Miloš+
08.08.12,07:10
Ahojte poraďáci. Uvažujem nad kúpou auta ktoré má aj LPG, samozrejme legálne a s certifikátom. Chcem sa spýtať či sú s takýmto autom spojené nejaké mimoriadne výlohy, napríklad častejšia STK, prípadne servisné prehliadky samotného splyňovacieho zariadenia a pod.
Ďakujem.
Letko
08.08.12,05:25
Mám LPG, STK a EK normálne ako pri benzíne - raz za dva roky. Raz ročne idem autom k chlapíkovi, ktorý mi montoval LPG a v prípade potreby vymení filter a raz mi dal nejaký doklad, tak ho nosím v aute ale som zabudol, na čo slúži.
Keď budeš tankovať, odporúčam Slovnaft alebo v PL Orlen. Sú to najkvalitnejšie plyny (teda dostupné v mojom okolí). Neviem, ako to je s OMV plynom.
Dlho som tankoval Flagu, ale po dlhom čase mi začala svietiť kontrolka výfukového systému. Posledné tri nádrže som tankoval Slovnaft a kontrolka zhasla.
Nandrolon
08.08.12,05:41
- tiež to trošku sledujem a je tam niečo také že každých 10 rokov sa má vymeniť nádrž na plyn /keď som to jednému čo má plyn hovoril, tak sa smial ževraj to tak nefunguje..../
- a jediné obmedzenie že nesmieš parkovať v podzemných parkoviskách...
Martin Mocko
08.08.12,05:51
Čo sa ceny týka, tak si musíš zrátať LPG ročnú prehliadku (cca 20E)+STK a EK sú drahšie ako pri benzíne (ale robia sa raz za dva roky).
ale tu to máš všetko pekne popísané:

http://www.mpgas.sk/index.php/lpg-pre-a-proti

Inak..mne sa zdá, že nádrž po 10tich rokoch je možné iba nechať preskúšať tlakovou skúškou a skúšobňa by mala certifikát predĺžiť, nie?
Nandrolon
08.08.12,06:27
Veď to práve neviem, niekde sa píše výmena, niekde pretlakovanie...
IvanPK
08.08.12,12:24
Životnosť plynovej nádrže
V zmysle nariadenia vlády č.176/2003 Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a o postupoch posudzovania zhody na prepravné tlakové nádoby, certifikát o typovej skúške prepravného tlakového zariadenia platí desať rokov a jeho platnosť možno predĺžiť. Kontrolný orgán musí pripevniť alebo dať pripevniť svoj identifikačný kód na každý výrobok, ktorý je individuálne kontrolovaný ihneď po vykonaní pravidelnej kontroly a musí vyhotoviť písomný certifikát o pravidelnej kontrole. Ak je prekročená deklarovaná životnosť nádrže na plyn alebo je prekročená povolená lehota používania nádrže na plyn a nebola vykonaná periodická skúška tlakovej nádoby na plyn, vozidlo sa považuje za technicky nespôsobilé na cestnú premávku.


www stránka MINDOP
pafendorf
10.08.12,12:06
Ja som nadrz musel menit inac by mi neurobil rocnu prehliadku ... auto najazdene 230000km lpg namontovane od zaciatku ... slape jak hodinky ;)
Indeed
11.08.12,04:33
Znova obraciam pozornosť na www.autobazar.eu/forum

sekcia LPG ,

mnohé vyjadrenia spokojných užívateľov a skusených mechanikov, tiež riešenie problémov s LPG
Indeed
11.08.12,04:39
LPG v sučasnosti jediný cenovo prijateľný sposob pohonu aut, ktorý zaručuje majiteľovi skoro neobmedzené množstvo cestovania autom,

Ja som najazdil na LPG 150 000 km , maximalna spokojnosť,

moje doporučenia OMV plyn , Eco+ od Slovnaftu a sem-tam Probugas hlavne v CZ

a hlavne :

cena plynu je 1/2 oproti cene benzínu , a je predpoklad,že cena benzínu bude stále rásť, kým cena plynu nie.

