mysimis
18.02.06,09:45
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
mysimis
18.02.06,10:13
Prosííííím, pomôžte mi niekto....
Tweety
18.02.06,10:20
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Si platcom dph, alebo nie?
Zita5
18.02.06,10:26
[quote=mysimis]Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?[/quote


Správna odpoveď príspevok č.10 Twetty a príspevok č. 15 Abel
mysimis
18.02.06,10:28
som platcom dph
Tweety
18.02.06,10:28
[quote=mysimis]Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?[/quote


No ale teraz som si pozornejšie prečítala tému. Podľa toho čo píšeš , neuplatňuješ nič , pretože poistovňa robila plnenie na účet opravovne .

Čiže 16.179,50 účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci ZD v prípade ak nie si plátcom DPH .
Zitka, ale on, neviem či je platcom, alebo nie, zaplatil tých 16...., čiže je to jeho náklad na opravu- výdavok OVZD.
Tweety
18.02.06,10:29
som platcom dph
Napíš ak si, koľko si zaplatil dane.
Dostal si krycí list od poisťovne?
mysimis
18.02.06,10:32
daň je zaplatená vo výške 12.808,80 Sk a spoluúčasť je 3.370,70 Sk
Zita5
18.02.06,10:33
[quote=Zita5]
Zitka, ale on, neviem či je platcom, alebo nie, zaplatil tých 16...., čiže je to jeho náklad na opravu- výdavok OVZD.

Twetty , ale podľa § 21 ods.2 zákona o DzP do daňových výdakov môže uplatniť škodu do výšky prijatej náhrady od poisťovne .


Ale,;) ak poisťovňa zaplatila firme , ktorá auto opravovala , tak už nič by nemala uplatniť vo výdavkoch , jedine , že by bola plátcom DPH a túto DPH uplatnila v odpočte .

Ja si aspoň tak myslím .:confused:
Tweety
18.02.06,10:34
daň je zaplatená vo výške 12.808,80 Sk a spoluúčasť je 3.370,70 Sk
Ak nemáš krycí list, tak postupuješ takto: od tých 16...., odpočítaš daň,ktorá je výdavok neovplyvň. ZD- máš nárok na odpočet dane v DP, zvyšok, ktorý Ti ostane je Tvoj náklad OVZD. :eek:
mysimis
18.02.06,10:36
ďakujem krásne....pekný a úspešný deň prajem
Zita5
18.02.06,10:36
Daňovými výdavkami nie sú § 21 odst.2 písm e/ manká a škody presahujúce prijaté náhrady s výnimkou v § 19 odst.3 písm.g.


No oprav ma ak sa mýlim .
Tweety
18.02.06,10:36
[quote=Tweety]

Twetty , ale podľa § 21 ods.2 zákona o DzP do daňových výdakov môže uplatniť škodu do výšky prijatej náhrady od poisťovne .


Ale,;) ak poisťovňa zaplatila firme , ktorá auto opravovala , tak už nič by nemala uplatniť vo výdavkoch , jedine , že by bola plátcom DPH a túto DPH uplatnila v odpočte .

Ja si aspoň tak myslím .:confused:
No veď práve, že poisťovňa zaplatila 64..., hoci nie jemu, ale o túto sumu, zaplatil menej opravovni.
Tweety
18.02.06,10:45
[QUOTE=Zita5]
No veď práve, že poisťovňa zaplatila 64..., hoci nie jemu, ale o túto sumu, zaplatil menej opravovni.
Oprava auta nie je škoda,účtujeme ju do nákladov daňovo uznaných.
abel
18.02.06,11:05
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Faktúra je vo výške 80 223,50, z toho základ dane 67 414, 70 + 12 808,80 DPH.
Zrejme je dohodnutá s poisťovňou spoluúčasť 5 % čiže 5 % zo 67 414,70 je 3370,70 Sk. Sumu 67414,70 - 3370,70 = 64 044.- Sk zaplatí poisťovňa, celú DPH vo výške 12 808,80 si uplatníš na vstupe a tvoju 5 % spoluúčasť dáš ako výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia.
Zita5
18.02.06,11:18
Tak potom zle chápem výklad zákona:mad:

