janot
18.02.06,14:08
Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
svojar
19.02.06,12:46
Rozpočítanie spotreby vody možno podľa meračov vykonať iba v prípade, že sú manontované vo všetkých bytoch teda 100%. Merač vody nie je totiž fakturačným meradlom a vždy vznikne rozdiel medzi súčtom hodnôt na všetkých meračoch a vodomerom vodárenskej spoločnosti, ktorý je namontovaný pri päte domu a je práve týmto fakturačným meradlom. Z rozdielu sa potom vyráta koeficient a tým sa násobí nameraná spoteba bytového merače.
Príklad: Fakturačné meradlo - spotreba 1500 m3
Byty - súčet 1400 m3
Koeficient 1500/1400 1,0714
Nameraná spotreba nejakého bytu 50 m3
K vyúčtovaniu 50*1,0714 = 53,57m3
Kedže nemáte merače vo všetkých bytoch tento koeficient nemôžte vyrátať.
Treba teda postupovať pri rozrátávaní podľa počtu osôb v jednotlivých bytoch.
Orim
22.03.06,10:52
Takéto rozpočítanie je podľa zákona alebo nejakej smernice niekoho? :)

Je mi jasné, že sa platí podľa fakturačného meradla. Teoretická chyba by mohla byť na fakturačnom meradle okolo 2%-5% na meradle v byte by sa to mohlo pohybovať až v hodnotách 5%-7%. Takže najvyššia hodnota nepresnosti by mohla byť 5+7=12%. Pri rozpočítani podľa osôb dostanem nejakú teoretickú spotrebu vody. Pri porovnaní týchto výsledkov v prípade, že by rozdiel bol väčší ako tých 12% by podľa mojej mienky mal byť akceptovaný len ten 12% rozdiel za predpokladu fungovania vodomeru v byte. Na to však treba odpočítavať vodu častejšie aspoň 1x mesačne a pri tom sledovať počet ľudí v byte.

Môžem Vám povedať, že sa tie hodnoty moc nelíšia. U tých istých ludí sú pomerne rovnaké. Tieto hodnoty sú však podľa rôznych ľudí rôzne. Sledujem to v našom baráku už pekne dlho.(5 rokov)

Mne by so totiž nechcelo platiť za vodu, ktorú minie niekto druhý.
svojar
22.03.06,18:51
Niekedy nejde o to, či vodu odoberie niekto druhý, ale že je možný únik vody na chybnom potrubí od fakturačného meradla k jednotlivým bytovým meračom. V našom meste bol prípad, že na 1 fakt. meradlo bolo pripojených asi 5 domov a vedenie malo možno 300 m. Únik bol taký, že ľudia platili až 3x viac ako skutočne odobrali. Po oprave vedenia majú rozdiel iba 7%.
V našom dome sme mali opravný koeficient, teda rozdieľ medzi fakt, meradlom a súčtom bytových vodomerov iba 1 (slovom jedno) %.
Orim
22.03.06,19:51
Ja som to bral tak, že ten fakturačný merák je na päte domu.

Keď sme posledne menili v dome vodomery (2002) tak sme si to asi 3x kontrolovali po týždni. Zistili sme rozdiel okolo 20% medzi fakturačným merákom a tými našimi novými. Nechali sme spraviť kalibráciu a div sa svete vodári nám museli vrátiť 16 000.- Sk.

Teraz máme nový vodomer ktorý sme museli namontovať kôli kotolni (okol 35 000.- Sk) :( . Pri montáži nám robotíci povedali, že až teraz budeme mať spotrebu. Je to nemecký merák a je veľmi presný. Asi po mesiaci a pol po jeho namontovaní som zistil, že tam máme namontovaný ešte jeden nový merák. Keď som zisťoval prečo ho tam vodári dali (asi trochu so zvýšeným hlasom) bez konzultácie s nami dostalo sa nám vysvetlenie, že si ten ich nový porovnávajú z naším. Hned som to porovnal aj ja na dojtýždennej spotrebe vody. Rozdiel medi nimi bol okolo 4,5% v ich neprospech. Ukazoval menej ako ten náš.


:)
Peterf
23.03.06,10:06
Ja som to bral tak, že ten fakturačný merák je na päte domu.

Keď sme posledne menili v dome vodomery (2002) tak sme si to asi 3x kontrolovali po týždni. Zistili sme rozdiel okolo 20% medzi fakturačným merákom a tými našimi novými. Nechali sme spraviť kalibráciu a div sa svete vodári nám museli vrátiť 16 000.- Sk.

Teraz máme nový vodomer ktorý sme museli namontovať kôli kotolni (okol 35 000.- Sk) :( . Pri montáži nám robotíci povedali, že až teraz budeme mať spotrebu. Je to nemecký merák a je veľmi presný. Asi po mesiaci a pol po jeho namontovaní som zistil, že tam máme namontovaný ešte jeden nový merák. Keď som zisťoval prečo ho tam vodári dali (asi trochu so zvýšeným hlasom) bez konzultácie s nami dostalo sa nám vysvetlenie, že si ten ich nový porovnávajú z naším. Hned som to porovnal aj ja na dojtýždennej spotrebe vody. Rozdiel medi nimi bol okolo 4,5% v ich neprospech. Ukazoval menej ako ten náš.


:)
Ahoj Orim na buduci rok ma caka pasportizacia vsetkych vodomerov v dome, a chcem sa Ta spytat na presny postup a este ako ste kalibrovali ten merac vodarov na vstupe do objektu..
A aj na na znacku toho vodomeru nemeckej vyroby prpadne typove oznacenie..:rolleyes:
Elena Navrátilová
23.03.06,12:23
Niekedy nejde o to, či vodu odoberie niekto druhý, ale že je možný únik vody na chybnom potrubí od fakturačného meradla k jednotlivým bytovým meračom. V našom meste bol prípad, že na 1 fakt. meradlo bolo pripojených asi 5 domov a vedenie malo možno 300 m. Únik bol taký, že ľudia platili až 3x viac ako skutočne odobrali. Po oprave vedenia majú rozdiel iba 7%.
V našom dome sme mali opravný koeficient, teda rozdieľ medzi fakt, meradlom a súčtom bytových vodomerov iba 1 (slovom jedno) %.Taký iszý problém teraz riešim aj v našej bytovke. Na jeden fakturačný merač sú napojené 3 bytovky /3x48 bytov/. Nakoľko sú výškové sú napojené na dotláčačku, ktorá je v kotolni. Pri prepočítaní jedného koeficientovania /dodávateľ, druhého koeficientovania vodomery byty-vodomer na vstupe do domu/ vyšiel nenormálny rozdiel 80000,- aj s vodnodtočným za TÚV. Tiež by som bola za keby dodávateľ urobil opravu potrubia resp. kontrolu potrubia. Teraz som zrátala fixné náklady za UK + rozdiel na SV a mám sumičku cca 480000,-. Tak me skutočne napadá reálne odpojenie od CDT. Vie niekto o inom riešení? Pochybujem že tú revíziu potrubia bude ochotný dodávateľ vykonať. To by ho niečo stálo a rozdiely zaplatia odberatelia. Každá rada dobrá.
Orim
24.03.06,01:56
V podstate sme to urobili tak, že sme sa obrátili na vodárov s tým, že ten vodomer podľa našich poznatkov zle meria spotrebu a že žiadame o jeho premeranie. Oni ho odobrali a dali do skúšobne vodomerov skadial prišli výsledky, kde nám bolo oznámené že špatne počítal (v náš neprospech) a z množstva odobranej vody nám odčítali to čo bolo odobraté naviac doplatili nám tých 16000 za ten rok čo sme podali sťažnosť. Možno, že bol pokazený aj pred tým ale to sme s určitosťou nevedeli. V prípade, že by sa naše podozrenie nepotvrdilo všetky náklady by šli na náš vrub

Teraz na konci tohoto roku budeme vymieňať vodomery na teplú vodu. Zaskočím si do skúšobne vodomerov, kde si dohodnem, že mi ich predajú a namontujeme si ich sami. Tie staré im vrátime aby nám odpočítali niečo z ceny. Oni tam vymieňajú v tých vodomeroch črevá a znovu sa používajú. Telo ostáva ale črevá sa menia.
:)
Peterf
24.03.06,11:28
V podstate sme to urobili tak, že sme sa obrátili na vodárov s tým, že ten vodomer podľa našich poznatkov zle meria spotrebu a že žiadame o jeho premeranie. Oni ho odobrali a dali do skúšobne vodomerov skadial prišli výsledky, kde nám bolo oznámené že špatne počítal (v náš neprospech) a z množstva odobranej vody nám odčítali to čo bolo odobraté naviac doplatili nám tých 16000 za ten rok čo sme podali sťažnosť. Možno, že bol pokazený aj pred tým ale to sme s určitosťou nevedeli. V prípade, že by sa naše podozrenie nepotvrdilo všetky náklady by šli na náš vrub

Teraz na konci tohoto roku budeme vymieňať vodomery na teplú vodu. Zaskočím si do skúšobne vodomerov, kde si dohodnem, že mi ich predajú a namontujeme si ich sami. Tie staré im vrátime aby nám odpočítali niečo z ceny. Oni tam vymieňajú v tých vodomeroch črevá a znovu sa používajú. Telo ostáva ale črevá sa menia.
:)

Orim a odkial si? po akom case menite tie merace na teplu vodu??:confused:
Halli
24.03.06,11:44
Odpoviem ti ja :p Orim je z TN alebo okolia, ma to pod menom...a merače je povinnosť meniť po 4 rokoch na teplu vodu a po 6tich r. na studenu vodu.;)
Orim
24.03.06,22:34
Je to tak 4 roky teplá voda a 6 rokov studená voda. A som priamo z TN
Peterf
26.03.06,13:36
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR ;)
jojinkoh
26.07.06,17:01
Aký vodomer má byť na päte obytného domu: fakturačný alebo bytový?
Taký istý problém máme aj my, za minulý rok máme okolo 800 m3 /na studenej vode/ rozdiel- medzi vodomerom na päte domu a súčtom nameraných hodnôt v bytoch- v náš neprospech /koeficient 1,3820/. Odsúhlasili sme si na poslednej domovej schôdzi odkontrolovanie vodomeru na päte domu.
Kto vie, koľko to asi stojí a kto to má zaplatiť-my, majitelia bytov alebo vodári?
Elena Navrátilová
26.07.06,17:07
Pokiaľ máte na päte domu, patrí vodárom. Vy ho nemôžete vymeniť, ciachovať, nič. Od neho ruky preč, pokiaľ nechcete mať problémy s vodárňami. Pokiaľ je pomerový, máte ciachovanie, výmenu atď. povinnosť Vy. Či je na päte domu fakturačný, alebo pomerový Ti povie správca, resp. vodárne. Koeficient máte ozaj pekne cifrovaný. Čo sa týka ceny, je veľmi rozdielna, takže zistíš pri prieskume trhu, alebo výberovom konaní.
jojinkoh
26.07.06,17:10
Vieme, že sa musíme dohodnúť s vodármi a cez nich to pôjde.
Zistím vizuálne, či je to pomerový alebo fakturačný? Ak áno, ako asi vyzerajú?
Elena Navrátilová
26.07.06,17:16
Vizuálne nezistíš. Merač ako merač. Nemá menovku ani špeciálny rozdiel vzhľadovo. Najlepšie zavolaj na vodárne ak ich máš ďaleko.
Orim
26.07.06,19:16
Vodomer na päte domu má byť fakturačný.
Ak vám podľa neho fakturujú je to fakturačný. V prípade, že je tam nejaký kooficient je to pomerový. Ale to všetko je vidieť na faktúre. Pokiaľ máte veľké rozdiely máte možnosť dať ho skontrolovať. Ak sa ukáže že ste mali pravdu všetky náklady nesú vodári a ďalej sú vám poviiný vrátiť príslušnú sumu o ktorú vás ukrátili. Ak sa však ukáže že ste pravdu nemali všetky náklady na kontrolu platíte vy. Je to okolo 2500-3000.- Sk (cena spred 2 rokov v TN).
Ten koeficient može byť daný až po skončení príslušného ročného fakturovacieho obdobia, že vám dojde nejaký kooficient a k tomu rozdiel, preplatok - nedoplatok.
Fakturačný vodomer by mal mať presnosť merania minimálne 2%.

Vizuálne sa dá zistiť % presnosti merania.
Korund
21.08.06,05:03
Je to netypická situácia - ale všetko sa dé riešiť len keď chceme. Ja by som navrhol ostatným aby si dali namontovať vodomery aj oni. Ak nie, zobral by som od tých, čo merače majú (predpokladám certifikované) ich hodnoty a zbytok by som prepočítal cez ukazovatele (napr. počet obyvateľov bytu). Tým by som motivoval ostatných na zmenu rozhodnutia (veď ako ináč viete skontrolovať fakturačné meradlo na päte domu, ktoré je neraz už "odskúšanané" vodármi a "vhodne umiestnené" - ako ináč aj s ohľadom na prípustnú odchýlku) a netrestal bysom tých,ktorý v tomto smere konajú. A keďže je predpoklad, že u tých, čo merač majú budú šetriť, po kontrolnom prepočte na ich počet obyvateľov by asi ostatní zistili takúto výhodu - a možno zmenili rozhodnutie. Potom máte vyhraté. Nijaký zákon explic. neurčuje spôsom rozdeľovania nákladov za odber SV, tak prečo nepostupovať racionálne?
eye
21.08.06,06:31
Aký vodomer má byť na päte obytného domu: fakturačný alebo bytový?
Taký istý problém máme aj my, za minulý rok máme okolo 800 m3 /na studenej vode/ rozdiel- medzi vodomerom na päte domu a súčtom nameraných hodnôt v bytoch- v náš neprospech /koeficient 1,3820/. Odsúhlasili sme si na poslednej domovej schôdzi odkontrolovanie vodomeru na päte domu.
Kto vie, koľko to asi stojí a kto to má zaplatiť-my, majitelia bytov alebo vodári?

Fakturačný vodomer je na päte domu. Vodomery v bytoch sú pomerové - slúžia na rozpočítanie nákladov spotreby SV. Podobný problém s rozdielom spotreby SV na fakturačnom a súčtom spotreby na pomervých vodomeroch máme tiež a koeficient máme cca 1,5, ale niektorí členovia nášho SVB nemajú zaujem tento problém riešiť.

Rozdiel v spotreby na vodomeroch mohol vzniknúť:
1. únikom z potrubia - treba skontrolovať potrubie od vodomeru na päte domu k domu (kontrolu platí SVB)
2. chybou fakuračného vodomeru
3. čiernym odberom SV - neautorizované napojenie na rozvodnú sieť SV, manipulácia s pomerovými vodomermi, obdery SV bez registrovania pomerovými vodomermi (veľmi malé prietoky SV) ...

Vyššie uvedené možnosti únikov je možné riešiť len za spolupráce všekých členov SVB. Najednoduchšia je kontrola fakturačného vodomeru, ktorá stojí asi 3000 Sk. Ak sa zistí chyba vodomeru potom ciachovanie - kontrolu zaplatia vodári a ak je vodomer v poriadku potom platí SVB. Rovnako je jednoduchá kontrola úniku vody z potrubia. Najťažšie je zisťovanie a dokazovanie čiernych odberov medzi členmi SVB.
svacula
21.08.06,20:46
jojinkoh (http://porada.sk/member.php?u=27741) či je na päte domu fakturačný vodomer zistíš z faktúry od vodární. Na faktúre musí byť okrem iného uvedené odberné miesto a číslo fakturačného vodomeru.
I-24 SVB
22.08.06,11:26
Nevie z Vás niekto o vodomeroch pri ktorých je magnet neúčinný sú to nejaké cele z PVC.
U nás bol koeficient 1,38 urobili sme kontrolu vodomerov po bytoch čim sme zistili že niektorí vlastníci bytov pri 5-členej domácnosti majú menšiu spotrebu vody ako 2-člena rodina. Je podozrenie z manipulácie s vodomerom len to dokázať...
Máme vodomery značky ZENNER.
Elena Navrátilová
22.08.06,11:30
Vodomery máš aj antimagnetické. Záleží len na Vás koľko ste ochotní a môžete investovať.
jojinkoh
24.08.06,18:00
U nás máme všetci vodomery a na päte domu máme určite fakturačný. Chceme ho dať odkontrolovať, ale pomaly je už tomu mesiac a akosi vodárne na to nereagujú. Dávame si tiež na každú stupačku namontovať vodomery, aspoň sa to trochu zúži.
Poraďte nám nejakú solídnu, lacnú firmu, ktorá by nám to namontovala, najlepšie z Čadce. Správca s.r.o. mi dnes oznámil, že oni by to robili až v októbri a zvýšil cenu z okolo 12 000,-Skk na 25 000,-Skk, my nechceme dovtedy čakať.
jojinkoh
12.09.06,20:45
Ako skontrolujem únik vody z potrubia a kto to môže robiť?
Elena Navrátilová
13.09.06,10:42
Vlastník potrubia. Keď nie je Tvoje, buď rada. Platíš straty tak či tak. Bohužiaľ. Obráť sa na dodávateľa, ak nie je vlastníkom, tak na vlastníka potrubia. Potom povedz ako si dopadla.
Orim
14.09.06,14:55
Ako skontrolujem únik vody z potrubia a kto to môže robiť?
Ty ho nijako nemôžeš skontrolovať, ale určite sa budeš podielať na jeho platení.