Netreba tankovať LPG tam kde je najlacnejší !!! Tá nizka cena je na ukor kvality plynu.
vulxy
11.08.12,05:05
LPG je dobra vec ,najazdil som uz cca 70tis a spokojnost.Fobia1,2HTP...spotreba 6,6l.....okrem uz uvedenych veci vyssie este pocitaj s tym ze EK ti neurobia hocikde len niektore pracoviska maju na to vybavenie.robil som pred 2 tyzdnami a stala 25€.STK= 31€.potom tam su tlakove skusky systemu(neviem ci sa to odborne takto vola....v lpg montaznej dielni ti skusaju tesnost apod) ,nie je to uz povinne podla zakona(pozor policajti to nevedia a pytaju potvrdenie...) ale doporucujem to kazde dva roky pred STK a tiez aby sa ti lepsie spavalo ze nikde nic nefuci.stoji to okolo 15€ ale najdi si poriadnu dielnu niektory fachmani ani kapotu neotvoria len ti vystavia potvrdenie a zhrabnu €....
plyn tankujem jedine na slovnafte ine som neskusal a za tych 70tis ziadny zadrhel ani filter nebolo treba vymenit....
a ake auto chces kupit ?dost podstatne....
u dacie maju v predaji sandero na LPG uz tovarensky namontovany pokial nie si narocny ....to moze byt zaujimave....
Indeed
11.08.12,05:15
Teda takto :

Na EK musíš isť s protokolom o montáži plynového zariadenia,ktorý ti vydala dielňa kde Ti lpg namontovali, to je prvá nepostrádateľná vec , naprosto nevyhnutná,mať ten protokol

predtým treba absolvovať na odbornom pracovisku kontrolu sposobilosti lpg systemu ,
ktorá platí jeden rok

s týmito dvoma dokladmi treba prisť na EK či STK

A najlepšie je to tak vybaviť,že ani kapotu neotvoria a zhrabnú €

lebo väčšina poruch lpg systemov je zapričinená nedbornými zásahmi a nesprávnymi nastaveniami, či nesprávnym výberom komponentov zapaľovania el.sustavy vozidla /zap.sviečky/

Teda ak LPG šlape ,treba doňho šprtať čím najmenej !
vulxy
11.08.12,05:24
suhlas,bez toho protokolu tam nemusi ani chodit....
vulxy
11.08.12,05:34
kapota sem kapota tam...ocakavam ze za tie € sa aspon bude tvarit ze nieco robi pan odbornik...viem ze ma ajtak o....u ked chcu,ja mam dobrych servisakov na lpg musim zaklepat...
kuky969
11.08.12,05:54
Ahojte
mam otazocku predpokladam ze kombinacia LPG/nafta nie je mozna ??
vulxy
11.08.12,06:06
este som nepocul ze by to niekto dokazal ale mozno aj ano....
allgreen
11.08.12,06:13
oplati sa LPG namontovať do noveho auta povedzme o výkone 1,6 ? dakde som pocul ze auto musi mat pre LPG vačší vykon.
vulxy
11.08.12,06:22
oplati sa LPG namontovať do noveho auta povedzme o výkone 1,6 ? dakde som pocul ze auto musi mat pre LPG vačší vykon.
ked to das do noveho auta stracas zaruku a neviem ci to stoji za to....ale poznam maniaka co si to dal namontovat do funglovky passata....jeho vec...
co sa tyka vykonu mam len 1,2 objem a ci jazdim na plyn alebo benzin nerozoznam rozdiel mozno takych 5% takze ake auto mas taky budes mat vykon.....40KW=maly vykon......200KW velky vykon:)
pafendorf
11.08.12,06:33
asi ťažko do nafťaku ... čiže nie ... :)
Miloš+
11.08.12,16:30
V prvom rade ďakujem všetkým za príspevky.
Vulxy - v stredu som kúpil Škodu Roomster r.v. 2009 s motorom ako máš aj ty vo Fabke - 1.2 HTP. Žiadne delo, ale ako rodinné premiestňovadlo úplne stačí. A nakoľko do práce dochádzam denne cca 50 km, tak dúfam že na tom LPG niečo ušetrím na nákladoch na palivo.
buchač
11.08.12,16:42
Ahojte
mam otazocku predpokladam ze kombinacia LPG/nafta nie je mozna ??
...je možná a aj sa praktizuje .......

