kristina11
17.02.06,22:32
Dobrý deň,

SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve bola v roku 2005 aj sprostredkovateľom DSS.
Provízie za sprostredkovanie boli poukázané na podnikateľský účet.
Môžte mi prosím poradiť, ako sa to bude účtovať?
V peňažnom denníku zaúčtujem tieto provízie ako príjmy ovplyvňujúce ZD a vtedy si z týchto príjmov nebude môcť odpočítať 25% paušálne výdavky?
Alebo to v peňažnom denníku zaúčtujem ak príjmy neovplyvňujúce základ dane?
Kde potom v daňovom priznaní vykážem tieto príjmy a znížim ich o 25%.
Na daňovom úrade mi nevedela správkyňa poradiť.....pretože ona vie, že má nárok na uplatnenie si 25% výdavkov, ale nevie, ako to mám urobiť....
Ale bola milá, pretože mi povedala, že aspoň sa to naučím a na budúci rok to budem vedieť = nebudem ju otravovať.
elPi
17.02.06,22:24
Novelou ZDP bolo do § 6 ods. 2 doplnené nové písmeno
"d) z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou"
a to s účinnosťou od 15.12.2005 a v novom tlačive daňového priznania je na to v oddieli VI. samostatný riadok 8.
Nakoľko podľa § 6 ods. 10 ZDP (v znení platnom do 31.12.2005) je možné uplatniť si paušálne výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 v § 6, tak nie je možné uplatniť si skutočné výdavky podľa vedeného JU z niektorých tam uvedených činností a zvlášť z činnosti sprostredkovateľa.
V peňažnom denníku sa tieto príjmy zaúčtujú ako príjmy ovplyvňujúce ZD.
A zaúčtované výdavky sa budú vzťahovať ku všetkým zaúčtovaným príjmom.
(Aj tak sa dá predpokladať, že napr. telefón, kancel. potreby, nejaké ďalšie režijné výdavky na cestovanie - auto, PHL a pod. použité aj na sprostredkovanie už v zaúčtovaných výdavkoch sú "schované").
Takže sorry, žiadny paušál navyše.
Johanka
18.02.06,09:15
Novelou ZDP bolo do § 6 ods. 2 doplnené nové písmeno
"d) z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou"
a to s účinnosťou od 15.12.2005 a v novom tlačive daňového priznania je na to v oddieli VI. samostatný riadok 8.
Nakoľko podľa § 6 ods. 10 ZDP (v znení platnom do 31.12.2005) je možné uplatniť si paušálne výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 v § 6, :eek: tak nie je možné uplatniť si skutočné výdavky podľa vedeného JU z niektorých tam uvedených činností a zvlášť z činnosti sprostredkovateľa.:eek:
V peňažnom denníku sa tieto príjmy zaúčtujú ako príjmy ovplyvňujúce ZD.
A zaúčtované výdavky sa budú vzťahovať ku všetkým zaúčtovaným príjmom.
(Aj tak sa dá predpokladať, že napr. telefón, kancel. potreby, nejaké ďalšie režijné výdavky na cestovanie - auto, PHL a pod. použité aj na sprostredkovanie už v zaúčtovaných výdavkoch sú "schované").
Takže sorry, žiadny paušál navyše.
:eek: nechápem. Kto má príjmy z § 6 ods.1 a 2 , môže si uplatniť výdavky percentom z príjmu. Žiadne činnosti nie sú z tejto možnosti vylúčené. Je na daňovníkovi, ktorý spôsob si vyberie. Ak si uplatňuje paušálne výdavky, nie je účtovnou jednotkou a nevedie účtovníctvo, iba predpísané evidencie. Takže, zjednodušene povedané, iba sčíta príjmy, odpočíta z nich 25 % ( pri remeselných činnostiach 60 %). Ak si platí poistné, odpočíta ešte výšku preukázateľne zaplateného poistného a výsledok je základ dane.
elPi
18.02.06,17:13
Johanka máš pravdu, daňovník sa môže rozhodnúť, ktorý spôsob si zvolí, ja som vychádzal zo zadania otázky ako napísala kristína11:
SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve bola v roku 2005 aj sprostredkovateľom DSS.
Teda vychádzal som z toho, že JU je už vedené, a účtované skutočné výdavky sú "pravdepodobne" oveľa vyššie než oných 25 %.
Resp. v otázke bolo položené:
V peňažnom denníku zaúčtujem tieto provízie ako príjmy ovplyvňujúce ZD a vtedy si z týchto príjmov nebude môcť odpočítať 25% paušálne výdavky?
Alebo to v peňažnom denníku zaúčtujem ak príjmy neovplyvňujúce základ dane?
Kde potom v daňovom priznaní vykážem tieto príjmy a znížim ich o 25%.
Z čoho mi vyplynulo, že kristína11 asi predpokladala, a chcela to dostať do polohy, že z príjmu sprostredkovateľa DSS by si chcela / mohla uplatniť zvlášť paušálne výdavky, mimo tých už zaúčtovaných vo vedenom JU.
Johanka
19.02.06,15:00
My sme sa už pochopili, takže vysvetlenie pre Kristínu11:
príjmy zo sprostredkovania DSS musíš uviesť v DP v riadku 8 , ako príjmy podľa § 6 ods.2 písm. d/. Ak z príjmov zo živnosti uplatňuješ skutočné výdavky, z príjmov DSS si nemôžeš uplatniť výdavky percentom z príjmu. Kombinácia uplatňovania výdavkov v rámci § 6 ods.1 a 2 nie je možná.
elPi
19.02.06,19:27
... veď vravím, že tak ...
kristina11
21.02.06,06:26
Dakujem velmi pekne za rady.
jjendro
21.02.06,06:49
chcem sa spýtať je manželka sprostredkovateľom SDS a zaroveň pracuje pre OVB je to v rovnakom riadku - a teda z celého príjmu môže odrátať 25% ako oprávnené výdavky?

