rage1
18.02.06,16:40
Potrebujem poradit v nasledujucej veci:

Firma bola za minule dva roky v strate. V roku 2005 sa javi ako v pluse. Nema vsak urobene este odpisy strojov. Chcem sa spytat, ci firma musi urobit odpisy, ak jej vychadza zisk a az potom ak jej to este vyjde uplatnit si stratu z minulych rokov, alebo odpisy robit nemusi a rovno si uplatni len stratu z minuleho obdobia?Ako to vidite vy?
Yvvetta
18.02.06,15:43
V zákone pri uplatňovaní odpisov nie je žiadna podmienka, kedy si môžeš a kedy si nemôžeš uplatniť odpis. Podľa mňa je to len na rozhodnutí účtovnej jednotky.
sara
18.02.06,15:45
Podľa mňa môže v danom roku prerušiť odpisovanie a môže si hneď uplatniť stratu.
rage1
18.02.06,15:47
nevadi ani fakt, ze firma ani v tych minulych dvoch rokoch odpisy nerobila, pretoze aj bez nich bola priamo v strate a ze ich nebude robit ani tento rok?alebo ma este napada, ze ci moze spravit odpisy len na niektore stroje a nie na vsetky, aby sa dostala len na pozadovanu vysku?co myslite?
a este ak smiem ako je to teraz s tou stratou?
rage1
18.02.06,15:48
viem, ze v zakone nie je uvedene na ako dlho mozno odpisy prerusit, ale nemala by firma ak zrovna je v pluse odpisy spravit povinne?alebo proste nemusi?
Yvvetta
18.02.06,15:53
Ja robievam tak, že neuplatním odpisy len z jedného majetku. Napr. mám 10 HM a odpisy uplatním len z 8.
Presne tak,aby sme neboli v strate, ale stále trošku zaplatili daň.
rage1
18.02.06,15:55
ved prave presne o to mi ide, ze ci si moze takto firma upravit danovy zaklad...chcela by som to spravit tak, ze by som si uplatnila aj cast odpisov aj cast zo straty z minulych rokov. len ci teda mozem?
Yvvetta
18.02.06,16:05
Čo nie je zakázané je povolené. Nevidím dôvod prečo by sa to nedalo.
Maya1
18.02.06,16:05
keď využijeme možnosť previesť nevyužité daňové odpisy do budúceho roka, máme povinnosť účtovať o odloženej dani?
rage1
18.02.06,16:06
tomuto nerozumiem...
rage1
18.02.06,16:09
a ako je to s tou stratou........
Manual
18.02.06,16:12
keď využijeme možnosť previesť nevyužité daňové odpisy do budúceho roka, máme povinnosť účtovať o odloženej dani?
Pokiaľ zadávateľ otázky hovorí o JU tak v JU sa také niečo neúčtuje.
Maya1
18.02.06,16:13
keď využijeme možnosť previesť nevyužité daňové odpisy do budúceho roka, máme povinnosť účtovať o odloženej dani?

no rozdiel medzi ÚO a DO daňovými odpismi je základ pre výpočet odloženej dane 481/592 v roku 2005.
Melnick
18.02.06,16:13
ved prave presne o to mi ide, ze ci si moze takto firma upravit danovy zaklad...chcela by som to spravit tak, ze by som si uplatnila aj cast odpisov aj cast zo straty z minulych rokov. len ci teda mozem?
§ 22 ods.9 = daňovník nie je povinný uplatniť odpisy v každom zd. období. Daňovník nemusí uplatniť odpisy niekoľko zdaňovacích období
za sebou. Prerušenie nemusí byť za celok ,ale aj za urč. skupiny majetku.
Neuplatnenie odpisov sa vzťahuje na celoročný odpis!
rage1
18.02.06,16:14
ano je rec o JU.takze myslite ze to tak mozem spravit?
rage1
18.02.06,16:17
presne tak som to aj myslela, ze by som neuplatnila odpisy za cely majetok ale len na jeho cast. a ze by som aj postupne rozpustala stratu. ved teraz je to tak, ze si mozem odpisat zo zakladu ubovolnu sumu straty nie?
Manual
18.02.06,16:18
ano je rec o JU.takze myslite ze to tak mozem spravit?
Tak ako píše Melnick, ak máš v majetku napr. 5 ks dlhod. majetku, uplatni odpis napr. len u 2 ks ako ti to bude pasovať aby si dosiahol potrebný daňový základ
rage1
18.02.06,16:24
dakujem za odpovede a este ako prosim je to s tou stratou?do akej vysky si ju mozem uplatnit?
Melnick
18.02.06,16:30
dakujem za odpovede a este ako prosim je to s tou stratou?do akej vysky si ju mozem uplatnit?
:) :)
Ak máš daňový základ teraz môžeš uplatniť celú.:) :)
sara
18.02.06,16:30
Až do výšky celého zisku.
KEJKA
18.02.06,16:54
všetky príspevky sa týkajú zadanej otázky, tak len zhrniem :
dnes platný zákon vlastne umožňuje "modelovať" si základ dane tak, aby využil všetky možnosti, ktoré sú dovolené pre optimalizáciu výšky daňovej povinnosti :
* odpisy prerušiť na 1 a viac celoročných období (citácia §§ je v predchádzajúcich príspevkoch
* odpisy prerušiť na 1 DM aj viac DM podľa vlastnej úvahy
* odpočítať stratu za 1 a viac období (pochopiteľne od najstaršej).
Kombinácia možností je vhodná na to, aby napr. sme kvôli odpisovaniu neprišli o možnosť odpočtu straty. Stratu je možné odpočítať najviac za 5 rokov.
Takže ak tá strata je viac rokov, radšej treba prerušiť odpisovanie, odpočítať stratu. Odpisy potom sa uplatnia v ďaľšom období.
Všetko platí, ak sú splnené ostatné podmienky, napr., že si v JU uplatňuje výavky a nie paušál.