Eva Janásová
31.07.12,16:39
môže stavebný úrad vydať dodatočné stavebné povolenie keď je viacero podielových spoluvlastníkov a niektorí s takýmto povolením nesúhlasia
draik
31.07.12,16:00
Podielových spoluvlastníkov pozemku?
Eva Janásová
01.08.12,07:13
áno podielových a nie je určené kto kde ten svoj podiel má čiže nie je to reálne rozdelené ale ten čo realizoval čiernu stavbu je väčšinový vlastník
draik
01.08.12,07:49
Stačí súhlas spoluvlastníkov, ktorí majú väčšinový podiel. Menšinoví podielnici tento súhlas môžu napadnúť na súde, keďže ide o dôležitú zmenu.
Eva Janásová
02.08.12,06:32
číže keď som menšinový vlastník presne 3/24 tak len na súd a súd ako môže rozhodnúť? Platí sa to? A koľko ?A kto ja ? Ďakujem
draik
02.08.12,08:50
Súdny poplatok platí ten, kto podáva žalobu. Účastník, ktorý uspeje, tak vo väčšine prípadov má nárok na náhradu trov konania od protistrany.
Eva Janásová
02.08.12,10:03
a ešte jedna otázočka nakoľko mi nechce vyplatiť ten môj podiel teda chce ale za sumu ktorá je smiešna ...
on si dal v roku 2004 ohodnotiť chalupu aj s pozemkom na nejakých 160 000 sk očividne si dal spraviť čo najnižší odhad kvôli dedičkému konaniu po dedičskom konaní dostal podiel môj otec mal ho vyplatiť chcel mu dať ten podiel s uvedenej sumy ale otec s tým nesúhlasil on medzi tým prerábal čiže vrážal do tej chalupy nakoľko si tam ubytoval syna ......po smrti môjho otca rok 2009 som ten podiel zdedila ja chcela som aby ma vyplatil nakoľko celú chalupu užíva jeho syn a ešte tam aj spravili spomínanú čiernu stavbu ale znova ma chcel vyplatiť s tej sumy čo si on dal urobiť odhad v roku 2004 s čím som ja nesúhlasila pretože ta chalupa mala určite vyššiu hodnotu aj v tom roku 2004 a ešte keď ju poprerábal tak hodnotu zvýšil ale neviem či by som s týmto mojím zmýšľaním uspela .....preto by som Vás poprosila o názor ďakujem poprípade o radu kam sa obrátiť aby som buď dosiahla aby ma Vyplatil alebo mi vyčlenili pozemok keďže v chalupe mi asi jednu izbu nedajú a ani by som nechcela ešte raz ďakujem
draik
02.08.12,13:31
Vy máte podiel aj na dome? Ak áno, tak od Vás môže požadovať 3/24 (teda jednu osminu) nákladov na jeho zhodnotenie, naopak vy máte nárok na nájomné, ak ho nevyužívate. Môžte si dať spraviť znalecký posudok majetku v podielovom spoluvlastníctve a navrhnúť väčšinovému spoluvlastníkovi uzatvorenie dohody o vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnete, môžte podať žalobu o vyporiadanie na súd. je veľmi pravdepodobné, že súd nehnuteľnosť priklepne väčšinovému spoluvlastníkovi za náhradu. O jej výške rozhodne znalecký posudok, nie však z minulosti ale zo súčasnosti.
Eva Janásová
03.08.12,07:15
áno mám podiel aj v dome aj v záhrade dom a nádvoria má rozlohu 270 m2 a záhrada 218 m2 ja som mu poslala predkupné právo ale on mi naň odpísal že ho využije ale že za sumu ktorú som Vám už spomínala čo mne sa nezdá pretože aj keď tam mám malý podiel ale aj tak v dnešnej dobe sa u nás pohybuje m2 za 80€ pozemku s ním sa nedá dohodnúť preto potrebujem radu ako mám postupovať či mám isť za právnikom alebo to dať priamo na súd .....
na zhodnotenie??? ale nik mu to nekázala on tam potreboval nasťahovať syna a navyše ja keď to prerábal som nebola ešte ani vlastníkom ...tak myslíte že s týmto argumentom by som neuspela ?
aj to som mu napísala že chcem nájomné na to mi ani neodpísal .....
je to strašný ..... bol kedysi v base a že tam si všetko naštudoval vraj môže hocijakého právnika poslať do... tak čo Vám budem rozprávať ... dohoda nehrozíííííí...........
a keď by som to dala na ten súd nestalo by ma to (približne) viac ako by som od neho dostala rozumiete ma aby ma tie poplatky nestali nakoniec celý môj zdedený podiel ...
a na ten súd treba nejaký znalecký posudok alebo si ho oni dajú spraviť v rámci vybavovania? ...
kdesi som čítala že je lepšie sa ísť poradiť s advokátom že oni vedia upraviť nejako tie poplatky aby potom tie súdne trovy neboli vysoké ale zasa suseda mi povedala že aj znalecký posudok sa kedysi dal spraviť aby bol čo najnižší ale vraj že to teraz nejde že sú nejaké tabuľky na to že ktoré nepustia ...rozumiete ma nechcem aby to niekto ohodnotil čo najnižšie lebo ak som správne pochopila ja by som bola vyplácaná na základe toho ohodnotenia ....
prosím poradte mi čo najlepšie pretože už mám z toho nočnú moru a keď vám nemá kto poradiť tak je to ešte horšie a peniaze na právnikov tiež nemám čiže potrebujem radu kam sa teda obrátiť či právnik alebo priamo súd veľmi pekne ďakujem :-)
draik
03.08.12,07:45
Najlepšie bude, keď pôjdete za normálnym právnikom. Využitie predkupného práva a vyporiadanie spoluvlastníctva sú dve rozdielne veci. Keďže on vlastní väčšinový podiel, mohol o rekonštrukcii rozhodnúť aj sám. Znalecký posudok zaplatia strany konania, nie štát. Ak nechcete investovať do právnika, tak bude potrebné si naštudovať príslušné veci a s pomocou ľudí na fórach ako je toto skúsiť pripraviť podklady.