Ďalej sa chcem opýtať ak mala príjmy napr. 60.000,- odpočíta 25%-15.000,- môžem si ja ako manžel uplatniť rozdiel vo výške 87.936-45.000=42.936,-

alebo sa odpočítava celý príjem vo výške 60.000,-

Možno je to primitívna otázka, ale aj tak vám ďakujem za odpoveď:rolleyes:
elPi
21.02.06,07:07
Do vlastného príjmu manželky sa zahŕňajú "hrubé príjmy", teda celých 60000,- Sk.
Do vlastého príjmu manželky sa nezahŕňajú len:


- daňový bonus podľa § 33,
- zvýšnie dôhodku pre bezvládnosť
- štáne sociáne dávky


43)
- a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim
na budúce povolanie

Netreba však zabudnúť na iné príjmy, ktoré by manželka mohla mať, napr. úroky na účtoch, zo stavebného sporenia a pod.
Pepa
21.02.06,07:07
chcem sa spýtať je manželka sprostredkovateľom SDS a zaroveň pracuje pre OVB je to v rovnakom riadku - a teda z celého príjmu môže odrátať 25% ako oprávnené výdavky?

Ďalej sa chcem opýtať ak mala príjmy napr. 60.000,- odpočíta 25%-15.000,- môžem si ja ako manžel uplatniť rozdiel vo výške 87.936-45.000=42.936,-

alebo sa odpočítava celý príjem vo výške 60.000,-

Možno je to primitívna otázka, ale aj tak vám ďakujem za odpoveď:rolleyes:

Áno, z celého príjmu odráta 25% /aj keby tieto príjmy OVB a sprostredkovateľ boli rozdelené napr. par. 6 ods. 1 b) a par. 6 ods. 2 d) z každého si odráta 25%/+ zaplatené odvody.
Pri uplatnení odpočítateľnej časti na manželku sa berie do úvahy hrubý príjem.
jjendro
21.02.06,07:18
Manželka mená účet, ale ja mám aj stavebné sporenie aj účet - myslím, že príjmy z toho sú zdaňované priamo v peňažnom ústave.
Musím ich uvádzať v daňovom priznaní?

Aký doklad mám k tomu použiť?

K daňovému priznaniu sa prikladajú aj doklady o príjme zo sprostredkovania? Manželka dostáva iba mesačné prehľady o odmenách. Povedali jej, že žiadny iný doklad na konci roka nedostane.

Pre mňa na odpočet na manželku bude postačovať jej výpis z daň.priznania?
elPi
21.02.06,12:23
K daňovému priznaniu nemusíš dokladať nič čo nie je priamo ako príloha predpísané.
Príjem manželky sa k DP nedokladá. Musíš ho však mať pre prípad kontroly.

Zrazenú daň z úrokov a vkladov a pod. je možné považovať za vysporiadanú.

Je však vhodné tieto príjmy v DP uviesť a zrazenú daň považovať za predavok vtedy, ak by daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní zo všetkých príjmov bola nižšia než suma všetkých zrazených preddavkov na daň.
Potom by sa takto vyčíslený preplatok dane dal vyžiadať a daňový úrad je povinný ho vrátiť ak je väčší ako 100,- Sk.
Lotarka
21.02.06,17:35
Iba sa pripojím k tej hrubej mzde manželky.
Ja som minulý rok robila rozdiel nie s hrubou mzdou ale so sumou(hrubá mzda -odvody),čo už viem, že bolo zle a na budúci týždeň mám na to kontrolu. Takže som zvedavá, čo bude, kedže pri preberaní DP bola kópia potvrdenia manžel. príjmu ako príloha a žiadne upozornenie zo strany preberajúcej pracovníčky nebolo.
Som zvedavá??