praz
31.07.12,18:48
Zdravím, potreboval by som radu, som v prenájme v dome 1 rok. Dom je zlom stave, okná nedoliehajú , v zime nám fúkalo cez okno dovnútra ( to sme zistili až cez zimu, nevedeli sme, prečo kotol stále kúri na plné pecky a my máme zimu), nemáme elektriku v jednej izbe ( to som vyriešil provizórne prevrtanou stenou a predlžovačkou) Majiteľku som na to upozornil, nestalo sa však nič. Takisto v dome je voda iba v kúpeľni, takze riad umývame vo vani. Nevadilo nám to moc, lebo som sa chystal to prerobit, sice na vlastné náklady zo zmluvy, ale ajtak. PO vykurovacom období nám prišiel nedoplatok 700 eur ! s tým, že mesačné zálohy na plyn boli 70 euro. Majiteľke som povedal, že nedoplatok nezaplatim, pretože je spôsobený zlým stavom domu, čo jej vyplýva ako povinnosť, sa o dom starať. V zmluve nieje nič o tom, že by som súhlasil so stavom domu, preto si myslím, si, že právo je na mojej strane. V zmluve ale mám ,že som povinný uhradiť v prípade prekročenia stanovenej výšky energii na základe vyúčtovania. Ďakujem za rady....
KEJKA
31.07.12,16:55
žiaľ, čo máš v zmluve to platí.
praz
31.07.12,17:02
A nedá sa to napadnúť, tým, že mi prenajímateľka nezabezpečila normálny chod domu?? (1) Ak nie je dohodnuté inak, prenajímateľ je povinný odovzdať nebytový priestor nájomcovi v stave spôsobilom na dohovorené alebo obvyklé užívanie, v tomto stave ho na svoje náklady udržiavať a zabezpečovať riadne plnenie služieb, ktorých poskytovanie je s užívaním nebytového priestoru spojení.
Mária27
31.07.12,17:51
Občiansky zákonník
§ 664
Prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie, alebo ak sa spôsob užívania nedohodol, obvyklé užívanie, a v tomto stave ju na svoje náklady udržiavať.

§ 668
(1) Nájomca je povinný oznámiť prenajímateľovi bez zbytočného odkladu potreby opráv, ktoré má vykonať prenajímateľ. Pri porušení tejto povinnosti zodpovedá nájomca za škodu tým spôsobenú a nemá nároky, ktoré by mu inak prislúchali pre nemožnosť alebo obmedzenú možnosť užívať vec pre vady veci, ktoré sa včas prenajímateľovi neoznámili.
praz
31.07.12,18:16
Pochopil som z toho, že za stav domu zodpovedá majiteľ a ja som si splnil svoju povinnosť, tým, že som mu túto vadu oznámil. Som teda v práve neplatiť nedoplatok na energiách)?
mattto
31.07.12,18:19
Pochopil som z toho, že za stav domu zodpovedá majiteľ a ja som si splnil svoju povinnosť, tým, že som mu túto vadu oznámil. Som teda v práve neplatiť nedoplatok na energiách)?

nie, nie si v práve, nedoplatok máš zaplatiť, lebo si energie spotreboval. Môžeš eventuálne žiadať "zľavu" na nájomnom
Mária27
31.07.12,18:23
Prečítaj si všetky paragrafy okolo. Za určitých okolností môžeš mať právo na zľavu z nájomného, nie však nezaplatiť nedoplatok.
praz
31.07.12,18:25
A v prípade, že mi končí nájom, čo je môj prípad môžem ísť tak akurát.........
praz
31.07.12,18:28
Dohodli sme sa s majiteľkou na zľave z nájomného a že nám predlži zmluvu na ďaľší rok, aby sa nám vykryla strata a po mesiaci sa nájom nepredlžoval. Bohužiaľ to nemáme na papieri.