agathel
17.02.06,19:48
Vazeni poradaci,
prosim, prosim o radu. Nasa firma so sidlom na Slovensku by chcela vyslat zamestnancov do Talianska alebo Spanielska na 6 mesiacov. Firma uz je zalozena, zamestnancov este nemame. Stravu a ubytovanie im poskytneme, tym padom nebudu mat narok na stravne.Ako je to s vreckovym v tomto pripade...?
A co dalej. Ako by sa mali preukazat v Taliansku, ze im nasa firma plati odvody a vsetky poistenia, (s talianskym zamestnavatelom bude uzatvorena zmluva o dielo, musi byt tam trebars nejaky dodatok o pocte zamestnancov s rodnym cislom atd, co bude zaroven dokladom pre taliansku kontrolu...?)
Aky je teraz postup? Na com nepohoriet, na co si mame davat pozor.
Mame poziadat o nejaky europsky preukaz a komercne poistenie....?Prosim, neviem ako dalej...:confused: :confused: :confused:

S pozdravom,
DanicaJac
tonkat
17.02.06,21:15
Vazeni poradaci,
prosim, prosim o radu. Nasa firma so sidlom na Slovensku by chcela vyslat zamestnancov do Talianska alebo Spanielska na 6 mesiacov. Firma uz je zalozena, zamestnancov este nemame. Stravu a ubytovanie im poskytneme, tym padom nebudu mat narok na stravne.Ako je to s vreckovym v tomto pripade...?
A co dalej. Ako by sa mali preukazat v Taliansku, ze im nasa firma plati odvody a vsetky poistenia, (s talianskym zamestnavatelom bude uzatvorena zmluva o dielo, musi byt tam trebars nejaky dodatok o pocte zamestnancov s rodnym cislom atd, co bude zaroven dokladom pre taliansku kontrolu...?)
Aky je teraz postup? Na com nepohoriet, na co si mame davat pozor.
Mame poziadat o nejaky europsky preukaz a komercne poistenie....?Prosim, neviem ako dalej...:confused: :confused: :confused:

S pozdravom,
DanicaJac
Pozri si aj túto stránku, ste povinní podať žiadosť o vystavenie formulárov:http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=278&lang=sk&back=js#frm5
STRELEC
18.02.06,08:56
[quote=agathel]Vazeni poradaci,
... Nasa firma so sidlom na Slovensku by chcela vyslat zamestnancov do Talianska alebo Spanielska na 6 mesiacov. .... Stravu a ubytovanie im poskytneme, tym padom nebudu mat narok na stravne.Ako je to s vreckovym v tomto pripade...?Na vreckové vzniká nárok v rozsahu do 40% stravného. Výška by mala byť zamestnancovi známa pred jeho odchodom - napr. zahrnutím tejto položky do pracovnej zmluvy, oboznámením zam-ca so smernicou...Niekedy sa používa vreckové vo vyššej miere na pracovné dni ako na dni nepracovné.
A co dalej. Ako by sa mali preukazat v Taliansku, ze im nasa firma plati odvody a vsetky poistenia,Stretol som sa s požiadavkou predkladať partnerovi originál, resp. overenú kópiu registračného listu Soc. poisť. (s talianskym zamestnavatelom bude uzatvorena zmluva o dielo, musi byt tam trebars nejaky dodatok o pocte zamestnancov s rodnym cislom atd, co bude zaroven dokladom pre taliansku kontrolu...?)
Aky je teraz postup? Na com nepohoriet, na co si mame davat pozor.
Mame poziadat o nejaky europsky preukaz Európsky zdrav. preukaz + E101 Soc. poisť., a komercne poistenie..Podľa mňa by nebolo na škodu, najmä ak sa jedná o stavebné a podobné práce so zvýšeným zdravotným rizikom.
agathel
18.02.06,16:35
Ste super. Zatial Vam Velmi pekne dakujem za tak rychle odpovede. Mate u mna kafe.... :D Ale sme mimo republiku....:D
Gabika1
19.02.06,18:32
Agathel, veľmi pekne by som ťa chcela poprosiť o radu týkajúcu sa stravného. Ty píšeš, že im zabezpečujete stravu, preto nemajú nárok na stravné. Ja som pridelila zamestnanca do CZ, obedy mu zabezpečí CZ zamestnávateľ. Čo som povinná preplácať ešte ja? A ak by mu nezabezpčil obedy ako mám postupovať?

