Evulik33
01.08.12,13:05
dobry den,
od 8.5.2009 som na MD, od 22.1.2010 na RD, tato mi skoncila 14.6.2012 pricom som nastupila do zamestnania kde som mala pracovny pomer od r.2004, tento som ukoncila dohodou 3.7.2012. Momentalne som s dcerou doma, a neodvadzam ziadne poistne. Chcem sa prihlasit do soc. poistovne a platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Ak by som platila poistenie za 8,9,10/2012, a nasledne sa prihlasila od 1.11.2012 na urad prace ako uchadzac o zamestnanie, na aku davku podpory v nezamestnanosti by som mala narok? dakujem
veronikasad
01.08.12,11:11
Dobrovolné poistenie v nezamestnanosti sa nedá platiť samostatne, musíš sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia.

Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikol aj teraz po skončení prac.pomeru, pokial trvá pracovný pomer, obdobie rodičovskej dovolenky sa počíta do 730 dní poistenia v nezamestnanosti.
Evulik33
01.08.12,11:38
cize poistenie v nezamestnanosti nieje mozne platit samostatne? ake poistenie sa k tomu pridruzuje?

myslela som skor ci mi urad prace bude pocitat davku v nezamestnanosti z minimalnej mzdy alebo z plateneho dobrovolneho poistenia za napr. posledne 3 mesiace
veronikasad
01.08.12,11:44
cize poistenie v nezamestnanosti nieje mozne platit samostatne? ake poistenie sa k tomu pridruzuje?

myslela som skor ci mi urad prace bude pocitat davku v nezamestnanosti z minimalnej mzdy alebo z plateneho dobrovolneho poistenia za napr. posledne 3 mesiace
Nepreplácali ti dovolenku za rok 2009 po skončení RD ?
veronikasad
01.08.12,11:47
cize poistenie v nezamestnanosti nieje mozne platit samostatne? ake poistenie sa k tomu pridruzuje?

myslela som skor ci mi urad prace bude pocitat davku v nezamestnanosti z minimalnej mzdy alebo z plateneho dobrovolneho poistenia za napr. posledne 3 mesiace
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
Evulik33
01.08.12,12:12
odpracovala som 8 dni a preplatili mi 5 dni dovolenky, ostatnu som mala po dohode vycerpanu pred nastupom na MD
veronikasad
01.08.12,12:14
odpracovala som 8 dni a preplatili mi 5 dni dovolenky, ostatnu som mala po dohode vycerpanu pred nastupom na MD
Dávku v nezamestnanosti budeš mať vypočítanú z príjmu za mesiac júl 2012. Vymeriavací zaáklad na poistenie v nezamestnanosti/počet dní do skončenie prac.pomeru od skončenia RD = denný vymer.základ.

Dávka v nezamestnanosti je 50 % denného VZ, vypláca sa za kal. dni.
Evulik33
01.08.12,12:14
zaujima ma, ak si budem dobrovolne teraz platit odvody, ci mi to ovplyvni vysku davky v nezamestnanosti
veronikasad
01.08.12,12:16
zaujima ma, ak si budem dobrovolne teraz platit odvody, ci mi to ovplyvni vysku davky v nezamestnanosti
Mesačná platba z minima je cca 120€.

Vypočítaj si DVZ podľa predch.príspevku.
Evulik33
01.08.12,12:18
dakujem
Evulik33
01.08.12,12:30
z toho je teda zrejme, ze ak sa osoba prihlasi na platenie poistneho a zaplati ho v maximalnej vyske za jeden mesiac, takze 996 eur, davka v nezamestnanosti sa vypocita ako vymeriavaci zaklad za 13 odpracovanych dni /v mojom pripade cca 260 eur/ a 3076 eur vym. zaklad do soc. poistovne, cize davka bude cca 1600 eur? spravne tomu teda rozumiem?
veronikasad
01.08.12,12:35
z toho je teda zrejme, ze ak sa osoba prihlasi na platenie poistneho a zaplati ho v maximalnej vyske za jeden mesiac, takze 996 eur, davka v nezamestnanosti sa vypocita ako vymeriavaci zaklad za 13 odpracovanych dni /v mojom pripade cca 260 eur/ a 3076 eur vym. zaklad do soc. poistovne, cize davka bude cca 1600 eur? spravne tomu teda rozumiem?
"Bejvavalo "

