Zappx
08.08.12,11:38
Dobrý deň,
Prosím Vás chcela by som sa spýtať, som na RD a stále zamestnaná, od septembra zvažujem založenie živnosti (FO) alebo s.r.o., ako je to potom s odvodmi, čo je pre mňa výhodnejšie?
Ďakujem pekne za odpovede
Katka.T.
08.08.12,09:57
Tiez som na RD a zamestnana. Zalozili sme s.r.o. Som jednym zo spolocnikov aj konatelov. Mam este 1 rok RD pred sebou. Takze som konatel bez odmeny a preto som sa neprihlasila ani na zdrav. ani na soc. poist. Uvazujem ze si dam len podiel na zisku na konci roka, ak nejaky bude. Chcem to tak nechat este dovtedy kym mi neskonci RD. Potom asi dam vypoved v povodnej praci, kde ma este eviduju ako zamestnanca a vo vlastnej sro - budem poberat odmenu konatela. Dufam, ze je to legislativne v poriadku. Nie som ziadny expert, ale myslim ze takto je to v pohode. Budem sa tiez tesit odpovediam odbornikov na tuto temu.
ada159
09.08.12,16:50
Ak budes SzCo, v čase ked si poistencom statu z hľadiska starostlivosti o dieťa, tak preddavky na zp platiť nemusíš, a podľa príjmu ti vyjde potom Rzzp. Sociálna poisťovňa- podľa príjmu z DP za predchádzajúci rok.
Ak budes mat s.r.o., kde nebudes zamestnancom, ale budes poberat podiely zo zisku - odvody do zp. Inak súhlasím s katkou
Zappx
09.08.12,17:02
dakujem za odpovede, bude to s.r.o., a nebudem zamestnanec, budem mat len odmenu konatela...takze budem platit len ZP a SP nie? a v marci si podam normalne Dpriznanie? Som z toho trošku mimo :) preto dakujem za vsetky odpovede...
ada159
09.08.12,17:32
Pokial budes len konateľ bez príjmu, neplatis nikde. Pokial dosiahnete zisk a budete poberat podiel zo zisku, zaplatíte zdravotne odvody. Podiel zo zisku bude vyplatený po daňovom priznani. Teda rok 2012 zisk, vyplatený podiel rok 2013
ada159
09.08.12,17:35
Pozri - vyplatene podiely na zisku spolocnikovi. Nejde mi pripojiť link