Veľmi by mi pomohla tvoja odpoveď. ĎAkujem
Evanka
19.02.06,19:22
Agathel, veľmi pekne by som ťa chcela poprosiť o radu týkajúcu sa stravného. Ty píšeš, že im zabezpečujete stravu, preto nemajú nárok na stravné. Ja som pridelila zamestnanca do CZ, obedy mu zabezpečí CZ zamestnávateľ. Čo som povinná preplácať ešte ja? A ak by mu nezabezpčil obedy ako mám postupovať?

Veľmi by mi pomohla tvoja odpoveď. ĎAkujem Ak má zamestnanec zabezpečený obed bezplatne, budeš mu stravné krátiť o 40%.
Marína
19.02.06,20:56
ola2
20.02.06,07:59
Pozri si aj túto stránku, ste povinní podať žiadosť o vystavenie formulárov:http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=278&lang=sk&back=js#frm5
K správnemu postupu pri vysielaní zamestnancov treba vychádzať z požiadaviek druhej zahraničnej strany. Neviem, čo chcú v Taliansku ale v Španielsku je podmienkou, aby sa zamestnancom vybavili formuláre E101 v soc. poisťovni, čo si myslím, že bude podmienka aj pre Taliansko sme v EÚ. Postup pre podanie žiadostí v SP je dobre si overiť priamo v pobočke, do ktorej firma spadá, ale podľa mojej skúsenosti k žiadosti treba doložiť kópie platný výpis z OR, (ŽL), zmluva so zahraničným partnerom v slovenčine, pracovné zmluvy. Okrem toho podľa našej skúsenosti v Španielsku majú podmienku komerčného poistenia firmy, chceli potvrdenie o absolovaní školenia v BOZP, potvrdenia o zaplatení odvodov a daní a okrem toho mali podmienku, že spoločnosť musí pracovať na Slovensku aspoň 3 mesiace. Všetky tieto doklady sme museli nechať preložiť súdnym prekladateľom. Možno iné zahraničné spoločnosti majú iné požiadavky.
Cestovné náhrady a stravné - podľa daňového poradcu je potrebné sa držať § 18 zákona o cestovných náhradách.
agathel
22.02.06,08:10
DAKUJEM VSETKYM PORADAKOM ZA RYCHLE ODPOVEDE. VELMI STE MI POMOHLI, ABY SOM SA ZORIENTOVALA V DANEJ PROBLEMATIKE.

ALE JE NEJAKY INY LEGALNY SPOSOB, UMIESTNIT SLOVENSKYCH PRACOVNIKOV NA SEZONU DO TALIANSKA....? ;) ABY SA ZANHO PLATILI ODVODY NA SLOVENSKU? TOTIZ NEMAM V PLANE ROZBEHNUT FIRMU NA SLOVENSKU, NAKOLKO SOM V PRAHE. Ako to vyriesit?.....Dakujem.DJ
Marína
22.02.06,10:52
TOTIZ NEMAM V PLANE ROZBEHNUT FIRMU NA SLOVENSKU, NAKOLKO SOM V PRAHE. Ako to vyriesit?.....Dakujem.DJ
Ale veď v svojim úvodnom príspevku píšeš, že firma je na Slovensku. Tak teraz ako?
agathel
22.02.06,11:59
Firma ma sidlo na Slovensku, ale fyzicky som v Prahe.
Marína
22.02.06,12:33
Dôležité je, kde je firma zaregistrovaná. Postupuj tak, ako Ti napísala Ola.
Milan Benka
22.02.06,12:52
DAKUJEM VSETKYM PORADAKOM ZA RYCHLE ODPOVEDE. VELMI STE MI POMOHLI, ABY SOM SA ZORIENTOVALA V DANEJ PROBLEMATIKE.

ALE JE NEJAKY INY LEGALNY SPOSOB, UMIESTNIT SLOVENSKYCH PRACOVNIKOV NA SEZONU DO TALIANSKA....? ;) ABY SA ZANHO PLATILI ODVODY NA SLOVENSKU? TOTIZ NEMAM V PLANE ROZBEHNUT FIRMU NA SLOVENSKU, NAKOLKO SOM V PRAHE. Ako to vyriesit?.....Dakujem.DJ

Na Tvojom mieste nie je problém rozbehnúť spoloprácu s nejakou slovenskou firmou. Je to otázka zmluvy a spôsobu.