Akriv
31.07.12,20:14
Dobrý deň,

chcela by som si ujasniť ako to je z rozdelením dedičstva. Zomrela mi mamka, na ktorú je polovica domu a jedno auto. Respektíve s otcom počas manželstva kupili dom do bezpodielového vlastníctva a aj v kupnej zmluve aj vo výpise z lista vlastníctva sú uvedený obaja ako vlastníci s rozdelením 1:1
A teraz by som chcela vedieť ako sa bude ta mamkiná polovica deliť medzi otca a nás, čiže 5 detí.
Dostane otec z tej polky domu 50 % a potom druhá polovica (z celého domu to je v podstate 1/4) sa bude deliť podľa zákona, čiže medzí 6 (manžela a 5 detí) rovnakým dielom??
A tak isto to bude z autom?

Ďakujem za odpovede a vyjasnenie
Mária27
31.07.12,18:33
Ano, naprv sa delí BSM, teda napoly. Dedí sa len polovica všetkého - manželkina časť. Tá sa delí rovnakým dielom medzi deti a manžela. Každý dostane z polovice domu aj auta 1/6, ak sa nedohodnú inak.
Akriv
01.08.12,06:21
Ďakujem za odpoveď, ale potom som to ja napísala zle. U auta je to jasné, je napísane len na mamku, takže polka ide otcovi ako vysporiadanie BMS a druhá sa delí rovnakým dielom medzi otcom a detmi.
Lenže u toho domu som v rozprakoch. Ak sa na to pozriem, tak polka je otcova a polka mamkina. Len polku vlastní mamka a ak by sa malo vysporiadať BMS, tak by mala ísť ešte aj z tej mamkinej polky domu polka otcovi. Nakoľko ak dobre chápem vysporiadanie BMS, tak zo všetkého čo manželka, či manžel nadobudol počas manželstva prinalieha polovica manželovi,či manželke. Ak by bol dom len na mamku písaný je mi jasné, že polka domu ide otcovi a polka sa delí rovnakým dielom. Lenže mamka vlastní len polku domu podľa kupnej zmluvy a výpisu z lista vlastníctva. Tak mi to nejako v tomto prípade nehraje.
Ak som pochopila Vás, tak teda celá polka čo bolo na mamku sa má deliť rovnakým dielom, čiže každý by dostal 1/6.
Ice dive
01.08.12,06:29
Ďakujem za odpoveď, ale potom som to ja napísala zle. U auta je to jasné, je napísane len na mamku, takže polka ide otcovi ako vysporiadanie BMS a druhá sa delí rovnakým dielom medzi otcom a detmi.
Lenže u toho domu som v rozprakoch. Ak sa na to pozriem, tak polka je otcova a polka mamkina. Len polku vlastní mamka a ak by sa malo vysporiadať BMS, tak by mala ísť ešte aj z tej mamkinej polky domu polka otcovi. Nakoľko ak dobre chápem vysporiadanie BMS, tak zo všetkého čo manželka, či manžel nadobudol počas manželstva prinalieha polovica manželovi,či manželke. Ak by bol dom len na mamku písaný je mi jasné, že polka domu ide otcovi a polka sa delí rovnakým dielom. Lenže mamka vlastní len polku domu podľa kupnej zmluvy a výpisu z lista vlastníctva. Tak mi to nejako v tomto prípade nehraje.
Ak som pochopila Vás, tak teda celá polka čo bolo na mamku sa má deliť rovnakým dielom, čiže každý by dostal 1/6.

nakoľko dom nadobudli už počas manželstva zo spoločných peňazí tak otec už polku domu má... t.j. BSM bolo vysporiadané... dedí sa len maminá časť medzi dedičov
Akriv
01.08.12,07:08
Ďakujem za odpoveď, už mi to je potom jasné.