kitt77
01.08.12,12:57
Ahojte prosím všetkých o radu, ohľadom miestnych daní a poplatkov (za komunálny odpad). Môže mestský úrad, sám od seba jednostranne určiť kto bude poplatníkom, daňovníkom, za celú domácnosť (4-členná rodina: manžel, manželka a 2 deti) alebo musí na to každého člena domácnosti vyzvať osobitne písomne a ten následne ohlásiť svoju poplatnícku/daňovú povinosť? Môj manžel ohlásil daňovu/poplatnícku povinosť písomne za celú rodinu že bude platiť on, no napriek tomu, žiadajú dlžnú sumu na daniach zaplatiť odomňa (manželky za celú domácnosť) - ja som nikde nič neohlásila? Prosím o radu, na aký zákon sa odvolať, alebo čo s tým dalej ? Za všetky odpovede vopred diki.
veronikasad
01.08.12,11:02
Kto je vlastníkom bytu ? Manžel poplatky neplatí ? (inak tvojej otázke nerozumiem, ak máte s manželom spoločnú domácnosť)

Ak sú problémy s platením, dá sa dohodnúť na MsÚ že platobný výmer doručia jednotlivým členom domácnosti a platby rozdelia (aspoň u nás to tak funguje)
kitt77
01.08.12,11:05
Sorry omyl. Toho času už je to exmanžel a je to za byt v ktorom sme niekedy žili v podnájme a mali tam trvalý pobyt.
veronikasad
01.08.12,11:06
Sorry omyl. Toho času už je to exmanžel a je to za byt v ktorom sme niekedy žili v podnájme a mali tam trvalý pobyt.
Ide o nedoplatky z predch.rokov ?
kitt77
01.08.12,11:10
áno z minulých rokov. ja len nechapem preco msu mna urcil za poplatnicku a nie mojho manzela ktory tuto povinost ohlásil, ci sa dá voči tomu vyxhradit na nejaky zákon a pod.
veronikasad
01.08.12,11:13
áno z minulých rokov. ja len nechapem preco msu mna urcil za poplatnicku a nie mojho manzela ktory tuto povinost ohlásil, ci sa dá voči tomu vyxhradit na nejaky zákon a pod.
zrejme preto, že teraz už exmanžel poplatok za kom.odpad neuhradil. Myslím že je úplne jedno, kto za obdobie trvania manželstva oznamovaciu povinnosť splnil.
Nikina17
04.11.12,18:58
Dobry vecer,

ak mi viete prosim vas niekto poradit, poprosila by som vas ohladom ziadosti o vratenie poplatku za komunalny odpad.
Nedavno som si bola poziadat o vratenie poplatku za komunalny odpad. Moj otec zaplatil poplatok za komunalny odpad za rok 2012 za cely rok. No zaciatkom juna 2012 vsak umrel.
Koncom septrembra som bola uhradit dan za KO za seba a svoju dcerku a zaroven som chcela poziadat o vratenie toho poplatku za otca. Bolo mi povedane, ze tak mozem urobit len pisomne, no najneskor do 30 dni odo dna umrtia. Je to naozaj tak, je nutne on poziadat do 30 dni? Lebo pani na urade mi tvrdila, ze to tak uklada zakon, no mne to pride divne. Hlavne ak clovek ma prve dni hlavu v smutku sam o sebe a z kopy vybavovaciek. Viete mi niekto ohladom tohto poradit, ci mam pravo si poziadat o vratenie aj teraz alebo tam musi byt dodrzana doba tych 30 dni. Dakujem
wagner
04.11.12,19:42
Dobry vecer,

