariadenia. Naša firma urobila objednávku u českej firmy2 aby toto chladiace zariadenie dodala a namontovala v tej českej firme1- u nášho objednávateľa. Berme situáciu tak, že to chladiace zariadenie prišlo k objednávateľovi- ČR firme1 od nášho dodávateľa firmy 2- presun tohto zariadenia iba vrámci ČR (teda ak mi tá česká firma opraví tu faktúru, a dá aj na faktúru za tovar DPH ). Toto zariadenie sa tam bude používať a zostane teda v ČR. Česká firma má naše IČ DPH, všetky tri strany sme plátcovia DPH. Takže k nám prišli od firmy č.2 dve faktúry za dodanie tovaru a za montáž, na nich je vyčíslená česká DPH.... A následne budeme my faktúrovať českej firme 1-objednávateľovi dodávku a montáž zariadenia- keďže je to i s montážou tak to budem fakturovať v omege ako typ sumy O- nevstupuje to do DP ani do SV. dúfam, že aspoň toto bude dobré...Ak ešte niečo treba doplniť, tak mi daj vedieť...
ivkň
06.08.12,06:01
Ešte aby bol vyriešený tento problém, tak faktúra za dodávku zariadenia bola prerobená- vyčíslili na nej DPH ja som spolu s montážou naúčtovala obe faktúry iba do nákladov a na DU mi povedali, že na konci roka si môžem požiadať o vrátenie DPH v ČR. Samozrejme musí byť všetko zdokladované. To je celé. Prajem pekný deň všetkým!
Rozalka
06.08.12,06:14
Keď sa tak nad tým zamýšľam (vy ste tovar s montážou zakúpili a predali inému záujemcovi, a to na území iného štátu), prichádza do úvahy aj Vaša registrácia CZ.
ivkň
06.08.12,06:25
Keď sa tak nad tým zamýšľam (vy ste tovar s montážou zakúpili a predali inému záujemcovi, a to na území iného štátu), prichádza do úvahy aj Vaša registrácia CZ.

tak toto mi na DU nehovorili.....ach jaj...čo teraz...z čoho dedukuješ, že prichádza do úvahy registrácia? na DU mi povedali, že registrácia iba v tedy keby som predávala tovar neustále, ale my sme dostali objednávku na konkrétnu vec, tú sme zadali inému dodávateľovi a ten tú konkrétnu vec dodal a namontoval v ČR. My sa nezaoberáme predajom ale výrobou , dodávkou a montážou...
KEJKA
06.08.12,06:45
mohlo sa to zrealizovať tak, že
1. firma1CR dodala a doviezla tovar na Slovensko, preto fa bez českej DPH /musí mať dôkaz o prevoze/
2. vy ste tovar odviezli do Česka a namontovali v subdodávke /musíte mať doklad o prevoze/ a fakturujete komplet tovar aj s montážou bez SR DPH
2a/ firma 2CR, ktorá to montovala vám subdodávku fakturuje s českou DPH
...............................a sme na začiatku:) nedalo sa to pekne takto vysvetliť hned?
samozrejme 1+2 - chýbajú prepravné dokumenty, takže aj tak platí to, čo som ja i osttaní tvrdili od začiatku.

Čo sa týka týchto otázok tak je to zariadenie, ktoré sa používa na chladenie nejakého dalšieho zariadenia v ČR- nejakej firme. Inak ten prípad vznikol nasledovne. Naša firma dostala od českej firmy1 objednávku na dodávku a montáž chladiaceho zariadenia. Naša firma urobila objednávku u českej firmy2 aby toto chladiace zariadenie dodala a namontovala v tej českej firme1- u nášho objednávateľa. Berme situáciu tak, že to chladiace zariadenie prišlo k objednávateľovi- ČR firme1 od nášho dodávateľa firmy 2- presun tohto zariadenia iba vrámci ČR (teda ak mi tá česká firma opraví tu faktúru, a dá aj na faktúru za tovar DPH ). Toto zariadenie sa tam bude používať a zostane teda v ČR. Česká firma má naše IČ DPH, všetky tri strany sme plátcovia DPH. Takže k nám prišli od firmy č.2 dve faktúry za dodanie tovaru a za montáž, na nich je vyčíslená česká DPH.... A následne budeme my faktúrovať českej firme 1-objednávateľovi dodávku a montáž zariadenia- keďže je to i s montážou tak to budem fakturovať v omege ako typ sumy O- nevstupuje to do DP ani do SV. dúfam, že aspoň toto bude dobré...Ak ešte niečo treba doplniť, tak mi daj vedieť...
Rozalka
06.08.12,06:55
§ 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14, miesto dodania = CZ (tovar neopustil územie ČR)

b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný, - miesto dodania = CZ

Ako píše Kejka, sme zas na začiatku.
ivkň
06.08.12,07:31
§ 13
Miesto dodania tovaru

(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14, miesto dodania = CZ (tovar neopustil územie ČR)

b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný, - miesto dodania = CZ

Ako píše Kejka, sme zas na začiatku.

Oki, oki, ohľadne miesta dodanie mi to je uplne jasné, len ohľadne tej registrácie som zmätená....lebo keď som sa daňováčky priamo na registráciu v ČR pýtala, povedala že nie, iba že na konci roka si môžme požiadať o vrátku... to je celé...je to teda tak správne? lebo už fakt neviem čia som...:)