sara
18.02.06,18:01
Prosím Vás, za čo všetko zodpovedá ext.účtovník pri vedení účtovníctva a za čo s.r.o. ako účt.jednotka? Jedná sa mi napr. o taký prípad, keď konateľ mi dodá faktúru,alebo doklad, ktorý nie je celkom v poriadku, ale i napriek tomu to chce mať v nákladoch. Kto zodpovedá za doklady v účtovníctve, ktoré nemajú všetky náležitosti?
KEJKA
18.02.06,17:41
zodpovednosť za účtovníctvo má účtovná jednotka. Spracovateľ účtovníctva to má mať upravené v zmluve. Pripísomnom upozornení na možné riziko s identifikáciou nesprávnosti sa v tomto rozsahu dá zodpovednosti vyhnúť.
V tomto zmysle je vhodné mať ustanovenie v zmluve. Učtovníčka - zamestnanec by mala postupovať obdobne, aj ked riskuje podstatne menej.
Zita5
18.02.06,17:48
Prosím Vás, za čo všetko zodpovedá ext.účtovník pri vedení účtovníctva a za čo s.r.o. ako účt.jednotka? Jedná sa mi napr. o taký prípad, keď konateľ mi dodá faktúru,alebo doklad, ktorý nie je celkom v poriadku, ale i napriek tomu to chce mať v nákladoch. Kto zodpovedá za doklady v účtovníctve, ktoré nemajú všetky náležitosti?

Súhlasím s Lidou , ja som mala v jednej dobe tiež podnikateľa , ktorý mi dal k účtovaniu podozrivé doklady a a jednucho trval na tom ich uplatniť do výdavkov . Nakoľko i po mojom upozornení nezmenil názor , tak som vyhotovila písomné upozornenie na daný problém , konkrétne s udaním označenia dokladu , podarilo sa mi presadiť to , že bolo aj proti stranou podpísané . Potom som mu to zaúčtovala .A doklad mám u seba dodnes.;)
liba2
19.02.06,03:57
Prosím Vás, za čo všetko zodpovedá ext.účtovník pri vedení účtovníctva a za čo s.r.o. ako účt.jednotka? Jedná sa mi napr. o taký prípad, keď konateľ mi dodá faktúru,alebo doklad, ktorý nie je celkom v poriadku, ale i napriek tomu to chce mať v nákladoch. Kto zodpovedá za doklady v účtovníctve, ktoré nemajú všetky náležitosti?
§ 5 zákona o účtovníctve:
"(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona."