Bohuslava
02.08.12,09:13
Dobry den, potrebujem poradit, 16.1.2012 som si zacala platit DNP v sume 50,75€, v oktobri mi ma zaniknut nakolko uz budem mat 270 dni platenia a este stale nie som tehotna aj ked sa s manzelom o to usilovne snazime :( Chcem sa preto opytat, ci pridem o peniaze ak do zaniknutia poistenia neotehotniem, alebo sa to da nejak prerusit a ked budem tehotna, tak potom znova obnovit platenie a v akej vyske, ale co mam robit? Momentalne som na rodicovskom s mladsou dcerou, ktora bude mat v marci 3 roky. Dakujem za odpoved.
veronikasad
02.08.12,07:18
Do oktobra je ešte dosť ďaleko, ak v čase skončenia poistného budeš tehotná, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba, z ktorej ti vznikne nárok na materské.

Ak tehotná nebudeš, budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia a môžeš sa prihlásiť neskôr na celý balík poistenia. Len tu už je platba cca 120€ mesačne pri min.vymer.základe. Ak by si bola na rizikovom tehotenstvo, odvody počas PN-ky neplatíš. ale nemocenské by si počas prvých 26 týždňov dostávala z minima, aj keby si sa prihlásila na celý balík poistenia z vyššieho vymer.základu.
Bohuslava
02.08.12,08:29
Neskor sa prihlasit na cely balik poistenia znamena, ze ked budem uz tehotna alebo este pred tym ako otehotniem?
seda
18.10.12,19:59
Dobrý večer, to musí byť pôrod v tej 8-mesačne ochrannej dobe, alebo len nástup na materskú tých 6 alebo 8 týždňov. Ďakujem.
Katy a R
19.10.12,04:43
Dobrý večer, to musí byť pôrod v tej 8-mesačne ochrannej dobe, alebo len nástup na materskú tých 6 alebo 8 týždňov. Ďakujem.

§50 ;):) .. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#50
seda
19.10.12,05:33
Ďakujem veľmi pekne a prikladám §50. Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.
tmavovlaska
22.10.12,06:28
Ahojte, ak tomu dobre rozumiem, ak mi DNP konci 26.10.2012 a termin porodu mam 24.6.2013 (to len podla tabulky z netu, zatial mi len vysiel pozitivny tehotensky test) a nastupila by som na matersku 13.5.2013 (6 tyzdnov pred TP) budem mat materské aj z DNP?
Sa pytam hlavne preto,lebo tetuska na Socialnej poistovni mi vravela, ked som si zakladala DNP, ze ci mi je jasne, ze musim do maja 2013 porodit.
veronikasad
22.10.12,06:42
Ahojte, ak tomu dobre rozumiem, ak mi DNP konci 26.10.2012 a termin porodu mam 24.6.2013 (to len podla tabulky z netu, zatial mi len vysiel pozitivny tehotensky test) a nastupila by som na matersku 13.5.2013 (6 tyzdnov pred TP) budem mat materské aj z DNP?
Sa pytam hlavne preto,lebo tetuska na Socialnej poistovni mi vravela, ked som si zakladala DNP, ze ci mi je jasne, ze musim do maja 2013 porodit.
z akého vymer.základu si si platila DNP ?
tmavovlaska
22.10.12,06:46
z rozielu medzi max. vym. zakladom a hrubou mzdou, z 487 EUR

preco si sa pytala na vymeriavaci zaklad? suvisi to s ochranou lehotou?
Katy a R
23.10.12,08:05
z rozielu medzi max. vym. zakladom a hrubou mzdou, z 487 EUR

preco si sa pytala na vymeriavaci zaklad? suvisi to s ochranou lehotou?
Ak ešte nie si na 100% istá, či tehotná si, alebo nie :confused: - tak môžeš pokračovať v poistení - aby bolo nepretržité tak, že si dopoistíš aj tie dve ostatné poistenia (aby si mala balík).
Ale treba ísť ešte predtým, ako skončí DNP.
Zrušiť potom môžeš kedykoľvek! - aj o týždeň.
tmavovlaska
25.10.12,10:56
Vďaka za radu, v Soc. poisťovni mi povedali, že im stači doniesť papier od lekára, že som k 26.10. bola tehotná, keď budem žiadať o materské. Ja som sa vlastne obávala iba toho, že k 26.10. im ešte neviem doručiť papier, že som tehotná a že preto nebudem mať ochrannú lehotu.
Katy a R
27.10.12,09:54
Vďaka za radu, v Soc. poisťovni mi povedali, že im stači doniesť papier od lekára, že som k 26.10. bola tehotná, keď budem žiadať o materské. Ja som sa vlastne obávala iba toho, že k 26.10. im ešte neviem doručiť papier, že som tehotná a že preto nebudem mať ochrannú lehotu.
do SP určite netreba nosiť žiadne papiere! - papiera tam majú dosť .... aspoň podľa toho, ako ním plytvajú:D:mee:.
Ak už vieš, že si určite tehotná , tak si len voľakedy v máji, alebo júni (či ako to vychádza:confused:) požiadaš na príslušnom tlačive o materské - a nič iné. Tam bude uvedený PTP - takže je to OK - jasne z toho vyplýva, že si v OL.;)
Problém by mohol byť jedine vtedy, keby si podľa uvedeného termínu PTP na žiadosti o materské nebola k 26.10. ešte tehotná. Preto som písala vyššie - že "ak nie si si na 100% istá..".
Bohuslava
20.11.12,19:27
Dobry den, mne skoncilo platenie DNP 6.10.2012, platila som si ho vo vyske 50.75€, termin porodu mam 4.7.2013, mam narok na materske? a co ak porodim neskor, ako vypocital termin lekar, budem mat narok na materske aj potom? Dakujem.