LENŽE sa to viacmenej robí u autobusov ....u osobákov sa to neoplatí pre veľký zásah do motora....
Indeed
12.08.12,11:46
HTP je maximálne nevydarený motor,ktorému sa treba zďaleka vyhnuť, vhodné motory na prerábku LPG sú MPi.
Indeed
12.08.12,11:47
Ak si dávajú v Nemecku montovať LPG do passatov, tak to asi význam má...
Indeed
13.08.12,03:05
ale autobusy prerábajú na CNG a to je len stlačený zemný plyn, kdešto LPG je skvapalnený propánbutan
Nokerla
13.08.12,06:04
A hlavne to, ze naftak ked prerobis na plyn, tak je to jednosmerna cesta.
vulxy
13.08.12,14:27
ma to svoje muchy ale zase co je dokonale,treba si nachystet kazdych 70-100tis km 200€ na opravu hlavy a inac to jazdi fasa...
Mirceli
14.08.12,08:39
Buchač-- Do autobusov sa montuje CNG... :)
Mirceli
14.08.12,08:56
Nie pri všetkých značkách stráca nové auto záruku, ak s montážou súhlasí predajca (dovozca) tak o záruku nepríde...
Mirceli
14.08.12,09:26
Pri tzv. ročnej prehliadke pri ktorej sa robí tesnosť plynového zariadenia pri ktorej musí prinajmenšom mechanik otvoriť kufor v ktorom je nádrž a pravda aj kapotu, potom sa vystaví " Protokol o kontrole plynového zariadenia"...
lapejko
14.08.12,18:29
Do autobusov sa montovalo aj LPG svojho času, princíp je rovnaký, musia do hláv dorobiť zapaľovacie sviečky a vlastne zmeniť dieselový motor na zážihový... jazdil som 7 rokov s plynom na Lade 2004 s motorom 1300, osvedčili sa sviečky NGK, blbý splynovač Hungary Kargas, ale naučil som sa ho servisovať a blbcov so šrubovákom k tomu nepúšťať... V Lade platilo, že musí ísť na benzín na 110% aby šla na plyn dobre- príklad: hore Dargovom na plyne nevládala lada na lpg ísť ani na dvojke kvôli drhnúcim brzdám, ke´d som prepol na benzín, v kopci som zaradil aj štvorku...Brat má plyn v Golfe 3 v 1,8 i, montovaný v Rzeszowe na počkanie, jazdí už 8 rokov, teraz kúpil jazdenú Toyotu Corolu Verso 1,8 a znovu dal LPG, spotreba cca 9 l.
Letko
15.08.12,04:40
Dá sa ale len do starých naftových motorov - to mi povedal montážnik.
Letko
15.08.12,04:43
Škoda Octavia - od výroby aj na LPG.
Mirceli
15.08.12,06:26
Škoda Octavia - od výroby aj na LPG.

ano, ale servis tých Octavii čo dodáva Škoda priamo z výroby je len v BA a majú s tým riadne problémy, boli zaškolený dvaja ľudia a aby nebolo málo škoda zamkla riadiace jednotky LPG aby sa do nich nikto nedostal....
Letko
15.08.12,06:35
Len v jednom servise v rámci celej republiky?
Mirceli
15.08.12,06:38
ano..
Letko
15.08.12,06:40
Tak to sú teda služby :(
buchač
15.08.12,06:57
...je možná a aj sa praktizuje .......
LENŽE sa to viacmenej robí u autobusov ....u osobákov sa to neoplatí pre veľký zásah do motora....

