ĽubomíraJ
08.08.12,12:56
Pekný deň prajem a prosím o pomoc pri riešení môjho problému.
Mám starobnú dôchodkyňu, ktorej vznikol nárok na dôchodok 6.2. 2009 a ďalej u nás pracovala až do 31.7.2012. Vznikol jej nárok na odchodné-to mi je jasné, ale chcem vedieť kedy ho vyplatiť. Musí sa vyplatiť už v júlovej výplate, alebo sa môže aj v augustovej po skončení PPV u nás? Nevznikne problém s výkazom soc.poisťovne? Ďakujem krásne za odpoveď
veronikasad
08.08.12,10:57
Ak ho vyplatíš vo výplate za 07/12, žiadny problém s výkazmi nevznikne.
tictac7
08.08.12,10:58
Pekný deň prajem a prosím o pomoc pri riešení môjho problému.
Mám starobnú dôchodkyňu, ktorej vznikol nárok na dôchodok 6.2. 2009 a ďalej u nás pracovala až do 31.7.2012. Vznikol jej nárok na odchodné-to mi je jasné, ale chcem vedieť kedy ho vyplatiť. Musí sa vyplatiť už v júlovej výplate, alebo sa môže aj v augustovej po skončení PPV u nás? Nevznikne problém s výkazom soc.poisťovne? Ďakujem krásne za odpoveď

neviem, čo je PPV. Pracovný pomer skončil 31.7., tak vo výplate za júl....
ĽubomíraJ
08.08.12,11:44
Ďakujem, myslela som tým problém s výkazom soc.poisť pri výplate v augustovej výplate /riešim prvý taký prípad/. Asi som zle pochopila súvislosti okolo výplaty odchodného. Neriešila som to v júli, s tým že odchodné vyplatím až po skončení prac. pomeru v auguste a vidím, že som si asi spôsobila dosť veľký problém a teraz je mne to vyriešiť k spokojnosti oboch strán.
veronikasad
08.08.12,11:49
Ďakujem, myslela som tým problém s výkazom soc.poisť pri výplate v augustovej výplate /riešim prvý taký prípad/. Asi som zle pochopila súvislosti okolo výplaty odchodného. Neriešila som to v júli, s tým že odchodné vyplatím až po skončení prac. pomeru v auguste a vidím, že som si asi spôsobila dosť veľký problém a teraz je mne to vyriešiť k spokojnosti oboch strán.
Je problém opraviť výplatu za mesiac júl a poslať opravné výkazy ? (ak si už riadne odoslala)?
ĽubomíraJ
08.08.12,12:17
VĎAKA, pokúsim sa to riešiť aj touto cestou, pretože som žiaľ už všetko odoslala...
veronikasad
08.08.12,12:24
VĎAKA, pokúsim sa to riešiť aj touto cestou, pretože som žiaľ už všetko odoslala...
To vôbec nevadí, pošleš opravné výkazy a rozdiel doplatíš. Určite menej roboty ako spracovanie novej výplaty s prihláškami a odhláškami do poisťovní.
ecompka
29.09.12,16:31
Ja práve riešim rovnaký problém, a mne práveže radia vyplatiť odchodné až v dalšom mesiaci po skončení prac.pomeru. Že sa to mám zadať, ako príjem po skončení prac.pomeru a vtedy idú odvody iba do ZP a daň.
inges
30.09.12,11:47
Ale tiež aj odvody na SP, lebo od 1.1.2011 sa platia odvody na SP aj z odchodného. A pôjde o príjem po skončení PP, ktorý sa rozpočíta na jednotlivé mesiace od trvania poistenia a vykazuje sa to vo Výkaze poistného.
Ja osobne by som dala odchodné do poslednej výplaty( napr.ak končí PP k 30.9.2012, tak v septembrovej výplate).
Zuzy
31.10.12,04:22
Dobrý deň, odchodné vyplatíte automaticky po skončení pracovného pomeru, alebo treba počkať, kým zamestnanec predloží rozhodnutie o priznaní dôchodku? /Zamestnanec ide žiadať o predčasný dôchodok, mal 60 rokov v júni 2012 a žiadosť bude podaná 5.11.2012./ Za odpovede ďakujem
siso
31.10.12,06:39
Ja vyplácam odchodné až keď prinesú rozhodnutie o priznaní zo SP. Je s tým spojené papierovanie a komplikácie s prihlasovaním do poisťovní, ale na školení nám bol tento paragraf vysvetlený tak, že pre vyplatenie odchodného (par.76a)musia byť splnené všetky podmienky:
- žiada o invalidný nad 70%, o starobný alebo predčasný starobný( to je zrejmé z rozhodnutia aj zo žiadosti)
- je to prvé skončenie TPP po vzniku nároku( to viem zo svojich podkladov)
- zamestnanec požiada o priznanie dôchodku najneskôr do 10 prac.dní po skončení TPP ( o tom môže doniesť potvrdenie ešte do termínu spracovania poslednej výplaty)
- dokladom o nadobudnutí nároku je až rozhodnutie SP o priznaní žiadaného dôchodku ( a ten donesie určite neskôr, ako je spracovaná posledná výplata, ale obsahuje aj dátum podania žiadosti aj druh dôchodku aj vznik nároku)
T.j. až potom keď donesie rozhodnutie zo SP môže preukázať nárok na výplatu odchodného.
stefania71
31.10.12,08:13
Dobrý deň prajem. Ja sa chcem spýtať na odchodné v školstve, v r.2013 ukončujeme pracovný pomer so starobnou dôchodkyňou, ktorá je pedagogickým zamestnancom. Poskytneme jej odchodné na základe ZP §76, máme jej poskytnúť plus jedno mesačné odchodné aj na základe kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa?
Zuzy
31.10.12,09:08
Ja vyplácam odchodné až keď prinesú rozhodnutie o priznaní zo SP. Je s tým spojené papierovanie a komplikácie s prihlasovaním do poisťovní, ale na školení nám bol tento paragraf vysvetlený tak, že pre vyplatenie odchodného (par.76a)musia byť splnené všetky podmienky:
- žiada o invalidný nad 70%, o starobný alebo predčasný starobný( to je zrejmé z rozhodnutia aj zo žiadosti)
- je to prvé skončenie TPP po vzniku nároku( to viem zo svojich podkladov)
- zamestnanec požiada o priznanie dôchodku najneskôr do 10 prac.dní po skončení TPP ( o tom môže doniesť potvrdenie ešte do termínu spracovania poslednej výplaty)
- dokladom o nadobudnutí nároku je až rozhodnutie SP o priznaní žiadaného dôchodku ( a ten donesie určite neskôr, ako je spracovaná posledná výplata, ale obsahuje aj dátum podania žiadosti aj druh dôchodku aj vznik nároku)
T.j. až potom keď donesie rozhodnutie zo SP môže preukázať nárok na výplatu odchodného.

