kesselo
02.08.12,20:52
Viem, že je na porada.sk založených niekoľko dotazov k tejto téme, študujem ich tu už pár hodín, ale všetko sú to už staršie rady, postrehy, pripomienky... na niektoré odkazy ma už ani nepreklikne. Potrebujem najčerstvejšie informácie o tom, ako kde, možno s kým začať. Ak môžete, pomôžte. Viem, že v prvom rade prieskum, hygiena, vyhláška č. 527/2007. Ďakujem :)
vanlenka
30.10.12,16:29
Ahoj kesselo,
ešte stále ťa zaujíma téme detské jasle? Mňa tiež, chcem začať podnikať a chcem si zriadiť mini-jasle v byte alebo v podobných priestoroch. Maximálne 10 detí mať. Prieskum a hygiena je základ. Najprv, ale ak chceš ísť do prenajatých priestorov vopred si zavolaj hygienu aby ti odobrila, že to tam môžeš mať. Bohužiaľ v niektorých prípadoch záleží na tom ako sa hygienička "vyspí"!!!! Potom už len otvoriť živnosť - volné živnosti alebo založiť s.r.o. Na ÚP by ti mali podať informácie. Môžeš ísť do toho sama - čo neodporúčam, alebo zamestnať 1 alebo 2 ženy z ÚP a požiadať o prefinancovanie odvodov § 50 a sa mi zdá. Druhá možnosť je zobrať absolventky na absolventskú prax, ÚP im bude platiť 200 eur mesačne a podľa dohody ty môžeš doplatiť dohodnutú sumu. Tretia možnosť kamarátka ktorá má podobné nadšenie ako ty - spolu zainvestovať do zariadenia, vybavenia jaslí. Náklady nie sú až tak hrozné, pokial máš dačo vo vrecku alebo sponzora. Ak si na ÚP evidovaná min. 3 mesiace tak potom môžeš vypracovať zámer a požiadať o príspevok. V každom kraji je to inakšia výška, podľa % schopnosti sa zamestnať. A hlavná zásada pri počiatočnej investícii: Tie peniaze čo si sa rozhodla investovať, nadobro sa s nimi rozlúčiť a uvedomiť si vysokú mieru rizika straty týchto investícií pri zlyhaní tvojho podnikateľského zámeru. Ja s tým 110 % počítam a som dopredu s týmto uzrozumená. V oblasti financií rátam s možnosťou úveru pre začinajúcich podnikatelov. zatiaľ toľko ak budeš pokračovať v pátraní tak napíš vzájomne si poradíme
unasdoma13
15.03.13,12:46
Ahoj, zaujíma ma niečo viac ohladne hygieny v jasliach. Ked to zhrniem chceš mať priestor pre opateru detí - max 10ks, vo veku asi do 3 rokov.
V podstate ide o jasle.Prečo to však nazývať jasle a mať opletačky s hygienou? Nie je jednoduchšie si v priestore, ktorý je vyhovujúci zriadiť napr.day care, deský kústik alebo tak nejako to nazvať? stačí ti voľná živnosť -opatera detí...obdobne ako jasle, ale zrejme nemusíš riešiť nároky hygieny. Tie budú zrejme také vysoké, že budeš musieť mať x počet toaliet na počet detí.
Riešim teraz momentálne tento istý problém. Priateľka má domček, ktorý bez problému postačuje priestorovo pre 8-10 detí. Priestor je sprevádzkovaný a rieši momentálne živnosť. Ohlas je iba pozitívny a naplniť ho nebude problém. samozrejme sa naskytuje otázka, ktorú tu rieši asi každý...štátna byrokracia a hygiena. V prvom rade by si mali hygienici uvedomiť ako sa žije v rómskych osadách. To, že mám doma 8 detí a iba dve toalety je podla mna bežné. Ved pred x rokmi boli viac početné rodiny štandard, ale na to sa asi pozabudlo.

Budem rád ak posunieš dobré nápady a skúsenosti.

Lubo
evita09
07.04.13,07:01
Ahojte, tiež mám záujem zariadiť jasle alebo baby klub, nie je to jednoduché hlavne z finanč.príspevkami alebo pôžičkami. Lubo v tomto máš pravdu čo sa týka toaliet a umyvadiel. Chcela som kúpiť priestory ale neviem ako by to šlo aj ked viem že o deti nie je núdza. Uvažujem o tom už zo pár rokov len chýba odvaha alebo obava z birokracie. V USA a iných štátoch to je oveľa jednoduchšie.
Tiež budem rada ak sa dozviem viac informácii a skúsenistí od Vás čo ste začali alebo už podnikáte v tejto oblasti.
Dakujem
Evita :)
Andrejka8885
06.07.14,10:37
Dobrý deň, rada by som sa informovala či sa vám to podarilo :) Za skorú odpoveď vopred ďakujem :)
evita09
19.05.15,05:10
Andrejka, podarilo sa a som len mierne spokojná, všetky povolenia a vybavovačky trvali asi 6 mesiacov. Sme malinké zariadenie rodinného typu s kapacitou 10-12 detí ale uvažujem o rozšírení aj pre deti nad 3 roky. :-)
V tejto dobe týchto zariadení dosť pribudlo, tak konkurencia je čo raz častejšie silnejšia
pekný deň prajem