Indeed
ale autobusy prerábajú na CNG a to je len stlačený zemný plyn, kdešto LPG je skvapalnený propánbutan

Buchač-- Do autobusov sa montuje CNG... :)

...he......že nechám sa poučiť ...

Čítať sa naučte pre zmenu ........obaja ........
Indeed
15.08.12,06:59
čítať viem,len v akom zmysle si uviedol to slovo "viacmenej" tomu nerozumiem,teda viac alebo menej?
Letko
16.08.12,14:32
ano, ale servis tých Octavii čo dodáva Škoda priamo z výroby je len v BA a majú s tým riadne problémy, boli zaškolený dvaja ľudia a aby nebolo málo škoda zamkla riadiace jednotky LPG aby sa do nich nikto nedostal....

Toto mi odpísali zo Škoda Auto Slovensko:

Dobrý deň,

Servisnú starostlivosť o model Octavia so systémom LPG montovaným výrobcom vozidla, je možné realizovať v ktoromkoľvek autorizovanom servise Škoda. Zoznam autorizovaných servisov Škoda aj s kontaktnými údajmi nájdete na našej webovej stránke: http://www.skoda-auto.sk/siet/Predaj-a-servis

S pozdravom

XXX
buchač
16.08.12,16:11
Indy ...hm , keby som hociaký iný výraz použil , tak by si viacmenej nerozumel ...
Miloš+
31.08.12,16:15
Takže zdravím ešte raz.Ako som tu už písal kúpil som Škodu Roomster 1.2 HTP aj s namontovaným LPG značky STAG 4, vyparovač Zavoli. Moja otázka znie: Ako je možné že keď podľa papierov má plynová nádrž objem 45l tak keď tankujem tak mi tam vlezie cca 25l aj keď na indikátore mi svieti červená - rezerva. Môže tam byť nejaká chyba?
Ďakujem.
Letko
31.08.12,16:27
Na začiatku potrebuješ natankovať niekoľko-krát, aby sa tam vmestilo viac (neviem, či je to zavzdušnené alebo niečo iné). Mne to tiež takto odporúčali. Neskôr sa to zlepšilo a potom opäť zhoršilo, tak mi servisák otvoril nádrž, niečo tam urobil a už to funguje.
Na začiatku mi nefungoval indikátor množstva plynu, tak servisák mi dal do nárdže nejaké iné sklíčko, ktoré to meria a už mi to funguje.
Miloš+
31.08.12,17:11
Ale to nie je nové auto, je to r.v. 2009 a plyn dal bývalý majiteľ namontovať cca mesiac po kúpe. Jedine ak ten indikátor ozaj dobre neukazuje a napriek tomu že svieti rezerva tak tam je plynu ešte dosť. Nemal som doteraz skúsenosť s LPG preto sa radšej pýtam. Asi ho skúsim vyjazdiť kým sa neprepne na benzín a uvidím.
Letko
31.08.12,17:16
vyjazdi plnú nádrž a uvidíš.
vulxy
02.09.12,17:36
mne to tiez ukazuje vselijak,mam 4 kontrolky a postupne zhasinaju ale uz sa na nich nespolieham,viem ze mozem jazdit po natankovani do 450km v pohode a ked prekrocim mam este furt rezervu cca 30km....idem natankovat......podla mna malickost ,ani by som sa stym neunuval do servisu
Indeed
09.09.12,19:22
Je tu horúca novinka v tejto oblasti !

Vstrekovanie kvapalnej fázy plynu do valcov pod tlakom, vhodné pre motory TSi, FTSi, či FSi !!!!!

