Ivan72
18.02.06,17:33
Ahojte poraďáci
Prevádzkujem autobazár, nakúpil som automobil z druhého konca republiky. Pri odbere úžitkového automobilu s nárokom na odpočet DPH však na faktúre chýbala pečiatka (nakoľko majiteľ bol mimo SR).
Navyše som na portály www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) zistil že menovaný má pozastavenu podnikateľskú činnosť. Ako mám postupovať? Môžem si uvedenú faktúru zaradiť do účtovníctva a mám nárok na odpočet DPH?
Muška
18.02.06,16:36
Pečiatka, nie je povinná. Je na faktúre majiteľov podpis? Zistil si si na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) či mu ešte platí IČ pre DPH? Ak tam už nebude, tak si telefonicky over na tel.čísle - tiež je uvedené na tejto stránke, že do ktorého dátumu bol platiteľ DPH.
Tweety
18.02.06,16:38
Ahojte poraďáci
Prevádzkujem autobazár, nakúpil som automobil z druhého konca republiky. Pri odbere úžitkového automobilu s nárokom na odpočet DPH však na faktúre chýbala pečiatka (nakoľko majiteľ bol mimo SR).
Navyše som na portály www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) zistil že menovaný má pozastavenu podnikateľskú činnosť. Ako mám postupovať? Môžem si uvedenú faktúru zaradiť do účtovníctva a mám nárok na odpočet DPH?
Na faktúre nie je povinnosťou mať pečiatku, problém vidím v tom, že ak má dodávateľ pozastavenú činnosť a z predaja vozidla neodviedol daň, ktorú si Ty odpočítaš pri kúpe vozidla, môže DÚ požadovať jej vrátenie. :cool:
KEJKA
18.02.06,16:44
§ 66 Z.o DPH
(2) Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskych spoločenstiev, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,

b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,

c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.

(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.

(4) Na účely odseku 3 je
a) predajnou cenou všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú obchodník prijal alebo má prijať od kupujúceho alebo od tretej osoby vrátane dotácií priamo spojených s týmito plneniami, daní, cla, poplatkov a súvisiacich nákladov (výdavkov) ako provízia, náklady na balenie, dopravu a poistenie, ktoré obchodník požaduje od kupujúceho, okrem prechodných položiek a zliav a ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), súčasťou predajnej ceny je aj celková suma splátok dohodnutá v nájomnej zmluve,
---------------
mne sa to javí tak, že si faktúru spáruješ s iným dokladom tak aby nebolo pochýb o aké auto sa jedná a postupuješ stanoveným spôsobom.
Jana Acsová
18.02.06,17:25
Osobitnú úpravu podľa § 66 nie je možné uplatniť pri nákupe auta v tuzemsku v prípade, že voči kupujúcemu bola daň predávajúcim uplatnená.
KEJKA
18.02.06,17:32
súhlasím, podala som možné riešenie pre dodávateľa - neplatiteľa DPH, čo by mohol byť ak má pozastavenú činnosť.
Po opätovnom prečítaní otázky pripúšťam, že možno má faktúru aj s vyčíslením DPH. Uplatniť si ju nemôže odpočítať. Ale použiť faktúru môže za účelom preukázania nákladov na obstaranie.
bryan
18.02.06,19:55
Peciatka tu nie je problem. Hlavny problem vidim v tom, ze je cinnost pozastavena.
Neopravnene podnikanie, podvod ... ? Z toho trci problem.
KEJKA
18.02.06,21:08
Peciatka tu nie je problem. Hlavny problem vidim v tom, ze je cinnost pozastavena.
Neopravnene podnikanie, podvod ... ? Z toho trci problem.
ale to nie je problém autora otázky. Ten má doklad o obstaraní a mohol obstarať aj od občana - nepodnikateľa. Problém prípadnej DPH sme vyriešili,
Muška
18.02.06,21:16
Môže nastať ešte prípad, že živnosť má síce pozastavenú, ale IČ pre DPH mu zostalo z iného podnikania.
A ak auto, ktoré mal v podnikaní predáva a má pridelené IČ pre DPH - tak to môže byť nakoniec aj celkom v poriadku.
ALBO
19.02.06,17:27
Osobitnú úpravu podľa § 66 nie je možné uplatniť pri nákupe auta v tuzemsku v prípade, že voči kupujúcemu bola daň predávajúcim uplatnená.

Avo,z čoho presne toto vyplýva, nejako na to neviem prísť už druhý deň.
Jana Acsová
19.02.06,17:33
Ja to čítam napr. cez § 66 ods. 2 a ods. 11.
ALBO
19.02.06,18:00
Ja to čítam napr. cez § 66 ods. 2 a ods. 11.

