mosajko
02.08.12,18:21
Prosim Vas, niekolko rokov som pracovala na dohodu a neuplatnila som si danovy bonus na dieta, nevedela som, ze mam na to narok. Je mozne si uplatnit danovy bonus na dieta aj so spatnou platnostou v dodatocnom danovom priznani? Dakujem.
veronikasad
02.08.12,16:49
Niekolko rokov je kolko ? Robil ti zamestnávatel ročné zúčtovanie dane za tieto roky ? Aký bol tvoj ročný hrubý príjem ?
mosajko
02.08.12,17:51
Robila som 5 r. na dohodu. Zamestnavatel mi nerobil rocne zuctovanie. Hruby prijem cca 1600,--Eur. Dakujem.
kn-alka
02.08.12,18:05
To je mesačný hrubý príjem alebo ročný? Ak je to ročný príjem, nemáš nárok na daňový bonus, lebo nemáš dostatočný príjem.
Mila123
02.08.12,18:49
podávala si DP ? keď ti zamestnávateľ nerobil RZD?
kn-alka
03.08.12,08:01
Ak je tých 1600 € ročný príjem, tak ani nemusí robiť DP.
mosajko
03.08.12,15:41
Nie, nepodavala som DP. Je to rocny . DP nemusim robit, jedna sa o to, ci sa da spatne uplatnit bonus na dieta, student.Ak nie, neda sa nic robit. Dik.
veronikasad
03.08.12,15:46
Nie, nepodavala som DP. Je to rocny . DP nemusim robit, jedna sa o to, ci sa da spatne uplatnit bonus na dieta, student.Ak nie, neda sa nic robit. Dik.
V tvojom prípade nárok na DB nevznikol, pretože príjem nedosiahol 6-násobok min. mzdy.
Ak ešte pracuješ na dohodu, podpíš u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a dolož potrebné doklady k výplate DB (potvrdenie o návšteve školy, rodný list dieťaťa). Ak tvoj príjem v niektorom mesiaci dosiahne 1/2 minimálnej mzdy, vzdnikne ti nárok na DB, ktorý nemusíš vrátiť, ak ročný príjem nedosiahne 6-násobok min.mzdy. Ak by dosiahol, doplatia ti DB za celý rok.

Ešte k tomu spätnému doplateniu, ak by nárok vznikol (čo nie je tvoj prípad). Dá sa podať DP tri roky dozadu, ale ide o podanie DP po termíne, teda s pokutou. Ak dohodár požiada zamestnávatela o vykonanie RZD, vtedy ide o dodatočné daňové priznanie (bez pokuty)
mosajko
04.08.12,05:49
Dakujem veronika, teraz som uz na zmluvu zamestnanec,aj min rok, ale ekonomke povedali, ze tu nemam trv. pobyt, ze mi nema robit DP za min rok, mam ho robit v CR, ale ja som rezidentom SR, ibaze sa nazory odbornikov rozchadzali , teraz si to uz aj sama studujem a zacinam sa v tom trosku orientovat. Spoliehala som sa na ekonomku,... roky predosle boli na dohodu, teraz davam DP dodatocne aj penale za min rok. Na DU mi povedlai, ze som si mohla uplatnit aj minule roky bonus, aj ked som bola na dohodu, o vyske prijmu nehovorili,,ani o tom , ci sa da spatne, ich vyklad je odborny, nestiham to spracovavat... ten moj prijem za min roky je iba orientacny, musim k ekonomke a pozrieme sa na to, nepamatam si presne. diky,,, pekny vikend
veronikasad
04.08.12,07:41
Dakujem veronika, teraz som uz na zmluvu zamestnanec,aj min rok, ale ekonomke povedali, ze tu nemam trv. pobyt, ze mi nema robit DP za min rok, mam ho robit v CR, ale ja som rezidentom SR, ibaze sa nazory odbornikov rozchadzali , teraz si to uz aj sama studujem a zacinam sa v tom trosku orientovat. Spoliehala som sa na ekonomku,... roky predosle boli na dohodu, teraz davam DP dodatocne aj penale za min rok. Na DU mi povedlai, ze som si mohla uplatnit aj minule roky bonus, aj ked som bola na dohodu, o vyske prijmu nehovorili,,ani o tom , ci sa da spatne, ich vyklad je odborny, nestiham to spracovavat... ten moj prijem za min roky je iba orientacny, musim k ekonomke a pozrieme sa na to, nepamatam si presne. diky,,, pekny vikend
Vypýtaj si od ekonomky potvrdenie o zdanitelnej mzde (ak ho nemáš doma) za predch.3 roky a potom uveď presnú výšku príjmu, lebo min.mzda je každý rok iná.