(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

-------
Dávku v nezamestnanosti si si mohla výhodne zvýšiť zo zamestnania - jeden deň odpracovať, alebo čerpať dovolenku + zvyšok dovolenky preplatiť
Evulik33
01.08.12,12:57
ano, inak by to bolo podozrivo lahke. dakujem
brčko
01.08.12,15:11
toto pre nu neplatí! lebo ona má v rozhod. obodbí aj vym.základ zamestnanca
brčko
01.08.12,15:12
dávka by bola z obdobia do 15.6. do 3.7.2012 ak mala vym.základ v zamestnaní
brčko
01.08.12,15:16
ak by si zaplatila v splatnosti a ani o cent neskôr, tak by sa dávka rátala z vym.základov v období 15.6.-3.7. zo zamestnania + z vym.základov z dnp a vydelí sa počtom dní kedy poistenie trvalo s vym.základmi, teda zo zamestnania predpokladám plných 18dní (ak rd končila 14.6. a nebola si pn, očr... )+ dni z dpvn, teda balíka
veronikasad
01.08.12,15:23
ak by si zaplatila v splatnosti a ani o cent neskôr, tak by sa dávka rátala z vym.základov v období 15.6.-3.7. zo zamestnania + z vym.základov z dnp a vydelí sa počtom dní kedy poistenie trvalo s vym.základmi, teda zo zamestnania predpokladám plných 18dní (ak rd končila 14.6. a nebola si pn, očr... )+ dni z dpvn, teda balíka
Gabika, je možné prihlásiť sa na balík z vyššieho VZ ako z minima, keď nie je dodržané 26 týždňov poistenia ?
brčko
01.08.12,15:28
Gabika, je možné prihlásiť sa na balík z vyššieho VZ ako z minima, keď nie je dodržané 26 týždňov poistenia ?

prihlásiť a môže vždy, no myslíš, či by sa z toho aj rátala podpora. áno, podla teraz účinných zákonov ak máš vym.základ zo zamestnania v rozhod.obodbí ( to je podstatné), tak sa priráta k tomu aj dobrov.poistenie v rozhod.období, aj ked netrvá 26týž
veronikasad
01.08.12,15:29
prihlásiť a môže vždy, no myslíš, či by sa z toho aj rátala podpora. áno, podla teraz účinných zákonov ak máš vym.základ zo zamestnania v rozhod.obodbí ( to je podstatné), tak sa priráta k tomu aj dobrov.poistenie v rozhod.období, aj ked netrvá 26týž
zo skutočného VZ, nie z minima ?
brčko
01.08.12,15:40
áno
veronikasad
01.08.12,15:50
áno
Keď už som "zabrdla" do tejto témy spôsobu výpočtu, Gabika ešte ťa poprosím. Nebolo by výhodnejšie prihlásiť sa z maxima v súbehu so zamestnaním - teda či by nestačilo za 2.-3.7.?
brčko
01.08.12,15:52
máš pravdu, bolo, ale ak končila rd 14.6., tak už od 15.6.do 3.7
veronikasad
01.08.12,15:58
máš pravdu, bolo, ale ak končila rd 14.6., tak už od 15.6.do 3.7
Ale pracovný pomer končí dohodou až 3.7., na poistenie sa spätne prihlásiť nedá.

Ak by jej preplácali dovolenku, bolo by to jednoduchšie, ale ona dovolenku čerpala

odpracovala som 8 dni a preplatili mi 5 dni dovolenky, ostatnu som mala po dohode vycerpanu pred nastupom na MD
Evulik33
01.08.12,16:39
mozno som sa zle vyjadrila co sa tyka dovolenky, pracovnych dni po nastupe od 14.6. bolo 13, z coho odpracovanych 8 a dovolenka 5, aj ked to na veci asi nic nemeni.
v podstate v tom mam chaos. jednoducho sa budem musiet prihlasit na urad prace ako nezamestnana, pretoze pracu si hladat budem skutocne, a chcela som len vediet ci si vysku davky mozem nejako ovplyvnit.
dodatocne doplatenie do soc. poistovne asi nieje mozne, na prihlasenie mam asi 8 dni, a za jun to teda nestiham kazdopadne. neviem ci je pre mna vobec predmetne nad tym dalej uvazovat, jedine ak by v soc. poistovni boli ustretovi a nevadilo im to, neviem ako k tomu pristupuju.
podla toho co ste pisali, podmienka 26 tyzdnov poistneho sa rusi ak ide o subeh poistneho, co u mna uz asi nieje mozne. mala som sa spamatat skorej.
brčko
01.08.12,17:18
možno by ešte pomohlo. možno viac, ak by si sa zaevidovala neskôr a platila, no to by chcelo prerátať.