Zariadenie je od firmy VIALLE a montuje sa už aj na Slovensku.

Googliť LPDi.

Poznámka : naschvál som nedával adresu ani link na konkretny servis kvoli tomu aby tu nebola reklama, tak prosím ctených moderátorov aby nemazali ani značku VIALLE.
metla25555
15.02.13,12:53
LPG viac nez odporucam! Mam ho uz nejaky ten rok, aj kamarati si ho dali urobit. My sme boli v tomto servise. na stranke mas vselijake info a tak http://www.autolpg.sk/novinky/
skus tych
LPG-Zvolen
28.02.13,06:41
My sme výhradný dovozcovia na Slovensku, dúfam ze si myslel sevis vo Zvolene :)
Indeed
03.11.13,19:51
pozeram,že posledny prispevok bol vymazany,tak pokusim sa ho nahradiť

nedavam sem odkaz na web stránku tejto firmy ,uvediem,len jej názov PST Zvolen
edo8
20.08.14,09:52
lpg a nafta - áno, ale naozaj sa oplatí len ak jazdíš na kamióne alebo dodavke a hlavne ak jazdis vela. pre bezne jazdy ako do prace alebo tak jednoducho pre osobe vozidlo to nema navratnost. keď sa tu chlapi bavili o navratnosti da sa to lahko vypocitat

spomínala sa tu aj zruka na lpg v novom aute - ja osobne tak jazdim s oplom - daval som pred rokom prins do noveho auta a moja spokojnost aj so servisom na vybornu ..auto som daval prerobit v Autoservise Holcik zariecie - kontakty na tom linku predtym .. je tu inak ešte niekto kto ma nove auto na plyn?



Ahojte
mam otazocku predpokladam ze kombinacia LPG/nafta nie je mozna ??
...je možná a aj sa praktizuje .......

LENŽE sa to viacmenej robí u autobusov ....u osobákov sa to neoplatí pre veľký zásah do motora....
edo8
20.08.14,09:54
ja jazdim s oplom novým a na plyn tiez vdaka tejto firme, pridavam sa teda k metle co sa odporucania servisu týka :)


LPG viac nez odporucam! Mam ho uz nejaky ten rok, aj kamarati si ho dali urobit. My sme boli v tomto servise. na stranke mas vselijake info a tak http://www.autolpg.sk/novinky/
skus tych
Fontionnel s.r.o.
22.08.14,11:58
Zdravím Miloš,

STK / EK sa vykonáva v klasických intervaloch ako na akékoľvek iné vozidlá na pohon benzín / diesel (čiže 2 roky, je to o niečo drahšie ako štandardný pohon, je nutné dokladovať doklad o montáži LPG zariadenia, kedysi to nutné nebolo, ak bolo vozidlo dovezené s pohonom na LPG tak tento doklad potrebný nie je), servisný interval je každých 30 000 km (pozostáva z výmeny 2 filtrov na LPG zariadení, výdavok v hodnote niekoľko desiatok € aj v tých najkvalitnejších servisoch), platnosť LPG nádrže je podľa legislatívy 10 rokov.
nervak42
28.10.14,19:31
Keby som bol pozornejšie čítal debatu vyššie, mohol som si ušetriť kopu hľadania a nervov. Ako je tu už spomenuté, montáž LPG robí aj firma Autokolinika Holčík. Treba doplniť, sídli v Púchove, a robí aj servis LPG aj STK. Ceny sú viac ako priaznivé, včera som sa telefonicky objednal, a dnes mám hotovú prehliadku aj STK. Som viac ako spokojný, ozaj dobrá firma. Od Dubnice po Považskú Bystricu, nerozmýšľam. A možno ani Trenčania, lebo na trenčiansku STK na LPG som veľa chváli nepočul.
Palo, Nová Dubnica.
Kajka11
29.10.14,08:17
ktoré autá sú od výroby na LPG?? dik