rodrigojesusreyes
06.08.12,10:29
Ahojte, chcel by som sa poradiť ohľadom takejto situácie:
Pred niekoľkými rokmi som zakladal so známym s.r.o., sídlo firmy sme pri zápise uviedli byt, v ktorom bývam. Podpisoval som aj papier, že súhlasím zo zriadením sídla firmy. Pred nedávnom som zo spoločnosti odišiel, bývalému spoločníkovi som oznámil aby zmenil sídlo firmy, nakoľko nesúhlasím s tým, aby firma sídlila naďalej na adrese môjho trvalého pobytu - bytu kde bývam.
Do dnešného dňa sídlo nezmenil a nerád by som riešil nejakú exekúciu alebo niečo podobné.
Viete mi prosím poradiť, či sa dá nejakým spôsobom zrušiť sídlo podnikania aj bez súhlasu majiteľa firmy?

Ďakujem
marjankaj
06.08.12,08:33
Pýtaj si nájomné.
mattto
06.08.12,08:48
na základe čoho tam má spoločnosť sídlo? uzavreli ste nájomnú zmluvu, alebo si iba vyhlásil, že súhlasíš so zriadením sídla spoločnosti?

ak si dal súhlas, môžeš ho odvolať. Adresuj spoločnosti toto odvolanie, ak sa nič neudeje, oznám toto odvolanie súhlasu registrovému súdu. §68 ods. 6 ObchZ
Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak

a) sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak v čase dlhšom ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti,
b) spoločnosť stratí oprávnenie na podnikanie,
c) zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti,
d) spoločnosť poruší povinnosť vytvoriť alebo doplniť rezervný fond podľa tohto zákona,
e) spoločnosť porušuje povinnosť podľa § 56 ods. 4,
f) spoločnosť nesplnila povinnosť uložiť do zbierky listín individuálnu účtovnú závierku za najmenej dve účtovné obdobia nasledujúce po sebe,
g) spoločnosť nespĺňa podmienky podľa § 2 ods. 3.


§2 ods. 3 ObchZ

Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom. Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.