Môžu si to skontrolovať vodári, tí by mali mať prehľad o tom koľko vody vyrobili a distribuovali a koľko vody bolo odobraté užívateľmi. Ale teba k tým číslam nepustia. Je tam určitý kooficient do ktorého sa dokážu schovať, pretože to neodrátavajú všade naraz. Čím častejšie sa odrátava tým je to presnejšie za dlhšie obdobie.
S množstvom vyrobenej a distribuovanej vody by malo korešpondovať aj množstvo použitých chemikálií na úpravu vody, pretože je predpísané koľko toho do vody ide a nesmie sa dávať viac ani menej.
Ďalej by mali mať o každom vodomere urobený zápis o jeho kontrole. U studenej vody to musí byť raz za 6 rokov. Ak ten váš bol na kontrole dlhšie ako pred 6 rokmi mohli by ste v pohode vysúdiť len toľko čo ste spotrebovali, keby ste to vedeli presne dokázať koľko to bolo.

Kontrola vodomeru = kalibrácia vodomeru

Najjednoduchejšie je požiadať o jeho kalibráciu a je stanovená doba do kedy by vám mali odpovedať mám taký dojem, že je to (30 dní)
Elena Navrátilová
14.09.06,15:01
Mám ochodených vodárov, čo sa týka potrubia. Vodárom patrilo do zmien v zákone. Po zmene už patrí tým, čo Ti vodu dodávajú. To bude ten istý prípad ako u nás. Ešte ak sú výšková budova, budú mať fakturačný merač u dodávateľa, ktorý im dotláčačkou dotláča vodu. Písala som aj o tom. Ty si chcel link na Dashofer. Jediná voľba, ktorá ma zrejme v budúcej dobe čaká, je osamostatnenie sa v tomto smere. Teda vlastná dotláčačka, vlastná prípojka na vodu cez vodárne fakturačný merač.
Orim
14.09.06,15:20
U nás vodári dodávajú aj vodu a je to ich po fakturačný merák, od neho je to naše. Ale snažia sa to čo sa týka vodomerov vylepšiť na úkor zákazníka.
miura
19.09.06,16:48
Minulý týždeň nám dodávateľ namontoval do bytovky "hodiny" na meranie vody. Myslím, že zo zákona mal povinnosť takto učiniť do konca tohto roku.
Ale neviem, dokedy sme ako spoločenstvo povinní namontovať merače teplej a studenej vody pre každý byt zvlášť. Je to takisto povinnosť do konca tohto roku? A do akej miery je spoločenstvo povinné hradiť montáž týchto hodín? Pretože u nás montáž hodín bude spojená s búraním stien a prekladaním vodovodných rúrok. Lebo už som sa stredla s názormi vlastníkov, že spoločenstvo je povinné uhradiť kompletnú prácu. Iné názory sú, že spoločenstvo je povinné len zabezpečiť montáž hodín a ostatné práce sú záležitosťou vlastníkov.
Tak ako to vlastne je? Veľmi pekne ďakujem za odpovede!
Elena Navrátilová
19.09.06,16:55
Najskôr, ale musím upozorniť, že ste bytové družstvo. Teda neviem či máte založené SVB. Vodomery na TÚV je povinný namontovať dodávateľ TÚV na päte domu. Aj merač je jeho. Vodomery, pokiaľ ste si na schôdzi členov odsúhlasili, nemusíte mať. Voda sa ráta na osoby priemerom zo spotreby. Nie je pravda, že Vám to musí platiť všetko družstvo. Tiež tvoríte nejaký fond opráv. Záleží na tom, koľko tam máte nešetrené a či chcete celý minúť. Treba rátať havárie, revízie, pravidelné kontroly. Z fondu sa majú hradiť opravy, údržba spoločných priestorov. Toto je vecou členov SVB. Na čom sa dohodnú na schôdzi. Ale ste družstvo, takže sa radšej najprv opýtaj tam a potom informuj ostatných členov.;)
miura
19.09.06,17:08
Sme SVB a a zatiaľ sme na schôdzi členov SVB nič také neodsúhlasovali. Dodávateľ nám merač namontoval. Máme fond opráv, ale nakoľko máme 2 neplatičov, tak momentálne nie sme schopní z toho fondu uhradiť takú nákladnú rekonštrukciu. Pretože kým nemáme už spomínané merače, musíme dodávky vody a telpla uhrádzať aj za nich. A nemáme možnosť si na to ani zobrať úver, lebo nám ho banka práve kvôli spomínaným neplatičom nedá.
Pýtala som sa hlavne preto, lebo bývalý správca sa k tomu nemal - ani k vymáhaniu pohľadávok, ani vôbec k nejakým zmenám. Len pri odovzdávaní funkcie vyhlásil, že nový predseda musí zo zákona zabezpečiť, aby sa do konca roka namontovali merače na každý byt. Viem, že to budeme musieť v dohľadnej dobe tak či tak urobiť, lebo sa vlastníkom nepáči spôsob rozrátavania spotreby na osobu. Ale to už budeme musieť riešiť buď zvýšením platieb do fondu opráv, alebo vysporiadaním sa s neplatičmi, následkom čoho by bolo zvýšenie peňažných prostriedkov na spomínanom fonde opráv. Potom by jeho výška postačovala na úhradu takejto dosť nákladnej rekonštrukcie.
Každopádne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla:-)!
Orim
19.09.06,17:11
Elenka ako vieš, že sú bytové družstvo? :)

Píše že sú spoločenstvo. :)

Či si namontujete vodomery je to na vás. Ak ich budete mať platíte viacmenej len to čo si každý spotrebuje. V druhom prípade platíte aj to čo spotrebuje niekto iný. Sú ľudia ktorým to vyhovuje.
Určite však budete šetriť, keď ich budete mať.



keď som to písal nebol tu ešte ten druhý príspevok :D
miura
20.09.06,06:16
No keďže ste ma upokojili s odpoveďou, že montáž "stupačiek" nie je povinná do konca tohto roku, ako mi to bývalý predseda oznámil, zaujíma ma ešte, do akej miery musíme ako spoločenstvo uhradiť všetky práce, ktoré sa budú týkať montáže meracích hodín. Podľa jednej strany sme povinní len namontovať hodiny, ostatné práce si budú hradiť majitelia bytov. No podľa druhej strany sme povinní uhradiť všetko, čo sa tejto prestavby bude týkať. Lebo im vraj týmto zásahom znižujeme hodnotu ich bytov. Takže teraz neviem, kde je vlastne pravda. Vie mi niekto s tým poradiť?
Elena Navrátilová
20.09.06,09:09
Ste majiteľmi bytov? Ak ste, vychádza mi to z Tvojich príspevkov, na financovaní sa dohodnete Vy. Máte SVB, ste majiteľmi bytov, fond opráv si tvoríte sami. Tak ak sa dohodnete, že sa všetko vyplatí z fondu opráv, tak všetko plaťte z fondu opráv. Ale ak nemáte toľko peňazí, samozrejme toto je pre Vás hlavné meradlo. Ako ste na tom s peniazmi. Ani správca/máte niekoho čo Vám robí správu?/ Vám nemôže určiť čo máte z čoho platiť. Je to na Vás. Tých neplatičov ste ešte nevyriešili? Chceš pošlem ss-kou kontakt na dražobnú,ktorá robila pre nás.;)
Orim
20.09.06,09:45
Ak sa dáva niečo nové, prípadne vymieňa za staré, určite sa hodnota bytu neznižuje skôr naopak.
Odpoúčam vyriešiť neplatičov. U nás sme urobili schôdzu, kde sa odsúhlasilo, že kto bude mať dlh nad 10 000.- Sk budeme toto riešiť cez dražobnú spoločnosť. Urobili sme jednu výnimku, kde sme spracovali plán splátok s tým, že keď ho čo len raz porušia ide to automaticky na dražobnú spoločnosť.
Začali platiť presne podľa spracovaného plánu, niekedy zaplatia aj viac. Verím, že do konca roku ho splatia.
Elena Navrátilová
20.09.06,12:41
Samozrejme, že každou novelizáciou sa cena všetkého zvyšuje.
Chobot
20.09.06,13:57
No keďže ste ma upokojili s odpoveďou, že montáž "stupačiek" nie je povinná do konca tohto roku, ako mi to bývalý predseda oznámil, zaujíma ma ešte, do akej miery musíme ako spoločenstvo uhradiť všetky práce, ktoré sa budú týkať montáže meracích hodín. Podľa jednej strany sme povinní len namontovať hodiny, ostatné práce si budú hradiť majitelia bytov. No podľa druhej strany sme povinní uhradiť všetko, čo sa tejto prestavby bude týkať. Lebo im vraj týmto zásahom znižujeme hodnotu ich bytov. Takže teraz neviem, kde je vlastne pravda. Vie mi niekto s tým poradiť?

Súhlasím s tým ,čo napísala Elena. Ak ste spoločnenstvo, spolu rozhodujete hlasovaní ako sa všetko uhradí. Žiadny predpis nedáva povinnosť namontovať individuálne merače na T alebo S vodu do kažého bytu. V dome máte teraz jeden fakturačný merač, podľa ktorého vám budú vodárne účtovať odobratú vodu. Ako si tie náklady rozdelíte medzi obyvateľov domu je na vašom rozhondutí - či podľa veľkosti bytu, počtu osôb a pod.

My sme sa rozhodli, že každý si bude platiť len to, čoskutočne spotrebuje (samozrejme rozdiel v nameranej spotrebe bude prepočítaný koeficientom), preto sme si nechali namontovať do každého bytu vodomery. Na schôdzi sa odsúhlasilo, že náklady pôjdu na majiteľov bytu, nie z fondu. Teda celková faktúra sa uhradila z fondu, ale na konci roka vo vyúčtovaní každý zaplatí fondu späť svoj vodomer aj prácu.

Neviem, čo namietajú, že sa im zníži úžitková hodnota - asi tým, že tam budú prebiehať aj búracie práce, aby sa dostali k potrubiam? Tak si ľudia nemali odsúhlasiť vodomery. A ak sa ozývajú iba niektorí, tak si musia uvedomiť, že väčšina ich prehlasovala a musia sa prispôsobiť.

Ja na vašom mieste by som všetky náklady nechal uhradiť majiteľmi bytov, veď je to pre ich dobro, že tam budú vodomery. Verím, že sa celková spotreba vody v dome zníže. lebo každý si rozmyslí, koľko vody minie, keď sa to už nebude spriemerovať.
Elena Navrátilová
20.09.06,14:13
Pokiaľ sú problémy, kto má čo platiť, ja by som navrhla ešte ďalší variant. Ak máte dosť financii na úhradu tejto obnovy vo fonde a dohodnete sa na zhromaždení na tom, že to uhradíte z fondu opráv, ale zároveň by som navrhla zvýšenie tvorbu fondu tak, aby sa peniaze rýchlo naspäť vrátili. Ver, že inokedy keby si navrhla zvýšenie máš problém ľudí na to "zlomiť". Pri takomto kroku by to problém nemal byť. A máš uznesenie na zvýšenie príspevkov do fondu opráv. Samozrejme aj po vrátení investície. Aj toto by som považovala za alternatívne riešenie.
Orim
20.09.06,19:23
Najjednoduchší plán ako zvýšiť platby do FO :) :D :)
Orim
02.11.06,06:30
Chcem sa spýtať na jednu vec:
Vždy po určitej dobe sa vymieňajú vodomery za nové alebo novo ociachované. Je to 4 roky u teplej vody a 6 rokov u studenej vody. Na schodzi sme si odhlasovali, že si to vymeníme sami a aj ich zaplombujeme vlastnými plombovacími kliešťami.
V čom je problém? Teraz mi kolega povedal, že sa to nemôže takto zo zákona urobiť, že to musí spraviť niekto kto má na to oficiále oprávnenie. Nikde to však nemôžem nájsť kde je to napísané.

Chcem vedieť či je to právne nepadnuteľné ak by sme si to spravili sami?
Odhlasovali sme si to na schôdzi, nikto neprotestoval, ale nemáme na to oficiálne oprávnenie. Môže sa však stať, že ak bude mať niekto veľkú spotrebu vody začne sa "cukať a vymýšlať".
GabiZ
02.11.06,09:04
Skús zákon o metrológii č. 142/2000 a vyhláška č. 210/2000 Z.z o meradlách a metrologickej kontrole, ktorý bol teraz novelizovaný vyhláškou č. 570/2006. Tam by si mal mať napísané, kto je oprávnený takéto úkony robiť. Nemám ich stiahnuté, ináč by som ich prilepila. Na stránke www.zbierka.sk by si ich mal nájsť.
peton
03.11.06,05:59
Ahojte, dávam do povedomia.
Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel?
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 11/2006, vyšlo: 2.11.2006

Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel? Kto môže montovať určené meradlá u konečného spotrebiteľa?



Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel má nasledovné povinnosti:

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené iným zákonom ( napr. zákon č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike ),
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti. Zdroj: www.dashofer.sk (http://www.dashofer.sk/?wa=W0644ENX11)
Orim
03.11.06,15:51
Ahojte, dávam do povedomia.
Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel?
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 11/2006, vyšlo: 2.11.2006

Aké sú povinnosti správcu, resp. spoločenstva vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel? Kto môže montovať určené meradlá u konečného spotrebiteľa?

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov pri používaní určených meradiel má nasledovné povinnosti:

a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené iným zákonom ( napr. zákon č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike ),
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumu ich posledného overenia.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti. Zdroj: www.dashofer.sk (http://www.dashofer.sk/?wa=W0644ENX11)

Ako som študoval tie zákony tak mi vyšlo, že montáž meračov je to, že ich zmontujú dohromady z jednotlivých súčiastok. K tomu sú príslušní podnikatelia registrovaní na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.

Ale namontovanie do bytu - to som nikde nečítal že by mal robiť niekto s takýmto oprávnením.

Zase asi ide o slovíčkárenie čo je to montáž merača.
Presná definícia nie je, ale tam niekde som čítal, že sa musia montovať zo súčiastok, ktoré odpovedajú príslušným normám .... a tí čo robia ich montáž musia byť zaregistrovaní ... ako už bolo spomenuté. Ďalej tam bolo o ich označovaní a balení, a na to všetko treba tá registrácia.
Plus ďalšie informácie o označovaní preverovaní a kadejaké normy ktoré musia splňovať, ale nič o ich namontovaní.
peton
03.11.06,17:14
Orim, všimni si tiež jedno slovíčko (zvýrazním) v tejto vete.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti.

Takže ako vravíš - slovíčkárenie, ktoré je v SR vždy nejednoznačné. A o tej montáži, no vyznaj sa....:) :D :)
Elena Navrátilová
03.11.06,18:22
Orim, všimni si tiež jedno slovíčko (zvýrazním) v tejto vete.

Správca, resp. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov môže tiež objednať montáž meračov teplej a studenej vody, a to u podnikateľa, ktorý je registrovaný na Úrade pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky na tento druh podnikateľskej činnosti.

Takže ako vravíš - slovíčkárenie, ktoré je v SR vždy nejednoznačné. A o tej montáži, no vyznaj sa....:) :D :)
Jasné slovíčkarenie, nie je musí ale môže.
Orim
03.11.06,20:27
Takže ak sme si odhlasovali na schôdzi, že si to vymeníme sami v našej réžii, zaplombujeme to atď. nič vlastne neporušíme. :)
paulak
15.01.07,19:19
Ahojte,
citala som tu vela o vyuctovani vody, ale chcem sa spytat, ci ten koeficient je niekde urceny (tj. presne rozumiem tomu, ako sa to vypocita a vyuctuje :), ale ci taketo vyuctovanie a takyto vypocet je niekde, napr. v zakone, definovany).
Vdaka za odpoved
Elena Navrátilová
15.01.07,19:37
Nie, koeficient nie je nikde určený. Koeficient výjde keď sa spočíta spotreba vody na bytových /pomerových/ vodomeroch a urobí sa rozdiel s fakturačným meračom. Ten sa potom vydelí zisteným počtom m3 a máš koeficient. Je len dané, že by nemal vyšší ako 1,1 /ale nepozerala som to ešte teraz takže presne nepíšem/. Ale aj keď dodávateľ dá vyšší, ťažko sa dá dohodnúť na znížení. Za pokus to ale stojí vždy.
svojar
16.01.07,06:05
Koeficient nedává dodávateľ, ale je to, ako je správne napísané, pomer medzi fakturačným meradlom a súčtom bytových meradiel, a ten vyrátáva správca. Pokiaľ je rozdiel veľký, chyba je spravidla na rozvodu za fakt. meradlom, alebo u konečného odberateľa v byte-napr. manipulácia s bytovým meračom.
Orim
16.01.07,17:39
Len upresním názov vodomeru - pre tých ktorí nie sú dobre zoznámení s názvoslovím

