vieroslavas
06.08.12,22:11
Prosím Vás chcela by som sa spýtať na to,že dnes mi konečne prišlo súdne rozhodnutie,že som rozvedená,trvalo to neuveriteľných sedem rokov.Muž mi má prispievať sumou 100€.Na rozhodnutí bol dátum 1.6.2012,kedy by som mala asi od neho dostať prvé výživné a nemám nárok na to,aby mi spätne vyplatil.Vraj sa dá spätne vyplatiť tri roky,lebo od roku 2005 mi na syna neprispel ani centom a ani nebol s ním v kontakte.Neviem či by som si mala zas podať žiadosť na súd alebo či sa dá vôbec spätne aby niečo zaplatil.Ďakujem za odpoveď.
mattto
06.08.12,20:24
dátum 1.6.2012 je dátum vynesenia rozsudku, nie právoplatnosti, vo výroku je určite napísané niečo v štýle "...k rukám matky, vždy do 20. dňa v mesiaci počnúc právoplatnosťou tohto rozsudku..." Treba počkať na právoplatnosť rozsudku.

čo sa týka priznania výživného na mal. dieťa, platí ust. §77 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z.z. "Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa." Súd sa Vás určite pýtal, či žiadate priznať toto výživné aj spätne, ak ste žiadali, vzniklo za tento čas zameškané výživné, ktoré súd väčšinou povoľuje splácať v splatkách spolu s bežným výživným. Pochybujem, že by Vám súd priznal výživné spätne, ak by ste podali nový samostatný návrh, išlo by o vec res judicata - vec rozhodnutú, súd nemôže rozhodovať o tej istej veci dvakrát. O výživnom sa rozhodovalo v konaní o rozvode manželstva a úprave rodičovských práv a povinností k maloletému.
bubkoch
06.08.12,20:48
dátum 1.6.2012 je dátum vynesenia rozsudku, nie právoplatnosti, vo výroku je určite napísané niečo v štýle "...k rukám matky, vždy do 20. dňa v mesiaci počnúc právoplatnosťou tohto rozsudku..." Treba počkať na právoplatnosť rozsudku.



rozsudky tykajuce sa vyzivneho na malolete dieta su predbezne vykonatelne, to znamena, ze povinnost riadit sa podla nich nastava uz dnom dorucenia, bez ohladu na pravoplatnosť
mattto
06.08.12,20:56
rozsudky tykajuce sa vyzivneho na malolete dieta su predbezne vykonatelne, to znamena, ze povinnost riadit sa podla nich nastava uz dnom dorucenia, bez ohladu na pravoplatnosť

mne je dobre známy §162 OSP (pozn. predbežne vykonateľné sú všetky rozsudky na plnenie výživného, nie iba pri maloletých), ale skús ísť do informačného centra súdu, aby ti vyznačili predbežnú vykonateľnosť a ak sa ti to podarí (budeš asi desiaty prípad na Slovensku), choď s takýmto rozsudkom za exekútorom, ako sa bude tváriť :D