gerco
08.08.12,12:17
Dobry den,
ideme kupovat byt a v liste vlastnicta su 2 zalozne prava. Jedno ma Sporitelna a druhe ma mesto BA.

Znenie je nasledovne:

Zalozne pravo v prospech hlavneho mesta SR Bratislavy na poskytnutu zrazku a zlavu z ceny bytu a pozemku v zmysle (nejakej zmluvy zo dna 3.3.2004).

Je toto nejaky problem pri kupe bytu ? Co to vlastne znamena ? V realitke nas ubezpecili, ze o nic nejde. Ze je to normalna, standartna vec. A ze po kupe bytu sa da nejaka ziadost na mestsky urad ci kde a ze sa byt od mesta odkupi za polovicu odkupnej sumy, ktora by mala byt cca 700 €.


Dakujeme velmi pekne za kazdu radu!
tictac7
08.08.12,10:29
nie je to nič vážne. Je to záložné právo voči mestu/obci, ktoré bolo na všetky byty, ktoré boli predávané so zľavou. V zmluve medzi BA a nadobúdateľom je uvedené, že záložné právo je na 10 rokov. Pokiaľ od doby prevodu bytu uplynie 10 rokov a nadobúdateľ byt nepredá, záložné právo bude vymazané (inak, žiadny z bytov, ktorý nezmenil vlastníka toto ešte vymazané nemá, aj keď od prevodu prešlo aj 15 rokov - mesto na to z vysoka....).
Teraz pri predaji postup nasledovný:
- ten, čo byt predáva nech si ide láskavo vyplatiť poskytnutú zľavu - dostane potvrdenie a povolenie na výmaz tohto záložného práva a nech to dá na kataster. Nik iný to vybaviť nevie a nemôže a robí sa to ešte pred zavkladovaním kúpno-predajnej zmluvy. Inak vám ani nepovolia vklad do katastra.....

mimotemy ten v realitke má nejaké divné info... Mám osobnú skúsenosť, takže viem.....
Kvaka
08.08.12,10:34
Dobry den,
ideme kupovat byt a v liste vlastnicta su 2 zalozne prava. Jedno ma Sporitelna a druhe ma mesto BA.

Znenie je nasledovne:

Zalozne pravo v prospech hlavneho mesta SR Bratislavy na poskytnutu zrazku a zlavu z ceny bytu a pozemku v zmysle (nejakej zmluvy zo dna 3.3.2004).

Je toto nejaky problem pri kupe bytu ? Co to vlastne znamena ? V realitke nas ubezpecili, ze o nic nejde. Ze je to normalna, standartna vec. A ze po kupe bytu sa da nejaka ziadost na mestsky urad ci kde a ze sa byt od mesta odkupi za polovicu odkupnej sumy, ktora by mala byt cca 700 €.


Dakujeme velmi pekne za kazdu radu!Vyplýva to zo zákona 182/1993 o bytoch a nebytových priestoroch. http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182
Ak sa kúpi byt so zľavou od obce, tak by sa tento byt nemal po dobu 10 rokov previesť do vlastníctva na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov, inak sa musí uhradiť plná cena.
Pozri si § 18b ods. 5 :
Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f5343824) v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru.
Kvaka
08.08.12,10:40
.....
V realitke nas ubezpecili, ze o nic nejde. Ze je to normalna, standartna vec. A ze po kupe bytu sa da nejaka ziadost na mestsky urad ci kde a ze sa byt od mesta odkupi za polovicu odkupnej sumy, ktora by mala byt cca 700 €.
To akože ty budeš za predávajúceho platiť tých 700€, čo on dostal zľavu a predal byt skôr ako za 10 rokov?
gerco
08.08.12,10:46
No ten realitak to ani nespomenul pred podpisom zmluvy o zmluve. Ja som to zalozne pravo pred tym prehliadol a dnes som si pozrel znova to LV a objavil som to. Ked som sa spytal, ze ci to bude platit predavajuci, tak ze nie, ze to spada uz pod nas. Hm...
gerco
08.08.12,10:48
A neviete pls za kolko sa odkupuje taky byt ? Ja som z tych paragrafoch uplna LAMA :( Ja si len pamatam z pred XY rokov, ze ked rodicia odkupovali byt od druzstva, tak to tusim stalo 20.000 sk.
Kvaka
08.08.12,10:52
No ten realitak to ani nespomenul pred podpisom zmluvy o zmluve. Ja som to zalozne pravo pred tym prehliadol a dnes som si pozrel znova to LV a objavil som to. Ked som sa spytal, ze ci to bude platit predavajuci, tak ze nie, ze to spada uz pod nas. Hm...
Nemôže to spadať pod vás, to je povinnosť toho, čo kúpil byt od mesta. A je to asi tých 700€, čo si napísal v úvodnom príspevku. Polovica kúpnej ceny bytu od obce. To máš na svojom LV? Už máš takto odkúpený byt aj so záložným právom?
tictac7
08.08.12,10:55
A neviete pls za kolko sa odkupuje taky byt ? Ja som z tych paragrafoch uplna LAMA :( Ja si len pamatam z pred XY rokov, ze ked rodicia odkupovali byt od druzstva, tak to tusim stalo 20.000 sk.