bytový = pomerový

ale nie je to vždy na 100%. Je to len v prípade, že nie je fakturačný.
miko57
25.01.07,12:30
Na vstupe každého bytového domu musí byť vodomer. Tento vodomer je fakturačný, lebo podľa neho vodárenská spoločnosť účtuje platbu za vodu. Koeficient je vlastne pomer medzi týmto fakturačným vodomerom a súčtom všetkých vodomerov v bytovom dome.
Napríklad ak fakturačný vodomer nameral spotrebu 1621m3 a súčet vodomerov v bytovom dome je 1692m3, potom koeficient je 1621/1692 = 0,95804. Týmto koeficientom sa potom násobí spotreba každého bytu.
Napríklad byt mal spotrebu studenej vody 68m3, teplej 32m3. Celková spotreba je teda 68+32 =100m3. Účtovať sa však bude iba 100x0,95804=95,804m3.
Nakoniec uvediem, že v našom bytovom dome máme koeficient dlhodobo stále menší ako 1.
Dôležitý je spôsob odpočtu jednotlivých meračov tepla. My sme síce malá bytovka 16 bytov. Ja pri odpise postupujem nasledove: najprv odpíšem vodomer na vstupe do bytovky (tento údaj je potrebné odpísať spolu s vodármy keď odpisujú oni, alebo im nahlásiť tento údaj), potom odpisujem vodomery v bytoch na teplej aj studenej vode. Ja to stihnem v priebehu dvoch hodín. Dôležité je to urobiť čo najskôr.
Bambit
26.01.07,20:53
Prosím Vás potrebovala by som radu od Vás, lebo sama neviem čo mám urobiť. Sme 28 BJ. Minulý rok sa k nám do paneláku do jedného bytu nasťahovala 4 členná rodina. Pri rekonštrukcii bytu si títo noví nájomníci povymieňali staré vodovodné batérie za nové. Pri koncoročnom odpisovaní vody sme zistili, že táto rodina minula za celý rok 120 m3 TV a 90 m3 SV, čo sa nám zdalo veľmi veľa. Dali si spraviť kontrolu vodomerov. Na základe kontroly bola zistená príčina chybného merania hlavne TV. Potvrdili im závadu na 3 nových batériach. Vyššia nameraná hodnota spotreby TV nezodpovedala skutočnej spotrebe, nakoľko nesprávne rozdeľovaná voda v batériach odchádzala do potrubia. Teraz odo mňa chcú, aby sme im hodnotu spotreby TV vypočítali priemerom pre 4 čl. rodinu.A čo s ostatnou minutou vodou ? To majú zaplatiť ostatní nájomníci ? Čo mi poradíte ?
svojar
27.01.07,04:26
V tomto prípade nie je chyba vo vodomeroch, ale v ich batériach. Za chybnú inštaláciu si zodpovedajú sami sebe. Keď im to montovala dajaká firma, tak nech škodu vymáhajú na nich. V žiadnom prípade nerozpočítávať na ostatných.
A k tej spotrebe. Až tak veľká zasa nie je. Pretože hygienické minimum je stanovené na 90 l/deň, čo je pre 4 čl. rodinu za rok 131,4m3. Aj u nás v dome sú podobné rodiny so spotrebou okolo 200m3.
Elena Navrátilová
27.01.07,04:29
V žiadnom prípade, Ty si im predsa batérie nekupovala a teda ani Ty ani SVB nemôžete byť zodpovední za zistené nedostatky. Takže nemáš v zmysle akého zákonného postupu im toto urobiť v zmysle ich predstáv. A pri tých aj zostane /myslím predstavy/. Náhradu nech si žiadajú u predajcu, výrobcu,... Tí sú zodpovední za vadné batérie. Nie SVB.
Bambit
27.01.07,07:20
´Dakujem veľmi pekne, aspoň viem čo mám robiť, pretože im kázal ten kontrolór napísať si žiadosť o opravu nákladov za TV, lebo vraj keď oni toľko zaplatia o to že mi ostatní budeme menej platiť. Vôbec tomu nerozumiem, čo mi tým chceli povedať.
svojar
27.01.07,07:35
Ostaní nebubudú platiť menej, len svoju spotrebovanú vodu s dajakým prípadným koeficientom. Chyba je jasne na tej rodine, čo menila batérie.Myslím, že sa jednalo o batérie pákové, pri ktorých býva upozornenie na to, že pri nesprávnej montáži, alebo pri namontovaní napr. šporičov dochádza ku zmiešavaniu vody a môže dôjsť aj k poruche.
Elena Navrátilová
27.01.07,07:50
Chceli tým povedať, že keď oni zaplatia namerané hodnoty /pomerové merače TÚV a SV/ o to bude nižší koeficient rozdielu medzi pomerovými meračmi TÚV a SV a fakturačným meračom. Ale uvidíš pri budúcom odpise akú budú mať spotrebu. Nakoniec to nemusí byť ani batériami. Keď je raz niekto zvyknutý na "luxus kúpania"... tak tá spotreba je vždy vysoká. Aj u nás sú také rodiny, deti chodia aj na internát a spotreba im nijako neklesá. Takže ani batérie nemusia byť na vine.
Halli
27.01.07,14:00
´Dakujem veľmi pekne, aspoň viem čo mám robiť, pretože im kázal ten kontrolór napísať si žiadosť o opravu nákladov za TV, lebo vraj keď oni toľko zaplatia o to že mi ostatní budeme menej platiť. Vôbec tomu nerozumiem, čo mi tým chceli povedať.

To je čo za kontrolora ? :confused: ...raz keď cez vodomery pretieklo toľko vody a vodomery nie sú vadné niet tu čo reklamovať. To by sa mohli potom sťažovať a reklamovať ostatní 27mi v panelaku, keby sa to dozvedeli...
miko57
27.01.07,14:02
Kontrolu spotreby vody a nie len vody, je potrebné vykonávať v dome viackrát počas roka. Tak sa môžu odhaliť rôzne odchýlky od normálu, či už sa jedná o poruchu alebo nejakú manipuláciu.
Ja v našom dome na konci každého mesiaca odpisujem fakturačné vodomery, merače tepla, elektromery. Kompletne vodomery aj bytoch odpisujem minimálne štyri krát do roka. Boli už odhalené manipulácie aj poruchy.
Viem, že to môže niekto považovať za zbytočné obťažovanie, ale dôležité je odhaliť odchýlky od normálu čo najskôr.
Orim
28.01.07,22:32
Skúste to všetko za dom spočítať čo je na bytových vodomeroch, ďalej na fakturačnom vodomere a len ten rozdiel im dajte zaplatiť ak je menší, tak zaplatia menej ako mali napočítané.
Bude to síce bez kooficientov ale možno menej.
šody
31.01.07,15:56
Ahojte poraďáci.
Prosím, vysvetlite mi to niekto, lebo tomu nejako nerozumiem. Sme SVB. Na päte domu máme fakturačný vodomer a v každom zo 48 bytov máme už cca 5 rokov (možno dlhšie) pomerové merače. S koeficientom problémy nemáme, bol menej ako 1,1. Vyššie som si prečítal, že pomerové merače v bytoch ani nemusia byť, ak sa tak vlastníci dohodnú. Je teda nutné, aby sme každé 4 resp. 6 rokov dávali preciachovať (vymeniť) všetky pomerové merače? Zdá sa nám to zbytočné mrhanie financií.
Ďakujem za rady.
lubica_02
31.01.07,16:12
Ahojte poraďáci.
Prosím, vysvetlite mi to niekto, lebo tomu nejako nerozumiem. Sme SVB. Na päte domu máme fakturačný vodomer a v každom zo 48 bytov máme už cca 5 rokov (možno dlhšie) pomerové merače. S koeficientom problémy nemáme, bol menej ako 1,1. Vyššie som si prečítal, že pomerové merače v bytoch ani nemusia byť, ak sa tak vlastníci dohodnú. Je teda nutné, aby sme každé 4 resp. 6 rokov dávali preciachovať (vymeniť) všetky pomerové merače? Zdá sa nám to zbytočné mrhanie financií.
Ďakujem za rady.
Zo zakona je stanovené pomerové meranie spotreby TÚV v byte na studenú vodu nie sú povinné,avšak vyúčtovanie spotreby podľa pomerových meračov je spravodlivejšie ako vykonať podľa predpisov - spotreba na osobu a rok.
svojar
31.01.07,19:12
Pokiaľ budete údaje z pomerových meračov používať na vyúčtovanie teplej a studenej vody, musia byť vymenené /preciachované/ v stanovených lehotách - 4 roky pre teplú a 6 rokov pre studenú vodu.
šody
31.01.07,20:26
Ďakujem za vysvetlenia. Takže môžme zháňať nejakú firmu, ktorá nám to urobí. Chceme tento rok vymeniť aj všetky ventily v stupačkách za gulové.
stefo
01.02.07,23:21
len potom tie gulove ventily aspon raz za mesiac parkrat potocte, lebo vam ich vodny kamen ci aky slak znefunkcni :-)
bwdba
08.03.07,06:51
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či musia byť bytové vodomery zapečatené aby mohlo byť vyúčtovanie spotreby vody korektné. Bývam v novostavbe, kde nie sú bytové vodomery zapečatené. V prípade, že ak musia byť, tak by som Vás chcel požiadať ako máme postupovať. V dome nemáme založené spoločenstvo vlastníkov, ale len správcu.

Ďakujem.
Elena Navrátilová
08.03.07,07:09
Podľa zákona o metrológii by to malo vyplývať ako automatická povinnosť montážnikov vodomerov. Môže sa stať, že teraz si o to nepožiadate /normálne by som to formulovala ako závadu/ a dodatočne za to ešte zaplatíte ak to budete chcieť mať v poriadku. Mal to byť automatickú úkon pri montáži. Oslov s týmto problémom správcu.
Igy
08.03.07,09:52
U nas sme mali rovnaky problem. Tiez novostavba (mozno je to aj ta ista). Spravca/investor musel na vlastne naklady realizovat dodatocne zaplombovanie vodomerov v bytoch. Každe meradlo musí byť zabezpečené proti neopravnenej manipulacii...
Orim
08.03.07,22:43
My si to pečatíme sami, respektíve nám to pečatí ten čo má na to papier a vymieňa nám vodomery. Dán na to certifikát.
VERONIKA6
09.03.07,04:57
My máme vodomery zapečaté, no povráva sa, že niektorí obyvatelia si vedia znížiť stav na vodomere priložením magnetov. Že tým, že ich priloží na vodomer, sa zastaví meranie. Viete o tom niečo? Ak to naozaj tak robia, je to neférové voči ostatným obyvateľom, ktorí to musia nakoniec zaplatiť.
ddsliace
09.03.07,06:24
Áno o tých magnetoch som počula a v našej bytovke sme si dali namontovať antimagnetické vodomery, ktoré sú o niečo drahšie.
Elena Navrátilová
09.03.07,07:22
o niečo drahšie, ale zas ľudia vymyslia špendlíky...
Gapo
09.03.07,09:59
Ano sú vodomery, ktoré používajú na prenos krútiaceho momentu meracej turbínky magnet a tým sú ovplyvniteľné magnetom, ale musí to byť silný magnet, vodomery čo prenášajú tento moment mechanicky, prevodom ozubených koliesok, magnet neovplyvní, ale ako tu bolo spomenuté Elenou Navrátilovou, nájdu sa vykukovia čo aj toto obídu, takže je to na serióznosti ľudí.
lubica_02
09.03.07,18:32
o niečo drahšie, ale zas ľudia vymyslia špendlíky...
Lenže pri špendlíkoch musia prevŕtať kryt vodomeru a pri pozornosti pracovníka,ktorý mení vodomer sa na to príde a potom sa tento užívateľ bytu rieši. Čo je lepší prípad ! Inak teraz sú vodomery nefunkčné na magnety,všetky rotujúce - merajúce časti sú z PVC,ale ľudia sú vynaliezaví a neberú ohľad na to,kto spotrebovanú vodu zaplatí.
Elena Navrátilová
10.03.07,04:45
Vraj sú tak aj také merače kde nie je problém tie špendlíky použiť bez porušenia. Ja také veci neskúmam, takže to ide mimo mňa. Ale 100% súhlas, ľudia si vždy dajú toľko námahy, aby vymysleli niečo a nemuseli svoju spotrebovanú vodu aj zaplatiť. Veď v koeficientoch to zaplatia všetci.
zzuzus@zoznam.sk
10.03.07,05:51
Počula som,že teplá voda sa má rozpočítať na rok 2006 novým spôsobom.
10 % + podľa nameranej sprotreby.Neviem o tom nič bližšie.Ani zákon som nenašla.
Prosím Vás,poradte.Ďakujem ZZUZUS
Halli
10.03.07,12:36
Počula som,že teplá voda sa má rozpočítať na rok 2006 novým spôsobom.
10 % + podľa nameranej sprotreby.Neviem o tom nič bližšie.Ani zákon som nenašla.
Prosím Vás,poradte.Ďakujem ZZUZUS

Pravidlá rozpočítavania spotreby TÚV sú nasledovné:
Celkové ročné náklady na prípravu TÚV sa rozdelia na základnú a spotrebnú zložku.
ZZ tvorí = 10% a SZ = 90% nákladov na prípravu TÚV v každej bytovke.
ZZ sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt.
Podľa vodomerov TÚV sa delí SZ nákladov.
PeterNR
10.03.07,17:53
Súhlasím so Slavicou, a pripájam aj vyhlášku, v ktorej je toto upravené.
svojar
11.03.07,06:57
Chcel by som len pripomenúť, že takto sa rozrátávajú náklady na ohrev vody. Samotná voda sa rozrátáva podľa skutočnej spotreby, bez ZZ. To len preto uvádzám, že otázka bola o rozpočítaní TV.
zzuzus@zoznam.sk
11.03.07,07:45
Ďakujem Vám všetkým za pomoc.Včera som len objavila túto stránku a som príjemne prekvapená.Veľmi ste mi pomohli.A už môžem pracovať.
Orim
13.03.07,02:43
zzuzus
to si si počítala :)
zzuzus@zoznam.sk
13.03.07,15:07
p.ORIM,nerozumiem Ti
denabal
13.03.07,17:14
Ja mám zas trošku iný problém. Nám vodomer nefungoval. Spoločenstvo sa rozhodlo teda lepšie povedané predseda, že nám pridá. Takže v kúpeľni - dobrý vodomer stav 24, v kuchyni pokazený tak nám tam dal 26, spolu 50, potom k tomu prirátal 10%, lebo nám nejde vodomer (vraj je na to nejaká vyhláška, ja neviem), spolu 55 a nakoniec krát koeficient, tak nám vyčlo 60 a tiež pekný nedoplatok na vode. Po iné roky sme mali celkovú spotrebu vody cca 35-38. Jedná sa o teplú vodu. Ja som našla akurát vo vyhláške, že ak nie je funkčné meradlo, ide sa podľa spotreby za predchádzajúce obdobie. Tak neviem, vie mi niekto poradiť ako sa brániť?
Orim
14.03.07,07:57
p.ORIM,nerozumiem Ti


Myslel som tým, že je toho vela na prvý krát všetko čítať.
Jozef I
14.03.07,08:49
Chcel by som len pripomenúť, že takto sa rozrátávajú náklady na ohrev vody. Samotná voda sa rozrátáva podľa skutočnej spotreby, bez ZZ. To len preto uvádzám, že otázka bola o rozpočítaní TV.


§ 8
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
na odberné miesta
(1) Na rozpočítavanie nákladov na prípravu teplej
úžitkovej vody sa využívajú určené meradlá na meranie
množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste a určené meradlá na meranie
pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej
konečným spotrebiteľom.
(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej
úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste, množstvo dodaného
tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania
sa určí v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej
vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných
údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva
dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach
podľa vzorca......


§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania
(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu
teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.
(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom
priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej
vody.
(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného
u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca.....




Tak podľa tohto som v koncoch, lebo neviem, či keď správca rozpočitava TUV na byty, je odberné miesto, alebo objekt rozpočítania... či ako to je? Viete to dať niekto do ľudskej reči? Lebo sa mi zdá že Svojar vlastne poprel tvrdenie Slavici o tých 10%..... alebo som ztoho trulo ja :confused: :eek:
svojar
15.03.07,05:08
Npopieram tvrdenie o 10%, len som uresnil, že sa to jedná iba tepla na prípravu TV nie vody samotnej.
Vysvetlenie -
Voda - súčet bytových meradiel = 1000m3
Merané u dodávateľa a rozpočítané na jednotlivé objekty podľa počtu obyvateľov - 10000m3 - na konkrétny dom vychádza napr.1050m3
Koeficient 1,05
Tedamerané množstvo v byte x 1,05 = upravená spotreba

Ohrev vody - náklad 100000,-Sk - počet vlastníkov 10
- 10% = 10000,- Sk
ZZ na každého vlastníka 10000:10= 1000,- Sk
SZ = 90000,- Sk rozrátať podľa upravenej spotreby
smexo
03.06.07,18:30
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
lubica_02
03.06.07,18:39
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
Koeficient vody sa odvíja od fakturačného vodomeru,teda od m3 naúčtovaných dodávateľom vody. Táto vyfakturovaná čiastka sa podelí súčtom odpisov v jednotlivých bytoch,nebytových priestoroch.Ak ste mali naúčtované vo faktúre napr. 2000m3,vy ste mali pri odpise spotreby na pomerových vodomeroch celkovo spotrebu 1950,tak koeficient dosiahneme:
2000: 1950= 1.025641
Jozef I
03.06.07,18:45
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin

Otázka je namieste. Ten koeficient je vysoký ale netreba obviňovať predsedu, že tak počíta, (lebo mu iné neostáva), ale treba hľadať príčinu takého vysokého rozdielu hlavne pri tom (že ako uvádzaš), sú nové merače aj rozvody. Možno bola niekde havária v priebehu roka a voda vytiekla alebo niečo podobné. Ak je rozdiel medzi fakturačným meračom a súčtom meračov na byte vysoký treba zistiť príčinu. Odporúčam ísť za predsedom a v kľude sa o tom porozprávať, prípadne otázku otvoriť na zhromaždení.
Elena Navrátilová
03.06.07,19:14
Elena Navrátilová
03.06.07,19:44
Ja by som sa chcel len opytat ci je niekde pravne (zakonom, nariadenim vlady) osetrene tzv rozuctovanie spotreby SV koeficientom. Spravca si totiz kazdorocne urcuje spotrebu SV podla skutocneho odberu a ked mu to nevychadza pomaha si koeficientom prepoctu medzi fakturacnym meracom a suctom meracov v jednotlivych bytoch. Tento rok mu vysiel koeficient na SV 1.2899 co pri spotrebe SV za rok 60m3/ byt cini fakturovanych 77.4m3. Pri cene 49sk/m3 je slusna suma 852sk. Celkovo za rok na cely objekt je tento rozdiel 390m3 co je 19110sk. Kedze mame vsetci vlastnici v bytoch nove merace SV a rozvody SV su po generalnej oprave, tento rozdiel nechapem. Dakujem za pomoc Martin
Záleží aj to, kde máte fakturačné merače. Je to v zmysle legislatívy používať koeficiety. Len je na zváženie aké vysoké sú tie koeficienty. Ale ako píše Jozef I, ak bola havária a na základe toho boli robené generálky, výmeny rozvodov... V našom prípade sú to roky vysokých koeficientov.
svojar
04.06.07,04:42
Treba pozrieť sa aj na správanie sa vlastníkov, či si dakto tzv. nenakvapkáva vodu, ktorú merač v byte nezaznamená. Keby to robili viacerí rozdieľ od fakturačného merača samozrejme bude, aj keď rozvody budú opravené a nebudú prepúšťať vodu.
Dakde chyba musí byť. My už zopár rokov máme koeficient 1,00 alebo max. 1,02.
Elena Navrátilová
04.06.07,05:13
Prosím Ťa kde máte umiestnený fakuračný merač? Ďakujem.
svojar
04.06.07,09:05
Fakturačný merač v šachte je vo vzdialenosti necelé 2 m od päty domu.
lubica_02
04.06.07,16:08
Ja mám fakturačný vodomer priamo v dome ,ale taký koeficient ako Svojar som ešte nemala.
smexo
06.06.07,12:17
Ďakujem Vám Martin
ivangabris
08.06.07,11:29
Odpoviem ti ja : merače je povinnosť meniť po 4 rokoch na teplu vodu a po 6tich r. na studenu vodu.;)
No pravdupovediac mi sme ich tiež ešte nememili hoci máme už cca šesť rokov starú bytovku, aj merače. Chcem sa opýtať akú značku meračov doporučujete ? Počul som, že aj Yzamer robí niečo takéto. My máme od nich merače tepla a tie sú fakt dobré.
lubica_02
08.06.07,18:01
Ja by som skôr volila merače od Regeny Strážske - pozeraj aj na tepelnú službu.
hrvat
08.06.07,19:26
Ja mám fakturačný vodomer priamo v dome ,ale taký koeficient ako Svojar som ešte nemala.
Tiež máme fakturačný vodomer v dome a máme koeficient na TUV 1.066 a na SV 1.054. Údaje sú za rok 2006 a rok predtým boli podobné.
lubica_02
09.06.07,12:21
Tiež máme fakturačný vodomer v dome a máme koeficient na TUV 1.066 a na SV 1.054. Údaje sú za rok 2006 a rok predtým boli podobné.
Tak to sú tiež super koeficienty -dúfam,že sa to aj u mňa zlepší.
tanula1
23.09.07,16:19
Bývam sama v 1-izbovom byte. Už tretí rok po sebe nám menili vodomery na teplú aj studenú vodu. Samozrejme sme si to ako vlastníci bytov museli zaplatiť.Ale po poslednej výmene mi vyšla neuveriteľná spotreba,po prepočítaní mi vyšlo cca 340- 350 l denne a čo je ešte podivnejšie - oveľa vyššia spotreba TEPLEJ ako STUDENEJ vody,čo je čudné,keďže do WC ide studená,do práčky / periem raz za dva mesiace,kým sa mi naplní 6 kg práčka... / ide studená a keď niečo umývate,tak tiež nepúšťate len teplú vodu. Vyšli mi náklady cca 14 tisíc,čo je porovnateľné so 4-5 člennou rodinou. Vyúčtovanie aj vodomery som reklamovala,len mi nie je jasné,prečo overovanie vodomerov robí súkromná sro-čka,hoci má na to certifikát. Jasné ,že po overení,sú VODOMERY dobré,zodpovedajú technickým normám a ja som sa dočkala namiesta vrátenia peňazí FAKTÚRY NA VýMENU VODOMEROV a CIACHOVANIE cca 2500 ,-SK.
Je tiež zaujímaví,že nové vodomery,ktoré mám,/ lebo tie,ktoré boli podľa mňa zlé ,mi vymenili / mi ukazujú dennú spotrebu cca 140- 150l a to je spotreba,akú som roky pred tým,odkedy sme mali merače.
Ja viem,že už nič nikomu nedokážem,že tie demontované vodomery,čo išli na ciachovnie boli zlé,ale ja tomu OVERENIU NEVERíM !!!!!!!!!!!!!!
Dá sa niekde dovolať PRAVDY ?????????????????????? Však uznajte ,že spotreba 350 l denne na jednu osobu je nereálna,pokiaľ samozrejme vodou neplytváte a netečie vám,čo nie je môj prípad, ĆO SOM VEĽRYBA ??????????? Pripomínam,že vážim len 43 kg.
Jozef I
24.09.07,09:24
Jednoduché preskúšanie vodomerov sa dá zrealizovať aj doma. Stačí si presne pozrieť stav vodomeru. ísť napustiť do 2l flaše vodu a pozrieť koľko nameral vodomer. Ak to je v poriadku tak sa dá povedať že meria správne. Treba občas skontrolovať po pár hodinách napr. ráno, či sa merač v noci pozvolna netočí a či ozaj nikde netečie(nekvapká) voda. Ak je všetko v poriadku, merač môže ociachovať aj iná firma na tvoje želanie (samoška si to opäť zaplatíš ) Ale ak by sa zistilo že merač je zlý tak ti musia vrátiť peniaze aj za to predchádzajúce meranie. Viac poradiť neviem. Ak bude všetko v poriadku, tak mi vychádza už len to, že tie predchádzajúce roky ti merač meral zle. :o

Ešte by som doplnil. Aký dôvod bol uvedený na výmenu vodomerov každý rok? Kto to odsúhlasil?
svojar
24.09.07,13:18
So všetkým súhlasím, len sa mi zdá pri overovaní tie 2 litre málo. Ja by som bol tak za 10 litrov. Už to tu bolo raz riešené v predcházajúcich 100 príspevkoch a kto by to chcel nájsť určite na to prijde.
tanula1
25.09.07,04:39
Veď to,že ja som si odskúšala,že som dokonca odpustila 15 l vody,ale podľa vodomerov to bolo cca 23-24 l,preto,keď už spisovali stav,som povedala,že tá spotreba je vysoká a že je čudné,že je vyššia spotreba teplej ako studenej vody. Napriek tomu mi tento stav vyúčtovali a vôbec nebrali do úvahy moje domáce merania. Po vyúčtovaní som to reklamovala,vtedy mi vymenili tie vodomery,ale došlo mi vyjadrenie,že sú OK a keďže ich ja už nemám,nemám ako a kde už dokázať,že sú nie dobré a spochybniť to overenie
Orim
25.09.07,18:43
O preskúšaní vodomeru musí byť záznam, kde je uvedené jeho číslo samozrejme razítko a podpis, vydáva sa certifikát o preskúšaní a skúšobňa si to nemôže dovoliť sfalšovať.
Takže požaduj príslušný záznam o preskúšaní
Porubska
28.06.08,13:36
Ahojte, vie mi niekto poradiť? Na zhromaždení sme si odsúhlasili výmenu vodomerov na TV, nakoľko ich doba platnosti po 4 rokoch už skončila, dohodli sme sa, že to nebudeme financovať z FO, ale každý vlastník si ich zaplatí. Našla sa však "jedna milá pani", ktorej syn vodomer vymenil, neviem akej značky, skrátka nič a mám podozrenie, že sa montoval aj do plomby na vodomery na SV, viete mi poradiť čo robiť? Dakujem za akúkoľvek radu.
Julian
04.07.08,14:12
Ahojte, vie mi niekto poradiť? Na zhromaždení sme si odsúhlasili výmenu vodomerov na TV, nakoľko ich doba platnosti po 4 rokoch už skončila, dohodli sme sa, že to nebudeme financovať z FO, ale každý vlastník si ich zaplatí. Našla sa však "jedna milá pani", ktorej syn vodomer vymenil, neviem akej značky, skrátka nič a mám podozrenie, že sa montoval aj do plomby na vodomery na SV, viete mi poradiť čo robiť? Dakujem za akúkoľvek radu.

Vodomer nemôže montovať hocikto, ale iba osoba na to oprávnená v zmysle zák 142/2000, §26. Takáto osoba má pridelenú značku na montážnej plombe, ktorou musí meradlo po montáži zabezpečiť (montážna plomba). Táto osoba zodpovedá za to, že meradlo splňa všetky náležitosti ( meradlo má typové schválenie, platnosť overenia, správnosť montáže).

Ešte zopakujem (na inom mieste som to písal) k tým predchádzajúcim (už dosť starým) príspevkom.
Ak sa reklamuje vodomer preskúšať ho môže iba SMÚ a Slovenská legálna metrológia a nie organizácia, ktorá overuje meradlá. Ak to robí takáto organizácia tak sa istí a niekde dole v protokole zvyknú uviesť, že preskúšanie nie je v zmysle Zák. 142/19 ods.5. Potom zodpovednosť za to nesie užívateľ meradla a takéto preskúšanie je neplatné.
sunday
26.08.08,19:46
Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
ahojte, ja by som sa vratila na zaciatok tejto temy, a chcela by som sa spytat, ci sa vyuctovanie spotreby studenej vody na zaklade vodomerov moze vykonat, ak je v dome min. 80% bytov vybavenych vodomermi, alebo to musi byt 100%. precitala som zakony, ale bud som slepa, alebo nevidim, ale nic o percentach ludi, kt. maju vodemery som sa v zakonoch nedocitala. a aj v tejto diskusii zazneli nazory, ze ano, aj nie. dakujem za odpoved.
Julian
27.08.08,14:43
ahojte, ja by som sa vratila na zaciatok tejto temy, a chcela by som sa spytat, ci sa vyuctovanie spotreby studenej vody na zaklade vodomerov moze vykonat, ak je v dome min. 80% bytov vybavenych vodomermi, alebo to musi byt 100%. precitala som zakony, ale bud som slepa, alebo nevidim, ale nic o percentach ludi, kt. maju vodemery som sa v zakonoch nedocitala. a aj v tejto diskusii zazneli nazory, ze ano, aj nie. dakujem za odpoved.

Ja si myslím, že to závisí od dohody zúčastnených.
Keďže 80% vodomery má, tak si môžu presadiť že im sa bude rátať spotreba podľa vodomerov (bez koeficientov) zvyšok si podelia podľa počtu osôb tí ostatní. Nebude dlho trvať a všetci budú mať vodomery.
svojar
27.08.08,15:19
Teda laicky povedané, tí ktorí majú zaplatia to čo im merač nameral, ostatní všetko ostatné, teda aj s prípadnými stratami, ale to už je ich vec.
Ako píše Julian, zachvílu si vodomery dajú namontovať.
Julian
27.08.08,17:43
Teda laicky povedané, tí ktorí majú zaplatia to čo im merač nameral, ostatní všetko ostatné, teda aj s prípadnými stratami, ale to už je ich vec.
Ako píše Julian, zachvílu si vodomery dajú namontovať.

Presne tak.
sunday
27.08.08,17:58
dakujem za odpovede.
Lotarka
29.08.08,09:57
Dobrý deň!
Chcem sa Vás opýtať na hodnoty v našom vyúčtovaní za studenú vodu. Ako môže vzniknúť takáto situácia, že fakturovaná spotreba je o toľko nižšia ako spotreba v bytoch?

Fakturov. náklady 40267,90
faktur. spotreba 690,00
spotreba vody v bytoch 1590,77
pomerový koeficient 0,4338
Cena vody 58,3593

ďakujem!
Elena Navrátilová
29.08.08,10:26
Dobrý deň!
Chcem sa Vás opýtať na hodnoty v našom vyúčtovaní za studenú vodu. Ako môže vzniknúť takáto situácia, že fakturovaná spotreba je o toľko nižšia ako spotreba v bytoch?

Fakturov. náklady 40267,90
faktur. spotreba 690,00
spotreba vody v bytoch 1590,77
pomerový koeficient 0,4338
Cena vody 58,3593

ďakujem!

Vychádza mi, že 690 m3 sú fakturované náklady 40267,90 Sk. Údaj 1590,77 asi za nejaké obdobie. Ale za fakturované obdobie ste mali spotrebu na fakturačnom meradla 690 m3. Ak máš nejasnosti opýtaj sa priamo tam kde vystavovali faktúru. Určite Ti budú vedieť kompetentne odpovedať. ;)
Lotarka
29.08.08,12:17
Všetky údaje sú za celý rok 2007 z môjho vyúčtovanie. Išlo mi len o to, že či sa vôbec môže naskytnúť takýto prípad (fakturované 690 ale v bytoch 1590). Neverím síce, žeby sa správca pri vyúčtovaní pomýlil, ale radšej do toho nechcem veľmi šťuchať.
Korund
29.08.08,12:42
Sme SVB a a zatiaľ sme na schôdzi členov SVB nič také neodsúhlasovali. Dodávateľ nám merač namontoval. Máme fond opráv, ale nakoľko máme 2 neplatičov, tak momentálne nie sme schopní z toho fondu uhradiť takú nákladnú rekonštrukciu. Pretože kým nemáme už spomínané merače, musíme dodávky vody a telpla uhrádzať aj za nich. A nemáme možnosť si na to ani zobrať úver, lebo nám ho banka práve kvôli spomínaným neplatičom nedá.
Pýtala som sa hlavne preto, lebo bývalý správca sa k tomu nemal - ani k vymáhaniu pohľadávok, ani vôbec k nejakým zmenám. Len pri odovzdávaní funkcie vyhlásil, že nový predseda musí zo zákona zabezpečiť, aby sa do konca roka namontovali merače na každý byt. Viem, že to budeme musieť v dohľadnej dobe tak či tak urobiť, lebo sa vlastníkom nepáči spôsob rozrátavania spotreby na osobu. Ale to už budeme musieť riešiť buď zvýšením platieb do fondu opráv, alebo vysporiadaním sa s neplatičmi, následkom čoho by bolo zvýšenie peňažných prostriedkov na spomínanom fonde opráv. Potom by jeho výška postačovala na úhradu takejto dosť nákladnej rekonštrukcie.
Každopádne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla:-)!
S neplatičmi je už jednoduchá a rýchla náprava, čo teda čakáte. Bližšie viď k predmetnej zaležitosti môj príspevok na tomto site (sájte).
Korund
29.08.08,12:49
Bývam sama v 1-izbovom byte. Už tretí rok po sebe nám menili vodomery na teplú aj studenú vodu. Samozrejme sme si to ako vlastníci bytov museli zaplatiť.Ale po poslednej výmene mi vyšla neuveriteľná spotreba,po prepočítaní mi vyšlo cca 340- 350 l denne a čo je ešte podivnejšie - oveľa vyššia spotreba TEPLEJ ako STUDENEJ vody,čo je čudné,keďže do WC ide studená,do práčky / periem raz za dva mesiace,kým sa mi naplní 6 kg práčka... / ide studená a keď niečo umývate,tak tiež nepúšťate len teplú vodu. Vyšli mi náklady cca 14 tisíc,čo je porovnateľné so 4-5 člennou rodinou. Vyúčtovanie aj vodomery som reklamovala,len mi nie je jasné,prečo overovanie vodomerov robí súkromná sro-čka,hoci má na to certifikát. Jasné ,že po overení,sú VODOMERY dobré,zodpovedajú technickým normám a ja som sa dočkala namiesta vrátenia peňazí FAKTÚRY NA VýMENU VODOMEROV a CIACHOVANIE cca 2500 ,-SK.
Je tiež zaujímaví,že nové vodomery,ktoré mám,/ lebo tie,ktoré boli podľa mňa zlé ,mi vymenili / mi ukazujú dennú spotrebu cca 140- 150l a to je spotreba,akú som roky pred tým,odkedy sme mali merače.
Ja viem,že už nič nikomu nedokážem,že tie demontované vodomery,čo išli na ciachovnie boli zlé,ale ja tomu OVERENIU NEVERíM !!!!!!!!!!!!!!
Dá sa niekde dovolať PRAVDY ?????????????????????? Však uznajte ,že spotreba 350 l denne na jednu osobu je nereálna,pokiaľ samozrejme vodou neplytváte a netečie vám,čo nie je môj prípad, ĆO SOM VEĽRYBA ??????????? Pripomínam,že vážim len 43 kg.
Jednoduchá kontrola - zoberte si napr. 10 l hrniec a napustite ho vodou. Predtým i potom si odčítajte vodomer a prvotná kontrola je hotová - ak je vadné meradlo, tu by sa to už dalo zistiť. ďalší postup je už vecou dokazovania (právne relavantný svedok kontroly, ...).
Je predsa jasné že "kto maže ten jede" teda vod. spoločnosť má v majetku vodomer, ona to objednáva a vy danú s.r.o. nemôžte "motivovať" na im prijateľnom výsledku - a nie ste pri teste prítomná, tak že jeto celé gaunerstvo už od zákonodarcov.
Elena Navrátilová
29.08.08,15:10
Všetky údaje sú za celý rok 2007 z môjho vyúčtovanie. Išlo mi len o to, že či sa vôbec môže naskytnúť takýto prípad (fakturované 690 ale v bytoch 1590). Neverím síce, žeby sa správca pri vyúčtovaní pomýlil, ale radšej do toho nechcem veľmi šťuchať.

