janber
18.02.06,14:43
Ahojte, chcela by som si overiť, či sa zrážková daň používa pri akomkoľvek príjme, (napr. Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o brig.práci študentov, konateľská odmena, odmena členov štatutárnych orgánov a dozorných rád,atď..). Je dôležité len to, že príjem je do 5000,-Sk bez ohľadu na povinnosť platiť poistné z jednotlivých druhov príjmov, a že nie je podpísané vyhlásenie na uplatnenie odpočitateľnej položky?
Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň!!!! Jana
Tweety
18.02.06,13:54
Ahojte, chcela by som si overiť, či sa zrážková daň používa pri akomkoľvek príjme, (napr. Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o brig.práci študentov, konateľská odmena, odmena členov štatutárnych orgánov a dozorných rád,atď..). Je dôležité len to, že príjem je do 5000,-Sk bez ohľadu na povinnosť platiť poistné z jednotlivých druhov príjmov, a že nie je podpísané vyhlásenie na uplatnenie odpočitateľnej položky?
Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň!!!! Jana
ZD zrážame z príjmu do 5000.-, pri ktorom neuplatňujeme odpočet na daňovníka a DB.( nie je podpísané vyhlásenie k zdaneniu.)
vladan
18.02.06,13:56
"príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33"

toto je citácia zo zákona o dani z príjmov, čiže zrážková daň sa uplatňuje pri príjmoch do 5 000,- Sk, ktoré sú uvedené v § 5 ods. 1 písm. a) až g)
Eva Dančová
18.02.06,14:53
Takže ak sa nemýlim, tak ak mi je známa skutočnosť, že napríklad dôchodca zamestnaný na dohodu o vykonaní práce nebude mať podpísané vyhlásenie, ale bude si dodatočne uplatňovať nezdaniteľné časti, túto dań mu zrážam preddavkovo. Ide mi o to, že mám dôchodcu takto zamestnaného ktorý má dohodu na sumu vyššiu ako 5000 ale v jednotlivých mesiacoch sa mu dań zráža zo sumy menšej ako 5000, (v dohode sú určené podmienky čiastočného vyplácania odmeny).:eek:
Denda
18.02.06,14:59
Takže ak sa nemýlim, tak ak mi je známa skutočnosť, že napríklad dôchodca zamestnaný na dohodu o vykonaní práce nebude mať podpísané vyhlásenie, ale bude si dodatočne uplatňovať nezdaniteľné časti, túto dań mu zrážam preddavkovo. Ide mi o to, že mám dôchodcu takto zamestnaného ktorý má dohodu na sumu vyššiu ako 5000 ale v jednotlivých mesiacoch sa mu dań zráža zo sumy menšej ako 5000, (v dohode sú určené podmienky čiastočného vyplácania odmeny).:eek:
Pozrite link a príspevky 13,14 :http://www.porada.sk/showthread.php?p=186206#post186206
Tweety
18.02.06,15:01
Takže ak sa nemýlim, tak ak mi je známa skutočnosť, že napríklad dôchodca zamestnaný na dohodu o vykonaní práce nebude mať podpísané vyhlásenie, ale bude si dodatočne uplatňovať nezdaniteľné časti, túto dań mu zrážam preddavkovo. Ide mi o to, že mám dôchodcu takto zamestnaného ktorý má dohodu na sumu vyššiu ako 5000 ale v jednotlivých mesiacoch sa mu dań zráža zo sumy menšej ako 5000, (v dohode sú určené podmienky čiastočného vyplácania odmeny).:eek:
Ak si mesačne nebude uplatňovať nezdanit.časť a bude mať príjem z dohody do 5000.-, je povinnosťou mu zrážať daň zrážkovou daňou.:cool:
Eva Dančová
18.02.06,15:08
OK tie príspevky som si prezrela, teda podľa toho usmernenia bude lepšie keď túto odmenu budem zrážať zrážkovou daňou aj keď výsledná suma na dohode je vačšia ako 5000,-.
Tweety
18.02.06,15:10
OK tie príspevky som si prezrela, teda podľa toho usmernenia bude lepšie keď túto odmenu budem zrážať zrážkovou daňou aj keď výsledná suma na dohode je vačšia ako 5000,-.
Nedržíme sa sumy uvedenej na dohode, ale skutočne vyplatenej odmeny z nej.
Eva Dančová
18.02.06,15:14
Už mi je to jasné. ďakujem;)