...to sa nedá takto jednoznačne povedať. Závisí od toho, ako bol ten dom starý, rozloha bytu...a niektoré paneláky v BA mali (alebo aj majú, ak si nedali prerobiť) jednotrubkové vedenie, takže tam bola cena oproti porovnateľnému bytu ešte výrazne nižšia - 30%....
gerco
08.08.12,10:57
Tak ale aspon priblizne. Dufam, ze nepojde o nejaku vacsiu sumu v par tisicoch ? Jedna sa fakt len o nejakych 500-700 € ?
gerco
08.08.12,10:59
No ak som to spravne pochopil, tak ten byt nadobudol otec tej pani co to predava a minuly rok jej ho daroval darovacou listinou. Takze stale to spada pod tu pani ?
tictac7
08.08.12,11:00
Tak ale aspon priblizne. Dufam, ze nepojde o nejaku vacsiu sumu v par tisicoch ? Jedna sa fakt len o nejakych 500-700 € ?

dúbravka - 70 m2 20.000 SKK
nové mesto - 42 m2 8.000 SKK

také ceny si pamätám ja za byty odkupované od mesta. Takže tak....
Kvaka
08.08.12,11:02
Tak ale aspon priblizne. Dufam, ze nepojde o nejaku vacsiu sumu v par tisicoch ? Jedna sa fakt len o nejakych 500-700 € ?

