crombie
08.08.12,19:29
Manzelka je dva mesiace na rodicovskej dovolenke, pracovny pomer jej stale trva. Chceli sme sa, ked bude mat syn rok prestriedat, cize ona by sa vratila do prace a ja by som isiel na RD. Kedze sa vsak u nas ide prepustat, tak som o RD poziadal skor a uz od septebra by som na nu chcel nastupit. Manzelka vsak intenzivne dojci a nevie si predstavit, ze by uz v septebri mala ist do prace a maleho odstavit. Nasiel som v zakone, ze obaja rodicia mozu byt na RD, pricom u nas by to bolo nejaky mesiac - maximalne dva a potom by sa vratila do prace. Bol som sa na to pytat na Socialnej poistovni a tam mi povedali, ze by si manzelka musela uplatnit neplatene volno, ze nemoze vlastne zostat len tak doma. Ze kedze RD by som poberal ja, tak ona sa musi vratit do prace alebo teda to neplatene volno. Mne sa to ale nezda, podla ich argumentacie moze byt na rodicovskej len ten, kto pobera rodicovsky prispevok. To by ale znamenalo, ze zena pracuje, porodi, pobera matersku a potom ide na rodicovsku dovolenku a nepoziada o RD (napr. ma bohateho muza), takze by potom nemohla zostat na RD? Ide mi len o to, ze ak by mali na socialke pravdu, tak aby ta doba potom nerobila nejaku sarapatu kvoli nejakym davkam, vymeriavacim zakladom, dochodku a pod. Dakujem.