globalpartner
06.08.12,14:55
Dobrý deň,
kúpil som cez aukro autosúčiastky a neviem sa vysomáriť ako to zaúčtovat vo vzťahu k DPH.
Som plátcom DPH,

1.Dodavateľ je poľsky (blok z RP NIP 548-....... chýba tam NIP PL548... je plátca DPH v Poľsku????) suma v Zlotych 274,60 z toho PTU 23% 51,35 ZL
2. Podal to v Česku na dobierku v hotovosti podací lístok ČP na 1980 ˇKČ + poštovné 276 KČ
3. Dobierka prijata a prepočítana na SP s dokladom na dobierka 79,90 EUR + poplatok (prevod meny)
4 EUR

Pomôže mi niekto ako to zaúčtovať a ako je to v tomto prípade z DPH?- vediem JÚ
Autosúčiastky budú použité na opravu auta v majetku firmy.
Rozalka
06.08.12,13:31
Ako platiteľ DPH si mal tovar objednať ako podnikateľ (použijúc SK...!), nie ako občan.

do VOZD si nemôžeš účtovať 51,35 ZL, pretože ide o sumu, ktorú si môžeš nárokovať na vrátenie (presahuje 50€)
Takže suma DPH bude daňovým výdavkom v roku, keď ti ju po požiadaní vrátia.
Ak sa rozhodneš, že ju žiadať nebudeš, ide o VNZD.
Ostatné výdavky spojené s doručením sú VOZD.
51,35 prepočítaj kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu, kedy je faktúra vystavená.
globalpartner
06.08.12,13:42
Ako platiteľ DPH si mal tovar objednať ako podnikateľ (použijúc SK...!), nie ako občan.

do VOZD si nemôžeš účtovať 51,35 ZL, pretože ide o sumu, ktorú si môžeš nárokovať na vrátenie (presahuje 50€)
Takže suma DPH bude daňovým výdavkom v roku, keď ti ju po požiadaní vrátia.
Ak sa rozhodneš, že ju žiadať nebudeš, ide o VNZD.
Ostatné výdavky spojené s doručením sú VOZD.
51,35 prepočítaj kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu, kedy je faktúra vystavená.

Ďakujem za odpoveď , ale 51,35 ZL nie je viac ako 50 EUR je to cca 12,73 kurz 1 EUR -4,04 ZL
Rozalka
06.08.12,13:47
Ďakujem za odpoveď , ale 51,35 ZL nie je viac ako 50 EUR je to cca 12,73 kurz 1 EUR -4,04 ZL
áno, máš pravdu, padol mi zrak na 51, potom to je možné dať do VOZD

PS
môjmu klientovi by som taký doklad vyhodila s poznámkou:
"nemôžete byť v jednom momente turista a v ďalšom už podnikateľ, súkromné nákupy ma nezaujímajú"
globalpartner
06.08.12,14:01
áno, máš pravdu, padol mi zrak na 51, potom to je možné dať do VOZD

PS
môjmu klientovi by som taký doklad vyhodila s poznámkou:
"nemôžete byť v jednom momente turista a v ďalšom už podnikateľ, súkromné nákupy ma nezaujímajú"

Ale no tak,:) bola to výhodná kúpa a faktúru bez DPH na samozdanenie dodavateľ .
odmietol.
Unikli Ti ešte , myslím si dva aspekty:
1. akú menu mám prepočítať na EUR sprievodka na balík a dobierečné je v KČ (1800 KČ+ 276 KČ)
2. Slovenska pošta prepočítala dobierečné na EUR a ja som zaplatil v EUR o čom mám doklad

Nejedná sa tu o režim zásielkového predaja ?

Z tohoto ma hlava bolí :)
Rozalka
06.08.12,17:20
Ale no tak,:) bola to výhodná kúpa a faktúru bez DPH na samozdanenie dodavateľ .
odmietol.
Unikli Ti ešte , myslím si dva aspekty:
1. akú menu mám prepočítať na EUR sprievodka na balík a dobierečné je v KČ (1800 KČ+ 276 KČ)
2. Slovenska pošta prepočítala dobierečné na EUR a ja som zaplatil v EUR o čom mám doklad

Nejedná sa tu o režim zásielkového predaja ?

Z tohoto ma hlava bolí :)
Ak si na pošte platil v €, sumu už máš.
Režim zásielkového predaja musí sledovať dodávateľ (či suma zásielok za určité obdobie neprekročí do danej krajiny istý limit)