Danielka1982
04.08.12,18:04
Ahoj poraďáci.Exmanžel mal od roku 2008 prispievať výživným na syna a taktiež výživným na rozvedenú manželku.Túto vyživovaciu povinnosť si však plní nepravidelne a niekedy to ani nie je celá suma výživného.Od roku 2010 až doteraz má dlh na výživnom cez 1600 €.Na náhradné výživné nemám nárok keďže platí každý druhý-tretí mesiac no zaplatí len jeden mesiac a omeškané výživné nepošle.Teda ešte sa nestalo aby nezaplatil 3 mesiace po sebe.Podala som exekúciu avšak zamestnávateľ mu vraj môže strhávať z platu len 42 € mesačne lebo mu strhávajú z platu ešte ďalšie 2 exekúcie a tak mi teda exekútor 2 mesiac posiela vymožené výživné tých 42 €,pritom má platiť 180 €.Môžem podať trestné oznámenie na exmanžela za neplnenie vyživovacej povinnosti alebo neplatenie v celej výške.Ako z neho vymôcť dlžne výživné.Každý mesiac len čakám či pošle nejaké peniaze alebo či sa mám uspokojiť s tými 42 eurami,ktoré mi posiela exekútor.
draik
04.08.12,17:43
Podať TO môžte, len ak náhodou zavrú, od neho nebudete mať ani tých 42 e. Tri mesiace neplatenia nemusia nasledovať za sebou, stačí ak sú v priebehu dvoch rokov.
willma
05.08.12,04:51
a nie je výživné náhodou prednostná pohľadávka?
Danielka1982
05.08.12,05:18
Veď to,že výživné je prednejšie ale tie 2 exekúcie mu začali strhávať skôr a preto to jeho zamestnávateľ rozdelil na menšie čiastky aby sa nepovedalo,že mu výživné nestrháva z platu...dokonca zdokladoval,že jeho mzda je minimálna tých 247 či koľko to je a preto mu nemôže strhávať viac no pritom má plat cez 500 eur ale na to doklad nie je.Takže tak.Keby ho zavreli tak mám nárok aspoň na náhradné výživné.Teraz každý mesiac chodím na ÚPSVaR podpisovať čestné prehlásenia či mi platí a koľko a vraj nárok na náhradné nemám.Jeho brata tiež zavreli kôli neplateniu a v base musel makať takže aj tam niečo zarobil a z toho posielali na výživné.Ja len neviem či to trestné oznámenie môžem podať alebo nie keďže to výživné mi síce vypláca ale nepravidelne.
willma
05.08.12,08:03
výživné sa má platiť včas a v plnej výške- takže môžeš podať TO. A nechce sa mi rýpať v zákonoch, ale skúsenejší ti budú môcť dať aj odvolávky na zákony aj čo sa týka exekúcie
Pikoška
05.08.12,08:57
Priložím Ti link, v ktorom ma ako nepredplatiteľa Draka ďalej nepustí, ale už úvod je dostatočný pre Tvoju orientáciu.
http://www.porada.sk/t180962-poradie-zrazok-a-vyska-zrazky-pri-viacerych-exekuciach.html
misoft
05.08.12,09:49
Správne! Výživné má PREDNOSŤ pred ostatným.
mattto
05.08.12,15:08
o chvíľu ti skončí príspevok na rozvedeného manžela a bývalý bude mať dosť peňazí, aby si plnil vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu riadne a včas