Ďakujem za odpoveď, a prosím Vás, ako je to presne s odvodmi, lebo tu čítam rôzne odpovede
terezamaria
31.10.12,09:54
Dobrý deň prajem. Ja sa chcem spýtať na odchodné v školstve, v r.2013 ukončujeme pracovný pomer so starobnou dôchodkyňou, ktorá je pedagogickým zamestnancom. Poskytneme jej odchodné na základe ZP §76, máme jej poskytnúť plus jedno mesačné odchodné aj na základe kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa?
Odchodné vyplácaš podľa Zákonníka práce, ale pokiaľ máte Kolektívnu zmluvu, tak podľa nej. Konkrétna kolektívna zmluva pre ten-ktorý rezort, resp. tú-ktorú organizáciu zvyčajne má niečo naviac oproti Zákonníku práce / trebárs v tomto prípade + 1 mesačné odchodné /.
siso
05.11.12,08:41
Ďakujem za odpoveď, a prosím Vás, ako je to presne s odvodmi, lebo tu čítam rôzne odpovede
Odvody z odchodného sú rovnaké ako z ostatného príjmu, t.j. ZP=10%+4% SP=25,2%+9,4% ( u invalidov sú nižšie)
Eulaly
23.01.13,07:41
Prosím Vás,

opýtam sa takto po lopate, lebo som už z toho blbá... :) Kedy má vlastne zamestnanec (po 1.1.2013) nárok na odchodné? Tá podmienka podania žiadosti najneskôr do 10 dní po ukončení PP sa týka podania žiadosti o vyplatenie odchodného zamestnávateľovi alebo podania žiadosti o dôchodok na Sociálnu poisťovňu?

Tiež by ma zaujímalo, ako sa uvádza odchodné v zápočtovom liste... keď mu vytlačím zápočtový list a napr. o mesiac, dva mu na základe priznania dôchodku vyplatím odchodné... To už pri ukončení PP mu vo vydanom zápočtovom liste uvediem, že mu bolo vyplatené odchodné, aj keď mu ešte vyplatené nebolo alebo mu potom pošlem opravený??? Som z toho jeleň...

Ďakujem veľmi pekne za odpovede...
lienka492
26.02.13,13:27
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Zamestnanec má 62 rokov 18. marca tohto roku. Lenze sme obchod a riesi sa, ze by robil az do konca sezony do 31.8. V SP mi povedali, ze je jedno, ci poziada o dochodok v aprili, a bude ho dostavat kazdy mesiac a mohol by popritom robit, alebo poziada o dochodok az v septembri a dostane doplatene tie mesiace od marca a v augustovej vyplate mu dam aj jednomesacne odchodne a bude. Dobre tomu rozumiem?