duľa
07.08.12,20:40
dobrý deň, potrebujem poradiť - za-eľ chce za-ovi dať písomné vyrozumenie za hrubé porušenie pracovnej disciplíny- skutočnosť za-eľ zistil v deň a hodinu, kedy odchádzal na dvojtýždňovú dovolenku, moja otázka je, či uvedené písomné vyrozumenie môže za-eľ dať podpísať za -ovi až po dvojtýždňovom zistení porušenia prac.disciplíny ? ˇDakujem
mattto
07.08.12,18:58
čo to je "vyrozumenie za hrubé porušenie pracovnej disciplíny"? myslíš okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny?
duľa
08.08.12,05:08
ukončenie nie, len napomenutie a sankcie, ktoré môžu s tým súvisieť
veronikasad
08.08.12,05:15
ukončenie nie, len napomenutie a sankcie, ktoré môžu s tým súvisieť
môžeš byť konkrétnejší o čo ide ?
Helik3
08.08.12,06:18
ide o Vytýkací list
veronikasad
08.08.12,06:20
ide o Vytýkací list
ale za čo ? Za to že nastúpil na dovolenku, ktorú mu vedenie neschválilo ?
Helik3
08.08.12,06:22
vedúci schvaľuje čerpanie dovolenky, zrejme ho neschválil, zamestnanec sa bez uvedenia dôvodu nedostavil do zamestnania a zrejme sa tak rozhodli...
Tweety
08.08.12,06:23
vedúci schvaľuje čerpanie dovolenky, zrejme ho neschválil, zamestnanec sa bez uvedenia dôvodu nedostavil do zamestnania a zrejme sa tak rozhodli...
Je to teda porušenie PD. AK si ty tá v prvom príspevku,(hoci neviem, načo je dobré mať dva nicky) tak áno, môže dať aj teraz.
Helik3
08.08.12,06:25
áno, ja si tiež myslím, ja radím zadávateľke, že môžu dať Vytýkací list, ona sa pýtala ako postupovať...

nemám dva nicky
veronikasad
08.08.12,06:27
vedúci schvaľuje čerpanie dovolenky, zrejme ho neschválil, zamestnanec sa bez uvedenia dôvodu nedostavil do zamestnania a zrejme sa tak rozhodli...
Ako to firma vyriešila ? Dovolenku schválila dodatočne, alebo zamestnancovi udelila absenciu ?
Helik3
08.08.12,06:30
ja nie som zadávateľka, len som reagovala, že sa takáto situácia dá riešiť Vytýkacím listom, aj teraz po dvoch týždňoch. u nás sa to tiež praktizuje. väčšinou sa dovolenka nedáva, ale udeľuje sa absencia....
veronikasad
08.08.12,06:31
ja nie som zadávateľka, len som reagovala, že sa takáto situácia dá riešiť Vytýkacím listom, aj teraz po dvoch týždňoch. u nás sa to tiež praktizuje. väčšinou sa dovolenka nedáva, ale udeľuje sa absencia....
Tak si počkajme na odpoveď zadavatelky, pretože ak mu firma dodatočne schválila dovolenku, nevidím dôvod na udelenie vytýkacieho listu.
Tweety
08.08.12,06:35
dobrý deň, potrebujem poradiť - za-eľ chce za-ovi dať písomné vyrozumenie za hrubé porušenie pracovnej disciplíny- skutočnosť za-eľ zistil v deň a hodinu, kedy odchádzal na dvojtýždňovú dovolenku, moja otázka je, či uvedené písomné vyrozumenie môže za-eľ dať podpísať za -ovi až po dvojtýždňovom zistení porušenia prac.disciplíny ? ˇDakujem
Ak mu firma ani dodatočne neschváli dovolenku a jeho postup bude kvalifikovať ako porušenie PD, môže dostať aj výpoveď, alebo okamžité skončenie PP.
Helik3
08.08.12,06:35
Absenia by sa mala udeliť do 8 prac. dní, ak na to teda prišli neskoro, prípadne zamestnanec má veľký zostatok dovolenky, rozhodli sa mu vykryť voľné dni predsa len dovolenkou, ale svoj nesúhlas vyjadrili udelením vytýkacieho listu.
Môže to byť akokoľvek, stane sa všeličo...
JankaO
08.08.12,06:37
Nech to čítam, ako chcem, nevidím v otázke dôvod na porušenie disciplíny, že jednoznačne zam-ec nastúpil na dovolenku. Na dovolenku išiel zamestnávateľ (???) a otázka je, či stačí, že záležitosť bude riešiť až po návrate. ??
Helik3
08.08.12,06:40
Veď aj ja som to prvý raz tak vyrozumela, že zamestnávateľ zistil porušenie PD, ale išiel na dovolenku. chce to riešiť až po jej skončení a nevie ako.
preto som navrhla udeliť Vytýkací list.
nejako sme sa v tom začali krútiť, boli tu už iné verzie, tak už som z toho jeleň... :(
duľa
08.08.12,06:40
na dovolenke je za-eľ, vráti sa za 10 dní,nevyjadrila som sa zrozumiteľne, zato tá komunikácia viazne, zamestnávateľ chce vedieť, či nie je lehota dodania písomného vyrozumenia- porušenie prac. discipl. Zamestnanca našiel na pracovisku spať, v tomto prípade sú aké sankcie - nemáme kolektívnu zmluvu, ďakujem
Helik3
08.08.12,06:43
Udelenie Vytýkacieho listu, a v ňom upozornenie na možnosť krátenie prémii, alebo iný finančný postih zo mzdy. Samozrejme musí byť odôvodnenie, za čo sa udeľuje vytýkací list a postih.
Väčšinou dávame aj dodatok/upzornenie, že ak v priebehu pol roka dostane z-nanec ďalší vytýkací list, môže s ním byť rozviazaný PP. ale máme na toto všetko kolekt.zmluvu.
Tweety
08.08.12,06:46
na dovolenke je za-eľ, vráti sa za 10 dní,nevyjadrila som sa zrozumiteľne, zato tá komunikácia viazne, zamestnávateľ chce vedieť, či nie je lehota dodania písomného vyrozumenia- porušenie prac. discipl. Zamestnanca našiel na pracovisku spať, v tomto prípade sú aké sankcie - nemáme kolektívnu zmluvu, ďakujem
Môže mu dať oznámenie o porušení PD.
A má aj takúto možnosť, všetko záleží, či a ako sa bude posudzovať jeho porušenie.
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.
veronikasad
08.08.12,06:50
na dovolenke je za-eľ, vráti sa za 10 dní,nevyjadrila som sa zrozumiteľne, zato tá komunikácia viazne, zamestnávateľ chce vedieť, či nie je lehota dodania písomného vyrozumenia- porušenie prac. discipl. Zamestnanca našiel na pracovisku spať, v tomto prípade sú aké sankcie - nemáme kolektívnu zmluvu, ďakujem
V § 81 ne je uvedený termín, dokedy tak zamestnávatel má urobiť. Nie som právnik, myslím si, že dva týždne nie je žiadne prekročenie lehoty, ak má zamestnávatel svedkov.

§ 81
Základné povinnosti zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám,
g) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.


Lehota dvoch mesiacov je len v § 68 - Okamžité skončenie prac.pomeru.
duľa
09.08.12,05:57
všetkým Vám ďakujem , asi to ostane na Vytýkacom liste s prípadným krátením prémií