Oľga Turzová
01.08.12,15:14
Dobrý den. Potrebovala by som poradiť len dúfam, že som v správnej rubrike. Som na materskej. Dcérka má 14 mesiacov od septembra by som ju chcela dať do jasiel a začať podnikať ako szčo. Na aké príspevky mám nárok?? Na jasle 230€ mám nárok aj keď začnem podnikať??
Ďakujem
veronikasad
01.08.12,13:19
Zrejme už nie si "na materskej", ale poberáš rodičovský príspevok.
Môžeš sa rozhodnúť medzi rodičovským príspevkom a príspevkom na starostlivosť na dieťa, kde musíš mesačne preukazovať vynaložené prostriedky na starostlivosť o dieťa dokladom o úhrade z predškolského zariadenia, alebo FO so živnosťou na opatrovanie detí.

Súbeh podnikania a poberania RP zákon nezakazuje. Informuj sa v zdr.poisťovni ako to bude v prvom roku podnikania s platením odvodov. Odvody do SP neplatíš.
Oľga Turzová
01.08.12,13:51
Ďakujem za odpoveď
Oľga Turzová
01.08.12,13:53
Ešte by ma zaujímalo nerozumiem tomu rozdielu v čom spočíva: buď si nechám RP 190€ a budem podnikať, alebo si požiadam o príspevok na jasle 230€ a budem podnikať v čom spočíva rozdiel???? Ďakujem
veronikasad
01.08.12,13:56
Ešte by ma zaujímalo nerozumiem tomu rozdielu v čom spočíva: buď si nechám RP 190€ a budem podnikať, alebo si požiadam o príspevok na jasle 230€ a budem podnikať v čom spočíva rozdiel???? Ďakujem
v jednom aj druhom prípade môžeš podnikať. Rozdiel je len vo výške a spôsobe preukazovania nároku na dávku, ktorú vypláca UP.


viac info nájdeš tu

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CFUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2Fprispevok-na-starostlivost-o-dieta.html&ei=5UMZUM37Labi4QST5YGgBg&usg=AFQjCNEyvmYT53JbUuzqFKp9EPN2W9h4UA&sig2=Ryz7W27To4zPGuf9E_pzaQ
brčko
01.08.12,15:20
veronika, teraz som pozerala, ak nebude ešte dôch.poistená ako szčo, tak neviem, či je považovaná podla tohto zákona ako zárobkovo činná. Nie som si istá, skôr nie. možno pozriem priamo zákon, ak bude čas.

ešte tolko, že pokial nebudeš povinne poistená ako szčo, tak podla terajších zákonov môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov (ak si si podala sama prihlášku) a to aj v prípade že budeš podnikať a dieťa bude v jasliach. to aspon platí teraz.
veronikasad
01.08.12,15:27
veronika, teraz som pozerala, ak nebude ešte dôch.poistená ako szčo, tak neviem, či je považovaná podla tohto zákona ako zárobkovo činná. Nie som si istá, skôr nie. možno pozriem priamo zákon, ak bude čas.

ešte tolko, že pokial nebudeš povinne poistená ako szčo, tak podla terajších zákonov môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov (ak si si podala sama prihlášku) a to aj v prípade že budeš podnikať a dieťa bude v jasliach. to aspon platí teraz.
Gabika, netvrdila som, že nezostane dôchodkovo poistená štátom. Pochybnosti mám so zdr.poistením, ale tam si zrejme bude môcť určiť vymeriavací základ nula a rozdiel doplatí v RZZP.
brčko
01.08.12,15:31
Gabika, netvrdila som, že nezostane dôchodkovo poistená štátom. Pochybnosti mám so zdr.poistením, ale tam si zrejme bude môcť určiť vymeriavací základ nula a rozdiel doplatí v RZZP.

tie dva odseky čo som písala, sú nezávislé.

v prvom píšem asi dosť nepresne o tom, že neviem, či bude mať nárok na prispevok na star. o dieťa, lebo neviem, či ked len začne byť szčo a nebode ešte povinne dôch. poistená ako szčo, či sa podla zákona o príspevku na starost.o dieťa považzje za zárobkovo činnú.

druhý odsek je nezávislý, pre jej info.
veronikasad
01.08.12,15:34
tie dva odseky čo som písala, sú nezávislé.

v prvom píšem asi dosť nepresne o tom, že neviem, či bude mať nárok na prispevok na star. o dieťa, lebo neviem, či ked len začne byť szčo a nebode ešte povinne dôch. poistená ako szčo, či sa podla zákona o príspevku na starost.o dieťa považzje za zárobkovo činnú.

druhý odsek je nezávislý, pre jej info.
Gabika, zle som ťa pochopila, určite sa to považuje za zárobkovú činnosť, veď niektoré SZČO nemusia byť nikdy dôchodkovo poistené (ak ich ročný príjem nepresiahne 12-násobok min.VZ)
brčko
01.08.12,15:37
tu je zakon, no neviem aka je prax

§ 4
Podmienky nároku na príspevok

(1) Oprávnená osoba má nárok na príspevok, ak
a) vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
b) sa poskytuje starostlivosť dieťaťu poskytovateľom na území Slovenskej republiky, c) má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky a

6)
§ 3 aţ 7 zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

Zákon č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

7)
§ 15 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

8)
§ 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

9)
Zákon č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

10)
§ 10 zákona. č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

§ 48 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

11)
§ 4

d) dieťa má trvalý pobyt
6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky.

(2) Zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť oprávnenej osoby, ktorá

a) je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec podľa osobitného predpisu
7) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa osobitného predpisu,8)

b) z tejto činnosti podlieha výsluhovému zabezpečeniu podľa osobitného predpisu,
9) alebo

c) z tejto činnosti podlieha dôchodkovému systému v cudzine.

(3) Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa povaţuje aj poberanie materského
10) alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týţdňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.
veronikasad
01.08.12,15:44
Priznám sa, zákon som nečítala, pozerala som len ten "pokec" na stránke UPSVaR.

Ale bolo by to dosť nespravodlivé voči živnostníkom v prvom roku podnikania.
brčko
01.08.12,15:47
tiež ma to predtým nenapadlo, no teraz v istej súvislosti mi napadli tie odseky. škoda dnes som bola na up vybaviť rp, som mohla zistiť