Ja osobne nemôžem považovať uvedený prípad za obvyklú opravu , pretože je to škoda spôsobená haváriou MV .Podľa môjho názoru je to výdavok súvisiaci so vzniknutou škodou z dôvodu dopravnej nehody , a považujem ho ako výdavok neovplyvňujúci ZD - myslím spoluúčasť .
Celé to považujem ako škodu .:) :rolleyes:
abel
18.02.06,12:30
Ak bolo vozidlo poškodené tak, že sa dalo opraviť, tak to bola oprava a nie škoda.
Zitka, ja niektoré zákony nechápem dodnes, a ak som niekedy niektorý pochopila, tak určite ho zakrátko novelizovali tak, aby sme ho zase nepochopili.;)
Zita5
18.02.06,12:51
Ak bolo vozidlo poškodené tak, že sa dalo opraviť, tak to bola oprava a nie škoda.
Zitka, ja niektoré zákony nechápem dodnes, a ak som niekedy niektorý pochopila, tak určite ho zakrátko novelizovali tak, aby sme ho zase nepochopili.;)

abel:) , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .;) :)
Tweety
18.02.06,13:59
abel:) , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .;) :)
Nemám Ti, čo prepáčiť, hlavné je, že sa nám to podarilo vysvetliť. :cool:
Dada
20.06.06,12:12
abel:) , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .;) :)

Čiže dobre tomu chápem, že faktúru zo servisu naúčtujem ako výdavok OZD, DPH uplatním na vstupe a to, čo poisťovňa uhradila servisu bude príjem OZD ?
Paula
20.06.06,12:29
Čiže dobre tomu chápem, že faktúru zo servisu naúčtujem ako výdavok OZD, DPH uplatním na vstupe a to, čo poisťovňa uhradila servisu bude príjem OZD ?
V prípade, ak poisťovňa zaplatí servisu, o tomto pohybe neúčtuješ a servisu zaplatíš iba spoluúčasť = výdavok OZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.
V prípade, že poisťovňa poukáže peniaze tebe, je to príjem= OZD (ostatné) a úhrada servisu: základ dane = VOZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.

Dôležitý je krycí list z poisťovne pre správnosť zaúčtovania.
Dada
20.06.06,12:42
V prípade, ak poisťovňa zaplatí servisu, o tomto pohybe neúčtuješ a servisu zaplatíš iba spoluúčasť = výdavok OZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.
V prípade, že poisťovňa poukáže peniaze tebe, je to príjem= OZD (ostatné) a úhrada servisu: základ dane = VOZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.

Dôležitý je krycí list z poisťovne pre správnosť zaúčtovania.

Ale DPH z faktúry od servisu si môžem uplatniť na vstupe, že?
Účtujem iba krycí list, faktúru zo servisu nie?
Paula
20.06.06,12:49
Na faktúre od opravcu je celková suma A. Ak je na krycom liste napísané, že poisťovňa zašle na účet opravcu sumu B , ty zaplatíš opravcovi rozdiel, teda A mínus B = suma C a o tejto sume účtuješ.
DPH na vstupe si uplatníš.
Dada
20.06.06,12:56
Na faktúre od opravcu je celková suma A. Ak je na krycom liste napísané, že poisťovňa zašle na účet opravcu sumu B , ty zaplatíš opravcovi rozdiel, teda A mínus B = suma C a o tejto sume účtuješ.
DPH na vstupe si uplatníš.

Jasné, tá suma "C" sa skladá z DPH = to bude VNZD a zo spoluúčasti = a to bude VOZD.
OK, dík.
janette š.
20.07.07,19:56
Práve som prelúskala asi všetky príspevky ohľadom účtovania poistnej udalosti a som z toho totálne domotaná. Prosím, môžete mi potvrdiť, či účtujem o poistnej udalosti správne?

Poistná udalosť vznikla na osobnom automobile zaradenom do podnikania, SZČO je platca DPH, účtuje v sústave JU.

Autoservis vystavil faktúru s rozpisom DPH na sumu:
ZD: 102.910,- Sk
DPH: 19.553,- Sk
Spolu: 122.463,- Sk

Servisu bola v hotovosti zaplatená suma 24.699,-- Sk, čo predstavuje DPH 19.553,-- Sk a spoluúčasť 5% 5.146,-- Sk.

Zvyšnú sumu vo výške 97.764,-- Sk zaplatila poisťovňa priamo servisu o čom bola SZČO informovaná Krycím listom.

A teraz k postupu účtovania :-)

Celá faktúra od servisu bola nahratá do záväzkov - DPH z nej uplatnená v plnej výške.

Suma 24.699,-- Sk bola v PD rozúčtovaná na dve položky:
DPH 19.553,-- Sk Pokladňa V - Iný neovplyvňujúci DzP ... zníženie faktúry v Z.
Spoluúčasť 5.146,-- Sk Pokladňa V - Prevádzková réžia ...
zníženie faktúry v Z.