Ešte ako je to s tým tvojim trvalým pobytom v ČR ? Mala si príjem aj z ČR ? Firma nikdy nerobí daňové priznanie, môže zamestnancovi (aj dohodárovi) urobiť ročné zúčtovanie dane, ak o to požiada na predpísanom tlačive do 15.2. nasl.kal.roka.
mosajko
10.08.12,15:33
UZ sa na tom pracuje, uz mam vyplnene DP za min rok a dodatocne mozem podat DP a narok na bonus mi vznikol. Nemam prijem v CR iba na Sk. Tak uvidim, ako to vsetko dopadne. Na rok mi urobi uct. RZD. Dakujem Vam za porady.
veronikasad
10.08.12,15:56
UZ sa na tom pracuje, uz mam vyplnene DP za min rok a dodatocne mozem podat DP a narok na bonus mi vznikol. Nemam prijem v CR iba na Sk. Tak uvidim, ako to vsetko dopadne. Na rok mi urobi uct. RZD. Dakujem Vam za porady.
Uveď presnú výšku príjmov, aby si náhodou nedostal pokutu za neskoro podané DP a nárok na DB ti vôbec nevznikne.
petacuckova
13.08.12,07:33
Dobrý deň. Chcem si overiť, či má zamestnanec nárok na DB, keď sa oženil a jeho terajšia manželka má dieťa z prvého manželstva... Má nárok na mesačný DB na jej dieťa, keď s nimi žije v spoločnej domácnosti, spoločne uhrádzajú výdavky, vyživuje ju, ale nemá rovnaký trvalý pobyt ako manželka, nakoľko sa prisťahoval k nej a trvalý pobyt si ponechal v svojom byte ? Má 7 rokov....
Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
13.08.12,08:05
Dobrý deň. Chcem si overiť, či má zamestnanec nárok na DB, keď sa oženil a jeho terajšia manželka má dieťa z prvého manželstva... Má nárok na mesačný DB na jej dieťa, keď s nimi žije v spoločnej domácnosti, spoločne uhrádzajú výdavky, vyživuje ju, ale nemá rovnaký trvalý pobyt ako manželka, nakoľko sa prisťahoval k nej a trvalý pobyt si ponechal v svojom byte ? Má 7 rokov....
Vopred ďakujem za odpoveď.
ÁNo, má nárok na DB.
Mila123
13.08.12,08:11
Dobrý deň. Chcem si overiť, či má zamestnanec nárok na DB, keď sa oženil a jeho terajšia manželka má dieťa z prvého manželstva... Má nárok na mesačný DB na jej dieťa, keď s nimi žije v spoločnej domácnosti, spoločne uhrádzajú výdavky, vyživuje ju, ale nemá rovnaký trvalý pobyt ako manželka, nakoľko sa prisťahoval k nej a trvalý pobyt si ponechal v svojom byte ? Má 7 rokov....
Vopred ďakujem za odpoveď.
áno má nárok na DB ale od nového mesiaca po mesiaci, kedy mali sobáš......
t.j. sobáš bol 13.07.2012 DB má nárok od 01082012