sklenkova
17.02.06,20:25
Moja kolegyňa robí na svoje dieťa os. asistentku,nikdy predtým nerobila DP,a teraz si ho musí spraviť.Myslím, že je to príjem podla§6 a môže si odčítať 25%,ale neviem či deti majú nárok na odpočitatelnú položku(§11)
Samozrejme musí urobiť v.z. ako matka. Poraďte mi môže si maloletý odpočítať tú položku, alebo nie?
evina
17.02.06,19:51
Moja kolegyňa robí na svoje dieťa os. asistentku,nikdy predtým nerobila DP,a teraz si ho musí spraviť.Myslím, že je to príjem podla§6 a môže si odčítať 25%,ale neviem či deti majú nárok na odpočitatelnú položku(§11)
Samozrejme musí urobiť v.z. ako matka. Poraďte mi môže si maloletý odpočítať tú položku, alebo nie?

odpočitateľná položka na dieťa už neexistuje, existuje len daňový bonus,
abel
17.02.06,19:53
Rada by som poradila, ale celkom nerozumiem tej otázke. Kto má vlastne príjem - matka alebo ten maloletý :confused: . Ale bez ohľadu na to v jednoduchosti by som povedala, že každý náš občan, ktorý má zdaniteľný príjem, má nárok na nezdaniteľnú sumu 87 936.- Sk za rok /teraz nehovorím o poberateľoch starobných dôchodkov/.
sklenkova
17.02.06,20:57
matka má napísaný príjem osobného asistenta na dieťa (90000,-)napísané. Ide o dieta ktoré ma 14 rokov,pobera na neho bonus -matka, ale zaroven dieta ma svoj prijem no a nakolko nieje dospele ma nárok na odpočitatelnú čiastku,alebo nie? nie je to podmienené dospelostou?Prirodzene,že matka musí podať DP,pretože je zástupca dieťaťa.
STRELEC
18.02.06,06:35
matka má napísaný príjem ? osobného asistenta na dieťa (90000,-)napísané. Ide o dieta ktoré ma 14 rokov,pobera na neho bonus -matka, ale zaroven dieta ma svoj prijem no a nakolko nieje dospele ma nárok na odpočitatelnú čiastku,alebo nie? nie je to podmienené dospelostou?Prirodzene,že matka musí podať DP,pretože je zástupca dieťaťa.
Nie som si istý, či správne rozumiem otázke asi takto:
a) dieťa má zdravotný problém a má priznaný (a je poberateľom) príspevku na osobnú asistenciu
b) osobnú asistentku vykonáva matka (?)
Potom by priznanie sice podávala matka, ale za seba. Nie za syna ako jeho zákonný zástupca.
Príspevok na osobnú asistenciu je štátna sociálna dávka. Je oslobodená od daní z príjmov u príjemcu dávky - syna, ale nie u osobného asistenta - matky. Odpadá problém s nezdaniteľnou časťou u syna (pokiaľ on nemá náhodou nejaký neoslobodený zdaniteľný príjem?).
Kika, zadanie otázky je tak trochu ako nejaký hlavolam.
abel
18.02.06,10:43
matka má napísaný príjem osobného asistenta na dieťa (90000,-)napísané. Ide o dieta ktoré ma 14 rokov,pobera na neho bonus -matka, ale zaroven dieta ma svoj prijem no a nakolko nieje dospele ma nárok na odpočitatelnú čiastku,alebo nie? nie je to podmienené dospelostou?Prirodzene,že matka musí podať DP,pretože je zástupca dieťaťa.
Skúsim zhrnúť, či som dobre pochopila:
1) Dieťa je zdravotne postihnuté a poberá sociálnu dávku. Tento príjem je od dane oslobodený a dieťa nepodáva daňové priznanie.
2) Matka robí dieťaťu osobnú asistentku. Za toto dostáva nejaké peniaze. Podá si daňové priznanie, kde v § 6 ods.2 písm. b uvedie príjmy a môže si uplatniť 25 % výdavky. Dodávam len, že má byť zaregistrovaná na Daňovom úrade a má mať pridelené DIČ. Kika napíš si v rozšírenom hľadaní osobný asistent a určite budeš mať jasno.
ajobs
18.02.06,13:56
Skúsim zhrnúť, či som dobre pochopila:
1) Dieťa je zdravotne postihnuté a poberá sociálnu dávku. Tento príjem je od dane oslobodený a dieťa nepodáva daňové priznanie.
2) Matka robí dieťaťu osobnú asistentku. Za toto dostáva nejaké peniaze. Podá si daňové priznanie, kde v § 6 ods.2 písm. b uvedie príjmy a môže si uplatniť 25 % výdavky. Dodávam len, že má byť zaregistrovaná na Daňovom úrade a má mať pridelené DIČ. Kika napíš si v rozšírenom hľadaní osobný asistent a určite budeš mať jasno.

Ešte to môže byť aj opatrovateľský príspevok - aj ten je 7500 Sk, ak matka nemá iný príjem, resp. stará sa o ďalšie nezaopatrené deti.:eek: :confused:
sklenkova
18.02.06,19:41
Vy ste to dobre pochopili je to príjem matky,hoci ona hovorí že dieťa robí os.asistenta.Ja som to tu včera všetko čítala a potom som to pochopila. Dnes v práci sme to rozoberali až konečne to pochopila,že ona je os.asistent a nie dcéra (mala mozgovú príhodu, je plne invalidná).Takže mi poradte ešte v DP si vypíše príjem normálne podla §6 a samozrejme paušál 25%,výkazy nemusí vypisovať-alebo ano? Musí viesť evidenciu príjmov,záväzky a pohladávky,aj ked to nie je podnikanie.ZP-nerobí-to spraví zamestnávatel-nemusí to robiť sama aj ked má tento príjem.Totiž u nás v podniku jej neporadí max. ju pošle do čerta nech neotravuje. som Vám velmi vďačná
abel
18.02.06,22:26
Kika, zamestnávateľ jej dá potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2005, ktoré bude tvoriť prílohu daňového priznania. Zamestnávateľ jej už roťné zúčtovanie dane nebude robiť. Sama si musí podať daňové priznanie B - so žltým pásikom. Údaje od zamestnávateľa opíše do riadkov 33 - 35 a zrazenú daň do riadku 96. V oddiele VI, r.6 DP napíše v prvom stĺpci tie príjmy - píšeš že 90.000.- Sk, potom vo výdavkoch uvedieš 22.500.- Sk, to isté aj v r. 9 a 11. Pod riadkom 11 zaškrtni ten malý biely štvorček, že si výdavky uplatňuješ percentom z príjmov a už nemusíš vypisovať žiadne výkazy. Ak by si potrebovala aj pokračovanie ďalej, kľudne sa pýtaj.
sklenkova
19.02.06,15:35
Ďakujem za vysvetlenie.