vladinko533
04.08.12,10:12
moze ma zamestnavatel nutit pracovat na dvoch strojoch sucasne /frezy klasika,kovoobrabanie/nie je to v rozpore z OBP.dakujem
buchač
04.08.12,08:47
moze ma zamestnavatel nutit pracovat na dvoch strojoch sucasne /frezy klasika,kovoobrabanie/nie je to v rozpore z OBP.dakujem
Odpoviem inak ...

Na škole SPŠ- strojníckej sme v rámci dielenských prác absolvovali rôzne dieľne...
Najlepšie bolo v kovoobrábacej ...
Už vtedy škola mala uzavreté ( nazvem ) kontrakty , kde sme vyrábali pre jeden podnik ozubené kolesá ...
Nič zložité pre študenta 3. ročníka...
Polotovar - odliatok upnúť do frézy , nastaviť mašinu a následne stlačiť to zelené tlačidlo ....

Jedno koleso sa pomaly hodinu robilo .....a študent mal veget , po dieľni sa flákal , aj na cigu mal čas ...

Takže sa opýtam ....

Myslíš si , že podnikateľ Ťa nechá na stoličke sedieť ???
OBP by som do toho absolútne nemontoval ....
lujza.j
04.08.12,08:51
he he poznám....
Martin1310
04.08.12,14:51
Normalna vec,poznam chalanov čo obsluhujú aj 5-6 mašín záleží od toho čo sa vyrába.
misoft
04.08.12,15:51
Pokiaľ sú to "automaty" - je to možné, pretože obsluha je potrebná len pri upínaní obrobku, nastavení programu a jeho spustenia. Ostatné robí automat sám (samo sebou - sem tam musí byť kontrola). Takto sa dá obsluhovať nielen 2 stroje , ale aj viac.
(Aj tkáčky na stavoch obsluhujú niekedy celú linku)
sito
04.08.12,16:18
moze ma zamestnavatel nutit pracovat na dvoch strojoch sucasne /frezy klasika,kovoobrabanie/nie je to v rozpore z OBP.dakujem

Dva bágre, nie!



http://www.youtube.com/watch?v=-nWnVKdDhgM


Ale, ak obsluhuje klasický sústruh? Frézu, atď. si môže nastaviť a stroj pracuje. Sústružník tiež, predsa nie je v kine.

A ak sú stroje automatické, programovateľné, človek je len obsluha.

Predstav si, že so svojím názorom by si robil čašníka?!



http://www.youtube.com/watch?v=o_7pd2bTPfk
vladinko533
05.08.12,13:58
buchac .prepac mam 59 rokov. cely zivot driem ako frezar /klasika/asi si to neuvedomil .ja nie som /CNC/preto sa pytam ...skutocne si myslis.klasika je 5 ......masin a.je.to?
buchač
05.08.12,14:27
buchac .prepac mam 59 rokov. cely zivot driem ako frezar /klasika/asi si to neuvedomil .ja nie som /CNC/preto sa pytam ...skutocne si myslis.klasika je 5 ......masin a.je.to?
...ja o niečo menej ...minulý rok sme mali pomaturitné po 35 rokoch ...;)

Ale šak mňa nerieš ...
Tiež som nemal na mysli CNC stroje , ale normálnu klasiku ...keby sa jednalo práve o tie CNC mašiny ,tak dupľom by si asi nepostával pri mašine ...

Tých 5 strojov ...nevie nik , čo dennodenne vyrábaš ...točíš , frézuješ , vŕtaš ...takže sa to nedá posúdiť...

To OBP ...tam ide predsa o dodržanie bezpečnosti pri práci ( všeobecne myslené ) , takže ak je toto OK , myslím , že produktivitu práce chce docieliť zamestnávateľ ....
Či je to v poriadku , to musia iní rozhodnúť , či si v práve Ty alebo on ...
Chobot
05.08.12,15:58
moze ma zamestnavatel nutit pracovat na dvoch strojoch sucasne /frezy klasika,kovoobrabanie/nie je to v rozpore z OBP.dakujem

Keď je to fyzicky možné, tak prečo nie? Keby si mal súčasne vŕtať do betónu a zároveň cirkulárkou rezať fošňu, tak to by si asi dvomi rukami nezvládol. Ale nikde nie je napísané, že nemôžeš obsluhovať 2 automatické či poloautomatické stroje súčasne. A keďže si nám neobjasnil, na akých strojoch ťa to nútia pracovať súčasne, tak ti vieme odpovedať len teoreticky.
duves
05.08.12,16:12
Odpoviem inak ...