To si mala akože ročnú spotrebu 690 l vody? Nesranduj ... Odpisovala si si stav na meračoch? Pri montáži nového mohlo rýchlo dôjsť ku skresleniu, resp. nesprávnemu odpisu. Aj k chybe. Nemusí byť chyba vo vodomere ale v odpisoch.
Lotarka
29.08.08,16:01
No to je tak, keď sa človek zle - neúplne vyjadrí. Je to moje vyúčtovanie, ale údaje sú za celý bytový dom.
Ak by bol omyl v odpisoch bytových vodomeroch, tak by sa ľudia ozvali na základe vyúčtovania. Tá hodnota (1590) je porovnateľná s rokom 2006. A či bol omyl v odpise hlavného vodomeru, ktorý je skoro stále zatopený spodnou vodou, to si veľmi nemyslím. Tam si na to dávajú asi dosť pozor. A ak by to tak bolo už by to správca hádam povedal, lebo premiestnenie toho vodomeru riešime už dosť dlho. Tu ma napadla otázka: je vodomer stavaný, teda nepoškodí ho, keď je skoro stále vo vode?
phenob
30.08.08,16:40
pomožte mi.mám ročné vyučtovanie kde mám nedoplatok.vraj za teplu vodu.vysvetlenie v papieroch nemám.celé vyučtovanie by som chcel prekontrolovat s odborníkom,nie však z byt.družstva.su tam nejasnosti ktoré mi nevedia vysvetlit.na koho sa mám obrátit.dakujem
peton
30.08.08,18:33
To Lotarka: 1590 a 690 čoho? to je Tvoj dátum narodenia a čísla topánok? :-) Vidíš ako to uvádza do omylu? Ja viem, že ide o m3, ale myslieť si možno ako vidíš kadečo.

To Phenob: Každé správne vyúčtovanie by malo byť zrozumiteľné, prípadne s vysvetlivkami. Ak tak nie je obráť sa na toho, kto vyúčtovanie spracoval a požiadaj ho o vysvetlenie. Darmo Ti bude niekto iný kontrolovať vyúčtovanie, nakoľko dotyčný nepozná všetky podmienky týkajúce sa rozúčtovania, ktoré máte v dome dohodnuté. Niečo sa dá, ale je to len informatívne a nie celkom presné - závisí to od množstva a kvality údajov nachádzajúcich sa vo vyúčtovaní.
sunday
30.08.08,19:27
pomožte mi.mám ročné vyučtovanie kde mám nedoplatok.vraj za teplu vodu.vysvetlenie v papieroch nemám.celé vyučtovanie by som chcel prekontrolovat s odborníkom,nie však z byt.družstva.su tam nejasnosti ktoré mi nevedia vysvetlit.na koho sa mám obrátit.dakujem
ahoj phenob, kontrola rozuctovania uhrad za teplo a teplu vodu spada pod statnu energeticku inspekciu. no inspekcia prichadza na rad az vtedy, ked vlastnik rozuctovanie neuspesne reklamoval u spravcu.
sykop
11.09.08,18:09
ahoj phenob, kontrola rozuctovania uhrad za teplo a teplu vodu spada pod statnu energeticku inspekciu. no inspekcia prichadza na rad az vtedy, ked vlastnik rozuctovanie neuspesne reklamoval u spravcu.
Myslím si, že reklamácia rozúčtovania spadá do kompetencie SOI a nie energetickej a to aj v tom prípade, ak to predtým nereklamoval u správcu.
agejza
15.09.08,12:15
Vždy treba začať reklamáciu najnižšou prislúchajúcou inštitúciou (až potom nadriadenou).
sunday
29.09.08,11:50
sykop, do posobnosti SOI patri kontrola rozuctovania uhrad za sluzby spojene s byvanim, okrem tepla a teplej vody. tie spadaju pod statnu energeticku inspekciu. a urcite treba zacat u najskor reklamaciou u spravcu!
military
11.01.09,12:37
Je to tak 4 roky teplá voda a 6 rokov studená voda. A som priamo z TN
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem
Elena Navrátilová
11.01.09,12:49
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem

http://www.porada.sk/t94159-p2-revizie.html#post881145 Téma o revíziach.
zbojka
02.02.09,19:27
Nevie z Vás niekto o vodomeroch pri ktorých je magnet neúčinný sú to nejaké cele z PVC.
U nás bol koeficient 1,38 urobili sme kontrolu vodomerov po bytoch čim sme zistili že niektorí vlastníci bytov pri 5-členej domácnosti majú menšiu spotrebu vody ako 2-člena rodina. Je podozrenie z manipulácie s vodomerom len to dokázať...
Máme vodomery značky ZENNER.
Poradili ste si nejako? Máme rovnaký problém, pozri "Odber vody na čierno?"
Julian
03.02.09,09:50
Môžete mi povedať na základe akého nariadenia, alebo zákona je stanovená táto lehota? Ďakujem

Je to na základe Vyhlášky č. 210/2000 Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo.
Julian
03.02.09,10:12
Poradili ste si nejako? Máme rovnaký problém, pozri "Odber vody na čierno?"

Ja by som poradil aj opačný postup. Reklamovať domový vodomer vodárov. Ak je na vodomer napojených "dosť" bytov, tak by to nebolo až tak drahé aj keby bol vodomer dobrý. Keď nebude vyhovovať zaplatia si to vodári.
Skúste si pozrieť overovaciu značku (plombu), kedy bol vodomer overený.

Reklamovať môžte v zmysle § 19, odsek 5 Zákona 142/2000 Z.z.
zbojka
07.02.09,17:30
Ja by som poradil aj opačný postup. Reklamovať domový vodomer vodárov. Ak je na vodomer napojených "dosť" bytov, tak by to nebolo až tak drahé aj keby bol vodomer dobrý. Keď nebude vyhovovať zaplatia si to vodári.
Skúste si pozrieť overovaciu značku (plombu), kedy bol vodomer overený.

Reklamovať môžte v zmysle § 19, odsek 5 Zákona 142/2000 Z.z.
Toto sme uz spravili, spolocny vodomer je vymeneny. Nepomohlo. Indikuje skor ten cierny odber. Napojenych mame len 6 bytov, je to 6 bytovka.
Julian
09.02.09,17:05
Toto sme uz spravili, spolocny vodomer je vymeneny. Nepomohlo. Indikuje skor ten cierny odber. Napojenych mame len 6 bytov, je to 6 bytovka.

My sme 2x reklamovali vodomer a 2x bol vadný vodomer, preto som začal odtiaľ.

Na vašom mieste by som ešte preveril, či nie je únik vody. Na chvíľu odstaviť vodu vo všetkých bytoch (pri 6-tich bytoch sa to dá).
Ak je to v poriadku, tak by som niekoľkokrát (3-4x) v krátkom čase (1-2 dni) urobil odpočet spotreby a pritom by som preveril aj tesnosť vod. batérii, WC splachovača a riadne zaplombované vodomery (na vstupe aj výstupe). Tie čísla by mohli niečo povedať. Ak by bol koeficient vždy rovnaký tak by som vylúčil úmyselný čierný odber. V opačnom prípade by som pripustil manipuláciu. To je ale iba môj teoreticky pohľad.

Podotýkam, že koeficient do 1,2 považujem za prijateľný. Presnosť vodomerov je +- 5% pri minimálnom prietoku a 2% pri ostatných prietokoch, pričom malý prietok (kvapkanie) ani nezaregistrujú.
Šebestová Jana
17.05.09,10:16
dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?
Halli
17.05.09,11:05
dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?


Máte Vašu spotrebu prepočítanu koeficientom, ktorý je v norme /tak do 1,2.../ Ale nie u TUV...A čo ak klameš ty a ani o tom nevieš? Možno ti kvape bateria, alebo pomaličky preteká WC a tvoj vodomer sa ani nehne...zato vodomer hlavný si to "ujsť nenechá" ;) Alebo máte vodomery v bytoch už pred "funusom"všetci :D A ak sa Vám zdá, že niekto klame, šup urobiť kontrolu po bytoch.;)
sito
17.05.09,11:15
dostali sme vyúčtovanie za rok 2008 a skoro každý byt má nedoplatky, máme spotrebu teplej vody na vodomeroch 77m3 a upravili nám spotrebu na vyše 101 m3
niekto klame a kúpe sa každý deň a potom my všetci to máme zaplatiť
minulý rok bol rozdiel 200m3 spotreby a to sa potom všetko rozpočítalo ako strata
ako predísť tomu, aby ľudia nedoplácali na zlodejov?

Investovať viac do nových vodomerov antimagnetických, kontrolovať plomby. Ak ste napojení na spoločnú vymeníčku, zlodej nemusí byť vo vašom dome.

A nesplachujte teplou vodou. Ako je to možné?
Halli
17.05.09,11:19
Investovať viac do nových vodomerov antimagnetických, kontrolovať plomby. Ak ste napojení na spoločnú vymeníčku, zlodej nemusí byť vo vašom dome.

A nesplachujte teplou vodou. Ako je to možné?


:D... fakt divný koeficient na TUV... očakavala by som to na SV nie TUV. Sorry ani mi nedošlo, že to je TUV :D:D

Nemožem ti pridať bod, musím niekomu inému tak aspoň takto...:D
S tým WCkom si ma dostal :D:D
sito
17.05.09,11:52
To nič, kôň má štyri nohy a potkne sa. Ja som tiež uvalil v poplatku za výťah.
Halli
18.05.09,06:19
Takže je dôležité vedieť či ste napojení s niekym iným na vetve a či máte vlastný vodomer. Ak by správca nahlasoval stav v januári a dodavateľ ho podľa toho fakturoval, mal by byť koeficient 1. Ak nie a máte vlastný vodomer tam už rozdiely môžu byť. A samozrejme treba skontrolovať kedy ste menili naposledy vodomery a či má každý plombu.
Polis
18.05.09,06:36
BVS to je zaujmavá spoločnosť. Prišla mi faktúra za vodné stočne za určité obdobie 462.000 sk (15.400 EUR), že toľko sme spotrebovali. Na účte sme mali 9.000 EUR. Išiel so urobiť odpočet do vodomernej šachty odpísal som stav a nahlásil som to na BVS. Čuduj sa svetu, prišiel mi e-mail, že tých 15.400 EUR, aby sme zaplatili a keď bude reklamácia opodstatnená tak nám vrátia preplatok. Teraz mi prišla nová opravená faktúra na 422 EUR a správny stav vody. Takže platí ponaučenie, kontrolovať fakturačné vodomery a byť pri všetkých odpočtoch energií ak je to možne.
nesca
28.05.09,10:54
Ľudia, musím sa posťažovať...včera došlo vyúčtovanie.Koeficient na SV 1,77 !!!!!!!!! Skoro nás trafil šľak.Samozrezme nedoplatok ako hrom.Manžel je vytočený do nepríčetnosti,dnes bude robiť poriadky vo vchode.Zašiel aj na domsprav,či to myslia vážne,vraj áno.Tak neviem,či je pokazený vodomer na päte vchodu alebo sú ľudia také svine.Aj keď dosť dobre nechápem,prečo to robia so studenou vodou,keď teplá je drahšia
Deganova
29.05.09,04:02
Ľudia, musím sa posťažovať...včera došlo vyúčtovanie.Koeficient na SV 1,77 !!!!!!!!! Skoro nás trafil šľak.Samozrezme nedoplatok ako hrom.Manžel je vytočený do nepríčetnosti,dnes bude robiť poriadky vo vchode.Zašiel aj na domsprav,či to myslia vážne,vraj áno.Tak neviem,či je pokazený vodomer na päte vchodu alebo sú ľudia také svine.Aj keď dosť dobre nechápem,prečo to robia so studenou vodou,keď teplá je drahšia
Tento problém bol u nás neriešiteľný, chodili sme robiť námatkové kontroly, odpisy a stále strata, akonáhle sa na zhromaždení odsúhlasila strata na 1 byt (vsiorovno) a nie koeficient, zrazu aj tí čo mali predtým ročnú spotrebu 1 m3 zrazu míňujú viac.
sito
29.05.09,04:33
Ľudia, musím sa posťažovať...včera došlo vyúčtovanie.Koeficient na SV 1,77 !!!!!!!!! Skoro nás trafil šľak.Samozrezme nedoplatok ako hrom.Manžel je vytočený do nepríčetnosti,dnes bude robiť poriadky vo vchode.Zašiel aj na domsprav,či to myslia vážne,vraj áno.Tak neviem,či je pokazený vodomer na päte vchodu alebo sú ľudia také svine.Aj keď dosť dobre nechápem,prečo to robia so studenou vodou,keď teplá je drahšia

Koeficient povie hodne, viac by sme boli v obraze, keby bol rozdiel vyčíslený v m3, prípadne Sk.
nesca
29.05.09,05:54
Koeficient povie hodne, viac by sme boli v obraze, keby bol rozdiel vyčíslený v m3, prípadne Sk.
Nuž v m3 to je za celý vchod cca rozdiel 500m3 ?!?! Nehorázne množstvo vody.Vo vchode máme 16 bytov,t.z., že keby si každý "odtáčal" tak približne 31m3. A keby len piati,tak po 100m3. Niečo tu nebude s kostolným poriadkom.Včera sa nám nepodarilo zvolať schôdzu,domovník bol v práci(ináč on samotný mal spotrebu SV 2dosp+2deti 7m3...bez komentára) Stretla som dvoch susedov,tiež boli napálení pre tie nedoplatky.Odpočty tých faktur.vodomerov vraj robia mesačne a máme takmer rovnakú vstupnú spotrebu ako vedľajší vchod s tým istým počtom bytov.Toto nemdopadne dobre...asi sa rozhádeme susedia.Ináč bývajú tu inteligentní ľudia,samí Ing,judr, ale veľmi ľahostajní,či im je všetko jedno,neviem.Vedela by som Vám porozprávať o teplej vode,mravcoch a pod.
Elena Navrátilová
29.05.09,06:02
Nuž v m3 to je za celý vchod cca rozdiel 500m3 ?!?! Nehorázne množstvo vody.Vo vchode máme 16 bytov,t.z., že keby si každý "odtáčal" tak približne 31m3. A keby len piati,tak po 100m3. Niečo tu nebude s kostolným poriadkom.Včera sa nám nepodarilo zvolať schôdzu,domovník bol v práci(ináč on samotný mal spotrebu SV 2dosp+2deti 7m3...bez komentára) Stretla som dvoch susedov,tiež boli napálení pre tie nedoplatky.Odpočty tých faktur.vodomerov vraj robia mesačne a máme takmer rovnakú vstupnú spotrebu ako vedľajší vchod s tým istým počtom bytov.Toto nemdopadne dobre...asi sa rozhádeme susedia.Ináč bývajú tu inteligentní ľudia,samí Ing,judr, ale veľmi ľahostajní,či im je všetko jedno,neviem.Vedela by som Vám porozprávať o teplej vode,mravcoch a pod.

Nemali ste haváriu?
nesca
29.05.09,06:13
O žiadnej bohužiaľ neviem.Aj nad tým sme rozmýšľali.A ak by niekomu-niekde-niečo pretekalo snáď by sme si to všimli.
Elena Navrátilová
29.05.09,06:34
O žiadnej bohužiaľ neviem.Aj nad tým sme rozmýšľali.A ak by niekomu-niekde-niečo pretekalo snáď by sme si to všimli.

Hlavne by si to mal niekto všimnúť že sa kdesi tvoria fľaky. :rolleyes: Ale správca Vám predsa môže predložiť faktúry a zároveň namerané stavy so stavmi bytových meračov aby ste si overili že ten koeficient je oprávnený. Potom už len skontrolovať každý vodovoný kohútik v celom dome a skotrolovať či vodomer zaznamenáva spotrebu.
nesca
29.05.09,06:48
Veď to aj máme v pláne.Len neviem ako sa k tomu poniektorí postavia.Hlavne tí,čo statočne odtáčali.Je to veľké množstvo vody,nemienim doplácať za niečiu drzosť.Za tých 9rokov čo tam bývame sa také niečo ešte nestalo.Dosť ľudí si vlani prerábalo jadrá,dúfam,že to majú dobre poprepájané,lebo beda.
Mimochodom...ako by to dopadlo,keby boli nejaké elektromery aj pri vstupe do vchodu?Zaujímavé, že elektrárne si dokážu túto stratu pokryť samé,hlavne, že na nich nadávame.
sito
29.05.09,06:51
Nuž v m3 to je za celý vchod cca rozdiel 500m3 ?!?! Nehorázne množstvo vody.Vo vchode máme 16 bytov,t.z., že keby si každý "odtáčal" tak približne 31m3. A keby len piati,tak po 100m3. Niečo tu nebude s kostolným poriadkom.Včera sa nám nepodarilo zvolať schôdzu,domovník bol v práci(ináč on samotný mal spotrebu SV 2dosp+2deti 7m3...bez komentára) Stretla som dvoch susedov,tiež boli napálení pre tie nedoplatky.Odpočty tých faktur.vodomerov vraj robia mesačne a máme takmer rovnakú vstupnú spotrebu ako vedľajší vchod s tým istým počtom bytov.Toto nemdopadne dobre...asi sa rozhádeme susedia.Ináč bývajú tu inteligentní ľudia,samí Ing,judr, ale veľmi ľahostajní,či im je všetko jedno,neviem.Vedela by som Vám porozprávať o teplej vode,mravcoch a pod.

U nás, spotreba fakturačný merač 1 917,11 m3, cena za jeden m3, 57,2544 Sk. Pomerové merače spolu, spotreba 1 079,40 m3, cena za jeden m3, 101,69 Sk.

Rozdiel: Chýba 837,71 m3, za 47 962,58 Sk. Priemer na byt 2 283,93 Sk.

Koeficient 1,7760.

Čo k tomu povedať?
nesca
29.05.09,07:22
Čo k tomu povedať?
Fujjjj...ste lepší.Ako to budete riešiť?
Elena Navrátilová
29.05.09,07:24
U nás, spotreba fakturačný merač 1 917,11 m3, cena za jeden m3, 57,2544 Sk. Pomerové merače spolu, spotreba 1 079,40 m3, cena za jeden m3, 101,69 Sk.

