Panji
05.08.12,13:06
Dobrý den,

chcel by som sa opytat na jedno specifikum ohladne zakladania s.r.o. a zdravotneho poistenia. Ak je zakladatel s.r.o., teda spolocnik sucasne aj zamestnanec v inej spolocnosti kde si riadne odvadza zo mzdy odvody a zdravotne poistenie, je nutne aby opat platil zdravotne poistenie (viem, ze odvody nemusi) este aj vo firme, ktoru si zalozi. Ide o situaciu ak tento spolocnik nebude poberat plat v tejto novo zalozenej s.r.o. iba sa bude podielat na zisku spolocnosti. Hladal som uz aj inde ale s presnou a konkretnou odpovedou som sa nestretol.

Za kazdu pomoc vopred dakujem.
samod
05.08.12,12:12
Vážený pane,

spoločník platí preddavky na zdravotné poistenie za predpokladu, že poberá od spoločnosti príjem, ktorý sa považuje v zmysle § 10 b zákona č. 580/2004 Z.. za príjem zo zárobkobej činnosti v tomto prípade § 10b ods. 1 písm. a) a § 10b ods. 2 a 3 citovaného predpisu. To sú v podstate príjmy zo závislej činnosti § 6 zákona č. 595/2003 Z.z. okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu.
Vyplýva to okrem iného i z definície platiteľa poistného tak ako je uvedená v § 11 ods. 1 a 3 zákona č. 580/2004 Z.z.
V prípade ak takéto príjmy mu právnická osoba neposkytuje nebude sa na účely zdravotného poistenia považovať za zamestnanca spoločnosti a teda ani nebude povinný odvádzať odvody do zdravotnej poisťovne.

Keďže od 1.1. 2011 sa odvádza aj odvod z podielu na zisku vyplácanému osobám , ktoré sa podielajú na majetku spoločnosti , ktorý nie je predmetom dane v zmysle § 3 ods. 2 písm. c) zákona č. 595/20043 Z.z. ( a ktorý je považovaný za príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 ísm. e) zákona č. 580/2004 Z.z. ) je potrebné v tejto súvislosti upozorniť, že ide o príjem z ktorého sa počíta sadzba poistného vo výške 10% v zmysle § 12 ods. 1 písm. g) zákona č. 580/2004 Z.z. v spojení s § 13 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z.z. .

s pozdravom Samo
KatarinaNR
04.10.12,07:24
pekný deň,
chcela by som sa opýtať, či zdravotné poistenie, ktoré platí spoločník a konateľ zároveň v jednej osobe v sro, pričom nie je zamestnancom sro, či sa toto zdravotné poistenie môže dať do nákladov, a čo v prípade ak je v spoločnosti dohodár a tiež si sám platí ZP?
ďakujem
tictac7
04.10.12,07:40
pekný deň,
chcela by som sa opýtať, či zdravotné poistenie, ktoré platí spoločník a konateľ zároveň v jednej osobe v sro, pričom nie je zamestnancom sro, či sa toto zdravotné poistenie môže dať do nákladov, a čo v prípade ak je v spoločnosti dohodár a tiež si sám platí ZP?
ďakujem

ak si spoločník alebo konateľ platí niečo sám, ako FO, určite to nemôžeš dať do nákladov s.r.o., pokiaľ s.r.o. nie je povinná tieto platby platiť.... Veď každá FO, ktorá si platí ZP si ich výšku uplatní ako výdavok pri svojom DP.....
Paula
04.10.12,07:41
pekný deň,
chcela by som sa opýtať, či zdravotné poistenie, ktoré platí spoločník a konateľ zároveň v jednej osobe v sro, pričom nie je zamestnancom sro, či sa toto zdravotné poistenie môže dať do nákladov, a čo v prípade ak je v spoločnosti dohodár a tiež si sám platí ZP?
ďakujem



Pozri zákon, kedy môže:

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2012-a.html#19 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#19)

§ 19

Daňové výdavky

.
(3) Daňovými výdavkami sú aj
.
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca
KatarinaNR
04.10.12,07:49
ok, to znamená, že v dp z príjmu právnických osôb to nemá čo hľadať, a spoločníci a konatelia si majú robiť zvlášť dp?
ešte som neuzatvárala dp z príjmu právnických osôb tak preto také otázky,
ďakujem
KatarinaNR
04.10.12,07:51
a ako to zaúčtovať, keď spoločníci si to platia z podnikateľského účtu?
Paula
04.10.12,07:55
355 - pohľadávka voči nim
KatarinaNR
04.10.12,07:59
Pauli, a každý spoločník má povinnosť robiť si DP FO?
tictac7
04.10.12,08:04
Pauli, a každý spoločník má povinnosť robiť si DP FO?

každá FO, ktorá poberá príjmy, ktoré sú predmetom dane - buď má od zamestnávateľa RZP (ak nemá iné príjmy) alebo si sama podáva DP (už pekných pár rokov - pred 595, sme tu mali aj 386 a úplne prvý si už nepamätám...)
KatarinaNR
04.10.12,08:08
oki, ďakujem rozumela som