mino182
01.08.12,21:48
Chcel by som opýtať, akým spôsobom je možné uviesť značku výrobku, ku ktorému sú predávané kompatibilné doplnky?

Napr. pri predaji tonerov do tlačiarní. Nie som si istý, či sa môže len tak uviesť, že toner je kompatibilný s tlačiarňami značky XY, keď XY je ochranná známka a ja by som ju nemal bez súhlasu používať.

To isté sa týka napr. náhradných dielov pre autá. Je možné k dielu napísať, že je určený pre vozidlo značky napr. Škoda Fabia, keď Škoda je ochranná známka, a náhradný diel nie je originál ale oficiálna druhovýroba?

Ak autoservis opravuje len konkrétne značky aut (ochranné známky), môže ich uviesť v propagačných materiáloch?

S týmito prípadmi sa bežne stretávame, chcel by som sa opýtať, ako ochranné známky použiť, aby to bolo úplne legálne? Stačí uviesť, že dané slová sú registrované ochranné známky tých a tých spoločností? Alebo je potrebné pýtať od všetkých vlastníkov ochranných známok súhlas? Minimálne pri tom autoservise mi príde nereálne aby dostal súhlas, keďže automobilky si pretláčajú len svoje autorizované servisy.

Ďakujem za pomoc.
rabek
01.08.12,19:51
hmm co tak pouzit slovo "alternativny" ?
mino182
01.08.12,19:57
Ďakujem za snahu pomôcť, no problém je, že aj keď sa použije slovo "alternatívny", je nutné použiť ho spolu so značkou, aby zákazníci vedeli, s čím sa používa. A keď je značka registrovaná ako slovná ochranná známka, nemôžeš ju ani napísať...pokiaľ viem...
rabek
01.08.12,20:04
Tak pokial sa jedna o nejaky nahradny diel , ktory je alternativou pre nejaky znackovy, resp pre nejake auto myslim ze by to mohlo fungovat takto . Skus pripadne pozriet nejake stranky pradajjcov nahradnych dielov.
misoft
01.08.12,20:05
Chcel by som opýtať, akým spôsobom je možné uviesť značku výrobku, ku ktorému sú predávané kompatibilné doplnky?

Napr. pri predaji tonerov do tlačiarní. Nie som si istý, či sa môže len tak uviesť, že toner je kompatibilný s tlačiarňami značky XY, keď XY je ochranná známka a ja by som ju nemal bez súhlasu používať.
Nepoužívaš predsa pri týchto "výrobkoch" ochrannú známku, len upozorňuješ, že sa môžu použiť s touto značkou - tvoj tovar nemá predsa označenie zhodné s výrobkom s ochrannou značkou.

To isté sa týka napr. náhradných dielov pre autá. Je možné k dielu napísať, že je určený pre vozidlo značky napr. Škoda Fabia, keď Škoda je ochranná známka, a náhradný diel nie je originál ale oficiálna druhovýroba? Pokiaľ je určený pre presne určený typ, musí sa to uviesť, inak by sa mohli zameniť s iným typom vozidla a potom by vznikla zodpovednosť za škody. Náhradné diely (pokiaľ ich nevyrába priamo výrobca a ten používa ochrannú známku) sa označujú ako neoriginály bez ochrannej známky (preto sú aj často lacnejšie).

Ak autoservis opravuje len konkrétne značky aut (ochranné známky), môže ich uviesť v propagačných materiáloch? Pokiaľ je to autorizovaný servis a má zmluvu s výrobcom, nielen že môže - musí!

S týmito prípadmi sa bežne stretávame, chcel by som sa opýtať, ako ochranné známky použiť, aby to bolo úplne legálne? Stačí uviesť, že dané slová sú registrované ochranné známky tých a tých spoločností? Alebo je potrebné pýtať od všetkých vlastníkov ochranných známok súhlas? Minimálne pri tom autoservise mi príde nereálne aby dostal súhlas, keďže automobilky si pretláčajú len svoje autorizované servisy. Slová nemajú ochranné známky - len autorské práva! Slogany a označenia - logá však áno..
mino182
01.08.12,20:55
To čo píšeš je podľa mňa správne, ale už som sa stretol s tým, že, majiteľ ochrannej známky tvrdil, že nikto okrem neho nemá oprávnenie, v súvislosti s daným typom výrobkov na ktoré sa ochranná značka vzťahuje, uvádzať tú značku. Vôbec nijako - dokonca ani tak, že napíšem, že ten a ten tovar NIE JE vyrobený pod tou značkou - čo mi príde ako hlúposť. No keď si pozriem, register ochranných známok, tak napr. http://oz.kurzy.cz/skoda-auto-as/auto-skoda-p119258z232510u.htm toto je ochranná známka typu "Slovná" a v zozname výrobkov/služieb je asi všetko čo sa týka aut. Potom sú ešte známky typu obrazové a to sú logá (či už textové a lebo grafické).

Čo sa týka toho príkladu so servisom ide práve o prípady neautorizovaných servisov - môžu vo svojich materiáloch / webstránkach uvádzať značky aut ktoré servisujú?

Nemáte náhodou niekto túto problematiku právne overenú? Na pár reklamných materiáloch som už totiž pár krát zachytil, že na spodku bolo malými písmenami niečo v tom zmysle, že "použité logo je ochranná známka spoločnosti XY". Existuje nejaká formulka, ktorá to môže vyriešiť?
KatkaMMM
12.09.12,11:45
Dobrý deň,

v zmysle § 14 ods. 1 zákona o ochranných známkach
Majiteľ ochrannej známky nie je oprávnený zakázať tretím osobám používať v obchodnom styku ich vlastné meno, priezvisko, obchodné meno alebo adresu, údaje týkajúce sa druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, času výroby alebo iných vlastností tovarov alebo služieb a označenie potrebné na určenie účelu tovarov, najmä ich príslušenstva alebo náhradných dielov, alebo na určenie účelu služieb za predpokladu, že tretia osoba ich používa v súlade s obchodnými zvyklosťami, dobrými mravmi a pravidlami hospodárskej súťaže.


Takže môžte uviesť značku výrobku na ktorý predávate náhradné diely, avšak spôsob akým to uvediete nesmie vyvolať dojem, že tie náhradné diely sú tiež uvedenej značky.

Ak by ste chceli byť úplne perfektný, tak dole môžte uviesť, že majiteľom tej a tej ochrannej známky je ten a ten subjekt; nie je to však podmienkou.
KatkaMMM
12.09.12,11:48
.

S týmito prípadmi sa bežne stretávame, chcel by som sa opýtať, ako ochranné známky použiť, aby to bolo úplne legálne? Stačí uviesť, že dané slová sú registrované ochranné známky tých a tých spoločností? Alebo je potrebné pýtať od všetkých vlastníkov ochranných známok súhlas? Minimálne pri tom autoservise mi príde nereálne aby dostal súhlas, keďže automobilky si pretláčajú len svoje autorizované servisy. Slová nemajú ochranné známky - len autorské práva! Slogany a označenia - logá však áno.

nesúhlasím s odpoveďou k tomuto odseku...aj jednotlivé slová môžu byť zapísané ako ochranné známky...
mino182
12.09.12,17:20
Ďakujem KatkaMMM za pomoc.