Na škole SPŠ- strojníckej sme v rámci dielenských prác absolvovali rôzne dieľne...
Najlepšie bolo v kovoobrábacej ...
Už vtedy škola mala uzavreté ( nazvem ) kontrakty , kde sme vyrábali pre jeden podnik ozubené kolesá ...
Nič zložité pre študenta 3. ročníka...
Polotovar - odliatok upnúť do frézy , nastaviť mašinu a následne stlačiť to zelené tlačidlo ....

Jedno koleso sa pomaly hodinu robilo .....a študent mal veget , po dieľni sa flákal , aj na cigu mal čas ...

Takže sa opýtam ....

Myslíš si , že podnikateľ Ťa nechá na stoličke sedieť ???
OBP by som do toho absolútne nemontoval ....
A 50-e a 60-e roky boli o pretekaní, kto bude robiť na 2 strojoch.
buchač
05.08.12,16:56
A 50-e a 60-e roky boli o pretekaní, kto bude robiť na 2 strojoch.
...he ....že stachanovci ....

Neskôr sa aj títo rozumu chytili ......rôzne prípravky existovali a pritom ani jeden nedal zlepšovák , nakoľko by sa okamžite normohodiny zvýšili...
sito
05.08.12,18:47
buchac .prepac mam 59 rokov. cely zivot driem ako frezar /klasika/asi si to neuvedomil .ja nie som /CNC/preto sa pytam ...skutocne si myslis.klasika je 5 ......masin a.je.to?

Trocha úcty k starším, neuškodí.

Keď to nejde, tak to nejde, to by mal pochopiť ten nad tebou. Dokáže? Nie, pochopiť, spraviť!




http://www.youtube.com/watch?v=dqNAAK9d9uc
Indeed
06.08.12,03:31
moze ma zamestnavatel nutit pracovat na dvoch strojoch sucasne /frezy klasika,kovoobrabanie/nie je to v rozpore z OBP.dakujem

Je to hlúposť , čo od Teba vyžadujú....

Áno má to do činenia aj s OBP. ked zistiš,že druhý stroj je na konci pracovnej operácie a Ty sa musíš k nemu ponáhľať aby si
rýchlo zastavil posuv /napr./ potkneš sa a vyvrtneš si členok tak kvoli zlej organizácii práce si privodíš pracovný uraz,
budeš marodovať a zamestnavateľ Ti za dobu marodky bude musiet platiť priemer platu, to bude dobre pre neho ??

Ja by som sa zamyslel však na základe čoho tento problém vznikol....

Asi to bolo tak,že kým stroj pomaly frézoval , Ty si čítal noviny , .... ..........

,že to bolo tak ?

A preto ťa zamestnávateľ (nejaký debilný *ebo( nuti cez smenu obsluhovať 2 stroje aby si mal plne využitý prac. čas

Vidno,že si nepracoval v kapitalisticke cudziine /Nemecko, Rakusko či Taliansko/, tam musíš stále imitovať pracovnú zaneprázdnenosť a využiť na prácu aspoň 63 minut z každej jednej hodiny...

Teda nedseď pri stroji !!!! Niečo prekladaj , povoľuj nejaké šruby, nastavuj deličku /aj ked to v tej chvíli nie je treba/

a potom Ti dajú pokoj,keď vidia,že si pracovne zaneprázdnený...
JankaV
06.08.12,04:22
je to tak všade.
duves
06.08.12,11:50
...he ....že stachanovci ....

Neskôr sa aj títo rozumu chytili ......rôzne prípravky existovali a pritom ani jeden nedal zlepšovák , nakoľko by sa okamžite normohodiny zvýšili...
Otec to zažil ako sústružník.