rmds
18.02.06,10:32
Milí poraďáci,

v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

Ďakujem
Tweety
18.02.06,09:42
Milí poraďáci,

v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

Ďakujem
Podľa novely zákona nie je konateľ považovaný za SZČO.
rmds
18.02.06,11:38
podľa novely akého zákona?
ajobs
18.02.06,12:21
Milí poraďáci,

v zákonníku práce je povedané, že zamestnanec môže vykonávať inú zárobkovú činnosť podobnú alebo obdobnú len so súhlasom zamestnávateľa. Ak som konateľ je to brané ako by som mala inú zárobkovú činnosť aj keď za výkon funkcie nepoberám žiadnu odmenu a nemám ani uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah s firmou v ktorej som konateľom? Aké je v tomto prípade postavenie konateľa, je SZČO?

Ďakujem

Konateľ nie je SZČO, jeho príjmy sú príjmami podľa § 5 ZDP, teda zo závislej činnosti.
Zákonník práce však nemá na mysli to, či poberáš alebo nepoberáš odmenu za výkon funkcie. Si predsa štatutárnym orgánom s.r.o. a svojím postavením a pôsobením môžeš vytvárať/vytváraš konflikt zájmov medzi svojou zamestnávateľskou spoločnosťou a s.r.o., v ktorej si konateľom.
Pri porovnávaní predmetov zhodných alebo obdobných sa posudzuje to, čo majú uvedené tieto 2 firmy vo svojich predmetoch podnikania, nie to čo robíš v tej-ktorej firme.
Zhodnosť či podobnosť predmetov posudzuje tvoj zamestnávateľ.
rmds
18.02.06,14:05
a ako je to so spoločníkom s.r.o. ?