JSJP
02.08.12,08:31
Ahojte

naša spoločnosť sa venuje internetovým službám, nakupuje pre svojich zákazníkov domeny na časové obdobie 12 mesiacov a tieto domeny zákazníkom aj faktúruje. Potom k týmto domenam faktúruje aj iné služby. Chcem sa opýtať či nákup domény napr. na obdobie 06/2012 - 05/2013 sa musia časovo rozslišovať /518,381/321/ a samozrejme aj ich predaj / 311/602,384/, alebo sa to môže brať že je to klasicky kúpená služba a tato je aj hned predaná a nezáleží na tom, že ten koncový zákazník to má kúpené na 12 mesiacov. U nás je to nákup a predaj. Predchádzajúca účtovníčka to časovo rozlišovala ale ja som si nie istá či toto je na časové rozlíšenie. Samozrejme že potom sa týmto zákazníkom poskytujú aj iné služby ale to je už iný produkt, ktorý poskytujeme 12 mesiacov a toto by som úž na výstupe časovo rozlíšila. Len nákup tých domen neviem či to môže byť náklad budúcich období.

Dakujem
Adiks
02.08.12,09:46
Môj názor je, že sa to časovo rozlišovať musí.
irma1
02.08.12,10:06
Môj názor je, že sa to časovo rozlišovať musí.

Bol to aj názor daňových kontrolórov.
a_je_to
02.08.12,10:47
Ahojte

naša spoločnosť sa venuje internetovým službám, nakupuje pre svojich zákazníkov domeny na časové obdobie 12 mesiacov a tieto domeny zákazníkom aj faktúruje. Potom k týmto domenam faktúruje aj iné služby. Chcem sa opýtať či nákup domény napr. na obdobie 06/2012 - 05/2013 sa musia časovo rozslišovať /518,381/321/ a samozrejme aj ich predaj / 311/602,384/, alebo sa to môže brať že je to klasicky kúpená služba a tato je aj hned predaná a nezáleží na tom, že ten koncový zákazník to má kúpené na 12 mesiacov. U nás je to nákup a predaj. Predchádzajúca účtovníčka to časovo rozlišovala ale ja som si nie istá či toto je na časové rozlíšenie. Samozrejme že potom sa týmto zákazníkom poskytujú aj iné služby ale to je už iný produkt, ktorý poskytujeme 12 mesiacov a toto by som úž na výstupe časovo rozlíšila. Len nákup tých domen neviem či to môže byť náklad budúcich období.

Dakujem

Podľa povahy činnosti, ktorú robíte mám pocit, že ani nákupy domén, ani ich predaj nemusíš časovo rozlišovať. Je iné časovo rozlišovať napr. poistenie auta, alebo stavby, ktoré budeš časovo používať na dosiahnutie svojich budúcich zdaniteľných príjmov pomerne aj v nasledujúcom roku. A je iné kúpiť pre niekoho užívacie právo, presahujúce kalendárny rok a hneď mu ho aj s maržou vyfakturovať a celé dať do príjmov. Tomu napomáha predsa aj režim DPH, služba je dodaná buď poskytnutím, alebo zaplatením ... Uplatnený výdavok je plne krytý primeraným príjmom v tom istom roku, tak ... načo časovo rozlišovať ? Ak nerozlíšiš časovo poistné, presahujúce kalendárny rok, tak si naplnila § 21/1, ZoDP .... lebo si zaúčtovala pomernú časť výdavku, ku ktorej ešte nebol dosiahnutý žiadny príjem. Ale ku kúpenému užívaciemu právu, ktoré si celé vyfakturovala nemusíš nič časovo rozlišovať. To isté by si musela rozlišovať aj vtedy, keby si doménu kúpila cez rok, ale predala len do konca roka.


Bol to aj názor daňových kontrolórov.

Veď to by si sa pri všetkých svojich cezročných zmluvách musela narozlišovať ... do aleluja. Tých kontrolórov by som poslal na doučovanie ... v lepšom prípade do tej ich daňovej školy.
srska
02.08.12,11:09
Tých kontrolórov by som poslal na doučovanie ... v lepšom prípade do tej ich daňovej školy.asi sa priklonili k názoru Mgr. Zuzana Motúzová (http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/casopis/dane-a-uctovnictvo-v-praxi/autor/zuzana-motuzova), Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD. (http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/casopis/dane-a-uctovnictvo-v-praxi/autor/martin-tuzinsky) , ktorí v článku Webové stránky a ich právne, účtovné a daňové aspekty v časopise dane a účtovnictvo v praxi 7-8/2011 to riešia na strane odberateľa takto:
Prijatá faktúra od dodávateľa za registráciu domény:





Náklady roku 2011
Náklady roku 2012
Náklady roku 2013
DPH 20 %
Fakturovaná suma celkom






7,14



15,02



7,84



6,00



36,00






518 AE



381 AE



381 AE



343 AE
























321 AE
a_je_to
02.08.12,11:19
asi sa priklonili k názoru Mgr. Zuzana Motúzová (http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/casopis/dane-a-uctovnictvo-v-praxi/autor/zuzana-motuzova), Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD. (http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/casopis/dane-a-uctovnictvo-v-praxi/autor/martin-tuzinsky) , ktorí v článku Webové stránky a ich právne, účtovné a daňové aspekty v časopise dane a účtovnictvo v praxi 7-8/2011 to riešia na strane odberateľa takto:
Prijatá faktúra od dodávateľa za registráciu domény:




Náklady roku 2011
Náklady roku 2012
Náklady roku 2013
DPH 20 %
Fakturovaná suma celkom





7,14



15,02



7,84



6,00



36,00






518 AE



381 AE



381 AE



343 AE
























321 AE





Ak príjmem faktúru za doménu, ktorú budem používať na dosiahnutie svojich príjmov, tak možno iba súhlasiť. Ale ak ju príjmem nato, aby som ju predal niekomu inému, tak ... prečo ju mám rozlišovať? Ak ju nerozlíšim, čo tým poruším ? Keď jej predaj pôjde celý do príjmov ?
KEJKA
02.08.12,11:47
k mojim súhlasom dodám, že plne súhlasím s uvedeným.
Na strane dodávateľa sa nákup a predaj domény časovo nerozlišuje, vysvetlenie v príslušnom príspevku je adekvátne, a presné.
odberateľ, pre ktorého je nákup náklad vzťahujúci sa k "cezročným" príjmom, však tú istú doménu časovo rozlišovať musí.
S kontrolormi DU treba aj diskutovať, obhajovať, žiadať §§-znenie, oporu v zákonoch, nie sú vševedúci.
nikula
14.01.13,13:46
Aktualizácia softvéru /technická podpora)alebo aj nová licencia na program od 1.3.12 do 28.2.13 časovo rozlíšiť???
Tweety
14.01.13,13:48
Áno rozlíšiť.