pupkin
07.08.12,19:33
Ahojte. Poraďte mi. Zmenil sa nejako zákon o preventívnych lekárskych prehliadkach? Kolegyňa - učiteľka z druhej školy mi hovorila, že ich technik BOZP ich posiela všetkých na preventívnu lekársku prehliadku. Ale ja tak viem, že iba 1. a 2. zdravotná skupina musia absolvovať preventívky a učitelia sú zaradený do 4. zdravotnej skupiny? Ďakujem
ajlen
08.08.12,09:00
V zaradení do kategórie zamestnancov ste na omyle nepatríte ako učiteľ do 4 kategórie ale do druhej. Podľa zákona 355/2007 Z.z. § 30 ods. 5 pís.b je povinnosť zúčastniť sa preventívnej lekárskej prehliadky zamestnancom v 1 a 2 kategórii 1x za tri roky, takže požiadavka technika BOZP je oprávnená. Pokiaľ to zamestnávateľ u Vás nevyžaduje porušuje zákon a v prípade kontroly z Inšpektorátu práce mu hrozí pokuta. O prehliadku môžete požiadať zamestnávateľa aj vy pokiaľ ste ju v posledných troch rokoch neabsolvovali a zamestnávateľ Vám ju musí umožniť a samozrejme aj uhradiť čo mu vyplýva zo zákona 124/2006 a zákona 355/2007.
majus1
08.08.12,16:56
nech čítam ten zákon ako čítam tak z odseku 5, písmeno b) vypadlo, čiže túto povinnosť majú kategórie 3 a 4 a správne ste napísali, že učitelia sú v 2.

zákon 355/2007 v aktuálnom znení
TRETIA HLAVA
OCHRANA ZDRAVIA PRI PRÁCI

§ 30
Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci

(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia

a) zamestnanca, ktorý vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,

b) fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,

c) zamestnanca alebo inej fyzickej osoby, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis.35a)

(4) Ak ide o práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie, lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 10 u

a) zamestnanca,

b) fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby,

c) fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o zamestnanie na výkon týchto prác.

(5) Ak ide o práce zaradené do prvej alebo druhej kategórie, lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o zamestnanie, zamestnanca a fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, a ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis,35a) vykonávajú lekári podľa odseku 11.

(6) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 sa vykonávajú

a) pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu alebo pred začatím výkonu práce fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby,

b) v súvislosti s výkonom práce,

c) pred zmenou pracovného zaradenia,

d) pri skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu alebo pri skončení výkonu práce fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, zo zdravotných dôvodov,

e) po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu, ak o to zamestnanec požiada.

(7) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 6 písm. b) sa vykonávajú

a) jedenkrát za dva roky u zamestnanca a u fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, ak vykonávajú práce zaradené do tretej kategórie,

b) jedenkrát za rok u zamestnanca a u fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, ak vykonávajú práce zaradené do štvrtej kategórie, a u pracovníka kategórie A.2)

(8) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 6 písm. e) sa vykonávajú jedenkrát za tri roky pri prácach s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie, ktoré sú zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie.

(10) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia a služby zdravia pri práci. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie potrebné doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.36)

(11) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 5 môžu vykonávať okrem lekárov pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačných odboroch podľa odseku 10 aj lekári so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo všeobecná starostlivosť o deti a dorast, ktorí nie sú lekármi pracovnej zdravotnej služby.
pupkin
08.08.12,17:17
No chlapi, ale ja ako čítam tak čítam, a dúfam, že nie som slepý, sa píše prečítajte si prosím to čo som ja podčiarkol):
Ak ide o práce zaradené do prvej alebo druhej kategórie, lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o zamestnanie, zamestnanca a fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, a ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis,35a) vykonávajú lekári podľa odseku 11.
Tak teraz neviem...
majus1
08.08.12,17:32
:-)ja som žena - ......a odsek 11 hovorí o tom, že to môžu vykonávať okrem lekárov z prac. lekárstva aj všeobecní lekári, vykonávajú sa pred nástupom do zamestnania a pri činnostiach, ktoré to vyžadujú a nie sú zaradené do rizikových kategórií (ako napr. vodiči, obsluha strojov....atď.)
//nedávno som sa na to pýtala na IP

je tam spomínaný osobitný predpis 35a) a to je : 35a) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 164/1996 Z. z. o dráhach a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení zákona č. 330/2007 Z. z.
pupkin
14.08.12,10:38
Zákon 355/2007:
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci
podľa odseku 4 písm. b) vykonávajú lekári pracovnej
zdravotnej služby podľa odseku 8
a) jedenkrát za rok pri práci zaradenej do tretej a štvrtej
kategórie a u pracovníkov kategórie A,2)
b) jedenkrát za tri roky pri práci zaradenej do druhej
kategórie.
Ajlen a Majus1. Prečo ste učiteľa zaradil do 2. kategórie?
ďakujem.
majus1
15.08.12,16:21
Prosím ťa máš aktuálnu verziu zákona 355/2007,??????.... ten zákon bol novelizovaný a to písmeno b) z neho vypadlo.....

takže ešte raz:
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u osôb, ktoré vykonávajú prácu v kategórii 1 a 2, sa povinne vykonávajú, len ak zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis (novonastupujúci, nočná práca, obsluha zariadení, vodiči ..........) alebo ak zamestnanec o preventívnu lekársku prehliadku požiada ...

// a zaraďovanie do kategórií sa robí podľa prílohy č. 1. vyhlášky MZ SR č. 448/2007 Z. z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a o náležitostiach návrhu na zaradenie prác do kategórií.