marosko1978
04.08.12,08:56
Potreboval by som poradiť, aké sú riziká toho, ak niekto prepíše s.r.o. na inú osobu. Moja dobrá známa má niekoľko mesiacov druha (nie sú manželmi), ktorý je jediným vlastníkom eseróčky. Má však viaceré pohľadávky voči viacerým bankám, SP, VšZP, iným firmám, manželke dlhuje na výživnom atď. Okrem toho ma v osobnom vlastníctve aj byt, na ktorom je však tiež záložné právo. Nie sú spolu dlho, ale teraz prišiel s nápadom, že dá všetok svoj majetok prepísať na moju dobrú známu. Mne sa to absolútne nepáči, ale ja osobne nemám skúsenosti s podnikaním. Poprosila ma o radu, ale neviem, čo jej mám nato povedať. Rozum mi hovorí, že to je poriadna kravina, a že na to môže poriadne doplatiť. Bola by majiteľkou eseróčky, a on by bol "iba" konateľom. Čo je to najhoršie, čo sa môže stať? Eseróčka ručí iba svojim majetkom, takže ona nič nemôže stratiť?! Alebo sa môže dostať do poriadnej kaše?! "Prosím o pomoc, nakoľko mi veľmi záleží na tej osobe. Vopred vďaka.
KEJKA
04.08.12,09:23
zrejme má záväzky, nie pohľadávky.
Ak chce prepísať osobný majetok, OK, ale sro radšej nie. A načo by prepisovla byt, na ktorom už záložné právo je?
To mu nepomôže.
marosko1978
04.08.12,10:09
Ďakujem za príspevok. Záložné právo na byt od banky je minimálne, nejedná sa o vysokú sumu. Ale ak naďalej bude dlhovať SP, VšZP atď, tak môže prísť exekútor a môžu mu vydražiť ten byt.

Ako mám moju známu presvedčiť, aby nešla do toho, aby bola prepísaná eseróčka na jej menu, potreboval by som vedieť najhorší scenár.
KEJKA
04.08.12,10:14
exekútor nesiahne na majetok občana, ani konateľa, len na majetok sro.
Zadlženú sro nemá dôvod preberať, to je sedliacky rozum.
JUDr. Pavol Kollár
16.08.12,08:27
Vašej známej poraďte aby nič na seba neprepisovala, pretože sa môže dostať do podobných problémov ako jej druh. Ak je na byte záložné právo banky (alebo aj iného subjektu), tak prevod vlastníctva by musela pravdepodobne odsúhlasiť banka, inak by to bolo pravdepodobne porušenie záložnej zmluvy. Ak by Vaša známa aj súhlasila s prepisom majetku na seba, tak sa môže stať účastníkom súdnych sporov z dôvodu, že tieto prevody môžu veritelia napadnúť súdnou žalobou. Nie menej významné je aj trestné stíhanie z dôvodu poškodzovania veriteľov.
weby
16.08.12,08:40
Pán Kollár má pravdu. Najviac by som sa obával poškodzovania práv veriteľov a následných sporov. Čo sa týka s.r.o., tak ručíte iba do nesplatenej časti vkladu (v tomto prípade nebudete asi ničím), a konateľ má povinnosti voči úradom, takže by ste boli v suchu. Osobne v tom nevidím ale žiadny prínos prepísať majetok niekoho, kto je už v exekúcii. Exekúcii sa nevyhnete len tak ľahko. Pokiaľ chce ďalej podnikať odporúčam radšej založiť novú s.r.o. na meno družky(ona bude majiteľ) s tým, že konateľ bude druh. Vyhnete sa tak komplikáciam s exekútormi, čo sa týka starej s.r.o. a prípadným súdnym sporom. Povinnosti majiteľa s.r.o. sú minimálne.
Pikoška
22.08.12,15:36
To marosko 1978, ja by som poradila Tvojej známe, aby sa v prvom rade zbavila čo najskôr svoho priateľa. A to na základe stavu jeho s.r.o., následne založeného bytu, neplatenia výživného exmanželke a pod.....Aby sa z nej v jeden krásny deň nestal biely koník.