ak mi viete prosim vas niekto poradit, poprosila by som vas ohladom ziadosti o vratenie poplatku za komunalny odpad.
Nedavno som si bola poziadat o vratenie poplatku za komunalny odpad. Moj otec zaplatil poplatok za komunalny odpad za rok 2012 za cely rok. No zaciatkom juna 2012 vsak umrel.
Koncom septrembra som bola uhradit dan za KO za seba a svoju dcerku a zaroven som chcela poziadat o vratenie toho poplatku za otca. Bolo mi povedane, ze tak mozem urobit len pisomne, no najneskor do 30 dni odo dna umrtia. Je to naozaj tak, je nutne on poziadat do 30 dni? Lebo pani na urade mi tvrdila, ze to tak uklada zakon, no mne to pride divne. Hlavne ak clovek ma prve dni hlavu v smutku sam o sebe a z kopy vybavovaciek. Viete mi niekto ohladom tohto poradit, ci mam pravo si poziadat o vratenie aj teraz alebo tam musi byt dodrzana doba tych 30 dni. Dakujem

Napíš písomnú žiadosť v súlade so zákonom 582/2004 o miestnych daniach podľa tohto:
§ 82
Vrátenie, zníženie a odpustenie poplatku
(1) Obec vráti poplatok alebo jeho pomernú časť poplatníkovi, ktorému zanikla povinnosť platiť poplatok v priebehu zdaňovacieho obdobia a preukáže splnenie podmienok na vrátenie poplatku alebo jeho pomernej časti ustanovených vo všeobecne záväznom nariadení.11)

(2) Obec poplatok zníži podľa najnižšej sadzby alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže na základe podkladov, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením, 11) že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce.

(3) Obec môže na základe žiadosti poplatníka na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona vyrubený poplatok znížiť alebo odpustiť rozhodnutím.
Jednoducho sa nedaj odbiť žiadnej pracovníčke, napíš do rúk starostu - ak môžeš priamo na úrade, ak nie, tak poštou na doručenku do vlastných rúk. Lebo sa mi zdá, že tam rozhodujú klepy a starosta ani nevie, čo hovorí zákon.
buchač
04.11.12,19:43
Dobry vecer,

ak mi viete prosim vas niekto poradit, poprosila by som vas ohladom ziadosti o vratenie poplatku za komunalny odpad.
Nedavno som si bola poziadat o vratenie poplatku za komunalny odpad. Moj otec zaplatil poplatok za komunalny odpad za rok 2012 za cely rok. No zaciatkom juna 2012 vsak umrel.
Koncom septrembra som bola uhradit dan za KO za seba a svoju dcerku a zaroven som chcela poziadat o vratenie toho poplatku za otca. Bolo mi povedane, ze tak mozem urobit len pisomne, no najneskor do 30 dni odo dna umrtia. Je to naozaj tak, je nutne on poziadat do 30 dni? Lebo pani na urade mi tvrdila, ze to tak uklada zakon, no mne to pride divne. Hlavne ak clovek ma prve dni hlavu v smutku sam o sebe a z kopy vybavovaciek. Viete mi niekto ohladom tohto poradit, ci mam pravo si poziadat o vratenie aj teraz alebo tam musi byt dodrzana doba tych 30 dni. Dakujem
Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady - Zákon č. 582/2004 Z. z.

§ 82
Vrátenie, zníženie a odpustenie poplatku

(1) Obec vráti poplatok alebo jeho pomernú časť poplatníkovi, ktorému zanikla povinnosť platiť poplatok v priebehu zdaňovacieho obdobia a preukáže splnenie podmienok na vrátenie poplatku alebo jeho pomernej časti ustanovených vo všeobecne záväznom nariadení.11)

(2) Obec poplatok zníži podľa najnižšej sadzby alebo odpustí za obdobie, za ktoré poplatník obci preukáže na základe podkladov, ktoré obec určila všeobecne záväzným nariadením, 11) že viac ako 90 dní v zdaňovacom období sa nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce.

(3) Obec môže na základe žiadosti poplatníka na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona vyrubený poplatok znížiť alebo odpustiť rozhodnutím.
wagner
04.11.12,19:47
Juraj meškal si za mnou minútu
misoft
04.11.12,22:08
Keď tam sedí "pracovníčka" vždy to takto dopadne - úradný šimeľ je viac ako litera zákona.
Nikina17
05.11.12,13:27
velmi pekne dakujem za odpoved
Nikina17
05.11.12,13:27
dakujem