Jana S.
06.08.12,09:46
Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
Tweety
06.08.12,07:49
Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
Je nutné rozanalyzovať stav 321 tak účtovný ako aj podľa inv. zostatku. A až potom pristúpiť k samotnému zaúčtovaniu rozdielu.
KEJKA
06.08.12,07:57
Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá mala na konci roku 2012 stav účtu 321 iný v hlavnej knihe ako bola fyzická inventúra tohto účtu. Mne vyšla ešte iná suma. Čo urobiť, aby mi sedela počiatočná súvaha?
poč.súvaha ti musí sedieť na konečné zostatky predch. obdobia v účtovnícctve. Chybu v inventarizácii môžeš opraviť len účtovne, zrejme ako prípad bežného obodbia, ked zistíš dôvod rozdielu /ale aj ak nezistíš/.
Predpokladám, že vstupovať do min.obdobia už nemôžeš.
Jana S.
06.08.12,08:24
Takže - dám počiatočný stav ako bol konečný zostatok a k 01.01. urobím interným dokladom opravu účtu 321. Fyzicky som prezrela faktúry, ktoré boli k 31.12. neuhradené a jedna bola už uhradená, takže rozdiel mi robí cca 26,00 EUR. Ako to zaúčtujem?
Tweety
06.08.12,08:59
Takže - dám počiatočný stav ako bol konečný zostatok a k 01.01. urobím interným dokladom opravu účtu 321. Fyzicky som prezrela faktúry, ktoré boli k 31.12. neuhradené a jedna bola už uhradená, takže rozdiel mi robí cca 26,00 EUR. Ako to zaúčtujem?
Najprv je potrebné zistiť ako bola zaúčtovaná úhrada, možno bol použitý iný účet ako 321.
Jana S.
06.08.12,10:48
Je to pestré - napr. faktúru, ktorú vykázala vo fyzickej inventúre ako neuhradenú, má uhradenú zápočtom interným dokladom ešte 01.11. - účtovala 321/311. Ďalšiu zabudla zaradiť do fyzickej inventúry záväzkov, hoci nebola uhradená. Potom tam bol preplatok za telefóny, o ktorý sa znížila úhrada faktúr až v januári. Jeden záväzok zase vykázala nižší o 6,00 EUR.
KEJKA
06.08.12,19:47
Je to pestré - napr. faktúru, ktorú vykázala vo fyzickej inventúre ako neuhradenú, má uhradenú zápočtom interným dokladom ešte 01.11. - účtovala 321/311. Ďalšiu zabudla zaradiť do fyzickej inventúry záväzkov, hoci nebola uhradená. Potom tam bol preplatok za telefóny, o ktorý sa znížila úhrada faktúr až v januári. Jeden záväzok zase vykázala nižší o 6,00 EUR.
takže sa neopravuje len účet 321, ale aj evidencia faktúr.
následne týmito plus-mínusmi máš saldo 26 EUR?
ako bol/nebol zaúčtovaný preplatok za telefony?......možno chýba zápis 321/518
o 6 EUR vykázala záväzok menej v knihe faktúr alebo zle zaúčtovala?:
============
ked to postupne takto rozbalíš a opravíš raz KDF, raz účtovanie, tak výsledkom bude zhoda KDF a 321.
Jana S.
07.08.12,07:45
Ďakujem za radu. Išla som na to tak, že som si zobrala januárové úhrady, týkajúce sa decembrových faktúr s tým, že by mi mal zostať jeden dlhodobý záväzok neuhradený. Dopracovala som sa k tomu, že fyzický stav neuhradených faktúr je o 23,86 EUR väčší ako účtovný v HK. V skutočnosti /okrem toho dlhodobého záväzku/ niet čo hradiť. V januári bolo všetko uhradené. Čo navrhujete, že mám urobiť ďalej?