mischa
09.08.12,12:17
Dobrý deň, milí poraďáci, chcem vás poprosiť o radu ohľadne susedských vzťahov. Vedľa nášho domu si kúpil jeden Blavák záhradu ako súčasť k chalupe, ktorú má v inej časti obce. Na chalupu chodí a do záhrady nevstúpil už 10 rokov. Už to nie je záhrada, ale prales, z ktorého letia všetky semená burín k nám. Manžel tam robí očistu aspoň dva metre od plota, samozrejme na naše náklady. Požiadali sme majiteľa o vyčistenie záhrady-nič sa nedeje. Cez obec sa nám to tiež nedarí. Vedeli by ste mi poradiť nejaký zákon a postup ako na to? Ďakujem.
arizona
09.08.12,10:45
rabek
09.08.12,11:00
Myslim si , ze zakony Ti asi nepomozu v tomto pripade . Kup si herbicid na buriny a vystriekaj mu to. Budes mat pkoj od burin od neho . pripadne tu flasticku za par EUR mu nehaj preplatit, zalezi na susedskych vztahoch .
arizona
09.08.12,12:16
Myslim si , ze zakony Ti asi nepomozu v tomto pripade . Kup si herbicid na buriny a vystriekaj mu to. Budes mat pkoj od burin od neho . pripadne tu flasticku za par EUR mu nehaj preplatit, zalezi na susedskych vztahoch .
Tie total herbicidy na nicenie burin su dost drahe,to by sa nedoplatila. A postreky treba opakovat...
Okrem toho,nemoze svojvolne vstupovat na cudzi pozemok.

Mala by to riesit obec,mala by vlastnika vyzvat,aby pozemok udrziaval v "znesitelnom" stave a nesposoboval skody ostatnym obyvatelom. Pripadne pohrozit pokutou.
Nie je to nic prijemne,ak sa niekto o svoju zahradu stara a kvoli inym lajdakom ma ovela viac roboty s burinou.
mischa
09.08.12,15:52
ďakujem za rýchlu reakciu, prečítam ponúkané zákony a uvidím čo sa bude dať podniknúť, Ď
buchač
09.08.12,16:35
http://www.nitrianskepravno.sk/aktuality/buriny.htm
...staré zákony ...ale v podstate aj tak novelizácia nič nové nepriniesla ....;)

Zákon NR SR č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov.
Povinnosťou vlastníka, nájomcu a správcu pozemkov v zmysle § 3 citovaného zákona je okrem iného predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch.
Vlastník je povinný zabezpečiť starostlivosť a pravidelné kosenie na pozemkoch: záhrady, budúce stavebné pozemky a všetky pozemky ktoré nie sú v nájme poľnohospodárskej spoločnosti .

Obvodný pozemkový úrad pri zistení a prerokovaní priestupku môže vlastníkovi, správcovi a nájomcovi, za nedodržanie povinností o starostlivosť o pozemok uložiť pokutu v zmysle § 25 citovaného zákona až do výšky 332 € .
KoxXxo
09.08.12,18:15
Horší by bol prales u susedky...:-)mimotemy
Tweety
09.08.12,18:16
možno komu ako
rabek
09.08.12,19:46
Tie total herbicidy na nicenie burin su dost drahe,to by sa nedoplatila. A postreky treba opakovat...
Okrem toho,nemoze svojvolne vstupovat na cudzi pozemok.

Mala by to riesit obec,mala by vlastnika vyzvat,aby pozemok udrziaval v "znesitelnom" stave a nesposoboval skody ostatnym obyvatelom. Pripadne pohrozit pokutou.
Nie je to nic prijemne,ak sa niekto o svoju zahradu stara a kvoli inym lajdakom ma ovela viac roboty s burinou.

Ono je najlepsie sa vzdy dohodnut . Vsetci dobre pozname aka rychla je vymozitelnost prava na SK .
rabek
09.08.12,19:47
:-)
mischa
10.08.12,11:00
Ďakujem, buchač za doplnenie info, nechcem sa nikoho dotknúť, ale u nás v obci je vo veľkej väčšine vidieť, že chalupári z mesta nemajú žiadnu úctu ku kráse zelene. Nemyslím len okrasné tujky a krásna trávička pri chalupe, ale staré ovocné stromy, lúky, lipy.. je mi toho veľmi ľúto. Ponúkané herbicidy by som nikdy nepoužila a už vôbec v blízkosti obydlia. Ešte raz vďaka tým, ktorí mi pomohli.
Melnick
10.08.12,11:42
Viem o čom píšeš mischa. My máme suseda, čo zasa sadí naverímboha všetko možné aj nemožné tesne pri dome, okolo plota ( liesky, osiky, lipy, vŕby, vraj aby mal čím kúriť!!!. Už má tam riadny prales, skoro ako zakliata Šípková Ruženka a ja už len čakám na princa, čo tú burinu rozseká a odkľaje ho z toho pralesa.
Púpavu kosí zásadne, keď už lieta po celom okolí a náš trávnik sa už dávno nemôže nazvať - anglickým.

No v rámci dobrých vzťahov, ak sa cez konáre náhodou vidíme, so širokým úsmevom si poprajeme "Dobrý deň" a ešte si aj pekne zakývame.

No čo už, má 85 rokov a na jar natrel celú strechu na dome a vymenil rýne. Drží sa.:D:D:D