dendoz
17.02.06,21:49
Situácia:
Som živnostník, účtujem v JÚ a práve mi skončil leasing na osobný automobil. Odkupná hodnota auta je 4000,- Sk. Po zaplatení tejto ceny za auto tento výdaj zaevidujem v PD do stĺpca prev. réžia a tiež do knihy drobného majetku. Auto chcem dať bratovi-nepodnikateľovi. Ako to elegantne urobiť, aby to čo najmenej daňovo bolelo?
1)
A/ Darujem auto. Na konci roka 2006 uzávierkovou operáciou vylúčim z nákladov 4000,- Sk a z pohľadu daní je to všetko (zvýšil som len DZ, čo sa premietne v drobnom zvýšení dane) . Správne?
B/ Darujem auto. Predtým ho však vyradím z obchodného majetku z dôvodu, že ho už nepoužívam na podnikanie a potom ho darujem. Z pohľadu daní sa nič nedeje. Správne?
2) Predám auto. Vzhľadom na to, že brat je podľa § 2 písm. n) zákona o DzP blízka osoba auto by som mal predať za cenu obvyklú, ktorú zistím napr. v bazáre. Nech je napr. 100tis. Sk. Tento spôsob sa mi z pohľadu dane z príjmu zdá byť pridrahý. Preto auto vyradím z obchodného majetku z dôvodu, že som napr. zadrel motor alebo že sa mi pokazila prevodovka, čo značne zníži cenu obvyklú a predám ho bratovi za napr. 20tis. Sk. Pred DÚ by som nemal mať problém s cenou, zníženie je odôvodnené. Správne?
Je mi jasné, že predaj nemôže byť oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. d).
dendoz
20.02.06,10:54
Vie sa niekto vyjadriť k vyššie uvedenému príspevku?
Muška
20.02.06,10:59
Auto pri odkúpení zaradíš do podnikania - čiže mu vystavíš kartu HIM.

Potom ho vyradíš z podnikania - interným dokladom/ak do osobného vlastníctva /, alebo faktúrou za predaj.

Oslobodené od dane by bolo až po piatich rokoch po vyradení z podnikania.

To ostatné /či dar, alebo predaj/ záleží od Teba - ako si to raz obhájiš.
Možno od nejakého technika - obhliadka - že auto je v takom a takom stave ....preto taká nizka cena.
Lebo medzi bratmi to trochu zaváňa......:)
dendoz
20.02.06,11:03
A keď nebudem uvažovať o predaji, len o darovaní, sú moje úvahy správne?