Na základe krycieho listu som ručné ponížila zvyšnú dlžnú sumu faktúry v záväzkoch, t.j. o 97.764,-- Sk

Je tento postup správny?

Vopred ďakujem za ochotu a pomoc.
zuhl
09.07.08,16:48
Práve som prelúskala asi všetky príspevky ohľadom účtovania poistnej udalosti a som z toho totálne domotaná. Prosím, môžete mi potvrdiť, či účtujem o poistnej udalosti správne?

Poistná udalosť vznikla na osobnom automobile zaradenom do podnikania, SZČO je platca DPH, účtuje v sústave JU.

Autoservis vystavil faktúru s rozpisom DPH na sumu:
ZD: 102.910,- Sk
DPH: 19.553,- Sk
Spolu: 122.463,- Sk

Servisu bola v hotovosti zaplatená suma 24.699,-- Sk, čo predstavuje DPH 19.553,-- Sk a spoluúčasť 5% 5.146,-- Sk.

Zvyšnú sumu vo výške 97.764,-- Sk zaplatila poisťovňa priamo servisu o čom bola SZČO informovaná Krycím listom.

A teraz k postupu účtovania :-)

Celá faktúra od servisu bola nahratá do záväzkov - DPH z nej uplatnená v plnej výške.

Suma 24.699,-- Sk bola v PD rozúčtovaná na dve položky:
DPH 19.553,-- Sk Pokladňa V - Iný neovplyvňujúci DzP ... zníženie faktúry v Z.
Spoluúčasť 5.146,-- Sk Pokladňa V - Prevádzková réžia ...
zníženie faktúry v Z.

Na základe krycieho listu som ručné ponížila zvyšnú dlžnú sumu faktúry v záväzkoch, t.j. o 97.764,-- Sk

Je tento postup správny?

Vopred ďakujem za ochotu a pomoc.
Toto som všetko preštudovala a úplne to chápem, ale čo v takom prípade keď ja mám fa na ZD 51510, DPH 9787, spolu 61297, poisťovňa zaplatila 48935 a majiteľ 3065, takže mi to tam nesedí, čo s tým rozdielom?
JankaO
09.07.08,16:56
Toto som všetko preštudovala a úplne to chápem, ale čo v takom prípade keď ja mám fa na ZD 51510, DPH 9787, spolu 61297, poisťovňa zaplatila 48935 a majiteľ 3065, takže mi to tam nesedí, čo s tým rozdielom?

Predpokladám, že Fa vrátane DPH 9787 zaplatil dodávateľovi majiteľ.
51 510,- VOZD - 9787 DPH, 48 935 POZD - poistne plnenie
zuhl
09.07.08,17:00
Nie, majiteľ firmy zaplatil autoservisu 3065 a poisťovňa autoservisu 48935, a preto mi to tam nesedí.
JankaO
09.07.08,17:06
Nie, majiteľ firmy zaplatil autoservisu 3065 a poisťovňa autoservisu 48935, a preto mi to tam nesedí.

Autoservis sa ozve.:D
(DPH mu treba doplatiť, veď fa nie je úplne uhradená))
zuhl
09.07.08,17:10
No to je pekné a čo ja s tým?
JankaO
09.07.08,17:13
No to je pekné a čo ja s tým?

Prečo vy? Veď to snáď zaplatí majiteľ. (Alebo som nepochopila, na čo sa pýtate)
A čo sa týka náhrady od poisťovne platcovi DPH, je poistné plnenie na sumu bez DPH. Veď tú si môže majiteľ uplatniť v odpočte.
zuhl
09.07.08,17:17
Ja som myslela, ako to teraz zaúčtujem, alebo mám počkať ako sa to vyrieši?
JankaO
09.07.08,17:20
Ja som myslela, ako to teraz zaúčtujem, alebo mám počkať ako sa to vyrieši?

Zaevidujete Fa.
Čiastočná úhrada majiteľ - VOZD
Čiastočná úhrada poisťovňa (VNZD s tým, že to nedám do peňažného denníka, len ponížim záväzok)

a majiteľ ešte musí doplatiť rozdiel DPH (VNZD)
zuhl
09.07.08,17:34
Ďakujem.
ZuzanaP
10.07.08,05:22
Mne veľmi pomohla táto téma (tiež som nevedela, ako to účtovať):): http://www.porada.sk/t30345-poistna-udalost-v-ju-a-dph.html