Rozdiel: Chýba 837,71 m3, za 47 962,58 Sk. Priemer na byt 2 283,93 Sk.

Koeficient 1,7760.

Čo k tomu povedať?

No jedine reklamovať a skontrolovať podklady.
sito
29.05.09,07:52
Fujjjj...ste lepší.Ako to budete riešiť?

Neviem, členovia samosprávy sa ma boli pýtať. Dporučil som im aby išli za správcom a požadovali od neho mesačnú fakturáciu vody dodávateľom. S tej sa dá zistiť stav každého mesiaca a zistiť kedy sa zvyšovala spotreba. prípadne, čo bolo príčinou zvyšovania spotreby.

Ak by to bolo v priadku, tak potom kontrola pomerových meračov v bytoch, plomby, možný odber vody pred meračom a iné veci, ktoré môžu ovplyvniť merač.

Reakcia, voda sa opisuje každý mesiac? Áno, fakturačné merače, s čoho by žil dodávateľ vody. Pomerové raz za rok, prípadne pri zmene ceny za jeden m3.

Možno niečo zistia, ak pochopia o čo ide.
dajada
29.05.09,14:24
som tu prvý krát a v tom množstve príspevkov a tém som sa zatiaľ nestihla zorientovať. Možno môj príspevok nie je na správnom mieste, ale určite mi poradíte. Vlastníci bytov si u nás odsúhlasili zaplombovanie dvierok k šachte, v ktorej sú vodomery a plynomery. Môže byť prístup k týmto meračom zaplombovaný? Ak nie, vie niekto zákony, podľa ktorých nie - hlavne ten plynomer a hlavný uzáver plynu v byte. Ak si ich nedám zaplombovať, tak mi hrozia sankciami, ktoré si schválili. Vodomery aj plynomer sú plombované.
dajada
30.05.09,10:21
aj u nás sa vraj našli v dome takí, čo odoberali vodu na čierno. Vlastníci na návrh zástupcu schválili zaplombovanie aj dvierok vedúcich k meračom v šachte. Len za tými dvierkami nie sú len vodomery, ale aj plynomer a hlavný uzáver plynu. Neviete mi niekto poradiť, či tým neporušujeme nejaký zákon vo vzťahu k bezpečnosti pri úniku plynu?
sito
30.05.09,11:43
Hlúposť nepozná hranice. Rozťahuje sa aj vo vašom byte.
dajada
30.05.09,12:46
Hlúposť nepozná hranice. Rozťahuje sa aj vo vašom byte.
Zatiaľ mám v byte dosť miesta. Ale čakala som odpoveď od niekoho, kto s tým má skúsenosť a vedel by poradiť. Za osočovanie ďakujem.
sito
30.05.09,16:02
Asi si nerozumieme, ta hlúposť je to zaplombovanie dvierok. Elektrikári si zaplombujú elektromer, vodári vodomer, plynári plynomer, exekútor byt. Oni sú exekútori, keď chcú vo vašom byte plombovať niečo čo im nepatrí?
VieraHu
31.05.09,09:21
O žiadnej bohužiaľ neviem.Aj nad tým sme rozmýšľali.A ak by niekomu-niekde-niečo pretekalo snáď by sme si to všimli.
Mali sme podobný problém. Za 3 mesiace sme mali rozdiel medzi fakturačným a bytovými vodomermi 200 m3. Chyba bola v prívodnom potrubí do práčovne 70 cm v zemi, tak sme žiadne zamokrenie nezbadali. Ja každé 3 mesiace odpisujem vodomery SV aj TÚV a porovnám s fakturačnými. Koeficienty za minulý rok boli na SV 1,071 a na TÚV 1,056. Fakturačný vodomer SV nám menili 3 krát, kým ako tak ukazoval prijateľné hodnoty.
dajada
31.05.09,15:09
For sito :)- sorry, ja som to zle pochopila, lebo našťastie zýstupca vlastníkov sa v mojom byte nerozťahuje. Žiaľ je dobrý manipulátor a akosi s ním nevieme pohnúť. Práve že ja som proti plombovaniu dvierok a dostala som od správcu zatiaľ len písomné upozornenie s vyhrážkou sankcií podľa zákona 630/2005, ale ten pojednáva len o sankciách za porušenie plomb na meračoch. Dokonca aj riaditeľ SBD ako správca mi ústne povedal, že nevie, ako by tú sankciu vymáhali.
sito
31.05.09,16:25
No rôzni ľudia robia v domoch zástupcov vlastníkov a majú aj podporu vlastníkov. Správne si to prečítala len vodomery musia byť zaplombované. Ale magor dokáže všeličo vymyslieť. Ak mu to neumožníš, alebo plombu odstrániš z dvierok nič sa Ti nemôže stať. Merače sa odpisujú každého pol roka, kto bude platiť plombovanie?
svojar
31.05.09,17:28
No rôzni ľudia robia v domoch zástupcov vlastníkov a majú aj podporu vlastníkov. Správne si to prečítala len vodomery musia byť zaplombované. Ale magor dokáže všeličo vymyslieť. Ak mu to neumožníš, alebo plombu odstrániš z dvierok nič sa Ti nemôže stať. Merače sa odpisujú každého pol roka, kto bude platiť plombovanie?
Ktoré merače sa odpisujú každého pol roka?
sito
31.05.09,18:21
Teda, u nás pomerové na teplú a studenú v bytoch, pripúšťam, že v iných domoch to nemusí byť zvykom. Je to ako medzi kontrola, funkčnosti. Pri rozúčtovaní to nemá žiadny vplyv, jedine ak by sa od 1.7. menila cena vody.
marjankaj
31.05.09,18:51
For sito :)- sorry, ja som to zle pochopila, lebo našťastie zýstupca vlastníkov sa v mojom byte nerozťahuje. Žiaľ je dobrý manipulátor a akosi s ním nevieme pohnúť. Práve že ja som proti plombovaniu dvierok a dostala som od správcu zatiaľ len písomné upozornenie s vyhrážkou sankcií podľa zákona 630/2005, ale ten pojednáva len o sankciách za porušenie plomb na meračoch. Dokonca aj riaditeľ SBD ako správca mi ústne povedal, že nevie, ako by tú sankciu vymáhali.

Hovoríš, že za dvierkami je uzáver plynu, plynomer. Predpokladám, že je tam i uzáver vody. K týmto veciam musíš mať prístup, ako budeš robiť výmenu alebo opravu batérie, odpočet, alebo zastavenie plynu. Nechceli by ti zaplombovať náhodou aj vchodové dvere, aby si niečo "nevyviedla"?
Orim
31.05.09,20:43
aj u nás sa vraj našli v dome takí, čo odoberali vodu na čierno. Vlastníci na návrh zástupcu schválili zaplombovanie aj dvierok vedúcich k meračom v šachte. Len za tými dvierkami nie sú len vodomery, ale aj plynomer a hlavný uzáver plynu. Neviete mi niekto poradiť, či tým neporušujeme nejaký zákon vo vzťahu k bezpečnosti pri úniku plynu?

To je pekná blbosť. Som zvedavý ako by ma k tomu donútili.

Ak to bolo odhlasované na schôdzi vlastníkov bola šanca sa odvolať sa súde, ale už je asi prešvihnutá.
svojar
01.06.09,09:00
Teda, u nás pomerové na teplú a studenú v bytoch, pripúšťam, že v iných domoch to nemusí byť zvykom. Je to ako medzi kontrola, funkčnosti. Pri rozúčtovaní to nemá žiadny vplyv, jedine ak by sa od 1.7. menila cena vody.
My totiž túto kontrolu funkčnosti robíme tak 4x ročne. Dvierka sa otvárajú aj pri odpisovaní stavu plynu - min. 2 x ročne, ako aj pri revízii plynu a pri všetkom čo je napísané vyššie. Ale to je jedno. V každom prípade plombovanie dvierok by bol nezmysel.
dajada
01.06.09,14:20
Našťastie som termín odvolania neprešvihla, lebo náš zástupca je "tak šikovný", že nezverejnil do 5 dní uznesenie a ja som sa o ňom dozvedela len minulý piatok(mesiac po schôdzi). Ale neviem sa odhodlať na súdne konanie, máte s tým niekto skúsenosť - spísanie žaloby a poplatky (vraj súd určuje, kto bude platiť poplatky). Radšej by som chcela, aby sme znovu zvolali schôdzu a možno presvedčím argumentami ostatných. Keď manipuluje s vlastníkmi zástupca, chcem skúsiť silou argumentov. Vlastníci totiž odsúhlasili za nezaplombované dvierka, alebo nenahlásenú strhnutú plombu sankcie ako sú v zák. 630/2005 - §9, no najlepšie je, že keď som bola na SBD (náš správca bytov), nevedel mi riaditeľ vysvetliť, ako by to realizovali. Vraj kým na odpisových hárkoch nie je uvedené, že som ich odmietla pustiť a merače sú zaplombované, tak žiadne sankcie mi nemôžu dať. Uvidím ako to bude pokračovať.
svojar
01.06.09,15:50
Treba presvedčiť 1/4 vlastníkov a zvolať novú schôdzu a tam to logicky vyriešiť. Skús požiadať aj o vyjadrenie SPP.
sito
01.06.09,16:05
Istá možnosť by tu bola. Neviem koľko je bytov, koľko bytov je za zaplombovanie a prečo?

Zákon 182/1993, §8b, odsek 2, písmeno g.

(2) Pri správe domu je správca povinný

g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

Treba presvedčiť štvrtinu vlastníkov o tom aby správca zvolal schôdzu na ktorej sa znovu prejedná zaplombovanie niečoho čo nie je spoločná vec, ale zakrýva spoločné častí ku ktorým má prístup vlastník bytu a aj musí sú tam aj uzatváracie ventily vody, plynu, ktoré musia byť prístupné v prípade havárie ich môže vlastník bytu uzavrieť. Alebo by mal hľadať zástupcu vlastníkov bytov, aby mu odplomboval dvierka a vlastník mohol zabrániť následkom prípadnej havárie.

§11, odsek1,2.

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

Vlastník, ale aj skupina vlastníkov je povinná rešpektovať zákon.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

Nevidím tu napísané zaplombovanie dvierok. Alebo centrálne zaplombovanie spoločných časti v byte.

Za pokus to stojí, lepšie ako súd.
Ľubomír
01.06.09,16:14
Tiež sme spoločenstvo. Pri odpise vody chodia vždy dvaja, jeden odpisuje spotreby a druhý púšťa vodu v kúpelni, či sa vodomery točia. Máme koeficienty tak 1,1 max, 1,2.
To by ste sa čudovali, akí dokážu byť ľudia, používajú magnety, prepichnú vrchný kryt, len aby zdaržali ručičku, ktorá je z umelej hmoty, nech sa netočí. A pozrieť, lepšie povedané požiadajte správcu o revízie vodovodného potrubia, sú šikovní tí, ktorý prerábajú jadra a montujú práčky. Potrubie a spoločné rozvody nie sú majetkom vlastníka, slúžia všetkým.Vedia, kde ta zapojiť, aby neráralo spotrebu. Hej, šíkovní sú...............
marjankaj
01.06.09,21:32
Našťastie som termín odvolania neprešvihla, lebo náš zástupca je "tak šikovný", že nezverejnil do 5 dní uznesenie a ja som sa o ňom dozvedela len minulý piatok(mesiac po schôdzi). Ale neviem sa odhodlať na súdne konanie, máte s tým niekto skúsenosť - spísanie žaloby a poplatky (vraj súd určuje, kto bude platiť poplatky). Radšej by som chcela, aby sme znovu zvolali schôdzu a možno presvedčím argumentami ostatných. Keď manipuluje s vlastníkmi zástupca, chcem skúsiť silou argumentov. Vlastníci totiž odsúhlasili za nezaplombované dvierka, alebo nenahlásenú strhnutú plombu sankcie ako sú v zák. 630/2005 - §9, no najlepšie je, že keď som bola na SBD (náš správca bytov), nevedel mi riaditeľ vysvetliť, ako by to realizovali. Vraj kým na odpisových hárkoch nie je uvedené, že som ich odmietla pustiť a merače sú zaplombované, tak žiadne sankcie mi nemôžu dať. Uvidím ako to bude pokračovať.

630/2005 Z. z. - Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla (http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=30625&Version=-1)

To sa asi nevzťahuje na spotrebu vody a vodomery?
Dobre že tam nedali nejaký § z trestného zákona.
charmelka
02.06.09,13:32
Dobry den prajem poradaci,

kedze mi tiez vcera prislo vyuctovanie za rok 2008 - a zistila som, ze koeficient prepoctu na spotrebu studenej aj teplej vody su vyrazne vyssie ako za vsetky predchadzajuce roky!!! Dokonca na studenu vodu je koeficient 1,789 !!!! Cela bytovka ma 3 vchody - a je funguje od roku 2004 - vsetky byty maju zaplombovane vodomery na chodbe, kde ma spravca pristup na vlastny odpocet - tento suhlasi s tym mojim, co je aj na vyuctovani.

Moja otazka znie, ci su tieto KOEFICIENTY NEJAKO LIMITOVANE A AKE SU TAM PERCENTA - EVEN. KTORA PRAVNA NORMA TO V SR UPRAVUJE ! Alebo link, ktory tuto problematiku priamo riesi.

Zajtra by som to chcela ist konzultovat k spravcovi, tak uz teraz vopred dakujem za promptnu odpoved !:)))

Zelam prijemne popoludnie :)

Charmelka
Julian
02.06.09,18:43
Dobry den prajem poradaci,

Moja otazka znie, ci su tieto KOEFICIENTY NEJAKO LIMITOVANE A AKE SU TAM PERCENTA - EVEN. KTORA PRAVNA NORMA TO V SR UPRAVUJE ! Alebo link, ktory tuto problematiku priamo riesi.

Zajtra by som to chcela ist konzultovat k spravcovi, tak uz teraz vopred dakujem za promptnu odpoved !:)))

Zelam prijemne popoludnie :)

Charmelka

Koeficienty nie sú limitované a
žiadná právna norma to nerieši, ale ten koeficient je skutočne príliš vysoký.
Orim
02.06.09,21:24
Každý vodomer má svoju nepresnosť, ktorá je rôzna u rôznych vodomerov a mení sa s dĺžkou používania vodomeru, tvrdosťou vody a pod. Preto je stanovené, že po určitej dobe musí byť starý vodomer vymenený za nový ociachovaný. (SV 6 rokov TV 4 roky). My sme svojho času pri výmene vodomerov zistili, že ten rozdiel sa blíži k hodnote 1,25. Po namontovaní nových vodomerov sme toto meranie 2x opakovali ale pomer sa nemenil. Preto sme požiadali o prekontrolovanie fakturačného vodomeru štátnou skúšobňou a na naše prekvapenie nám vodári museli vrátiť za predchádzajúce obdobie 16 000.- Sk, škoda že sme to neurobili skôr.
svojar
03.06.09,09:35
Alebo môže byť veľký únik vody. Pred časom u nás v meste mali koef. až 3 a dačo. Fakturačný vodomer bol značne vzdialený od domov a na prívode bola závada. Po odstránení /výmene vedenia/ sú spokojní. Vlani mali dokonca pod 1.
Lotarka
03.06.09,10:01
Alebo môže byť veľký únik vody. Pred časom u nás v meste mali koef. až 3 a dačo. Fakturačný vodomer bol značne vzdialený od domov a na prívode bola závada. Po odstránení /výmene vedenia/ sú spokojní. Vlani mali dokonca pod 1.

Čo môže byť príčinou koeficientu pod 1???
Aj u nás sa jeden rok takýto vyskytol, no veľmi som to vtedy neriešila, ale zaujímalo by ma to.
Elena Navrátilová
03.06.09,10:26
Čo môže byť príčinou koeficientu pod 1???
Aj u nás sa jeden rok takýto vyskytol, no veľmi som to vtedy neriešila, ale zaujímalo by ma to.

Záleží aj od rozpätia otáčok. Na každom vodomere máš vedenú presnosť a rozpätie presnosti.
Lotarka
03.06.09,10:32
Možno som mimo, ale je to vtedy, ak na hlavnom fakturačnom merači je nižžší stav ako súčet stavov v bytoch?
Elena Navrátilová
03.06.09,10:41
Možno som mimo, ale je to vtedy, ak na hlavnom fakturačnom merači je nižžší stav ako súčet stavov v bytoch?

Si úplne správne. Áno, je to tak.
dajada
03.06.09,12:48
Ďakujem za rady a podporu na predchádzajúcich stránkach. Poradilo sa presvedčiť 1/4 vlastníkov a SBD (správca) nám zvolá schôdzu. Dokonca začína sám predseda zvažovať, že uznesenie o sankciách zo zák. 630/05 sú protiprávne a prisľúbil mi osobnú účasť na schôdzi, aby právny stave veci pomohol vysvetliť. Škoda len, že sa to tejto hry nechal našim dôverníkom zatiahnúť. Zo všetkých 60 bytov nemáme zaplombované len dvaja a pre zaujímavosť ostatným, suseda už vo vyúčtovaní našla 3-násobok priem.spotreby(zak.630 §9 ost.7), čo sa mi zdá odvážne. Lebo vraj dôverník napísal vyhlásenie, že mala magnet, (čo je lož, veď kto je taký blázon že pustí odpisovať predtým ako magnet odstráni). No najlepšie na tom je fakt, že vchodový dôverník jej podpísal prehlásenie, že vždy bolo u nich všetko OK a vodu riadne odpisoval bez mimoriadnosti. Dám vedieť aj pre ostatných ako to pokračuje. A inak, prepočítací koeficient v našom baráku je stále okolo 1,08 - 1,20, čo potvrdili na SBD, na vodárňach, aj dodávateľ vodomerov že je to prípustný koeficient. Vyššie spomínaný 1,7 sa mi zdá už niečo podozrivé.
Orim
03.06.09,19:31
Čo môže byť príčinou koeficientu pod 1???
Aj u nás sa jeden rok takýto vyskytol, no veľmi som to vtedy neriešila, ale zaujímalo by ma to.

