ozuz11
07.08.12,17:08
Zdravim :) Mam PP na dobu urcitu do 30.9.2012. Termin porodu mam 25.10.2012. Teda na MD mozem nastupit najneskor 13.9.2012, alebo este 2 tyzdne skor. Ked mi skonci PP, musim sa hlasit na urade prace?Alebo netreba, kedze uz budem na MD? Pripadne treba odniest nejake papiere do ZP alebo SP?Dakujem.
veronikasad
07.08.12,15:10
Na UP ťa nezaevidujú. S rozhodnutím o poberaní materského sa treba hlásiť v zdr.poisťovni. Platite)lom zdr.poistenia počas poberania materskej aj po narodení dieťaťa bude štát. Po narodení dieťaťa treba tam odniesť aj rodný list. Rovnako ho treba odniesť do SP a prihlásiť sa na dôchodkové poistenie.
ozuz11
07.08.12,15:19
To som rada, ze na UP nemusim ist, lebo trvaly pobyt mam 400 km daleko od momentalneho byvania a zamestnania. Mam take info, ze mam narok aj na poberanie materskeho. to mi bude asi do konca PP vyplacat zamestnavatel a potom poistovna? RD treba zaniest na SP a ZP v mieste trvaleho pobytu, alebo tu kde byvame a pracujeme?
veronikasad
07.08.12,15:23
To som rada, ze na UP nemusim ist, lebo trvaly pobyt mam 400 km daleko od momentalneho byvania a zamestnania. Mam take info, ze mam narok aj na poberanie materskeho. to mi bude asi do konca PP vyplacat zamestnavatel a potom poistovna? RD treba zaniest na SP a ZP v mieste trvaleho pobytu, alebo tu kde byvame a pracujeme?
Zamestnávatel vypláca náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti za prvých 10 dní PN-ky, ale len v prípade, ak trvá pracovný pomer. Ak tvoja PN-ka začne po skončení prac.pomeru, nemocenské od 1. dňa vypláca SP. Materské nevypláca zamestnávatel, ale SP v sídle zamestnávatela.

Oznamovacia povinnosť v zdr.poisťovni sa dá vybaviť aj v mieste súčasného pobytu. Informuj sa osobne na prísl.pobočke.
ozuz11
07.08.12,15:37
Dakujem, to ma potesilo, ze nemusim cestovat. Teda ak nastupim na MD 13.9.2012, nikde nemusim nic dokladovat? Ani ked mi 30.9.2012 skonci PP? Az po narodeni dietata odniest R list? A dufam, ze RL sa da vybavit tiez tu a nie v mieste trvaleho pobytu. Totiz pri mojich prvych detoch v nemocnici automaticky uvadzali trvale bydlisko dietata podla bydliska matky.
A este otazka - mam narok na nejaky prispevok pri narodeni, ked to bude stvrte dieta?
veronikasad
07.08.12,15:45
Dakujem, to ma potesilo, ze nemusim cestovat. Teda ak nastupim na MD 13.9.2012, nikde nemusim nic dokladovat? Ani ked mi 30.9.2012 skonci PP? Az po narodeni dietata odniest R list? A dufam, ze RL sa da vybavit tiez tu a nie v mieste trvaleho pobytu. Totiz pri mojich prvych detoch v nemocnici automaticky uvadzali trvale bydlisko dietata podla bydliska matky.
A este otazka - mam narok na nejaky prispevok pri narodeni, ked to bude stvrte dieta?
Nečítaš pozorne. Po skončení prac.pomeru (do 8 kal.dní) musíš isť do ZP odniesť potvrdenie zo SP, že poberáš materskú.
veronikasad
07.08.12,15:49
ozuz11
07.08.12,15:54
Aha, uz chapem, dakujem. Len som nenasla, ze kedy to rozhodnutie mam odniest. a zrejme SP mi ho posle na zaklade oznamenia mojho zamestnavatela, ze idem na MD. Uz si len nejak ustriehnut, aby mi to zo SP poslali na adresu prechodneho a nie trvaleho pobytu. S tym pobytom mam vecne problem, ale kedze byvame v podnajme, tak je to tazko zmenit :(.
veronikasad
07.08.12,15:58
Aha, uz chapem, dakujem. Len som nenasla, ze kedy to rozhodnutie mam odniest. a zrejme SP mi ho posle na zaklade oznamenia mojho zamestnavatela, ze idem na MD. Uz si len nejak ustriehnut, aby mi to zo SP poslali na adresu prechodneho a nie trvaleho pobytu. S tym pobytom mam vecne problem, ale kedze byvame v podnajme, tak je to tazko zmenit :(.
Od gynekologa dostaneš 6-8 týždňov pred pôrodom Žiadosť o materské. Keďže v tom čase ešte trvá pracovný pomer, odovzdáš ju zamestnávatelovi (prefoť si ju, budeš ju potrebovať do zdr.poisťovne). Na žiadosti o materské si uvedieš adresu, na ktorú chceš dávku posielať, príp. č.účtu.
ozuz11
07.08.12,16:05
tak parada. a vdaka aj za ten link na dietaaja.sk