No veď,v 2 je, že je povinný to uplatňovať, keď splní a, b, c.., to jest keď nakupuje od neplatiteľa. Ale nevypýva mi z toho, že nemôže ak nakúpi od platiteľa.
Celý § chápem ako niečo širšie čo zahřňa aj nákup od platiteľa s DPH a akoby ten ods. 2 len povedal kedy musí vždy ísť rozdielovým spôsobom.
Nertvrdím , že to nie je tak ako ste napísali, len to akosi neviem prečítať.
Jana Acsová
20.02.06,07:17
A ešte ods. 5. T.j. v § 66 je uvedené, kedy je možné a kedy sa musí uplatniť osobitná úprava.

Inak celý § 66 je veľmi náročný a čo odsek to perla ... veľmi veľa súvislostí a veľmi veľa odlišností.

Pripnem usmernenie DR SR k § 66:

§ 66 osobitná úprava pri ojazdenom automobile


Podľa § 66 ods. 2 zákona o DPH obchodník pri predaji použitého tovaru, ktorý mu bol dodaný na území ES, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané:
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
V § 66 ods. 2 cit. zákona sa síce ustanovuje povinnosť použiť pri predaji použitého tovaru osobitnú úpravu, ale zákon o DPH umožňuje obchodníkovi, aby sa rozhodol pri dodaní tovaru podľa odseku 1 použiť bežný režim dane. Ak sa obchodník rozhodne použiť bežný režim dane pri predaji použitého tovaru, nevykazuje odpočítateľnú daň, keďže kupuje použitý tovar od osôb uvedených v ods. 2, keď daň nebola (nemohla byť) voči nemu uvedenými osobami uplatnená.
V prípade, ak pri kúpe použitého tovaru (ojazdeného automobilu) nie sú splnené podmienky uvedené v § 66 ods. 2 cit. zákona, obchodník pri predaji tohto tovaru nemôže uplatniť osobitnú úpravu podľa § 66 cit. zákona.

Platitelia dane, ktorí používajú osobitné úpravy uplatňovania dane (napr. obchodníci, ktorí predávajú tovar podľa § 66 cit. zákona), uvádzajú v daňovom priznaní len hodnotu, ktorá tvorí základ dane. Základ dane pri predaji tovaru podľa § 66 ods. 2 cit. zákona upravuje ustanovenie § 66 ods. 3 cit. zákona.
ALBO
20.02.06,08:03
A ešte ods. 5. T.j. v § 66 je uvedené, kedy je možné a kedy sa musí uplatniť osobitná úprava.

Inak celý § 66 je veľmi náročný a čo odsek to perla ... veľmi veľa súvislostí a veľmi veľa odlišností.

Pripnem usmernenie DR SR k § 66:

§ 66 osobitná úprava pri ojazdenom automobile


Podľa § 66 ods. 2 zákona o DPH obchodník pri predaji použitého tovaru, ktorý mu bol dodaný na území ES, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané:
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
V § 66 ods. 2 cit. zákona sa síce ustanovuje povinnosť použiť pri predaji použitého tovaru osobitnú úpravu, ale zákon o DPH umožňuje obchodníkovi, aby sa rozhodol pri dodaní tovaru podľa odseku 1 použiť bežný režim dane. Ak sa obchodník rozhodne použiť bežný režim dane pri predaji použitého tovaru, nevykazuje odpočítateľnú daň, keďže kupuje použitý tovar od osôb uvedených v ods. 2, keď daň nebola (nemohla byť) voči nemu uvedenými osobami uplatnená.
V prípade, ak pri kúpe použitého tovaru (ojazdeného automobilu) nie sú splnené podmienky uvedené v § 66 ods. 2 cit. zákona, obchodník pri predaji tohto tovaru nemôže uplatniť osobitnú úpravu podľa § 66 cit. zákona.

Platitelia dane, ktorí používajú osobitné úpravy uplatňovania dane (napr. obchodníci, ktorí predávajú tovar podľa § 66 cit. zákona), uvádzajú v daňovom priznaní len hodnotu, ktorá tvorí základ dane. Základ dane pri predaji tovaru podľa § 66 ods. 2 cit. zákona upravuje ustanovenie § 66 ods. 3 cit. zákona.

Ďakujem AVO, z tohoto to vyplýva, ale kde nájdem ten pokyn.Na stránkach DRSR-pokyny- to nevidím.
Jana Acsová
20.02.06,09:05
Ďakujem AVO, z tohoto to vyplýva, ale kde nájdem ten pokyn.Na stránkach DRSR-pokyny- to nevidím.
Link na DRSR:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par66.doc