Môže to byť tým, že ste špatne niečo odpísali, tým, že sa píšu celé m3 ale čísla za desatinou čiarou sa nebrali pred ním do úvahy (nebol natočený celý m3), ale to sčítanie za celý dom dalo potom vyšší súčet ako na fakturačnom merači. Alebo bol fakturačný merač nepresný (vadný).
Julian
04.06.09,18:41
Možno som mimo, ale je to vtedy, ak na hlavnom fakturačnom merači je nižžší stav ako súčet stavov v bytoch?

Matematicky je to tak ako si napísala. Teoreticky taký stav nastane ak hlavný vodomer ma kladnú odchýlku v rámci normy a bytove vodomery celkove zápornú odchýlku. Ale nie je to až taká rarita ak je koef. pod 1.

Z praxe ale mám takú skúsenosť, že keď sa vymenil hlavný vodomer tak koeficient nám zakaždým klesol.
Minulý rok do novembra sme mali priemernú spotrebu na mesiac 348 m3 SV.
Po výmene hlavného vodomera je priemerná spotreba na mesiac 323 m3 SV hoci sú v tom "silné" mesiace december 2008 a január 2009. V prvom prípade iba január 2008.
adriana12
05.06.09,12:04
Prosím poradte mi:Mám dosť velkú spotrebu vody na to že bývam v garsonke mám spotrebu ako 4-členná rodina u nás v dome.Kde môžem dať skontrolovať správnu funkčnosť vodomerov a koľko to bude stáť?
sito
05.06.09,12:53
A čo tak začať od seba. Prekontrolovali ste, či Vám nepreteká WC, ak sa jedná o studenú vodu? Zaujímali ste sa o svoju spotrebu vody priebežne každý mesiac, alebo ste prišli na to až pri ročnom vyúčtovaní. Chyba môže byť vo vašom prístupe spotreby vody.

Vodomer nemôže zaznamenať vyššiu spotrebu, ak sa pokazí, môže len menšiu.

Každý vodomer má aj decilitrovú ručičku, najprv si overte merač spôsobom , že do litrovej nádoby, povedzme nádoby s mierkou, ktorá sa používa v kuchyni napustí voda, pokus môžete spraviť niekoľko krát, prípadne do väčšej nádoby. Ak táto kontrola vykáže nedostatky vo váš neprospech, treba požiadať o výmenu, alebo preverenie vodomeru. Antimagnetický vodomer stojí okolo 600 Sk. Jeho preciachovanie by nemalo byť drahšie ako nový vodomer, ak áno, tak potom radšej nový. No overenie môže byť aj nad cenu nového merača. Overenie mimo termín výmeny, nie je preciachovanie.

Spravte a potom sa rozhodnite.
smexo
07.06.09,05:36
Dobrý deň,
po niekoľkých rokoch mám znovu problém pri ročnom vyúčtovaní spotreby studenej vody (SV). V roku 2008 nám správca menil pomerové (bytové) merace SV v mes. február. V konecnom rozuctovani sme vsak mali (viacerí majitelia) len spotrebu meranú novým meracom SV tj. od febr-dec.2008. Takto vyuctovana spotreba SV sa v konecnom dosledku odrazila na koeficiente prepoctu spotreby SV správcom pri konecnom vyuctovani. Preto som túto chybu správcu reklamoval, kde spravca uznal svoju chybu a vyuctovanie napravil podla skutocnej spotreby, samozrejme i znizil koeficient, no zaujimave je ze LEN MNE. Koeficient prepoctu spotreby predsa musi byt pre vsetkych vlastnikov ktori odoberaju SV za fakturacnym meracom rovnaky. V odpovedi na relamaciu spravca sam uznava, ze urobil chybu a ze nove vyuctovania zasiela i ostatnym vlastnikom - no nestalo sa tak. Preto Vás žiadam o radu v akej vyhlaske je tato problematika upravena a ktory organ dozoru statu moze spravcu prinutit zjednat napravu ak som v prave.
Dakujem Martin
sito
07.06.09,06:45
Logicky: Keď správca nebral pri rozdelení stav, vodomerov ktoré sa vymenili, tak koeficient rozdielu medzi fatkuračným meračom a pomerovými meračmi v bytoch musí byť vyšší. Chýbala voda, alebo ju niekto ukradol?

Ak pristúpili k vašej reklamácii, že je oprávnená a započítali do spotreby pomerových meračov vodu, ktorú ste minuli na vodomery, ktorý bol vymenený so spotrebou ktorú ste spotrebovali na novom vodomery spolu, musel by byť koeficient pre všetkých rovnaký, ale nižší. Ale nebola započítaná spotreba ostatných bytov za vymenené vodomer, sám ste si položil maslo na hlavu. Požiadal ste správcu, že chcete zaplatiť viac z nákladov domu. Nieje možný v dome rozdielny koeficient prepočtu spotreby vody.

Prístup správcu bol neprofesionálny. Mal do spotreby domu na fakturačnom k jeho pomeru pomerovým vodomerom započítať všetky spotreby na vymenených vodomeroch pred výmenou.

Písomná reklamácia. Ak do 30 dní nedostaneš odpoveď. Ostáva Tí Patrik, alebo súd.

Ale účinnejší je jednotný postup vlastníkov bytov voči správcovi. Jeho kontrola, Vždy a všade.
dajada
07.06.09,15:36
Nájdu sa tu isto väčší odborníci, ale nedal by sa voči správcovi uplatniť Zák. 182/03-§8a? (Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov správu o svojej činnosti, najmä o finančnom hospodárení domu.... Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby, opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty nebytové priestory v dome)
dajada
07.06.09,15:39
Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem
smexo
07.06.09,16:45
Logicky: Keď správca nebral pri rozdelení stav, vodomerov ktoré sa vymenili, tak koeficient rozdielu medzi fatkuračným meračom a pomerovými meračmi v bytoch musí byť vyšší. Chýbala voda, alebo ju niekto ukradol?

Ak pristúpili k vašej reklamácii, že je oprávnená a započítali do spotreby pomerových meračov vodu, ktorú ste minuli na vodomery, ktorý bol vymenený so spotrebou ktorú ste spotrebovali na novom vodomery spolu, musel by byť koeficient pre všetkých rovnaký, ale nižší. Ale nebola započítaná spotreba ostatných bytov za vymenené vodomer, sám ste si položil maslo na hlavu. Požiadal ste správcu, že chcete zaplatiť viac z nákladov domu. Nieje možný v dome rozdielny koeficient prepočtu spotreby vody.

Prístup správcu bol neprofesionálny. Mal do spotreby domu na fakturačnom k jeho pomeru pomerovým vodomerom započítať všetky spotreby na vymenených vodomeroch pred výmenou.

Písomná reklamácia. Ak do 30 dní nedostaneš odpoveď. Ostáva Tí Patrik, alebo súd.

Ale účinnejší je jednotný postup vlastníkov bytov voči správcovi. Jeho kontrola, Vždy a všade.
Dakujem za rychlu odpoved, s tym maslom to je pravda, asak ja som uz proste taky "spravodlivy". Samozrejme koeficient SV klesol, no problem je ze spravca sam uznal,ze sa pomylil a ze rozučtovanie prerobi vsetkym, no prerobil ho len mne. To znamena, ze ja mam zaratanu skut spotrebu SV x koef. 1,0333 a ostatni vlastnici cca 39 bytov maju spotrebu SV za necelych 11mes x kof.1,0664. Tento stav vsak podla mojich info je pravne nepripustny, no neviem na zaklade akeho nariadenia alebo zakona. Kto viete prosim poradte.

Martin
sito
07.06.09,17:03
V zákone je uvedená zmluva o výkone správy. V nej by mal byť konkrétne dohodnutý spôsob rozdelenia. Nedáva to zmysel pri prerozdeleni rozdielu vody fakturačného vodomeru a pomerových vodomeroch v bytoch sú dva rozdielne koeficienty. Jeden pre jedného vlastníka bytu a druhý pre ostatných vlastníkov. Musia mať zaujímavý program na rozdelovanie nákladov za vodu.
svojar
07.06.09,19:22
Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem
Určite sa nesmie zverejňovať osobná spotreba čohokoľvek. Či vody, chlebíka, rožkov ap. A za neplatičov určite neplatíte, však máte ročné zúčtovanie toho čo ste vložili a čo ste spotrebovali. S neplatičmi nech si to vybavuje správca alebo SVB. Keď to správca nevie ,založte si SVB, keď ho máte a neplní funkciu - vymeňte funkcionárov,
Julian
07.06.09,19:42
Dakujem za rychlu odpoved, s tym maslom to je pravda, asak ja som uz proste taky "spravodlivy". Samozrejme koeficient SV klesol, no problem je ze spravca sam uznal,ze sa pomylil a ze rozučtovanie prerobi vsetkym, no prerobil ho len mne. To znamena, ze ja mam zaratanu skut spotrebu SV x koef. 1,0333 a ostatni vlastnici cca 39 bytov maju spotrebu SV za necelych 11mes x kof.1,0664. Tento stav vsak podla mojich info je pravne nepripustny, no neviem na zaklade akeho nariadenia alebo zakona. Kto viete prosim poradte.

Martin

Správca urobil niekde chybu, alebo si zjednodušil robotu (on to vie) a tak to chcel nejako zahladiť. Urobil to ako urobil a keďže si na to prišiel, tak sa rozhodol vyhovieť Ti (počíta s tým, že bude pokoj). Ak s tým nie si spokojný tak ich môžeš "preháňať" pretože to nesedí matematicky a tým že to upravil iba Tebe urobil ďalšiu chybu. (Otázne je ako to sedí ostatným).
Ale ak Tebe sedí spotreba podľa skutočnosti, tak si radšej ušetrí čas aj nervy, pretože tie koeficienty sú veľmi prijateľné.
Julian
07.06.09,19:51
Určite sa nesmie zverejňovať osobná spotreba čohokoľvek. Či vody, chlebíka, rožkov ap. A za neplatičov určite neplatíte, však máte ročné zúčtovanie toho čo ste vložili a čo ste spotrebovali. S neplatičmi nech si to vybavuje správca alebo SVB. Keď to správca nevie ,založte si SVB, keď ho máte a neplní funkciu - vymeňte funkcionárov,

Ešte by som doplnil, že tí čo môžu okolo toho konať tak prehľad o tom majú a pre ostatných takéto zverejňovanie by mohlo byť potencionálnym zdrojom zhoršenia medziľudských vzťahov. Inak povedané veci by to asi neprospelo.
sito
08.06.09,08:03
Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem

Sú to osobné údaje, takže nie. Ale zároveň je to aj podiel bytov na hospodárení domu.

Možno by pomohlo:

Dom xxxxxx spotreba, fakturačný vodomer.

1. xxx spotreba

42. xxx spotreba
podľa počtu bytov v dome.
Súčet pomerových vodomerov xxxxxx spotreba.
Koeficient prepočtu rozdielu medzi fakturačným a pomerovými vodomermi xxx.

Spotreby jednotlivých bytov bez mena, čísla bytu zoradených od najmenšej po najvyššiu súčet sa rovná spotreba domu na pomerových vodomerov, pod nim vypočítaný koeficient prepočtu rozdielu medzi fakturačným vodomerom a súčtom pomerových vodomerov v bytoch. Všeobecná kontrola v dome.

Prípadne druha možnosť spotrebu bytu nahradiť percentuálnym podielom bytu na spotrebe.

Vlastníci by nevedeli kto sa ako ktorý vlastník osoba podieľal na spotrebe, ale mohol by si porovnať svoju spotrebu, tu si nájde a porovná s ostatnými bytmi ako hospodáril, odoberal napríklad vodu.

Išlo by o hospodárenie domu.

Samo sa to nespraví, jedine, že by býval v dome Samo.
svojar
08.06.09,18:14
Takto áno, v poradí bez mena, čísla bytu. Každý sa nájde a zaradí sa. My sme to urobili s teplom a máme to nástenke, nie na chodbe, ale v kancelárii SVB.
Zachar.b
08.06.09,19:31
Na TUV sa merac musi menit po 4 rokoch a na SV po 6 rokoch.
Ak chces konkretne zakony rad poslem.
Halli
08.06.09,19:59
som tu prvý krát a v tom množstve príspevkov a tém som sa zatiaľ nestihla zorientovať. Možno môj príspevok nie je na správnom mieste, ale určite mi poradíte. Vlastníci bytov si u nás odsúhlasili zaplombovanie dvierok k šachte, v ktorej sú vodomery a plynomery. Môže byť prístup k týmto meračom zaplombovaný? Ak nie, vie niekto zákony, podľa ktorých nie - hlavne ten plynomer a hlavný uzáver plynu v byte. Ak si ich nedám zaplombovať, tak mi hrozia sankciami, ktoré si schválili. Vodomery aj plynomer sú plombované.


Tak toto je riadna haluz. Zaplombovať dvierka do šachty. :eek:Však ty tam máš svoj prívod do bytu , všetko od hlavnej odbočky je majetkom vlastníka /mimo hlavných rozvodov/ a ten sa musí o to starať, kontrolovať... Ak pôjdeš na týždeň z bytu tak ako zastavíš ventily na vode a plyne? To bol koho nápad ? V žiadnom prípade !!!
dajada
09.06.09,06:46
Ďakujem za názor, ja to tiež považujem za max. nezmysel, no ďalších 40 vlastníkov zo 70 je iného názoru a v pohode si dali všetci plombu. Že dokonca nemajú šancu celý rok kontrolovať merače, to nikoho netrápi.
Lotarka
09.06.09,08:57
Takto áno, v poradí bez mena, čísla bytu. Každý sa nájde a zaradí sa. My sme to urobili s teplom a máme to nástenke, nie na chodbe, ale v kancelárii SVB.

mimotemyAko presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?
sito
09.06.09,09:33
mimotemyAko presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?


Najlepšie náklady v Sk., €, tie zaujímajú ľudí najviac, a ešte náklady na jeden m2 v byte, ten ukazuje hospodárnosť pri rozdielnej veľkosti bytov.

Koľko skutočne minú, alebo aspoň skutočne minú tepla to ich nezaujíma. Peniaze, peniaze, peniaze ....................
svojar
09.06.09,09:57
mimotemyAko presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?
Máme tam počet jednotiek nameraných, aby sa každý spoznal. Potom počet jednotiek korigovaných, % podiel na spotrebe v dome a nakoniec to čo uvádza aj sito, teda náklady v SK - teda ešte za minulý rok.
Orim
09.06.09,10:56
U nás sa to zatial nerobí aby niekto chcel vedieť koľko spotreboval jeho sused. To sa ho môže spýtať ak to chce vedieť, ja to neriešim aby som vravel niekomu o ostatných.
Máme však určenú priemernú spotrebu na osobu, m2 a pod. Ak si to niekto chce vypočítať môže to zistiť z údajov na výpočtovom liste. Každý si potom môže sám odpočítať ako na tom je, či je pod priemerom alebo nad. V každom vchode je iná priemerná hodnota.
svojar
09.06.09,19:05
Nerobíme to preto, aby sa vedelo koľko spotreboval sused, ale ako na tom je ten jeho konkrétny byt v rámci domu - či je eskimák, asi priemer, alebo podľa sita m a s a j.
sito
09.06.09,21:11
U nás sa to zatial nerobí aby niekto chcel vedieť koľko spotreboval jeho sused. To sa ho môže spýtať ak to chce vedieť, ja to neriešim aby som vravel niekomu o ostatných.
Máme však určenú priemernú spotrebu na osobu, m2 a pod. Ak si to niekto chce vypočítať môže to zistiť z údajov na výpočtovom liste. Každý si potom môže sám odpočítať ako na tom je, či je pod priemerom alebo nad. V každom vchode je iná priemerná hodnota.

Neviem ako si môžete určiť priemer, ten predsa vzíde, vypočíta sa zo správania všetkých vlastníkov v dome. Naplánovať, to áno o tom sme sa už bavili, počet jednotiek na každý prístroj, radiátor v dome.

Ale ten plán treba kontrolovať. Potom to môže priniesť domu osoh za predpokladu, že náklady sa objektívne rozdelia podľa výsledku pomerového merania tepla v dome. Čo je to objektívne rozdelenie?
najag
10.06.09,18:10
Objektivne rozdelenie je predovsetkym neobjektivne.Plan a vysledok su vacsinou v diametralnej zhode, alebo nezhode. O to viac, o co je viac planovac mimo realitu.
sito
11.06.09,03:45
Pravda. Ale v konečnom dôsledku objektívnosť výsledku posúdia Tí , čo plánovali, alebo Tí, na ktorých to malo dopad. V prípade obytného domu sú to vlastníci bytov v konkrétnom dome. Nespokojní 30 %, fifti - fifti 50 %, spokojní 70 %, len príklad.
najag
13.06.09,08:40
Ja poznam tri skupiny vlastnikov bytov v bytovom dome. Spokojni, lebo platia relativne malo, pretoze by mohli platit aj viac, nespokojni, ktori platia absolutne vela, hlavne z ich pohladu, aj ked je to casto v skutocnosti aj malo a flegmatici, ktorym je jedno, ci platia vela, alebo malo.
No jedno je iste. Ze iba malo ludi v bytovom dome vie, za co skutocne zaplatili a ci to bolo vobec spravne a opravnene v zmysle platnych predpisov.
sito
13.06.09,09:44
A koho to je chyba, že ľudia nevedia? Tvoja, moja?
najag
13.06.09,13:17
Vigilantibus leges sunt scriptae.
dajada
14.06.09,13:51
Vigilantibus leges sunt scriptae.
Je to latinčina? Skús poslovenčiť, díky.
najag
14.06.09,14:08
Dajada, asi tak, ze zakony su napisane pre bdelych, takze je potrebne byt bdely, aby sme moholi ochranit si svoje prava. Strucne povedane, kazdy ma vediet svoje prava a povinnosti.
kilab
22.06.09,08:39
poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.
sito
22.06.09,09:23
Zaujímavé, studená voda, 1 : 1?
dajada
28.06.09,15:43
poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.
Je to Vyhláška Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR 210/2000 zo 16. júna 2000 - Príloha č.1 : Merače pretečeného množstva na studenú vodu - čas platnosti overenia 6 rokov, na teplú vodu 4 roky. Sú tam aj iné meradlá
Llívia
14.06.10,08:58
poprosím o info, v ktorých právnych predpisoch je zakotvená povinnosť na pravidelnú výmenu/kalibráciu prietokových meračov na SV a TUV v bytoch. Musíme vymeniť aj prietokový merač na studenú vodu, ako sme mali koeficient 1 ? Fakturačný merač máme predsa na päte domu.