Už som ti to napísala vyššie, sám si to uviedol v prvom príspevku v poslednej vete, že ide o cca 700€.
verkaz
08.08.12,11:06
Nemuselo by to byť ani toľko.
Ale to by si v žiadnom prípade nemal platiť Ty. Doterajší vlastník bytu, ktorý kupuješ, to mal v zmluve o prevode bytu zakotvené, že v prípade prevodu bytu na inú osobu (príspevok číslo 3) poskytnutú zľavu mestu vráti.
V prípade, že by ste sa vopred dohodli, že za neho túto sumu vrátiš, by to bolo v poriadku ale takto ako to píšeš, to určite v poriadku nie je.
Realitnej kancelárii je to jedno.
Ak už uplynulo 10 rokov, malo byť to záložné právo vymazané. Potrebuješ k tomu potvrdenie od predávajúceho, kedy byt kúpil a na základe toho by kataster mal urobiť vymazanie záložného práva.
Kvaka
08.08.12,11:06
No ak som to spravne pochopil, tak ten byt nadobudol otec tej pani co to predava a minuly rok jej ho daroval darovacou listinou. Takze stale to spada pod tu pani ?
V darovacej zmluve toto záložné právo asi ostalo zachované, bol to prevod na dcéru, neprešlo 10 rokov od kúpy bytu od obce.
Kvaka
08.08.12,11:09
Verkaz, on píše, že z roku 2004 bola zmluva, z ktorej toto záložné právo vzniklo. A aj sumu 700€ ako zľavu 50% ceny bytu, právnik to asi vedel.
gerco
08.08.12,11:09
Veru tak, ako pises, nepreslo. Ta zmluva o na ktoru sa to odvolava je z roku 2004 a to je 8 rokov.
gerco
08.08.12,11:12
Ja som tu zmluvu nevidel z toho roku 2004, takze neviem co je v nej. Len to vidim v LV, ze existuje taka zmluva z roku 2004 3.3. Je potrebne si tu zmluvu pozriet ? Alebo je to len standardna zmluva medzi predavajucim a mestom BA ?
Kvaka
08.08.12,11:18
Ja som tu zmluvu nevidel z toho roku 2004, takze neviem co je v nej. Len to vidim v LV, ze existuje taka zmluva z roku 2004 3.3. Je potrebne si tu zmluvu pozriet ? Alebo je to len standardna zmluva medzi predavajucim a mestom BA ?
Aby si vedel, koľko bola tá zľava, mal by si si zmluvu pozrieť, bola to zrejme štandardná zmluva o prevode vlastníctva bytu z obce na nájomcu. Inak by z tej zmluvy nebolo zapísané záložné právo v prospech obce.
gerco
08.08.12,11:20
Ok, dakujem vam vsetkym za vyborne rady! Dost ste mi pomohli ;)
avalik
08.08.12,11:33
nie je to nič vážne. Je to záložné právo voči mestu/obci, ktoré bolo na všetky byty, ktoré boli predávané so zľavou. V zmluve medzi BA a nadobúdateľom je uvedené, že záložné právo je na 10 rokov. Pokiaľ od doby prevodu bytu uplynie 10 rokov a nadobúdateľ byt nepredá, záložné právo bude vymazané (inak, žiadny z bytov, ktorý nezmenil vlastníka toto ešte vymazané nemá, aj keď od prevodu prešlo aj 15 rokov - mesto na to z vysoka....).
Teraz pri predaji postup nasledovný:
- ten, čo byt predáva nech si ide láskavo vyplatiť poskytnutú zľavu - dostane potvrdenie a povolenie na výmaz tohto záložného práva a nech to dá na kataster. Nik iný to vybaviť nevie a nemôže a robí sa to ešte pred zavkladovaním kúpno-predajnej zmluvy. Inak vám ani nepovolia vklad do katastra.....

mimotemy ten v realitke má nejaké divné info... Mám osobnú skúsenosť, takže viem.....

ano, potvrdzujem ... ked som sa informovala, preco to nemam vymazane ... tak tetuska mi povedala, ze mam priniest ziadost o vymaz :eek: ... ze co po nich chcem, ved oni toho maju tolko na starosti ... pritom zakon jasne hovori "Záložný veriteľ je povinný podať žiadosť o výmaz záložného práva bez zbytočného odkladu po zániku záložného práva;" ... u mna konkretne "bez zbytocneho odkladu" je zatial viac ako 3 roky
aliens
08.08.12,15:36
ALe vsak v kupnej zmluve nemas dake odseky, ze byt sa predava bez tiarch atd. Urcite to neplat. Ja co som kupoval byt, tiez povodny majitel musel vyplatit Bratislave sumu, obratom sa zaloh vymazal z katastra a nasledne som byt kupil.
Teho
28.12.12,16:49
Potreboval by som radu: Je podla Vás normálne, že hlavné mesto chce na výmaz svojho záložného práva potvrdenie od správcu, že na byte nie sú nedoplatky? Stačí pozrieť tu:
http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=71713

Otec vlastní byt už cca. 14 rokov, chce si to dať do poriadku a vymazať ho, ale musí kvôli tomu platiť nejakých 8 euro za potvrdenie od správcu, že na byte nie sú nedoplatky, pričom podľa mňa, ak uplynulo 10 rokov od kúpy bytu a byt nebol prevedený na inú osobu, hlavné mesto je povinné vymazať uvedené záložné právo bez toho, aby sa toto dokladovalo. Alebo sa mýlim? Potvrdenie od správcu kataster vyžaduje predsa len pri prevode nehnuteľnosti, nie výmaze záložného práva.