Olympiaa
02.08.12,14:21
Pozdravujem,
rada by som poprosila o radu. Ešte som nemala podobný prípad a nerada by som niečo "zmrvila".

Firma z firemného účtu v CZK previedla prevodným príkazom financie CZK do ČR spoločnosti, ktorá vzápätí na základe zmluvy previedla finančné späť firme v EUR na účet v EUR. Ako zaúčtovať tieto prípady, lebo na 261 mi zostáva stále rozdiel.


Ďakujem za skoré odpovede.
KEJKA
02.08.12,15:50
ide o tú istú spoločnosť, ktorá má účet aj v SR aj v ČR? nie je mi to jasné.
Mohli by to byť kurzové rozdiely, ...........
Olympiaa
03.08.12,06:22
Asi som to popísala nejasne. Slovenská spoločnosť má účet v eurách aj v českých korunách. Českej spoločnosti, ktorá sa zaoberá zmenou mien zaslala slovenská spoločnosť české koruny a česká spoločnosť slovenskej zaslala na eurový účet sumu zmenenú už na eurá. Vediem v účtovníctve 2 účty - 1 v eur a 1 v czk. z účtu czk som odoslala spoločnosti na základe zmluvy české koruny a zaúčtovala som 221/261. ale ked mi prišli peniaze v eur tak som zaúčtovala 261/221 ale samozrejme mi 261 nesedí, lebo sa mi miešajú suumy a zosttáva mi tam zostatok.
Vďaka za pomoc
tictac7
03.08.12,06:26
Asi som to popísala nejasne. Slovenská spoločnosť má účet v eurách aj v českých korunách. Českej spoločnosti, ktorá sa zaoberá zmenou mien zaslala slovenská spoločnosť české koruny a česká spoločnosť slovenskej zaslala na eurový účet sumu zmenenú už na eurá. Vediem v účtovníctve 2 účty - 1 v eur a 1 v czk. z účtu czk som odoslala spoločnosti na základe zmluvy české koruny a zaúčtovala som 221/261. ale ked mi prišli peniaze v eur tak som zaúčtovala 261/221 ale samozrejme mi 261 nesedí, lebo sa mi miešajú suumy a zosttáva mi tam zostatok.
Vďaka za pomoc

...no tá firma to asi zadarmo neurobila - teda tam ešte aj nejaký poplatok bude a potom, samozrejme, tak ako KEJKA písala, aj kurzový rozdiel....
Olympiaa
03.08.12,06:43
Ano je tam poplatok, v podstate toto je mi jasné aj kurzové rozdiely - zaúčtujem to - len čo s tou 261?
a_je_to
03.08.12,11:00
K opísanej transakcii mám tieto pripomienky a odporučenia. Ak ich tak vysporiadaš, malo by to byť dobre :

ak si účtovala odoslanie peňazí na 221/261 a spätný príjem na 261/221 tak na oboch bankových účtoch musíš mať poriadne chyby. Skús najprv otočiť zápisy a skontrolovať zostatky podľa výpisu
účet 261 na toto nie je vhodný. Slúži na prevod iba medzi Tvojimi účtami, nie medzi cudzími. Skús nahradiť 261 účtom 378. Aj preto, že kurzové rozdiely vznikajú medzi vznikom pohľadávky resp. záväzku a jeho úhradou, nie na účte 261, tento účet nevykazuje kurzové rozdiely
odoslanie z účtu CZK účtuješ kurzom NBS vyhláseným predchádzajúci deň. Spätný príjem účtuješ už iba v EUR, na 221/378 a tú presnú hodnotu, ako bola odoslaná v EUR. Rozdiel medzi touto sumou a tou prijatou účtuješ na 563/221. Alebo, ak Ti nebodaj poslali vyššiu sumu, ako saldo na 378, tak 221/663.