Trochu mimotemy: Doteraz sme mali vlastnú vodu, kde sa platila len elektrika rozpočítaná podľa počtu osôb. Chceme sa napojiť na obecnú vodu. Mysleli sme si, že záloha na vodu sa platí tak ako elektrika - každý byt má svoj merač a platí podľa neho = každý byt dostane vlastnú faktúru + na rozdiel medzi stavom na prípojke a spotrebou na jednotlivých bytových meračoch príde zvlášť faktúra. Ale mysleli sme si zle, že? Ten hore spomínaný "fakturačný merač" je merač na prípojke, podľa ktorého bude fakturovaná spotreba vody za celý dom a následne si to sami rozpočítame na jednotlivé byty podľa meračov = faktúra bude len jedna na SVB, správne?
Ak bude len jedna faktúra a mesačne sa budú platiť zálohové platby na vodu v zmysle mesačného predpisu pre jednotlivé byty a máme tu jedného neplatiča, môžeme ho odstaviť od vody, keďže za ňu neplatí?
svojar
14.06.10,09:52
Áno fa pre dom bude len jedna. A vy si rozpočívanie budete robiť podľa
a/ počtu osôb
b/ namontujete si pomerové merače SV
S tým odstavením to bude asi problematické. Ja by som to neriskol.
Možno to ozrejmí Mária 27, keď sa sem pozrie. Tá je väčší právny expert.
Byty máte vo vlastníctve? Tak potom dajte u toho neplatiča návrh na vykonajte dobrovolnej dražby.
Llívia
14.06.10,10:09
Áno fa pre dom bude len jedna. A vy si rozpočívanie budete robiť podľa
a/ počtu osôb
b/ namontujete si pomerové merače SV
S tým odstavením to bude asi problematické. Ja by som to neriskol.
Možno to ozrejmí Mária 27, keď sa sem pozrie. Tá je väčší právny expert.
Byty máte vo vlastníctve? Tak potom dajte u toho neplatiča návrh na vykonajte dobrovolnej dražby.

Ďakujem za odpoveď. Všetky byty sú vo vlastníctve. Merače budú na každý byt (na každú stúpačku, takže niektorí asi budú mať aj 2). Je možné, aby sa v zápisnici zo schôdze alebo zhromaždenia dohodlo, že každý bude mať povinne vodomer/y a nesmie ho/ich zmontovať, aby neboli problémy pri rozúčtovaní spotreby (viď pôvodne zadaná otázka tejto témy)?
Na včerajšom zhromaždení pretiekol zúčastneným pohár trpezlivosti a neplatič bol "riešený" (bez jeho prítomnosti, keďže musel zrazu ísť do práce). Chcem ho dať na exekúciu, len na neho je už 3 roky vedená nejaká exekúcia odpredajom bytu, tak sa skúšame dohodnúť s exekútorom z prvej exekúcie. Nikto z nás totiž nevie, či môže byť na neplatiča aj druhá exekúcia, príp. dražba, ak už je nejaká exekúcia vedená.
svojar
14.06.10,11:54
Keď chcete rozpočítavať podla meračov musí ich mať každý na každom prívode /stupačke/. Tí, ktorí by protestovali by asi skončili pri prvom rozpočítavaní.
Už to tu niekde bolo - urobil sa súčet pomerových meračov, výsledok sa odrátal od fakturovaného. Byty s meračmi zaplatili svoju spotrebu a tí bez meračov si rozdelili zvyšok - a trpko zaplakali. Všetke úniky totiž padli na ich hlavu.
Llívia
14.06.10,14:40
Keď chcete rozpočítavať podla meračov musí ich mať každý na každom prívode /stupačke/. Tí, ktorí by protestovali by asi skončili pri prvom rozpočítavaní.
Už to tu niekde bolo - urobil sa súčet pomerových meračov, výsledok sa odrátal od fakturovaného. Byty s meračmi zaplatili svoju spotrebu a tí bez meračov si rozdelili zvyšok - a trpko zaplakali. Všetke úniky totiž padli na ich hlavu.

OK, nájdem čas a pozriem všetky príspevky od začiatku (Jeden z vlastníkov predtým býval na inej bytovke, nám povedal, že na tej pôvodnej bytovke jeden vlastník nemal merač a rozdiel medzi meračom na prípojke a meračmi na bytoch sa aj tak musel rozrátať medzi všetkých vlastníkov, takže ten jeden na tom zarobil. Preto mi napadlo to, ako si ošetriť, aby nikto nemohol odpojiť merač/e alebo ho/ich odmietnuť.)
sito
14.06.10,15:03
Čo sa týka pomerových vodomerov na studenú vodu, nie sú povinné, ale ani zakázané. Rozhodujú len a len vlastníci, či budú v dome alebo nie? Zároveň si dohodnú pravidlá rozdelenia podľa pomerových vodomerov. Pravidlá by mali byť schválené tak, aby neboli znevýhodnení, ti čo majú pomerové vodomery, ale tí, čo ich nemajú, prípadne s nimi špekulujú. Je to vždy objektívnejšie ako podľa osôb, pripadne osobomesiacov.
Zuzy
10.12.10,06:25
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?
Julian
10.12.10,07:20
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?

Medzi hlavným vodomerom a súčtom bytových vodomerov bude vždy nejaký rozdiel (je minimálna pravdepodobnosť že nebude rozdiel). Robí sa to tak, že sa vydelí hodnota spotreby podľa hlavného vodomera hodnotou súčtu bytových vodomerov. Dostaneš hodnotu-koeficient napr. 1,15. Touto hodnotou vynásobíš spotrebu na každom bytovom vodomeri a máš výsledok spotreby pre každý byt. K tomu nepotrebuješ súhlas nikoho.
Urobila si chybu keď si to urobila tak, ako si to robila doteraz. Budú asi aj nespokojenci pri tejto zmene (neoprávnene).
sito
10.12.10,08:00
Prvá možnosť. Spotreba na fakturačnom vodomery je 1 000 m3. Ak nesedí súčet vodomerov v bytoch s fakturačným vodomerom, príklad 1 000 : 900, vypočíta sa koeficient, ktorý je 1,1111. Ak je v byte spotreba na vodomery 50 m3, tak jeho podiel z 1 000 m3 je na úhradu nákladov 55,55 m3. Krát cena za jeden m3 na fakturačnom merači, dve euro, rovná podiel úhrady bytu z nákladov domu za vodu. To je 111,11 euro.

Druhá možnosť, 2 000 euro, náklady domu, deleno súčet spotrieb v bytoch, 900 m3, rovná sa cena za jeden m3. to je 2,2222 euro. krát spotreba v byte, 50 m3, výsledok je úhrada bytu z nákladov domu. To je 111,11 euro.

Každá iná možnosť, rozpočítania rozdielu, či už na osobu, alebo byt znižuje úhradu tým bytom, ktoré minuli viac vody, uhradia to zníženie byty, ktoré minuli menej vody.

Asi tak.

Vlastníci vždy o tom musia rozhodnúť. Je to ich právo a povinnosť. Ak sa niekomu rozhodnutie nepáči, nesúhlasí s ním, môže požiadať súd, aby o veci rozhodol.

Zákon 182/1993, §14.
jarecko
10.12.10,08:22
Dobrý deň, my sme SVB, každý byt má namontovaný merač na SV, ale domový a pomerové merače stále ukazujú rozdiel. Doposiaľ som rozdiel rozdelila medzi rodinami, ale chcela by som to zmeniť, lebo sú také byty kde bývajú piati a aj také, v ktorých býva len jedna osoba. Takže rozdiel vydelím počtom osôb, a nie počtom bytov. Treba na to súhlas od vlastníkov alebo nijaké vyjadrenie či s tým súhlasia?
Rozdiel spotreby vody medzi takz.(hlavnym,domovym,fakturacnym) meracom SV a pomerovymi meracmi v bytoch bytoveho domu je vzdy vecsinou v neprospech bytov. Aspon ja som sa nestretol za dobu svojho byvania v nasom dome aby to bolo opacne.

Dovody su rozne napr. pocet bytov s pomerovymi meracmi napojenych na fakturacny merac SV, nepoctivost a spekulacia obyvatelov jednotlivych bytov ako znizit meranie spotreby vody na vlastnom pomerovom meraci (sposoby tu nebudem rozvadzat, kazdy o nejakych pocul), nevsimave pomale pretekanie vody napr. v splachovacich nadrziach, ktore pomerovy merac neregistruje, to iste kvapkajuca voda z vodovodnych baterii, atd. a rozdielna presnost pouzitych meradiel.

Ako fakturacny merac SV vody pouzivaju vodarne vecsinou vodobezny vodomer s vecsou presnostou merania, ktory je cenovo drahsi ako vecsinou lacnejsie menej presne pouzivane suchobezne vodomery SV ako pomerove meradla v bytoch, ktore montuju spravcovia.

Kto sa viac venuje tymto meracim veciam v bytovom dome a ho zaujima kde je pes zakopany si mohol otestovat napr. po polnoci, ked je v dome-vchode uz relativny klud a nikto neodobera vodu, ze fakturacny vodomer sa pomalicky toci a zaznamenava celu spotrebu tych vsetkych pomalych unikov v bytoch domu-vchodu, ktore pomerove merace neregistruju a niektorych vlastnikoch-najomcov ten unik viacmenej ani netrapi, ved im sa pomerovy merac netoci. Aj tak nejak zacina vznikat ten rozdiel.

Po sucte vsetkych vysie opisanych moznosti su na konci odpoctoveho obdobia namerane hodnoty, vecsinou spotreba na fakturacnom vodomeri je vysia ako sucet spotreby vody na pomerovych vodomeroch v bytoch.

U nas sa to rozpocitava takymto sposobom.
Cisla su iba nazorne a vsetky byty napojene na fakturacny vodomer maju napojeny aj pomerovy vodomer:

Fakturacny merac spotreba 1000 m3/rok , za ktoru sa zaplati vodarnam.
Sucet spotreby zo vsetkych pomerovych vodomerov v bytoch napojenych na fakturacny vodomer 800m3/rok.
1000m3 sa podeli 800m3 a vyjde dopocitaci koeficient 1,25.

Tymto koeficientom sa prenasobi kazdeho bytu spotreba na jeho pomerovom vodomeri a sucet vsetkych rozdielov v bytoch medzi nameranou spotrebou na pomerovych vodomeroch a koeficientovanou spotrebou na pomerovych vodomeroch by mal tvorit ten chybajuci rozdiel v mojom nazornom priklade 200m3.

Zuzy na zaver, kto setri aj menej sa mu koeficientom pripocita, hoci je teoreticky jasne, ze ked zije viac osob v byte by mali spotrebovat viac vody ( maju podla poctu osob aj vysiu zalohu na vodu) ako ten kto zije v byte sam a ma zalohu na jednu osobu, bez vplyvu vysie opisanych ,, setriacich faktorov,, vlastnikov-najomcov niektorych bytov.

Pri tvojom sposobe rozpoctu sa mi zda, ze vam bolo zbytocne montovat pomerove vodomery. Mali ste ostat na rozpocte spotreby fakturacneho vodomeru podla poctu osob(osobomesiace) a usetrili by ste financie za nakup a montaz pomerovych vodomerov, ale ked su s tvojim sposobom rozpoctu vo vasom dome spokojni, ja som tiez. Ako hovori jeden klasik, mojej penazenky sa to netyka.
Zuzy
10.12.10,09:20
Jedná sa o to, že takýmto spôsobom rozpočítavali sme vodu od 70 rokov, kedy ten dom postavili a odvtedy na tom nič nezmenilo, len už nie každá rodinna je 4-5 členná, ale sú aj osamelí v dome, preto som si myslela, že treba na tom spôsobe meniť. Ináč my máme každý mesiac vyúčtovanie, nie len raz ročne, myslím , že aj vtedy môžem používať ten systém -koeficienty. Za odpovede a názory ďakujem
sito
11.12.10,06:24
OK, nájdem čas a pozriem všetky príspevky od začiatku (Jeden z vlastníkov predtým býval na inej bytovke, nám povedal, že na tej pôvodnej bytovke jeden vlastník nemal merač a rozdiel medzi meračom na prípojke a meračmi na bytoch sa aj tak musel rozrátať medzi všetkých vlastníkov, takže ten jeden na tom zarobil. Preto mi napadlo to, ako si ošetriť, aby nikto nemohol odpojiť merač/e alebo ho/ich odmietnuť.)

Všetko, čo sa financuje z FOaÚ je pre byty povinné. Aj banky to vedia. Preto sa financuje obnova domu a poskytuje úver cez FOaÚ, Zo zákona sú všetky byty povinné prispievať do FOaÚ v dohodnutej mesačnej výške podľa majetkového podielu. Ak nie, dajú mu vlastníci bytov, domu, byt, majetok do dražby.

Ak sú vodomery hradené z FOaÚ sú spoločné, a vlastníci rozhodujú spoločné o spôsobe rozdelenia nákladov za vodu, teda aj o sankciách ak niekto zneužíva, odmieta meranie podielu spotreby vody na fakturačnom vodomery. Ale ak mu povedia, že je jeho, že si ho je povinný zaplatiť, čo chcú s jeho vodomerom???
Elka.sk
19.06.14,22:37
V našom Spoločenstve vlastníkov bytov (SVB) nám teraz nastala bizarná situácia. Za bývalého štatutára sa ústne (bez zápisnice, či písomnej dohody) dohodlo, že si každý na vlastné náklady namontuje vodomery na studenú vodu aby nám Správca bytov mohol fakturovať SV podľa meračov + príslušný koeficient. Sme bytový dom s počtom 8 bytov. 4 byty si vodomery namontovali a 4 byty nie. Všetky vyúčtovania za SV boli doteraz podľa počtu osôb. Po poslednom vyúčtovaní sa jedna majiteľka bytu sťažovala Správcovi a žiadala aby jej vyúčtovanie SV upravili podľa vodomeru a nie podľa osôb. Keďže správcovi súčasná štatutárka odovzdala zoznam bytov aj podľa osôb aj podľa vodomerov, správca prerobil vyúčtovanie tak, že polovici bytov, ktorí mali vodomery prepočítal podľa vodomerov a štyrom bytom, ktoré vodomery nemali, podľa osôb. A vypukla vojna. Tí, čo majú vodomery trvajú na tom, že nemienia platiť za tých, ktorí vodomery nemajú. No a tí, ktorí vodomery nemajú, zase trvajú na pôvodnom vyúčtovaní (podľa osôb). Je to 4:4 - remíza. Okrem toho, tí bez vodomerov sa ešte k tomu vyhrážajú štatutárke žalobou za to, že správcovi odovzdala zoznam bytov aj podľa osôb aj podľa vodomerov a že ktovieako odpočítavala tie vodomery. Teraz máme dve vyúčtovania, jedno podľa osôb a druhé - polovica podľa osôb a polovica podľa meračov vodomeru. Nikto nechce ustúpiť. Keďže ani jedna strana netvorí nadpolovičnú väčšinu, nedá sa dôjsť k dohode ani hlasovaním.
Kto je vlastne v práve? Môžu tí, ktorí nemajú vodomery diktovať podmienky platenia za SV podľa osôb tým, ktorí vodomery majú? A ako k tomu prídu tí, čo majú vodomery, veď prečo by platili za SV, ktorú nespotrebovali? Ako sa táto situácia dá rozumne riešiť? Máte nejaký tip?
sito
19.06.14,23:10
No, do domu vám dodáva dodávateľ vodu na základe zmluvy a na základe údajov z fakturačného vodomeru vám naúčtuje náklady za dodanú, domom odobratú, vami SVB, vlastníkmi bytov v ňom.

O tom ako a podľa čoho si vaše spoločné náklady rozpočítate na jednotlivé byt je len a len vo vašej právomoci.

Postupovať by ste mali, mali ste postupovať podľa Zákona 182/1993.

Asi takto.

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných zariadení domu.

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

A o všetkých spoločných veciach, ktoré sa týkajú domu, jeho správy formou SVB rozhoduje zhromaždenie a zhromaždenie je:

Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
nunenko
20.06.14,05:47
A to že vraj najlepšia hra je remíza.
Noa keď je remíza? Rozhoduje sÚD.
Ak neexistuje právoplatné rozhodnutie o namontovaní meračov a rozdelení tohto spoločbého nákladu v práve sú tí čo ich nemajú a žiadajú aby to bolo ako doteraz.
Najprv rozhodnutie, potom rozúčtovanie...