maartin
07.08.12,18:12
ahojte,
zatial mam skusenosti iba zo zamestnancami v s.r.o., momentalne ale potrebujem vediet ako zivnostnik moze zamestnat dohodara, je tu nejaky iny postup v prihlasovani, plateni voci poistovniam a du?

Naco by som si mal dat pozor?

Dakujem
veronikasad
07.08.12,16:14
Postup je uplne rovnaký ako pri s.r.o.

Kto bude dohodár ? (evidovaný na UP, zamestnanec v inej firme, študent, dôchodca ...)
Tweety
07.08.12,16:16
ahojte,
zatial mam skusenosti iba zo zamestnancami v s.r.o., momentalne ale potrebujem vediet ako zivnostnik moze zamestnat dohodara, je tu nejaky iny postup v prihlasovani, plateni voci poistovniam a du?

Naco by som si mal dat pozor?

Dakujem
Pred nástupom na prácu na dohodu ho prihlásiš do SP. Ak si už na DÚ prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ, tak neriešiš už žiadne prihlásenie. Do ZP ho neprihlasuješ. Odvody platíš len ty ako zamestnávateľ a to úrazové a garančné poistenie, spolu je to 1,05%, VZ je jeho odmena.
maartin
07.08.12,16:28
bude to student,,, nebude sa nieco menit v blizkej dobe?... cital som ze vlada chce dohody zredukovat
veronikasad
07.08.12,16:31
bude to student,,, nebude sa nieco menit v blizkej dobe?... cital som ze vlada chce dohody zredukovat
Bude, ale zrejme až od 1.1.2013. V súčasnej dobe prebieha schvalovanie novely zákona o soc.poistení. Dohody sa nebudú redukovať, len sa z nich budú platiť odvody, v závislosti od druhu dohody.

Do konca roka s ním uzatvorte Dohodu o brigádnickej práci študenta. Ak nemá príjem aj z inej firmy, nech podpíše Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Zamestnávatel za neho bude platiť len garančné a úrazové poistenie v celkovej výške 1,05% z mesačnej vyplatenej odmeny. Výška príjmu nie je obmedzená.
maartin
07.08.12,16:36
no a este preddavok na dan zo ZC nie? na DU ho neprihlasit?
veronikasad
07.08.12,16:41
no a este preddavok na dan zo ZC nie? na DU ho neprihlasit?
Písal si, že v s.r.o. zamestnávaš zamestnancov, tak som predpokladala, že povinnosti zamestnávatela ovládaš (platia rovnaké aj pre dohodárov).

Zamestnávatel sa prihlasuje ako platitel dane zo závislej činnosti, mesačne podáva Prehlad a do konca marca nasl.roku Hlásenie. Samozrejme, ak príjem presiahne mesačnú NČZD, zbytok odmeny mu zdaní 19 %.
maartin
07.08.12,16:49
no tak uz je to nejaky cas co sme nasu firmu prihlasovali, kazdopadne dakujem za info. Prajem pekny vecer!